پیش از تصمیم گیری برای مهاجرت تردیدهای زیادی پیش روی شماست. شما همیشه می خواستید به کشور دیگری مهاجرت کنید اما در حال حاضر هم زندگی نسبتا خوبی دارید و نمی توانید به راحتی از شرایط فعلی خود دل بکنید. شما برای شغل و زندگی فعلی خود زحمت زیادی کشیده اید و رها کردن همه چیز راحت نیست.

انسان در طول تاریخ همواره در جستجوی منبع غذایی، آب و هوای بهتر یا صرفا کنجکاوی برای دیدن مکان های جدیدتر در حال مهاجرت بوده است. اما از کجا بدانیم که زمان بستن چمدان ها رسیده و باید به سمت مقصد جدیدی سفر کنیم؟ از آنجا که مقصد همیشه کمی ناشناخته است، نمی توان 100 درصد از درستی تصمیم خود برای مهاجرت مطمئن بود، اما باید تقریبا مطمئن باشید که مهاجرت شما بر اساس اهداف روشن است، نه آنکه صرفا به خاطر زندگی در یک کشور خارجی، شاید اولین جایی که به شما اجازه ورود بدهد، از همه چیز دست بکشید.

پیش از تصمیم گیری بزرگ چیزهای زیادی است که باید در نظر بگیرید که شغل و خانه مهم ترین آنهاست اما همه چیز نیست. افراد زیادی هستند که به خاطر تردید رها کردن موقعیت شغلی و محل زندگی خود نمی توانند با قطعیت در مورد مهاجرت تصمیم گیری کنند. این را از کسی بپرسید که یک سال مهاجرت کرده است و دوباره بازگشته است.

شما کار می کنید که زندگی کنید نه زندگی می کنید که کار کنید:

شغل شما همه چیز نیست. شما کار می کنید که پول برای زندگی کردن داشته باشید. پس از اگر در جایی زندگی می کنید که آن را تنها به خاطر شغل خود تحمل می کنید، ارزش ندارد.

یک شغل خوب چیزی است که همه ما می خواهیم، اما این تنها بخشی از شادی است. اگر استاد هیئت علمی یک دانشگاه در یک شهر دور افتاده هستید و از ته دل دوست دارید به کشوری پیشرفته تر مهاجرت کنید، حتی هئیت علمی بودن نیز نباید شما را از خواسته خود دور کند.

خلاق باشید:

اگر شغل شما مانعی برای تصمیم گیری برای مهاجرت است، شاید باید دید خود به شغل خوب را عوض کنید. مشاغل موقت، کارآموزی و مشاغل داوطلبانه بهترین راه برای ورود به شبکه کاری هستند. شاید باید نگاه خود به شغل خوب را عوض کنید و به دنبال ورود به شبکه ای باشید که شما را به مشاغل تمام مدت با حقوق بالا می رساند.

گاهی زندگی در کشوری که شما را شادتر می کند ارزش داشتن شغلی با نصف حقوق فعلی و جایگاهی پایین تر از شرایط فعلی را دارد.

حقیقت این است که شغل شما تنها 40 تا 50 ساعت از هفته شما را تشکیل می دهد، اما همه زندگی شما نیست. اگر همیشه به فکر مهاجرت بوده اید، شاید الان زمان آن رسیده است. اگر هنوز برای تصمیم گیری تردید دارید، مزایا و معایب را در نظر بگیرید و اولویت های خود را بررسی کنید. این کار به شما در رسیدن به نتیجه گیری درست کمک می کند.

پیشنهاد مطالعه:  حفظ زندگی مشترک پس از مهاجرت

مسائل زیر را برای جمع بندی در مورد تصمیم گیری برای مهاجرت در نظر بگیرید و به این سوالات پاسخ دهید:

چه چیزی را از دست می دهید؟

فهرستی از مزایا و معایب مهاجرت تهیه کنید و اهمیت هر یک را برای خودتان تعیین کنید. آیا بودن در کنار تمام اقوام و خانواده اهمیت دارد؟ آیا می توانید تا چند سال بدون خودرو زندگی کنید و با وسایل حمل و نقل عمومی رفت و آمد کنید؟ آیا می توانید به جای شغل خوب فعلی در یک شغل معمولی در یک شرکت خارجی کار کنید؟ آیا داشتن شرایط مالی خوب و شغل خوب در وطن برای شما با مزایایی همراه است؟ برای زندگی در یک کشور خارجی چه چیزهایی را باید رها کنید؟

زمانی که این فهرست را تهیه کنید، تصمیم گیری برای مهاجرت ساده تر می شود.

