در حال حاضر درصد بالایی از دانشجویان اروپا و آمریکا را مهاجران تشکیل می دهند. بیشتر این دانشجویان از کشورهای آسیایی مانند ایران و چین آمده اند. این الگو در بیشتر دانشگاه های معتبر سراسر دنیا دیده می شود. در این دانشگاه ها انتخاب نام خارجی توسط مهاجران چیز عجیبی نیست. دلیل دانشجویان برای این کار دشواری تلفظ نام اصلی و مادری آنها توسط خارجیان است.

علاوه بر سهولت در نامیده شدن، برخی عنوان می کنند که انتخاب این نام ها نشان دادن علاقه آنها به جامعه میزبان انجام می شود.

اما تحقیقات بر روی دو گروه از دانشجویان نشان می دهد که انتخاب نام خارجی توسط مهاجران با عزت نفس پایین تر در فرد همراه است.

محققان نظریه خود را در دو گروه متفاوت با یک روند یکسان بررسی کردند. شرکت کنندگان گروه اول 109 دانشجوی چینی در حال تحصیل در دانشگاه های آمریکا و گروه دوم 231 فرد چینی در حال کار یا تحصیل در دانشگاه ها و کالج های آمریکا بودند.

شرکت کنندگان در هر دو مطالعه پرسشنامه هایی را در رابطه با سلامت جسمی و روحی، سلامت ذهنی، و عزت نفس پر کردند. در عین حال، شرکت کنندگان استفاده از نام مادری یا نام غربی خود را مشخص نمودند.

 

نتایج تحقیق انتخاب نام خارجی توسط مهاجران

 

نتایج تحقیق انتخاب نام خارجی توسط مهاجران:

هر دو مطالعه نتایج مشابهی داشتند. در صورتی که فرد باور داشت که تلفظ نام مادریش برای آمریکایی ها دشوار خواهد بود، از نام غربی خود استفاده می کرد. در عین حال، این موضوع در شرایطی بوده است که شرکت کنندگان سطح پایینی از عزت نفس را گزارش کرده اند. از سوی دیگر، انتخاب نام خارجی توسط مهاجران ارتباطی با سطح سلامت فیزیکی، روحی و ذهنی فرد نداشته است.

پیشنهاد مطالعه:  نشانه های آمادگی برای مهاجرت

محققان تایید کرده اند که طرح این تحقیق به صورت همبستگی انجام گرفته است. بنابراین نمی توان تعیین کرد استفاده از استفاده از نام غربی توسط مهاجر باعث کاهش عزت نفس شده باشد. تنها می توان این طور گفت که هر دو متغیر به لحاظ آماری با هم مرتبط هستند.

تحقیقات نشان می دهند که استفاده از نامی که متعلق به فرد نیست می تواند به از دست رفتن هویت فردی و کاهش عزت نفس منجر شود. زمانی که فرد با نام دیگری خوانده می شود که ارتباطی با وی و فرهنگش ندارد، در واقع احساس جدایی از خویش خواهد کرد.

تلاش اساتید، دانشجویان و همکاران در این دسته مراکز چند ملیتی برای تلفظ صحیح تر نام های خارجی می تواند از انتخاب یک نام غربی توسط مهاجران که نسخه ای مصنوعی از خودشان است، پیشگیری کند.

برچسب‌ها:,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar