«تست افسردگی بک» جواب شما را می‌دهد!

افسردگی یک بیماری روحی رایج در سراسر جهان است که ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی، محیطی و روان‌شناختی است. برای اندازه‌گیری شدت علایم افسردگی فرد، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که می‌تواند شامل مصاحبه بالینی با روانشناس و انجام تست‌های روان‌شناختی متعدد باشد. «پرسشنامه افسردگی بک» یکی از این ابزارهاست که به‌صورت گسترده توسط روان‌پزشکان، روانشناسان و حتی توسط افراد به صورت آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این تست، یک گزارش ۲۱ آیتمی برای نوجوانان و بزرگسالان است که توسط «آرون بک»، روان‌پزشک مشهور آمریکایی تدوین شده‌است. بک را به‌عنوان پدر «روانشناسیِ شناختی» می‌شناسند. گرچه از این پرسشنامه برای تشخیص ابتلای فرد به افسردگی استفاده نمی‌شود، اما می‌تواند به خود فرد کمک کند که متوجه شود آیا به روانشناس نیاز دارد یا نه.

 

تاریخچه تست افسردگی بک

این تست برای اولین بار در سال ۱۹۶۱ تدوین شد و از آن زمان به یکی از محبوب‌ترین پرسشنامه‌های افسردگی برای ارزیابی شدت افسردگی فرد بدل شد.

تفاوت تست بک با تست‌های دیگر در این است که تمام بخش‌های این تست از روی رفتارهای مراجعان واقعی طراحی شده است برای همین درصد خطا را پایین آورده و قابل اعتناترین تست افسردگی را در حال حاضر به‌وجود آورده است. این تست از زمان توسعه اولیه، چندین بار مورد بازنگری قرار گرفته است. در حال حاضر، از تست بک به‌عنوان ابزار «گزارش به خود» در داخل و خارج از یک محیط بالینی استفاده می‌شود. برای اندازه‌گیری افسردگی نوجوانان و بزرگسالان.

پرسشنامه افسردگی بک از قابلیت اطمینان و اعتبار بالایی در بین فرهنگ‌ها برخوردار است و دو بار مورد بازبینی عمده قرار گرفته است؛ یک بار در سال ۱۹۷۸ (معروف به BDI-IA) و بار دیگر در سال ۱۹۹۶ (معروف به BDI-II) مورد اصلاح  و بازبینی قرار گرفت. این تست مطابق با معیارهای تشخیصی DSM-V است. کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) محصول بیش از ۱۰ سال تلاش صدها متخصص بین‌المللی در تمام جنبه‌های بهداشت روان است.

مطالب مرتبط  اختلال افسردگی-دکتر مصطفی زارعان

در حال حاضر از آخرین نسخه تست بک (BDI-II) به عنوان تست اصلی استفاده می‌شود. چندین مطالعه در طول سال‌های مختلف نشان داده است که این ابزار دارای دقت بالایی در کمک به شناسایی بیماران مبتلا به افسردگی است. البته باید دقت کرد که این تست صرفا قرار است به افراد نشان دهد که نیاز به درمان دارند یا نه. حقیقت این است که این تست با تمامِ اطمینانی که می‌دهد، به تنهایی قابل استناد نیست. روانشناسان و روانپزشکان برای تشخیص درست، حتما تست‌ها دقیق‌تری می‌گیرند.

 

آرون بک (Aaro T. Beck)

 

 ما در سیمیاروم تست افسردگی بک را به فارسی برگردانده‌ایم. می‌توانید از این تست برای انجام یک تشخیص بالینی از خود، استفاده کنید.

 

بهترین زمانِ استفاده از تست بک

برای درک بهتر نحوه و زمان استفاده از پرسشنامه افسردگی بک لازم است که با علایم و نشانه‌های افسردگی بالینی آشنا شویم. این تست قرار است شدت این علایم را اندازه‌گیری کند. گرچه داشتن دوره‌هایی از غم و ناراحتی کاملا طبیعی است، اما اختلالات روانی مانند افسردگی باعث می‌شوند فرد مدام احساس ناراحتی، تنفر از خود و از بین رفتن علاقه نسبت به تفریحات پیشین داشته باشد. افسردگی بر نحوه تفکر، احساس و عملکرد فرد تاثیر می‌گذارد. بنابراین، عدم درمان این اختلال، کیفیت زندگی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

صرف‌نظر از روزهای بدی که گاهی پیش می‌آید، روش‌های متعددی برای تشخیص افسردگی وجود دارد. تست افسردگی بک می‌تواند علایم اصلی افسردگی از جمله خلق‌و‌خو، بدبینی و تحریک‌پذیری را ارزیابی کند تا شدت علایم فرد مشخص شود. بنابراین از این پرسشنامه به‌عنوان تشخیص اولیه تفکر افسرده استفاده می‌شود.

تست افسردگی بک علایمی را مشخص می‌کند که شاید خود شما هم  بخشی از آن را ندانید. برخی از علایم را اینجا برای شما آورده‌ایم؛

✔️ بیزاری از خویشتن

فرد افسرده احساس می‌کند ارزشی ندارد، از خودش متنفر است و دچار دیدگاه منفی نسبت به زندگی و همچنین احساس غم و پوچی مداوم است.

✔️ تحریک‌پذیری

این احساسات ممکن است باعث شود فرد دچار انفجار خشم، احساس تحریک‌پذیری و ناامیدی در شرایط نامطلوب کوچک و بزرگ شود.

✔️ از دست دادن علاقه به سرگرمی‌های پیشین

افسردگی مانع بزرگی برای لذت بردن از همه‌ی چیزهایی است که فردد پیش از این، از آنها لذت می‌برده است. اگر فرد از فعالیت‌هایی که پیش از این انجام می‌داد، اجتناب کند، می‌تواند نشانه‌ای بر افسردگی باشد.

✔️ تغییرات در خواب

بی‌نظمی در الگوی خواب، مانند بی‌خوابی یا خواب زیاد نشانه اصلی افسردگی است.

✔️ تغییر در اشتها

وزن و اشتها در افراد مبتلا به افسردگی نوسان دارد و بسته به فرد متفاوت است. فرد افسرده متوجه می‌شود که به‌طور ناخواسته در حال افزایش یا کاهش وزن است.

مطالب مرتبط  مطالعه موردی زوج درمانی : پاول و سندی

✔️ از دست دادن انرژی

کندی تفکر، گفتار یا حرکات بدن می‌تواند همراه با افسردگی باشد و منجر به مشکلات تمرکز، تصمیم‌گیری و یادآوری شود.

✔️ مشکلات جسمی غیرقابل توضیح

دردهای روان‌تنی اصطلاحی است که روانشناسان و روان‌پزشکان در مورد دردهای بی‌توضیح بیماران به کار می‌برند. افراد افسرده ممکن است بدون هیچ توضیح پزشکی، دردهای مختلفی مانند کمردرد یا سردرد را تجربه کنند. علاوه بر این، افسردگی و استرس می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی بگذارد.

✔️ فکر کردن به مرگ یا آسیب به خود

افسردگی گاهی اوقات با احساس آسیب به خود و خودکشی مرتبط است. یکی از آیتم‌های مهم پرسشنامه افسردگی بک، همین است. تشخیص زودهنگام افسردگی و افکار خودکشی، می‌تواند مانع بروز یک فاجعه باشد. تمام افرادی که یک فرد افسرده را در نزدیکان و خانواده خود می‌شناسند، باید مراقب بروز افکار و رفتار مربوط به خودکشی باشند.

با وجود تمام صحبت‌های فوق، توجه به این نکته مهم است که همه افراد افسرده تمام علایم فوق را تجربه نمی‌کنند و شدت و فراوانی این علایم به فرد و تجربه خاص او بستگی دارد. برخی از افراد فقط تعدادی از این علایم را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر بسیاری از آنها را تجربه می‌کنند.

 

 

افراد افسرده ممکن است بدون هیچ توضیح پزشکی‌ای دردهای مختلفی مثل کمردرد یا سردرد را تجربه کنند. علاوه بر این، افسردگی و استرس می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی بگذارد.

 

نحوه انجام تست بک

از مزایای پرسشنامه افسردگی بک این است که کاملا در دسترس است. یعنی افراد به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند بدونِ اینکه نیاز به مراجعه به مشاور داشته باشند. نحوه درست استفاده از تست به این صورت است؛

از شخص خواسته می‌شود که ۲۱ آیتم مربوط به علایم و افکار خودکشی را از صفر تا ۳، نمره بدهد. این مقیاس کمک می‌کند تا شدت علایم فرد بررسی شود. تمام علایم ذکر شده در این پرسشنامه با راهنمای تشخیصی اختلالات روانی مطابق است. مزیت دیگر تستس افسردگی بک این است که پر کردن آن به زمان کمی نیاز دارد. یعنی تنها ۱۰ دقیقه برای تکمیل پرسشنامه کافی است.

امتیاز سوالات به صورت زیر است؛

۰ = من ناراحت نیستم

۱ = احساس ناراحتی می‌کنم

۲ = من همیشه غمگین هستم و نمی‌توانم از آن خلاص شوم

۳ = من آنقدر غمگین و ناراضی هستم که تحمل آن را ندارم

 

چطور امتیاز تست افسردگی را اندازه‌گیری کنیم؟

به محض تکمیل پرسشنامه کوتاه توسط فرد، امتیازدهی آن نیز ساده و راحت است. باید نمره گزارش شده برای هر یک از ۲۱ سوال را از صفر تا سه جمع کنید. در نهایت نتیجه‌ای بین ۰ تا ۶۳ به دست می‌آید. کسی که گزینه اول را انتخاب می‌کند در واقع نشان می‌دهد مشکلی در آن بخش ندارد اما کسی که گزینه آخر (سه) را انتخاب می‌کند یعنی با مشکل حاد و شدیدی مواجه است.

مطالب مرتبط  کنار آمدن با تغییر در زندگی

تفسیر تست افسردگی بک

امتیاز ۱ تا ۱۰= این فراز و نشیب‌ها طبیعی تلقی می‌شوند

امتیاز ۱۱ تا ۱۶= اختلال خلقی خفیف

امتیاز ۱۷ تا ۲۰ = افسردگی بالینی مرزی

امتیاز ۲۱ تا ۳۰ = افسردگی متوسط

امتیاز ۳۱ تا ۴۰ = افسردگی شدید

امتیاز بالاتر از ۴۰ = افسردگی شدید

 

وقتی بحثِ درمان به میان می‌آید، به این معنا نیست که شما مجبورید تا آخر عمر دارو مصرف کنید، بلکه درمان و اصلاح سبک زندگی نیز می‌تواند افسردگی را کاهش دهد.

 

 

کمک گرفتن برای افسردگی

در حالی که پرسشنامه افسردگی بک برای نشان دادن شدت افسردگی در یک شخص استفاده می‌شود، اما به‌عنوان یک ابزار تشخیصی یا منبع درمانی برای افسردگی عمل نمی‌کند. در واقع، از این تست فقط برای تشخیصِ اینکه به کمک نیاز دارید یا نه، استفاده می‌شود.

اگر در پی تکمیل این پرسشنامه، مشخص شد که دچار افسردگی هستید، باید برای درمان و دریافت مشاوره به روانشناس یا روان‌پزشک مراجعه کنید. افسردگی ممکن است باعث بروز احساس ناامیدی در شما شود. اما حتی در موارد شدید نیز افسردگی با دارودرمانی، روان‌درمانی یا ترکیبی از این دو قابل درمان است.

وقتی بحث درمان به میان می‌آید به این معنا نیست که شما مجبورید تا آخر عمر دارو مصرف کنید. بلکه درمان و اصلاح سبک زندگی نیز می‌تواند نقشی اساسی در مدیریت علایم افسردگی داشته باشد.

افسردگی یک بیماری روانی بسیار رایج در ایران و در سراسر جهان است. هیچ‌کس از ابتلا به افسردگی مصون نیست. تکمیل پرسشنامه افسردگی بک فقط می‌تواند شروع یک تغییر مثبت در سبک زندگی‌تان باشد.

شروع تغییر سبک زندگی می‌تواند شروع یک زندگی باشد. گاهی اوقات با یک جلسه مشاوره، می‌توانید زندگیتان را بهتر کنید. اما لازم نیست برای این تغییر، حتا از منزل خارج شوید. جلسات مشاوره آنلاین راه جایگزینِ خوبی برای جلسات مشاوره حضوری است. ریسک‌های سلامتی این روزها را کم می‌کند و در دسترس خواهد بود.

ما در سیمیاروم تست افسردگی بک را به فارسی برگردانده‌ایم. می‌توانید از این تست برای انجام یک تشخیص بالینی از خود، استفاده کنید.

 

منبع : TalkSpace