خود ارضایی در مردان

خود ارضایی در مردان

خود ارضایی در مردان جز رفتارهای شایع و سالم به شمار می‌رود، اما در عین حال موضوع چالش‌برانگیزی است. از طرفی دین آن را نهی می‌کند و به‌طور کامل انجام آن را رد کرده است، از طرف دیگر روانشناسی آن را عادی تلقی می‌کند و حتی انجام آن در دفعات معمول را موجب بهبود رابطه جنسی و سلامت روان فرد می‌داند. در ادامه به بررسی این رفتار، علل، مزایا و معایب آن می‌پردازیم. در نهایت شکل مخرب و اعتیاد گونه خود ارضایی را بررسی می‌کنیم.

خود ارضایی در مردان

کلیشه‌هایی در مورد خود ارضایی در آقایان

با وجود آنکه خود ارضایی جز رفتارهای طبیعی بشر تلقی می‌شود که موجب تخلیه فشار روانی می‌شود، افراد از حرف زدن در مورد آن و اشاره به انجام آن احساس خجالت می‌کنند. این می‌تواند نتیجه پیام‌ها و عوارض منفی و گاه غلطی باشد که در مورد این رفتار گفته می‌شود. حقایق زیر و بسیاری دیگر در مورد خود ارضایی ثابت‌شده‌اند:

 • باعث آکنه و جوش صورت نمی‌شود.
 • موجب ابتلا به سرطان نمی‌شود.
 • کور نمی‌شوید و موجب ضعف بینایی نمی‌شود.
 • نوعی خودآزاری و تجاوز به خود نیست.
 • خیانت به همسر نیست.
 • غیرطبیعی نیست.
 • باعث کوچک‌تر شدن آلت تناسلی نمی‌شود.
 • موجب ابتلا به بیماری‌های جنسی نمی‌شود.
 • عامل ابتلا به بیماری روانی و شخصیت نیست.
 • باعث عقیم شدن مردان نمی‌شود.

چرا آقایان خود ارضایی می‌کنند؟

مردان به دلایل مختلفی خود ارضایی می‌کنند. برخی از آنان از این کار برای تخلیه استرس خود استفاده می‌کنند. این باعث می‌شود که با کمترین تلاش حس آرامش و راحتی کنند.

برخی از افراد به دلیل نداشتن شریک جنسی یا داشتن شریک جنسی سردمزاج تر به خود ارضایی رو می‌آورند. این عمل می‌تواند به کمک فردی بیاید که نمی‌تواند نیاز جنسی خود را از طریق ازدواج و به شکل طبیعی برآورده کند. بدین ترتیب، مانع از بروز مشکلات روحی، خیانت یا حتی تجاوز به دیگران می‌شود.

خود ارضایی در مردان روش خوبی برای یادگیری رسیدن به تحریک و اوج لذت جنسی است. برخی از مردان دچار مشکل زودانزالی هستند که خود ارضایی می‌تواند یکی از راه‌های درمان آن به شمار رود (در صورتی که به شکل درست و با روش علمی انجام شود.)

دیگر دلایل خود ارضایی آقایان عبارتند از:

 • اعتیاد به خود ارضایی
 • اعتیاد به دیدن فیلم‌های پورن
 • ابتلا به کژ کاری جنسی و لذت نبردن از رابطه جنسی با همسر
 • نداشتن رابطه عاطفی و رضایت‌بخش با همسر
 • ابتلا به زودانزالی و ترس از برقراری رابطه جنسی واقعی با همسر به دلیل ناتوانی‌های خود
 • نیاز به رابطه جنسی بیشتر در دوره بارداری و زایمان همسر

اما علت علمی و روانشناسی آن چیست؟

یک نوع تقسیم‌بندی از دیدگاه متخصصان به این شرح است:

 • بالا بودن میل جنسی
 • افسردگی و افت خلق
 • تکانشی بودن (برای مثال در محیط‌های بی‌ربط خود ارضایی کردن،یکی از نشانه‌های تکانشی بودن است.

همان‌طور که پزشکان تب را نشانه یک بیماری می‌دانند و سعی در برطرف کردن آن به‌تنهایی ندارند، متخصصان سلامت روان هم خود ارضایی در مردان را بیشتر یک نشانه در نظر می‌گیرند تا یک مشکل. و بر خلاف مردم درباره خوب و بد بودن آن صحبت نمی‌کنند بلکه معتقدند زمانی که در انجام هر پدیده‌ای افراط شود ما با یک آسیب روبرو هستیم که باید از ریشه به بررسی آن بپردازیم.

طبق بررسی‌های متخصصان بیشتر افرادی که دست به خود ارضایی می‌زنند دچار افسردگی و افت خلق‌ شده‌اند که در اکثر موارد با درمان افسردگی و تغییر در عملکردهای فرد، خود ارضایی نیز کم‌کم برطرف می‌شود.

مردان از چه سنی خود ارضایی می‌کنند؟

خود ارضایی در مردان معمولاً از نوجوانی شروع می‌شود که هم‌زمان است با اوج گرفتن هورمون‌های جنسی، شناخت جنس مخالف و سر درآوردن از رابطه جنسی. حرف زدن در مورد رابطه جنسی در بین دوستان موجب می‌شود که تحریک جنسی در نوجوان بیشتر شده و برای تخلیه این حس به خود ارضایی رو آورد.

در برخی از مردان، خود ارضایی از اواخر کودکی بروز می‌یابد.

خود ارضایی دوره نوجوانی معمولاً با گذر از دوره بلوغ و ورود به دوره بزرگ‌سالی کاهش می‌یابد. هم‌زمان با شروع فعالیت جنسی مرد این رفتار می‌تواند به کمترین میزان خود برسد، اما معمولاً به صفر نمی‌رسد.

عدم کنترل میزان خود ارضایی در طول عمر، به‌ویژه در دوره نوجوانی می‌تواند موجب بروز حالت‌های افسردگی و بی‌ثباتی هیجانی در مرد شده و در ادامه به کژکاری جنسی بیانجامد.

مطالب مرتبط
روش های درمان لکنت زبان در اثر اضطراب

خود ارضایی در مردان

خود ارضایی در مردان متأهل

حرف زدن در مورد خود ارضایی موضوع دشواری است چراکه، اگر از حس گناه القا شده توسط دین بگذریم، با افسانه‌ها و شایعات زیادی همراه است. این مسئله برای افراد متأهل بسیار دشوارتر است و به نوعی تابو برای آنان به شمار می‌رود. احساس یک فرد متأهل نسبت به مجرد در ارتباط با خود ارضایی متفاوت است. در اینجا موضوع عدم رفع نیازهای جنسی توسط شریک جنسی باعث حساس‌تر شدن موضوع می‌شود. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهند صرف وجود خود ارضایی در مردان متأهل، به معنی عدم رفع نیازهای جنسی نیست و می‌تواند رفتاری طبیعی و سالم باشد که حتی به نفع رابطه جنسی فرد است.

یکی از دیگر دلایل خود ارضایی مردان متأهل می‌تواند وجود فانتزی‌های جنسی باشد. فانتزی جنسی به معنی گرایش به یک رفتار یا عمل خاص در طول رابطه جنسی است که فرد صرفاً با وجود آن ارضا می‌شود. غریضه جنسی دارای دو فرآیند روانی و جسمی است. بنابراین فرض کنید مردی به فوت فتیش گرایش داشته باشد، اما از ابراز آن به همسرش خجالت بکشد یا بترسد. بنابراین، هر چند در طول رابطه جنسی با همسرش به لحاظ جنسی ارضا می‌شود، اما ارضای روانی برای او رخ نمی‌دهد. بنابراین، برای ارضای روانی به خود ارضایی رو می‌آورد. از این رو، یکی از مهم‌ترین دلایل خود ارضایی در مردان می‌تواند تمایل به نوعی رفتار جنسی باشد که همسر حاضر به انجام آن نیست و مرد مجبور می‌شود با تصویرسازی جنسی خود را ارضا کند.

برخی از زنان، پس از کشف خود ارضایی همسر، احساس نگرانی می‌کنند و آن را به بی‌کفایتی خود در رابطه جنسی ارتباط می‌دهند. این نگرانی بدین دلیل است که خود ارضایی همسر را سیگنالی در مورد جذاب نبودن خود یا عملکرد نامناسب در رابطه جنسی ارزیابی می‌کنند.

با این حال، خود ارضایی در افراد متأهل، در کنار داشتن رابطه با همسر، چیز غیرطبیعی نیست. این رفتار تا زمانی سالم تلقی می‌شود که به رابطه جنسی با همسر آسیبی نرساند و هر دو از فاصله رابطه جنسی و کیفیت آن رضایت داشته باشند و هر دو در طول رابطه جنسی به‌خوبی ارضا شوند. در برخی از زوجین، خود ارضایی یکی از روش‌های تحریک جنسی همسر و بهبود کیفیت رابطه به شمار می‌رود.

اگر از خود ارضایی همسرتان مطمئن هستید، در زمان مناسب و خلوت این مسئله را با او در میان بگذارید و با او حرف بزنید. سعی کنید در حرف‌هایتان نشانی از متلک و سرزنش یا قضاوت نباشد. از همسرتان در مورد دلیل این رفتار بپرسید و از او بخواهید اگر چیزی است که در رابطه جنسی به آن نیاز دارد با شما در میان بگذارد.

فراموش نکنید که در بسیاری از موارد خود ارضایی فرد اصلاً ارتباطی با عملکرد شما در رابطه جنسی ندارد. با این حال، صحبت کردن، بیان نیازها و خواسته‌ها و همراهی زوج در این مسئله می‌تواند راهگشا باشد.

مزایای خود ارضایی در مردان

خود ارضایی دارای مزایایی برای فرد و زوج است. تحقیقات نشان می‌دهند خود ارضایی می‌تواند حس سلامت جنسی فرد را بهبود ببخشد و با کاهش استرس موجب تخلیه فشار روانی از او شود.

همچنین، خود ارضایی از روش‌های سالم در کشف بدن و روش‌های رسیدن به ارگاسم است. بدین ترتیب، شخص می‌تواند دریابد که چطور حس بهتری در طول رابطه جنسی داشته باشد و چه چیزی موجب افزایش تحریک در او می‌شود. درک بهتر از اندام جنسی و روش‌های تحریک خود باعث بهبود رابطه جنسی زوج می‌شود.

از سوی دیگر، خود ارضایی ابزاری سالم و مفید برای زوج‌هایی است که دچار تفاوت در میل جنسی هستند. خود ارضایی در آقایان می‌تواند به آنها کمک کند که حس شهوت فوق‌العاده خود را که همسر قادر به پاسخگویی به آن نیست، ارضا کنند.

معایب خود ارضایی آقایان

هر چند گفتیم خود ارضایی با مزایایی همراه است، اما رفتار نادرست فرد می‌تواند موجب بروز معایب آن نیز شود.

اشکال خود ارضایی در مردان زمانی پیچیده می‌شود که افراد تعریف متفاوتی از آن ارائه می‌دهند. برخی آن را یک عمل فردی می‌دانند. برخی دیگر آن را یکی از روش‌های تحریک در معاشقه زوجی می‌دانند. برخی از افراد آن را خیانت به همسر می‌پندارند و عده‌ای دیگر آن را یکی از روش‌های بهبود رضایت جنسی می‌دانند. همین تفاوت در تعبیر می‌تواند موجب اختلاف زوج در مورد این عمل شود. اختلاف در تعریف خود ارضایی امری طبیعی تلقی می‌شود. اما برای پیشگیری از اختلاف لازم است که در مورد آن به‌طور شفاف صحبت کنند و انتظارات خود را از رابطه جنسی و کیفیت آن بیان کنند.

 خود ارضایی در مردان و احساس بی‌کفایتی

خود ارضایی در مردان می‌تواند باعث احساس نگرانی، ناامیدی و ترس در زن شود. زن خود را سرزنش می‌کند که نتوانسته است همسرش را ارضا کند، جذابیت جنسی ندارد یا همسرش او را دوست ندارد.

جایگزینی برای صمیمت و رابطه جنسی واقعی

پیش از این گفتیم که خود ارضایی رفتاری سالم و طبیعی است. اما می‌تواند به رفتاری ناسالم و اعتیاد آمیز تبدیل شود. این زمانی است که شخص به دلیل احساس نیاز مبرم به خود ارضایی نمی‌تواند عملکرد خوبی در زندگی روزمره داشته باشد، قادر به انجام وظایف خود نیست و دچار مشکلات جسمی و عاطفی فراوانی به دلیل این رفتار شده است.

همچنین، خود ارضایی زمانی که به جایگزینی برای رابطه جنسی تبدیل شود و مانع از ارضای شریک جنسی شود، به رفتاری نامناسب تعبیر می‌شود.

مطالب مرتبط
خود ارضایی در زنان و هر آنچه باید از علل، مزایا و معایب آن بدانید

خود ارضایی در مردان و زودانزالی

به همان ترتیب که خود ارضایی در مردان یکی از روش‌های درمان زودانزالی به شمار می‌رود، انجام نادرست و زیاد از حد آن می‌تواند باعث از دست رفتن کنترل انزال و ترشح اسپرم شود. یکی از دلایل زودانزالی در اثر خود ارضایی می‌تواند تحریک بیش از حد عصب آلت تناسلی باشد. فشار بیش از حد به آلت و خشن از دیگر علل آن است.

زودانزالی مشکلی است که می‌تواند کیفیت رابطه جنسی مرد را به‌شدت کاهش دهد، اعتمادبه‌نفس او را نشانه گیرد و موجب نارضایتی جنسی همسر شود. نارضایتی جنسی می‌تواند موجب سردی زندگی مشترک و طلاق شود.

خود ارضایی در مردان و احساس گناه

خود ارضایی عملی است که با باورهای مذهبی گره خورده است. انجام آن به‌شدت توسط معیارهای دینی نهی شده است و جز گناهان کبیره به شمار می‌رود. همین دیدگاه باعث بروز عذاب وجدان شخص پس از انجام خود ارضایی می‌شود. احساس گناه و عذاب وجدان تا جایی پیش می‌رود که شخص احساس کثیف بودن می‌کند و به دلیل ناتوانی در ترک عمل خود ارضایی دچار افسردگی می‌شود.

در کنار دیدگاه‌های مذهبی، کلیشه‌های غلط مانند ضعیف شدن بینایی و ریزش مو، نیز می‌توانند عاملی برای احساس گناه و عذاب وجدان باشند.

اعتیاد به خود ارضایی

خود ارضایی در آقایان زمانی به مشکل تبدیل می‌شود که به شکل اعتیاد دربیاید و عملکرد روزمره فرد را مختل کند. خود ارضایی جبری و یا بیمارگونه برای رفع تنش‌های گاه‌به‌گاه نیست و خارج از کنترل فرد است و در واقع با احساس رضایت و لذت همراه نیست بلکه عملی جبری است که اگر صورت نگیرد موجب بالا رفتن سطح اضطراب شخص می‌شود.

اعتیاد به خود ارضایی در مردان موجب می‌شود که شخص ساعت‌های زیادی را صرف پیدا کردن ویدئوهای پورن و تماشای آنها کند. این باعث می‌شود که شخص در انجام وظایف روزمره خود و برقراری رابطه اجتماعی و عاطفی دچار مشکل شود، چراکه مجبور است ساعت‌های زیادی را در تنهایی سر کند.

علائم اعتیاد به خود ارضایی عبارتند از:

 • ناتوانی در متوقف کردن دیدن فیلم‌های مستهجن و جستجو برای محتوا
 • میل شدید به خود ارضایی و ناتوانی در کنترل آن
 • نیاز بیش از حد به‌تنهایی و یافتن مکان خلوت برای خود ارضایی
 • انکار خود ارضایی
 • خشم در برابر تلاش دیگران برای متوقف کردن این عادت
 • بروز پریشانی و ناراحتی بابت این عادت
 • احساس درد در آلت تناسلی به دلیل تکرار زیادی خود ارضایی
 • دوری از خانواده و عدم صرف زمان در کنار آنان

ترک خود ارضایی 

خود ارضایی در مردان و زنان رفتاری عادی تلقی می‌شود و نباید بابت آن احساس گناه داشته باشید. درمان زمانی توصیه می‌شود که رفتارهای فرد به شکل اعتیاد درآمده است و به زندگی شخصی و اجتماعی او آسیب می‌زند. بهترین روش درمان مراجعه به دکتر روانشناس یا سکس تراپ است.

در عین حال، راهکارهای زیر به کاهش نیاز به خود ارضایی در شما کمک می‌کنند:

 • برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت و پر کردن آن با ورزش، مطالعه، حضور در جمع خانواده و دوستان
 • اجتناب از مشاهده فیلم‌ها و تصاویر تحریک‌آمیز
 • اجتناب از خوردن مواد غذایی محرک مانند غذاهای چرب
 • از بودن در مکان‌های خلوت، به‌ویژه مکان‌هایی که قبلاً در آن ها دست به خود ارضایی می‌زدید اجتناب کنید و در صورت ورود به این مکان‌ها هرچه زودتر، آنجا را ترک کنید.
 • از رفت‌وآمد با کسانی که شما را مستقیم و غیر مستقیم به خود ارضایی تشویق می‌کنند اجتناب کنید.
 • بلافاصله بعد از بیدار شدن تخت خود را ترک کنید.
 • حتی‌الامکان از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید.
 • در صورت امکان شب‌ها تنها نخوابید و یا در جایی بخوابید که امکان انجام دادن این عمل نباشد.

سخنی از سیمیاروم

خود ارضایی در مردان طبیعی است، حتی برای افراد متأهل. هر چند برای آن معایب بسیاری شمرده می‌شود، اما رفتاری طبیعی است.

اگر متأهل هستید توصیه می‌کنیم به‌طور شفاف در مورد نیازها و خواسته‌های جنسی خود با همسرتان حرف بزنید. این باعث می‌شود از نگرانی و احساس بی‌کفایتی در همسرتان جلوگیری شود. اگر مرد خود ارضایی‌اش را به‌صورت راز حفظ کند، باعث احساس خیانت و سوءتفاهم در همسرش می‌شود. در یک رابطه جنسی رضایت‌بخش، خود ارضایی می‌تواند با افزایش شناخت فرد از بدن خود و روش‌های رسیدن به ارگاسم باعث بهبود کیفیت رابطه جنسی شود.

در عین حال، خود ارضایی می‌تواند رفتاری غلط و اعتیاد آمیز باشد که موجب بروز اختلال در زندگی جنسی و شخصی شود. نشانه‌های اعتیاد به خود ارضایی و نیاز به درمان شامل بروز پریشانی در زندگی شخصی و اجتماعی فرد، نارضایتی جنسی، ناتوانی در کنترل رفتار و نارضایتی خود فرد می‌شود.

 در این شرایط یک سکس‌تراپ یا متخصص روانشناسی می‌تواند به کمک بیمار بیاید. خود ارضایی در بسیاری از موارد ریشه در ترس‌ها، نگرانی ها و افسردگی فرد دارد. روانشناس و روانپزشک می‌توانند با بررسی ریشه اعتیاد به خود ارضایی، درمان مناسب را که می‌تواند شامل روان‌درمانی یا دارودرمانی است تجویز کنند.

در عین حال، یک سکس‌تراپ نیز می‌تواند با بررسی علایق، گرایش، فانتزی و احتمال وجود کژ کاری‌های جنسی در فرد، علت خود ارضایی را بررسی کرده و درمان مناسب با آن را پیشنهاد دهد.

امیدواریم که به بسیاری از سوالات و ابهامات شما در مورد خود ارضایی در مردان پاسخ داده باشیم. چنانچه سوال یا ابهامی برای شما باقی مانده است، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

در زمینه مشاوره جنسی همواره می‌توانید از مشاوره آنلاین سیمیاروم با برترین روانشناسان ایرانی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 4 =