7 اسفند 1402
خود ارضایی در زنان

خود ارضایی در زنان و هر آنچه باید از علل، مزایا و معایب آن بدانید


خانه » سلامت جنسی » سلامت جنسی زنان » خود ارضایی در زنان و هر آنچه باید از علل، مزایا و معایب آن بدانید

خود ارضایی در زنان به صورت تحریک آلت تناسلی تا حدی انجام می‌شود که به ارگاسم ختم شود. این رفتار در بین زنان و مردان طبیعی است و بخشی از پروسه گذار از کودکی به بزرگسالی است. هر چند لفظ خود ارضایی بیشتر تصور انجام آن توسط مردان را به خاطر می‌آورد، اما زنان نیز از آن مستثنی نیستند. در ادامه به بررسی علل و مزایا و معایب خود ارضایی زنان می‌پردازیم و در نهایت علائم اعتیاد به آن و روش‌های ترک آن را بررسی می‌کنیم.

خود ارضایی در زنان

خود ارضایی، یکی از رفتارهای طبیعی بشر

بسیاری از کودکان بین سن دو تا شش سالگی دستگاه تناسلی خود را لمس می‌کنند. از نظر یک فرد بالغ، دیدن کودکانی که دستگاه تناسلی خود را لمس می‌کنند، می‌تواند ناراحت‌کننده باشد زیرا از طریق فیلترهای بزرگسالان به این عمل نگاه می‌کند. با این حال‌، این عمل بخشی بسیار عادی از روند بزرگ شدن برای هر کودک است، زیرا یک فرایند خود کاوشی در بدن خود و کشف چگونگی واکنش هر قسمت از بدن به لمس است. برای كودك لمس اندام تناسلی خود بدون هیچ‌گونه احساس گناه‌آلودی بسیار مطبوع است و “اشتباه” یا “بد” نیست. در واقع، لمس اندام‌های جنسی در کودکان به هیچ‌وجه جنسی و از روی شهوت نیست. این “فیلترهای بزرگسال” است که عمل کودک را تفسیر می‌کنند و باعث گیجی و سردرگمی کودک می‌شوند.

بزرگسالان به کودک به همان شیوه‌ای واکنش نشان می‌دهند که والدینشان در گذشته نسبت به این رفتار آنان واکنش نشان داده‌اند. بنابراین، آنها همچنان به احساس شرم و گناه خود ادامه می‌دهند و هرگز فرصتی برای راحت شدن از آن پیدا نمی‌کنند.

خود ارضایی در زنان و مردان به خودی خود “خوب” یا “بد” نیست، اگرچه در بعضی موارد اعتقادات مذهبی این باور را در مردم نهادینه کرده است که خود ارضایی عملی بسیار بد و گناه کبیره است.

رشد جنسی بخش مهمی از رشد و نمو طبیعی یک کودک است، همانطور که رشد جسمی، رشد عاطفی، یادگیری و توسعه مهارت‌های زبانی و ارتباطی طبیعی است.

در عین حال، به یاد داشته باشید همان‌طور که گفتیم خود ارضایی عملی طبیعی است، خود ارضایی نکردن نیز عملی طبیعی است. برخی از افراد به طور طبیعی دارای میل جنسی پایین‌تری هستند و ممکن است به دلایل شخصی یا مذهبی اقدام به خود ارضایی نکنند یا بر میل جنسی خود غلبه کنند.

آیا خود ارضایی در زنان امری غیرطبیعی است؟

به لحاط فرهنگی در ایران و بسیاری از کشورهای جهان انتظار می‌رود که زنان میل جنسی خود را ابراز نکنند و بر آن غلبه کنند. در گذشته، و حتی شاید در حال حاضر و در بسیاری از خانواده‌ها، شروع و درخواست رابطه جنسی از سوی زن پذیرفته نیست. این دیدگاه باعث شده است که نیاز به تجربه لذت برای زنان با احساسی از شرم و گناه همراه باشد. زنی که میل جنسی بالایی دارد و آن را به همسر یا شریک جنسی خود ابراز می‌کند، ممکن است با برچسب‌های ناپدسند متعددی روبه رو شود.

مسئله زمانی پیچیده‌تر می‌شود که حتی امروزه نیز زنان بسیاری هستند که با مسئله جنسی و بدن خود راحت نیستند. آنها نمی‌دانند در رابطه جنسی چه می‌خواهند و چه چیزی برای آنان لذت به همراه می‌آورد. بسیاری حتی از بدن خود و ناحیه‌ای به نام کلیتوریس آگاهی ندارند و نمی‌دانند چطور و در کدام پوزیشن این ناحیه بیشتر و بهتر تحریک می‌شود. در واقع، از زنان انتظار می‌رود که صرفا با دخول به ارگاسم برسند.

خود ارضایی در زنان یکی از روش‌های مفید و سریع برای رسیدن به شناخت بهتر و درست از بدن خود است. به علاوه، این شناخت و تحریک می‌تواند بدون شرم و گناه ناشی از برچسب‌های اجتماعی انجام گیرد. بنابراین، اگر دیگر مزایای خود ارضایی برای زنان را نادیده بگیریم، مهم ترین آن بهبود تجربه جنسی زن است.

آیا خود ارضایی دختران و زنان رفتاری شایع است؟

محققان و سکس‌تراپ‌ها معتقدند خود ارضایی رفتاری کاملا طبیعی برای انسان و یکی از رفتارهای سالم جنسی است. شاید دیدگاه بدی نسبت به آن وجود داشته باشد، اما درصد بسیاری از انسان‌ها از هر جنسیتی آن را تجربه می‌کنند. با این حال، اعلام عددی واقعی و دقیق از افرادی که خود ارضایی می‌کنند دشوار است، چراکه این مسئله با تابوها و باورهای اجتماعی گره خورده و به ندرت کسی حاضر است آن را اعلام کند.

خود ارضایی دختران و زنان در هر سنی دیده می‌شود. معمولاً با ورود به دوره نوجوانی و افزایش هورمون‌های جنسی شروع می‌شود. با این حال، به دلیل مسئله بکارت و ترس از دست دادن آن، نرخ شیوع خود ارضایی در زنان بیشتر از دختران است.

چرا زنان خود ارضایی می‌کنند؟

خود ارضایی در زنان می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که برخی از آنان عبارتند از:

 • عدم دسترسی به شریک جنسی و فقدان شرایط لازم برای برقراری رابطه جنسی
 • ورود به دوره نوجوانی و بلوغ جنسی و نیاز به کشف تجربه‌های تازه
 • ناتوانی همسر در برآورده کردن نیازهای زن
 • بی‌توجهی همسر در برآورده کردن نیازهای جنسی زن
 • دور بودن از همسر
 • نداشتن رابطه عاطفی با همسر
 • کژکاری جنسی
 • میل زیاد جنسی و داشتن شریک جنسی سردمزاج
 • تنش، اضطراب، تروما
 • بلوغ زودرس

مزایای خود ارضایی زنان

از مهم‌ترین فواید خود ارضایی در زنان می‌توان به شناخت بدن و پی بردن به علائق جنسی اشاره کرد. بسیاری از زنان با خود ارضایی به شناخت بهتری از بدن خود می‌رسند و می‌توانند با لمس ناحیه حساس به ارگاسم برسند. رسیدن به ارگاسم برای زنان فرآینده پیچیده‌ای است که عوامل زیادی بر آن موثر است. یکی از آنان، تحریک ناحیه درست در آلت تناسلی و بدن است. خود ارضایی به زن کمک می‌کند که این نواحی را به خوبی بشناسد و در رابطه جنسی بتواند با قرارگیری در پوزیشن مناسب و راهنمایی همسر به ارگاسم برسد.

رسیدن به ارگاسم باعث می‌شود که فشار جنسی از روی زن برداشته شود و بتواند فکر و ذهن خود را صرف امور دیگر کند. زنی که دائما در حال سرکوب نیازهای جنسی خود است، انرژی زیادی را صرف می‌کند و این بهره‌وری او را در زندگی کاهش می‌دهد.

آیا خود ارضایی برای زنان مضر است؟

خیر، خود ارضایی در شکل غیرافراطی و فاقد اعتیاد آن هیچ‌گونه آسیبی برای فرد به همراه ندارد. این مسئله زمانی ممکن است برای دختران مشکل ایجاد کند که مسئله بکارت برای ازدواج آنان مهم باشد و خود ارضایی به روش دخول موجب از بین رفتن بکارت  آنان شود.

به علاوه، در صورتی که خود ارضایی در زنان به شکل خشن یا بدون رعایت بهداشت صورت گیرد، می‌تواند موجب آسیب به دستگاه تناسلی و عفونت شود.

خود ارضایی در زنان

معایب خود ارضایی در زنان

به طور کلی، تا زمانی که خود ارضایی به زندگی فردی، سطح انرژی و زندگی جنسی زن آسیبی وارد نکند، انجام آن ایرادی ندارد. خود ارضایی افراطی می‌تواند موجب ضعف، خستگی، ناتوانی در انجام امور روزمره شود. میل جنسی هر فرد متفاوت است، اما به طور کلی خود ارضایی هر روزه و بیش از حد انرژی و زمان زیادی از شخص می‌گیرد و این می‌تواند روی توان بدنی او تاثیر منفی بگذارید.

رابطه جنسی در بارداری و مسائل روانشناسی مرتبط با آن

انجام بیش از حد آن می‌تواند زندگی جنسی فرد را نیز مختل کند. ناتوانی در تحریک شدن و رسیدن به ارگاسم به شیوه‌های طبیعی می‌تواند از عوارض آن باشد. همچنین، ارضا شدن در خود ارضایی‌های مکرر باعث می‌شود که زن برای رابطه جنسی با همسر شوق و میل زیادی نداشته باشد و این به طور مستقیم بر کیفیت رابطه آنان تاثیر منفی دارد. داشتن رابطه‌های جنسی بی‌کیفیت و متوالی با همسر باعث ناامیدی و نارضایتی هر دو طرف شده و می‌تواند موجب سردی زندگی مشترک شود.

تبدیل شدن به جایگزینی برای همسر از دیگر معایب خود ارضایی در زنان است. بسیاری از زنان ممکن است تجربه جنسی لذت‌بخشی را با همسر خود نداشته باشند. این می‌تواند به دلیل ناآگاهی همسر یا بی‌توجهی او به نیازهای زن باشد. در این صورت، خود ارضایی به ابزاری برای تخلیه نیازهای جنسی زن تبدیل می‌شود و به تدریج به جایگزینی برای رابطه با همسر تبدیل می‌شود.

هر چند در بین عوام مشهور است که خود ارضایی باعث ریزش مو و ضعف بینایی می‌شود، اما تحقیقات صرفا اثرات منفی آن را بر روی روان فرد ثابت کرده‌اند. همانطور که گفتیم خود ارضایی در ادیان و مذاهب عملی ناپسند و گناه‌آلود است. این امر باعث می‌شود که زن پس از انجام آن دچار احساس گناه و عذاب وجدان شود. تحمل طولانی‌مدت اضطراب، حس گناه و عذاب وجدان تاثیر منفی زیادی روی روان فرد دارد و احتمال بروز اختلالاتی مانند افسردگی را در شخص افزایش می‌دهد.

آیا خود ارضایی باعث پارگی پرده بکارت می‌شود؟

لمس کلیتوریس نمی‌تواند آسیبی به پرده بکارت وارد کند. اما دخول و تحریک واژینال می‌تواند موجب آسیب و پارگی پرده بکارت شود.

علائم اعتیاد به خود ارضایی چیست؟

هر چیزی در شکل اعتیادگونه آن مضر است. اعتیاد به خود ارضایی در زنان می تواند عوارض زیر را به همراه داشته باشد:

 • آسیب به دستگاه تناسلی، التهاب و عفونت یا زخم شدن واژن در اثر سایش بیش از حد
 • زندگی در فانتزی و خیال و جدایی از واقعیت
 • جدایی به لحاظ عافی و جنسی از همسر
 • شرطی شدن نسبت به خودارضایی و ناتوانی در تحریک به روش‌های معمول

علائم اعتیاد به خود ارضایی عبارتند از:

 • باعث ناراحتی و پریشانی در زندگی شما شده است.
 • برای رهایی از استرس و اضطراب زندگی روزمره، به دفعات در طول روز اقدام به خود ارضایی می‌کنید.
 • خود ارضایی را به رابطه جنسی با همسر ترجیح می‌دهید.
 • ناتوانی در تحریک به روش‌های معمول موجب نارضایتی جنسی، افت کیفیت رابطه جنسی و سرد شدن زندگی شما شده است.
 • به دفعات به خود آسیب زده‌اید و دچار عفونت شده‌اید.
 • انزوا و ماندن در اتاق را به بودن در کنار افراد ترجیح می‌دهید.
 • برای یافتن مکان خلوت بی‌قرار هستید.
 • به دلیل صرف زمان زیاد برای تماشای محتوای جنسی و جستجو برای آن، از فعالیت‌های روزمره، اجتماعی و شخصی خود بازمانده‌اید.
 • دائما احساس نیاز به خود ارضایی دارید.

ترک خود ارضایی

خود ارضایی در زنان نرخ شیوع کمتری نسبت به مردان دارد، اما بسته به میل جنسی در آنان نیز دیده می‌شود. تا زمانی که خود ارضایی موجب بروز ناراحتی و پریشانی در زندگی فرد نشده و به مانعی برای رشد اجتماعی، فردی و زندگی روزمره او تبدیل نشده است، و همچنین تا زمانی که بر کیفیت رابطه جنسی زن با همسرش تاثیر منفی ندارد، نیازی به درمان نیست.

اما خود ارضایی جز رفتارهایی است که می‌تواند به سادگی تبدیل به یک اعتیاد شود. ترک اعتیاد به خود ارضایی همانند هر نوع اعتیاد دیگری ساده نیست، اما امکان‌پذیر است.

ترک اعتیاد به خود ارضایی اهمیت دارند چرا که عزت‌نفس فرد را نشانه می‌گیرد و با القای مداوم حس گناه باعث بروز علائم و نشانه های افسردگی در شخص می‌شود.

ترک خود ارضایی در زنان و دختران به دو روش خانگی و درمان تخصصی صورت می‌گیرد. راهکارهای زیر توصیه می‌شود:

 • خودتان را سرگرم کنید. خلاقیت، ثبت‌نام در کلاس های متنوع و پر کردن اوقات فراغت موثر است.
 • از تنهایی بپرهیزید. هر زمان که وسوسه شدید به جمع بپیوندید.
 • ورزش کنید تا انرژی شما تخلیه شود.
 • رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و از مواد غذایی سرد بیشتر استفاده کنید.
 • لباس‌های تنگ نپوشید، از لباس زیرهای آزادتر استفاده کنید و برهنه نخوابید.
 • زمان بیشتری را در کنار دوستانتان صرف کنید.
 • برای دسترسی به محتوای جنسی محدودیت تعیین کنید. برخی از نرم افزارها مانع از دسترسی شما به وبسایت ها و محتوای مستهجن می‌شوند.
 • خودتان را سرزنش نکنید و شکست‌های کوچک را در این مسیر بپذیرید.
 • احساس گناه را در خودتان از بین ببرید و قبول کنید که بیشتر انسان‌ها گاهی خود ارضایی می‌کنند.

زمانی که راهکارهای خانگی موثر واقع نمی‌شوند، باید از یک درمانگر، مشاور، روانشناس یا سکس تراپ کمک بگیرید.  حل مشکل خود ارضایی در زنان و مردان یکی از حوزه‌های درمانی در روانشناسی است. به یاد داشته باشید که روانشناسان و سکس‌تراپ‌ها در این زمینه آموزش دیده‌اند و این موضوع برای آنان کاملا پذیرفته شده است. بنابراین، برای مطرح کردن مشکل خود به هیچ وجه احساس خجالت نکنید. متخصصان حوزه سلامت روان شما را قضاوت نمی‌کنند و تنها تلاش می‌کنند که با ارائه راهکارهای درمانی کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشند.

مطالعه مطلب جامعترک خود ارضایی و معرفی ۱۰ روش برای درمان” به شما پیشنهاد می شود |

سخنی از سیمیاروم

خود ارضایی در زنان و مردان در هر سنی طبیعی است. این بخشی از رفتارهای انسانی است و هر کسی در طول عمر خود، بسته به میزان میل جنسی، ممکن است آن را تجربه کند.

خود ارضایی می‌تواند مزایای زیادی برای زندگی جنسی زنان به همراه داشته باشد که شامل شناخت بیشتر از بدن، نقاط تحریک، روش‌های رسیدن به ارگاسم و تخلیه نیازهای جنسی می‌شود.

با این حال، اعتیاد به خود ارضایی قابل قبول نیست و می‌تواند تبعات جدی برای زندگی شخصی، اجتماعی و جنسی زن به همراه داشته باشد.

در صورتی که احساس می‌کنید خود ارضایی در شما به شکل یک اعتیاد درآمده است و به مانعی در زندگی روزمره شما تبدیل شده است با یک روانشناس، مشاور یا سکس‌تراپ صحبت کنید. حرف زدن در مورد مسائل جنسی کار ساده‌ای نیست. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید در جلسه حضوری از چنین مسئله‌ای صحبت کنید، از جلسات مشاوره آنلاین استفاده کنید. مشاوران ما تلاش می‌کنند بهترین راهکار را برای شما پیشنهاد کنند.

 امیدواریم که به بسیاری از سوالات و ابهامات شما در مورد خود ارضایی در زنان پاسخ داده باشیم. چنانچه سوال یا ابهامی برای شما باقی مانده است، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

در این زمینه می‌توانید از مشاوره جنسی آنلاین سیمیاروم در هر جای جهان که هستید، استفاده کنید.

منبع:

practo

3.3/5 - (21 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
الهام

سلام من معمولا بعد از پایان هر دوره قاعدگی، به مدت دو سه روز تحت فشار جنسی قرار میگیرم،گاهی در این سه روز ۴ تا ۵ بار خود ارضایی دارم چون عمیقا ارضا نمیشم. قبل از جدایی از همسرم ، با یک بار سکس، کاملا ارضا میشدم اما خودارضایی نه تنها به طور کامل نیازم رو برآورده نمیکنه بلکه بعد از اون در قسمت تخمدان ها و پاهام درد دارم.
حس میکنم بهتره خودارضایی نکنم اما سعی برای غلبه روی میل جنسی آسیب زننده نیست آیا؟
ممنون میشم راهنمایی کنین

سیمیاروم

سلام الهام عزیز. میل جنسی در زنان در دوره های مختلف متفاوت است. در اکثر زنان پس از پایان دوره قاعدگی نیاز جنسی زیاد میشود و این امر طبیعی میباشد. در خصوص خودارضایی به این نکته توجه کنید که نیاز جنسی یک راه بدن برای جذب انرژی است. رابطه جنسی کامل این جذب انرژی را به صورت کامل (جسمی و روانی) انجام میدهد. اما در خودارضایی، مغز انسان گول میخورد و فکر میکند رابطه جنسی کامل برقرار شده در نتیجه برای مدتی سطح انرژی بالا میرود ولی به دلیل آنکه این جذب انرژی به صورت واقعی (جسمی و روانی) انجام نشده، سطح انرژی مجدد افت میکند و بدن نیاز دارد مجدد و در فاصله کم خودارضایی دوباره ای داشته باشد. اگر بتوانید در میزان و تکرار خودارضایی خود کنترل داشته باشید، مسئله ای نیست. برای کنترل خودارضایی آگاهی از عملکرد آن در بدنتان و علت نیاز مجدد، کافی است. این امر میتواند در کنترل و کاهش خودارضایی به شما کمک کند. با ورزش مرتب، تغذیه سالم و تفریح میتوانید نیاز بدن به انرژی را از راه‌های دیگر تامین کنید تا بدنتان کوتاه ترین راه (خودارضایی) را برای جذب انرژی انتخاب نکند.