سوالات اساسی را از خود بپرسید:

  • آیا از شغلم خسته شده ام؟
  • یافتن یک شغل جدید چقدر سخت است؟ تا چند وقت می توانم بدون شغل در یک کشور خارجی زندگی کنم؟
  • آیا کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارم رویای همیشگی من بوده است؟
  • چه مسئولیت هایی را باید در نظر بگیرم؟
  • آیا می توانم هزینه های مهاجرت را پرداخت کنم؟
  • آیا می توانم به زندگی فعلی خود ادامه دهم؟

در تصمیم گیری برای مهاجرت موارد زیر را در نظر داشته باشید:

قوانین مهاجرتی:

برخی از کشورها قوانین مهاجرتی ساده ای دارند، برخی نه. پیش از مهاجرت در مورد کشور مقصد تصمیم گیری کنید و میزان دشواری پیش رو را بررسی کنید. آیا خانواده برای دیدار با شما دچار مشکل خواهند شد؟ آیا زندگی در این کشور برای شما مزیتی دارد؟

ریسک ها:

زندگی پر از ریسک است. مهاجرت شما را در معرض هزاران ریسک قرار می دهد که عبارتند از اقتصادی، اجتماعی، فردی، سیاسی و محیط زیستی. در نظر گرفتن موارد فوق را در فهرست خود فراموش نکنید.

تصمیم گیری برای مهاجرت

خوردن، نوشیدن و گردش:

شاید در رویای مهاجرت، معتقدید که موارد فوق اهمیتی ندارند. اما عادت های زندگی و خورد و خوراک تاثیر زیادی در شادی شما دارند. عادت های غذایی کشوری که انتخاب کرده اید چگونه است؟ وضعیت بهداشت و سلامتی چگونه است؟ آیا مکان های دیدنی دارد؟ آیا آب و هوای خوبی دارد؟

عادت های اجتماعی و طرز پوشش:

آیا از تغییر پوشش خود نفرت دارید؟ پس شاید یک شهر ساحلی برای شما گزینه خوبی نباشد.

ثبات، آزادی های فردی، و شکل حکومت:

ثبات و نوع حکومت چقدر برای شما مهم است؟ کدام آزادی های فردی برای شما اهمیت دارد؟ آیا کشوری که انتخاب کرده اید دارای این گزینه ها هست؟

پیشنهاد مطالعه:  تفاوت های فرهنگی مهاجران در محل کار

مسکن:

پیش از تصمیم گیری برای مهاجرت باید به فکر مسکن خود باشید. هزینه اجاره یا خرید مسکن چقدر است؟ آیا مهاجران راحت می توانند جایی را برای اقامت اجاره کنند؟

آموزش:

چشم انداز تحصیلی در کشور مد نظر شما چطور است؟ آیا هزینه های آموزش در دسترس برای شما به صرفه است؟ آیا می توانید فرزندان خود را در مدرسه ثبت نام کنید؟ آیا کلاس های آموزش زبان برای شما و خانواده وجود دارد؟

هزینه های زندگی:

هزینه های زندگی مهم ترین مسئله در تصمیم گیری برای مهاجرت است. آیا می توانید درآمدی داشته باشید؟ متوسط نرخ درآمد در این کشور چقدر است؟ آیا به تخصص شما نیاز دارند؟ در طولانی مدت، درآمد، پس انداز و هزینه های شما چقدر خواهد بود؟

آیا باید چیزی را با خود به این کشور ببرید؟ هزینه حمل و نقل وسایلتان چقدر خواهد بود؟ آیا مهاجرت ارزش چیزهایی را که نمی توانید با خود ببرید دارد؟ نرخ مالیات چقدر است؟ مالیات روی ماشین و خانه برای مهاجران چقدر است؟ آیا می توانید این هزینه ها را تقبل کنید؟

بیمه سلامت:

آیا به عنوان یک مهاجر می توانید از خدمات بیمه درمان استفاده کنید؟ وضعیت سلامتی شما چطور است؟ آیا بیماری خاصی دارید که به درمان نیاز داشته باشد؟ آیا می توانید هزینه های آن را در یک کشور خارجی پرداخت کنید؟

با تهیه یک جدول و در نظر گرفتن تمام مسائل فوق، ارزش گذاری به نتایج حاصل از پاسخ به سوالات و جمع بندی افکار و پاسخ های خود می توانید به پاسخ درستی برای رفتن یا ماندن برسید.

| مطالعه مقاله جامع “مشاوره روانشناسی مهاجرت و هر آنچه باید در مورد آن بدانید” حتما بهتون توصیه میشه |

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه فردی و شخصیت

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه شخصیت و فردی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر اصغرنژاد

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفر بوالهری

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar