8 بهمن 1401

خجالت از سکس

3.2/5 - (4 امتیاز)

خانه » سکس تراپی و روابط جنسی » خجالت از سکس

سیمیاروم در راستای آگاهی بخشی و ارتقاء سلامت روان ایرانیان؛ به ویژه ایرانیان خارج از کشور، سلسله گفت‌وگوهایی را در رابطه با موضوعات شایع حوزه روانشناسی با متخصصان روانشناسی و روانپزشکی کشور در اینستاگرام و کلاب هاوس برگزار می‌کند. در تاریخ 23 خردادماه سال 1401 نیز گفت‌وگویی درباره خجالت از سکس با دکتر حمید مهرابی از روانشناسان به نام ایران و متخصص سکس تراپی ترتیب دادیم که در ادامه گزارش مختصری از این گفت‌وگو را خواهیم داشت. ممکن است سوالات شما هم جزو سوالاتی باشد که در این گفت‌وگو پرسیده شده بود.
در ابتدا سوالاتی که بیشتر مخاطبان ما از ما پرسیده بودند، مطرح شد. این سوالات عبارت بودند از: خجالت از سکس چقدر شایع است؟ آیا خجالت از سکس بعد از ازدواج هم طبیعی است؟ چه جنسیتی بیشتر دچار خجالت از سکس می‌شود؟

چرا از سکس خجالت می‌کشیم؟

خجالت از سکس چقدر شایع است؟

موضوع خجالت در سکس بر خلاف این که شاید کسی فکرش را هم نکند، یکی از موضوعات شایع است. این خجالت مربوط به روانشناسی است.
با توجه به اظهارات کسانی که از سکس خجالت می‌کشند، می‌‌توان دریافت که گویا این افراد گاهی منظور از تحریک را نمی‌دانند یا مفهوم علایق جنسی و فانتزی‌ها برای آن‌ها مبهم است. گاهی در این ابهام هستند که آیا رابطه برای آن‌ها لذت بخش است یا گناه آلود؟ تمام این موارد به این دلیل است که گاهی مفاهیم برای ما درست تعریف نشده‌اند. این موضوع ممکن است برای بعضی قابل درک نباشد که چرا باید از سکس خجالت کشید؟

خجالت چه تاثیری می‌گذارد؟

من اگر از موضوعی احساس خجالت بکنم، به طور طبیعی به لذت هم نمی‌رسم و مانعی بین من و لذتم ایجاد می‌شود. گاهی کیفیتی نادیده گرفته می‌شود که بسیار تاثیرگذار است. مثلا زوج به این دلیل دچار خجالت می‌شوند که اگر کاملا برهنه باشند از روابط خود لذت می‌برند؛ درصورتی که در کنار همسرشان این لذت را تجربه نمی‌کنند. گاهی ازدواج در زمانی صورت می‌گیرد که زوج از نقاط تحریک کننده پارتنر خود اطلاع ندارند یا نمی‌دانند فانتزی‌های یا رویاهای همسرشان چیست؟ این در صورتی است که احساس می‌کنند از هم آشنایی کافی را دارند در صورتی که از خجالت حتی گفت‌وگو هم نکرده‌اند.
در اتاق درمان گاهی ممکن است پس از 15 سال به زوج آموزش دهیم که چطور درباره روابط جنسی خود صحبت کنند و احساس می‌کنند پارتنرشان باید بداند که چه کاری انجام دهد. در صورتی که این ذهن خوانی یک خطای شناختی است و باعث خجالت می‌شود.

مطالب مرتبط
نشانه‌های برانگیختگی زنان و هر آنچه باید درباره آن بدانید

چرا باید خجالت را رفع کرد؟

بین احساسات و کلام ما فاصله وجود دارد. گاهی حتی عدم آگاهی ما هم به خاطر خجالت بوده چرا که ما سوالات خود را نپرسیده‌ایم. بسیاری از مردانی که وارد روابط خارج از خانواده می‌شوند به این دلیل است که شخص دوم مهارت‌های جنسی بالاتری نسبت به همسر اولشان داشته است.

طبقه بندی خجالت چیست؟

خجالت یعنی مانعی درونی مثل سوپر ایگو که رفتار شما را مستوجب عذاب بداند. این نمی‌تواند تاثیری روی شما داشته باشد و فقط لذت شما را حرام می‌کند.
خجالت در سکس طبقه بندی متفاوتی دارد. بعضی خجالت‌ها به دلیل آرکی تایپ‌ها هستند. کهن الگوهایی که از قدیم در باورهای ما ریشه کرده‌اند. باورهایی مثل این که زن ناز است و مرد نیاز. یا این که مردها بیشتر خواسته‌هایشان را مستقیم می‌گویند و اگر زن بگوید، بی پروا و گستاخ است. در صورتی که این‌طور نیست. مردها در ایران همه را می‌بوسند جز زن خودشان.

گاهی خجالت ناشی از استروتایپ‌ها است. استروتایپ‌ها باورهایی هستند که در طول زمان تغییر کردند. به طور مثال در اوایل دهه 60 کسی که در آمریکا باکره نبود، خیلی باعث خجالت بود؛ اما در گذر زمان تغییر کرد. امروزه در برخی از ایالت‌ها حتی باکره نبودن باعث خجالت است.
گاهی خجالت ما ناشی از باورهای غلط خود ماست. ترس از قضاوت داریم. می‌ترسیم فانتزی‌های خود را بگوییم. مدام در ذهنمان می‌گوییم یک دختر خوب لخت نمی‌شود. دیالوگ رکیک در طول سکس نمی‌گوید. این خجالت که بسیار مهم هم هست، باعث می‌شود که به خاطر ترس از نتیجه بسیاری از نیازهای خود را مطرح نکرده و حتی نادیده بگیرند.

چطور می‌توان از خجالت از سکس جلوگیری کرد؟

آموزش جنسی رسمی رضایتمندی زناشویی را به این دلیل بالا می‌برد که دخترها و پسرها یاد می‌گیرند خطای شناختی نداشته باشند و احساسات خود را چطور به صورت کلمات نشان دهند و فرق بین نیازهای جنسی و فانتزی‌های نرمال و پارانویایی را درک کنند. کسانی که از این آموزش دور هستند، ممکن است بسیار خجالت زده باشند.
سکس تراپی به کسی که تا به حال رابطه جنسی نداشته و مهاجرت کرده و از این موضوع خجالت می‌کشد، کمک می‌کند؟
رابطه جنسی در چارچوبی از فرهنگ ایجاد می‌شود. پس نمی‌شود جامعه را نادیده گرفت. روی باورهای غلط فردی و آموزش‌ها می‌شود کار کرد ولی تابوهای فرهنگی رو نمی‌شود یک شبه تغییر داد.

مطالب مرتبط
زودانزالی آقایان و 3 روش درمان غیر دارویی

در سکس تراپی خجالت از سکس چطور برطرف می‌شود؟

شما در سکس تراپی با باور غلط شناختی آشنا می‌شوید. به طور مثال اگر شما جلوی فرزندتان همدیگر را ماساژ بدهید، اشکالی ندارد. کدهای دوست داشتن را با کدهای سکس اشتباه نگیرید. این که در جمع همسر خود را ببوسید یا دست او را بگیرید، نشانه سکسی نیست. این یک باور غلط شناختی است که ایجاد شده است. در اتاق درمان دادن اطلاعات صحیح باعث درمان می‌شود. چون گاهی نمی‌دانید راه درست چیست.

من می‌توانم از همسرم بخواهم که با هم رابطه داشته باشیم؟

این حق طبیعی شماست. اگر شما بیش از حد روی معایب بدنی خود فوکوس می‌کنید، به این دلیل است که تصور ذهنی شما از خود بد است و همین عزت نفس شما را در سکس پایین می‌آورد. بالا بردن عزت نفس باعث می‌شود احساس خجالت شما هم اصلاح شود.

من از این که قبلا سکس داشته‌ام پشیمان نیستم؛ اما از این که به همسرم بگویم، خجالت می‌کشم. چه کار کنم؟

زندگی خصوصی شما مال شماست و گذشته شما مربوط به خود شماست؛ اما فاکتور اجتماعی اهمیت دارد. اگر نپرسید، می‌توانید نگویید.اگر شما هم برای خود مشخص کرده‌اید که کسی حق دخالت در این موضوع را ندارد، پس اگر کسی این سوال را بپرسد باید از حیطه انتخاب‌های شما دور شود.

آیا سکس روی سلامت روان تاثیر دارد و اگر سکس نداشته باشم، چه اتفاقی می‌افتد؟

سلامت جنسی مربوط به سلامت فردی، بین فردی، جسمی و روانی است و این روی سلامت روان شما تاثیر دارد. اگر روابط بین فردی شما خراب شود، روی جسم شما هم اثر دارد. از این که از همه چیز بترسید گاهی ممکن است رابطه شما سرد شود و این فشار روانی از درون و بیرون باعث استرس‌هایی می‌شود که روی زندگی روزمره اثر می‌گذارد.
به طور کلی تعریف خودمان را باید از خوب بودن افراد تغییر دهیم.

من مهاجرت کرده‌ام؛ ولی هنوز نمی‌توانم آزادانه رابطه جنسی داشته باشم:

گاهی شما باورهای خود را در جامعه خود نمی‌توانید بروز دهید و وقتی جامعه تغییر می‌کند راحت می‌شوید؛ اما گاهی شما با باورهای جامعه خود هم‌سو هستید، به همین دلیل وقتی وارد جامعه جدید می‌شوید، دچار شوک فرهنگی می‌شوید. همه مهاجرها به این مشکل برمی‌خورند. این ناهمگونی باعث خودگویی‌های منفی می‌شود که روی سلامت روان اثر دارد.
بسیاری از تراپیست‌ها ساختار فکری را طوری هدایت می‌کنند که شما عذاب نکشید. بعضی از این خجالت‌ها احمقانه هستند و سکس تراپیست کمک می‌کند این خجالت‌ها را کنار بگذارید و احساس لذت بیشتری داشته باشید.

برای رزرو وقت مشاوره سکس تراپی می‌توانید از طریق صفحه اصلی سیمیاروم یا مراجعه به صفحه دکتر مهرابی اقدام نمایید.

تهیه شده در تیم تولید محتوای سیمیاروم

Share
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها