فاصله گذاری اجتماعی بهترین راه برای پیشگیری از ویروس کرونا است. متاسفانه به نظر می رسد همه با این مسئله همراهی ندارند و آن را رعایت نمی کنند. این باعث شده تشویق خانواده به ماندن در قرنطینه برای برخی به چالش تبدیل شود.

در شرایطی که بسیاری از افراد خود را در خانه قرنطینه کرده اند تا ایمنی و سلامت خود و دیگران را تضمین کنند، عده دیگری این نگرانی ها را نادیده گرفته و همچون گذشته به قعالیت های اجتماعی روتین خود ادامه می دهند.

 

| مطالعه مطلب “کنترل اضطراب کرونا در خانواده، کودکان و سالمندان” به شما پیشنهاد می شود |

 

بسیاری از خانواده ها بر سر متقاعد کردن سالمندان به رعایت بهداشت و ماندن در خانه دچار مشکل شده اند و برخی دیگر برای متقاعد کردن فرزندانشان به بن بست خورده اند.

گفته های اولیه سازمان جهانی بهداشت مبنی بر مصون بودن کودکان و بالا بودن توان بدنی جوانان، باعث شده این دسته از افراد کرونا را جدی نگیرند و به یک فرد منتشر کننده ویروس در جامعه بدل شوند.

با این همه مشکل چطور باید عزیزان و آشنایان خود را به ماندن در خانه و حفظ سلامتی خود ترغیب کرد؟ از همه مهم تر چطور دیگران را متقاعد کنید که در این دوره از دیدار شما خودداری کرده یا اصرار نکنند که شما را به منزل خود دعوت کنند؟

ما نمی توانیم تمام جامعه را به ماندن در خانه تشویق کنیم، چرا که این منوط به اعمال قدرت از سوی نیروهای انتظامی و حاکمان بر جامعه است. اما می توانیم خانواده خود را به ماندن در خانه و رعایت فاصله گذاری اجتماعی تشویق کنیم.

 

| مطالعه مطلب “مراقبت از سلامت روان در دوره شیوع کرونا” به شما پیشنهاد می شود |

 

راهکارهای تشویق خانواده به ماندن در قرنطینه:

پروتکل های خود را با دیگران در میان بگذارید:

اگر با این مشکل مواجه شده اید که خانواده (پدربزرگ/مادربزرگ یا دیگران) از شما می خواهند که به آنان سری بزنید، به آنها اعلام کنید که خود را قرنطینه کرده اید. مهم ترین چیز این است که آنها بدانند شما فاصله گذاری اجتماعی را جدی گرفته اید.

امید است که خانواده تصمیم شما را محترم بشمارند و برای ارتباط با شما راه هایی غیر از دیدار حضوری را انتخاب کنند.

انتظار نداشته باشید همه بدانند که شما تا چه حد از پروتکل های توصیه شده را رعایت می کنید. پس به آنان اطلاع دهید که چه کاری انجام می دهید و چرا از دیدارشان خود را محروم کرده اید.

دلیل اهمیت قرنطینه را توضیح دهید:

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که سالمندان و افرادی که دارای بیماری زمینه ای هستند در معرض خطر ابتلا به این بیماری و تشدید عوارض آن هستند.

برای تشویق خانواده به ماندن در قرنطینه به آنها یادآوری کنید که ماندن در خانه برای کاهش شیوع ویروس است. با کاهش تماس اجتماعی، می توان تعداد بیماران را کاهش داد و از مرگ افراد زیادی جلوگیری کرد. و شما نمی خواهید با حرکت در جامعه و انتظار ویروس، عزیزان خود و دیگران انسان ها را در معرض خطر ابتلا به ویروس و مرگ قرار دهید.

پیشنهاد مطالعه:  اختلال وسواس فکری دوره بارداری ؛ دلایل، نشانه ها و درمان

قضیه را شخصی کنید:

وسوسه کننده است که در قبال رفتارهای حاکی از بی مسئولیتی افراد، شروع به دادن آمار، ارقام، نمودار و آخرین اطلاعات علمی کنید. اما به یاد داشته باشید که با این حجم از خبرهای رسانه ای در مورد کرونا، تقریبا تمام افراد از آنها خبر دارند. پس اگر این ارقام تا به حال باعث نشده آنها در خانه بمانند، تکرارش هم فایده ای ندارد.

تشویق خانواده به ماندن در قرنطینه

 

ارائه دلیلی شخصی، مانند وجود یک فرد مستعد ابتلا به بیماری یا ابتلا به یک بیماری زمینه ای می تواند درک دیگران را از لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی بیشتر کند.

از حس تعلق اجتماعی استفاده کنید:

بیشتر انسان ها دوست دارند رفتاری را انجام دهند که به آنها حس تعلق جمعی بدهد. اگر یکی از اعضای خانواده شما قرنطینه را رعایت نمی کند، برای او از کسانی مثال بزنید که در شرایط سنی و جسمی او هستند و در خانه مانده اند. پذیرش این موضوع برای آنان ساده تر می شود وقتی بدانند کسانی که می شناسند نیز در خانه مانده اند.

از شوخی و خنده استفاده کنید:

تشویق کودکان (شاید حتی برخی از بزرگسالان) به رعایت پروتکل های بهداشتی، آن هم در این سطح و جدیت، ساده نیست. شاید در متقاعد کردن فرزندتان به شستن دست هایش مشکل دارید. اگر این طور است از ویدئوها و آهنگ هایی که در فضای مجازی منتشر شده و بر شستن دست ها تاکید دارند استفاده کنید.

شستشوی دست ها را به یک مسابقه (البته با حفظ زمان کافی برای کشتن ویروس) بدل کنید.

حامی باشید:

انزوای اجتماعی و قرنطینه برای برخی از افراد سخت تر از دیگران است و برخی از افراد نمی توانند آنها را تحمل کنند. برای تشویق خانواده به ماندن در قرنطینه از آنها حمایت عاطفی کنید. با آنها مرتب تماس بگیرید. پیام بدهید، تماس تصویری برقرار کنید تا حس کنند هنوز هم کسی به یاد آنهاست و دوستشان دارد. از آنها از کارهایی که در طول روز انجام داده اند بپرسید.

اجازه دهید کودکان و نوجوانان با دوستان خود ارتباط بیشتری داشته باشند:

فرزندتان به ارتباط اجتماعی به خصوص با دوستانش نیاز دارد. شاید نگران درس و تحصیل و دیگر کارهای عقب مانده او هستید. اما این نباید به دلیلی سخت گیرانه برای قطع ارتباط با دوستانش تبدیل شود. اجازه دهید به طور مجازی دوستانش را ببیند و ساعتی را در اتاقش با آنان گفتگو کند. این ارتباط باعث می شود که بهتر بتواند قرنطینه را تحمل کند.

افعال مثبت استفاده کنید:

به جای اینکه بگویید چه کاری نباید بکنند، بگویید چه کار باید بکنند. با استفاده از افعال مثبت احتمالا بهتر می توانید همراهی آنان را جلب کنید.

پیشنهاد مطالعه:  چطور انتقاد کنیم و 12 راه برای انتقاد کردن سازنده

در تذکر دادن مهربان باشید و پرخاشگری نکنید. این دوره برای همه ما سخت است. با بدخلقی آن را سخت تر نکنید.

تشویق خانواده به ماندن در قرنطینه خانگی

 

| مطالعه مطلب مدیریت اختلافات زناشویی در قرنطینه” به شما پیشنهاد می شود |

 

تلاشتان را بکنید اما خودتان را آزار ندهید:

گاهی نمی توان برخی از افراد را متقاعد کرد. هر قدر هم که به آنان علل علمی نشان دهید، آنان در دیدگاه ها و تفکرات خود می مانند. وقتی نمی توانید نظر کسی را عوض کنید، پافشاری نکنید. تنها به سلامت خود و خانواده فکر کنید و از او دور شوید.

اگر او رعایت نمی کند و بارها و بارها در طول روز به خانه شما سر می زند و البته به توصیه های شما برای انزوای اجتماعی توجهی ندارد، ایرادی ندارد که در خانه را به بهانه حضور نداشتن در خانه باز نکنید.

برخی از افراد ساده تغییر نمی کنند.

گاهی حرف زدن برای تشویق خانواده به ماندن در قرنطینه اثر نمی کند. در مواردی ممکن است شما رعایت می کنید، اما اطرافیان اهمیتی نمی دهند. شما فاصله اجتماعی را رعایت می کنید، اما فرزندتان اهمیت نمی دهد یا وقتی به خانه همسر سابقتان می رود پروتکل های بهداشتی در آنجا رعایت نمی شود. به هر حال اوضاع ساده نیست، و ممکن است رعایت کردن این پروتکل ها به نحو عالی برای همه ممکن نباشد. شما کار خودتان را انجام دهید و برای چیزهایی که از دستتان خارج است، استرس نداشته باشید.

سخنی از سیمیاروم:

به یاد داشته باشید که شما نمی توانید دیگران را کنترل کنید. رفتارهای شما نقش مهمی در پیشگیری از انتظار ویروس کویید 19 دارد. برای تشویق خانواده به ماندن در قرنطینه با آنها در مورد نقش مهمشان در پیشگیری از انتشار ویروس صحبت کنید.

حتی اگر دیگران رعایت نمی کنند، به آنها توضیح دهید که شما و خانواده تان این مسئله را جدی گرفته اید و تا پایان دوره شیوع از ملاقات با دیگران خودداری خواهید کرد و انتظار دارید دیگران نیز این فاصله را در مورد شما رعایت کنند.

منبع:

https://www.verywellmind.com/how-to-encourage-your-loved-ones-to-engage-in-social-distancing-4800923

 

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشته موتابی

دکتر فرشته موتابی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشاد شیبانی

دکتر فرشاد شیبانی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عاطفه سلطانی فر

دکتر عاطفه سلطانیفر
فوق تخصص روانپزشکی کودکان

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر ساره بهزادی پور

دکتر ساره بهزادی پور
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعاده ملک عسگر

دکتر سعاده ملک عسگر
دکترای روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعید ایمانی

دکتر سعید ایمانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar