زندگی مشترک بدون رابطه جنسی بی معناست. فقدان رابطه جنسی یا کم/بیش از حد بودن آن می تواند زندگی مشترک یک زوج را به بن بست بکشد. چه مقدار رابطه جنسی متعادل تعریف می شود؟ آیا چیزی تحت عنوان تعداد نرمال رابطه زناشویی وجود دارد؟

تعداد نرمال رابطه زناشویی چقدر است؟

هیچ پاسخ درست یا غلطی به این سوال وجود ندارد و ممکن است آنچه در رسانه ها به عنوان رابطه جنسی سالم بین زوجین معرفی می شود بیش از حد ایده آل باشد. عوامل زیادی بر تعداد نرمال رابطه زناشویی تاثیر می گذارند، مانند سن، سلامت، خلق و خو و تمایلات جنسی.

یک زندگی جنسی سالم پیوند عاطفی بین زوج را تقویت می کند و به سلامت رابطه کمک می کند. رابطه جنسی منافع زیادی دارد از جمله، بهبود خلق و خو، کاهش درد، مبارزه با بیماری قلبی. گفته می شود تعداد نرمال رابطه زناشویی به رضایت شما و همسرتان بستگی دارد و کسی در این میان نمی تواند تعداد مشخصی را برای شما تجویز کند.

نتایج تحقیقات نشان می دهد داشتن رابطه جنسی منظم بیشتر از پول برای داشتن یک زندگی مشترک سالم ضروری است. اغلب زوجین به طور میانگین هفته ای یک بار رابطه جنسی برقرار می کنند. این برای حفظ صمیمیت رابطه و داشتن حس زندگی جنسی فعال ضروری است. میزان رضایت از زندگی مشترک در صورت داشتن دو بار رابطه جنسی در هفته در مقایسه با یک بار رابطه نسبتا یکسان است.

برای زوجین بسیار شاد و دارای رابطه های پایدار، تعداد نرمال رابطه زناشویی مطرح نیست و صرفا تمایل هر دو ملاکی برای برقراری رابطه جنسی است. برخی کمتر و برخی بیشتر از حد میانگین نیاز دارند. برخی دیگر نیز به دلیل شرایط خاص مانند محل کار یکی از زوجین، وضعیت سلامتی یا دیگر عوامل رابطه محدودی با هم دارند. زنان و مردان احساس می کنند زندگی جنسی رضایت بخش کیفیت کلی زندگی را ارتقا می دهد اما نقشی حیاتی در شادی آنها ندارد. بیش از 90 درصد مردان اذعان دارند که شادی از داشتن ارتباط خوب با همسرشان ناشی می شود، نه رابطه جنسی.

حدود نیمی از زنان و مردان موافق هستند که هر چند رابطه جنسی به آنها لذت می دهد، اما برای داشتن یک رابطه سالم ضروری نیست.

طبق تحقیقات تقریبا نیمی از زنان و مردان از دفعات رابطه جنسی خود راضی هستند. بقیه ناراضی هستند، و اغلب آنها رابطه جنسی بیشتری نیاز دارند.

پیشنهاد مطالعه:  کاربرد درمان های جنسی در حل مسائل زناشویی

عوامل موثر در تمایل جنسی:

سن و سلامتی نقش مهمی در مشخص کردن تعداد نرمال رابطه زناشویی دارد. هر چه سن بالاتر می رود، مشکلات جنسی بیشتر می شود و روی تعداد نرمال رابطه زناشویی اثر می گذارند مانند ناتوانی جنسی، فقدان علاقه به رابطه جنسی، ناتوانی در نعوذ، اضطراب در مورد عملکرد جنسی و اشکال در رسیدن به اوج لذت جنسی.

کاملا ممکن است که حتی در دهه 80 عمرتان هم رابطه جنسی داشته باشید. به خصوص به لطف داروی های تحریک کننده میل جنسی، حدود 40 درصد از افراد مسن بالاتر از 70 سال هم با شریک زندگی خود رابطه جنسی برقرار می کنند.

چالش های رابطه جنسی سالم و طبیعی:

به جز تعداد محدودی، بقیه به رابطه جنسی تمایل دارند و نداشتن رابطه جنسی باعث دوری از همسر یا حتی جستجوی آن در جای دیگری می شود.

اما گاهی داشتن زندگی جنسی فعال به دلیل شرایط جسمی یا روانی سخت یا حتی غیر ممکن می شود. مسائلی مانند بارداری، زایمان، وجود مشغله های روحی و مالی، درگیر شدن در مشکلات خانوادگی باعث کاهش تعداد دفعات رابطه جنسی می شود که یک زوج معمولا داشته اند. چیزی که در این رابطه باید به آن توجه داشت این است که این کاهش در اکثر مواقع موقت است و با برطرف شدن عامل روانی و جسمی، زوج به تعداد نرمال رابطه زناشویی می رسند.

زوج هایی که دارای رابطه محکم و سالمی هستند می دانند که زمانی که نمی توانند طبق معمول رابطه جنسی داشته باشند، فکر کردن به روش های غیر جنسی برای حفظ صمیمیت بسیار ارزشمند است و به همان اندازه می تواند به سلامت رابطه آنها کمک کند.

تعداد نرمال رابطه زناشویی با گذشت زمان به تدریج تغییر می کند. اما بدین معنی نیست که در سراشیبی یک تپه قرار گرفته باشید. اگر به این فکر می کنید که آیا می شود شور و شوق اولین رابطه را پس از سال ها حفظ کرد، باید بگوییم بله! حتی می توانید به کیفیت بهتر و بالاتری برسید.

اهمیت کیفیت نسبت به کمیت در رابطه زناشویی:

به جای فکر کردن به تعداد نرمال رابطه زناشویی و کمیت آن، کیفیت رابطه جنسی آن چیزی است که باید به آن فکر کنید. رضایت مردان از جنبه جسمی رابطه زناشویی حاصل می شود و رضایت زنان از جنبه عاطفی این رابطه به دست می آید.

پیشنهاد مطالعه:  انحرافات جنسی ( پارافیلیا ) ؛ انواع، دلایل و نحوه درمان

مهم ترین چیزی که در رابطه با تعداد نرمال رابطه زناشویی وجود دارد این است که با شریک زندگی خود حرف بزنید و ارتباط خود را حفظ کنید. اجازه دهید همسرتان به صورت باز و راحت در مورد تمایلات جنسی اش حرف بزند. اگر مایل به داشتن رابطه جنسی بیشتری هستید یا کیفیت بالاتری را خواهان هستید، به همسرتان اطلاع دهید. این برای دور نگه داشتن رابطه از خطر اهمیت دارد.

بهترین عضو جنسی در سرتان قرار دارد. با گوش کردن و حرف زدن می توانید ارتباط عاطفی بهتری با همسرتان داشته باشید و از نیازها و خواسته های جنسی و غیر جنسی او باخبر شوید. هر روز ساعتی را به حرف زدن و تعامل با همسرتان اختصاص دهید و گرمای زندگی خود را حفظ کنید.

مدیریت استرس نیز در زندگی اهمیت دارد. همان طور که گفته شد استرس مالی و خانوادگی در زندگی نقش مهمی در کاهش دفعات برقراری رابطه جنسی دارد. با یادگیری مهارت های مدیریت استرس و نیز همدلی و همکاری با همسرتان می توانید تا حد زیادی از کاهش میل جنسی در زندگی مشترک جلوگیری کنید.

در صورت نارضایتی از رابطه زناشویی ، دریافت مشاوره از یک درمانگر جنسی می تواند به شما کمک کند. چنانچه احساس می کنید از کیفیت و کمیت رابطه جنسی خود راضی نیستید، از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشته موتابی

دکتر فرشته موتابی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشاد شیبانی

دکتر فرشاد شیبانی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عاطفه سلطانی فر

دکتر عاطفه سلطانیفر
فوق تخصص روانپزشکی کودکان

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر ساره بهزادی پور

دکتر ساره بهزادی پور
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعاده ملک عسگر

دکتر سعاده ملک عسگر
دکترای روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعید ایمانی

دکتر سعید ایمانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:, , , ,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar