خستگی از مهاجرت اصلا شبیه به چیزی مانند سرماخوردگی نیست که بدانید کی شروع شده و از کجا گرفته اید. اگر این طور بود شناسایی و درمان آن مشخص بود. در عوض، خستگی از مهاجرت و تمایل به بازگشت به خانه هیولای مرموزی است که از تمام رادارها فرار می کند. اگر برای رهایی از خستگی از مهاجرت تلاش نکنید، آنقدر دچار مشکل خواهید شد که به زودی خود را در گیت خروجی فرودگاه خواهید یافت.

اگر از هیجان اولیه شما از بودن در کشور جدید کاسته شده و با سر در حال سقوط در ورطه ناامیدی و غم غربت هستید، به احتمال زیاد به فکر بازگشت به وطن افتاده اید.

راهکارهای رهایی از خستگی از مهاجرت:

مسلما، خستگی از مهاجرت نتیجه طبیعی و مورد انتظار سازگاری با محیط جدید است. اما اگر به آن توجه نکنید، نتیجه آن خراب شدن تمام برنامه های شما برای آینده است. پیش از آنکه فکر بازگشت به وطن شما را آنقدر تحت فشار قرار دهد که چمدان خود را ببندید، راهکارهای زیر را برای رهایی از خستگی از مهاجرت امتحان کنید:

علائم خستگی از مهاجرت را بشناسید:

وضعیت شما ترکیب چیزی مانند علائم غم غربت، ناامیدی از پیشرفت در کشور غریب و ناتوانی در سازگاری با محیط است. ناتوانی در یادگیری زبان، یافتن شغل، مسکن و نرسیدن به اهدافی که برای آن مهاجرت کرده بودید می توانند از مهمترین دلایل تمایل به بازگشت به وطن باشند. تمام تلاش هایتان به در بسته خورده است و دیگر امیدی برای پیشرفت باقی نمانده است.

| مطالعه مطلب “مشاوره روانشناسی مهاجرت و هر آنچه باید در مورد آن بدانید” به شما پیشنهاد می شود |

رام کردن هیولای خستگی از مهاجرت:

اگر می خواهید به طور موثر به رهایی از خستگی از مهاجرت برسید، باید توجه ویژه ای به احساسات، رفتار و منطق خود داشته باشید.

منبع مشکل را بشناسید:

چه چیزی عامل خستگی از مهاجرت شده است؟ خب این سوالی شخصی با پاسخ های متفاوت است. نمی توان در وهله اول به چیز مشخصی اشاره کرد، اما با کمی درون نگری می توانید مشکل را پیدا کنید. چه چیزی واقعا شما را آزار می دهد؟ آیا از شغل خود یا رشته تحصیلیتان ناراضی هستید؟ آیا از شهر یا کشوری که به آن مهاجرت کرده اید بدتان می آید؟ اگر پاسخ شما به هر دو سوال مثبت است، بازگشت به وطن چه تاثیری بر اهدافتان برای آینده خواهد داشت؟

پیشنهاد مطالعه:  سلامت روان کودکان پناهنده و تمام آسیب های روانی به آنان

در بسیاری از موارد منبع خستگی از مهاجرت و تمایل به بازگشت به وطن، چیزی است که خیلی واضح نیست. برای مثال می تواند مشکل با نامزد، ناامیدی از همکاری با یک فرد خارجی خاص، یا حتی دوست نداشتن غذای آن کشور باشد. با شناسایی مشکل می توانید به این فکر کنید که چه راهکاری برای رهایی از خستگی از مهاجرت مفید است. آیا راهی وجود دارد که شغل/رشته تحصیلی یا روابط خود با دیگران را تغییر دهید؟ نگه داشتن موضوع در ذهن و تلاش نکردن برای حل آن باعث می شود که در نهایت آنقدر از مهاجرت دلزده شوید که اهداف و برنامه های خود را نیمه کاره رها کنید.

از شهر بیرون بزنید:

اصلا نمی توان از اهمیت تغییر منظره و رفتن به جای دیگر در رهایی از خستگی از مهاجرت غافل شد. بسته به میزان زمان آزاد و بودجه مالی، سعی کنید مسافرت حتی کوتاهی داشته باشید تا ذهنتان آزاد شود. سفر کردن نه تنها باتری ذهن شما را شارژ می کند، به علاوه به شما این شانس را می دهد که شهرهای دیگر را نیز برای مهاجرت بررسی کنید. احساس شادابی بیشتر، یافتن یک دوست و امتحان کردن غذاهای متنوع از دیگر مزایای سفر به نقاط دیگر است.

رهایی از خستگی از مهاجرت

از شهر فعلی خود بازدید کنید:

شاید به دلیل محدودیت های مالی یا زمانی، فرصت سفر رفتن نداشته باشید، مشکلی نیست. در شهر خودتان گشتی بزنید. رستوران ها و کافه های جدید را امتحان کنید و به موزه هایی بروید که تا به حال نرفته اید. از منطقه امن خود خارج شوید تا بهتر در جامعه ادغام شوید.

به سلامت خود توجه بیشتری بکنید:

شاید این راهکار تکراری و عجیب باشد، اما مراقبت از سلامت جسم تاثیر زیادی در سلامت روان شما دارد. این به معنی استراحت، ورزش و تغذیه کافی است. به نظر کافی می رسد، نه؟ این طور نیست. بسیاری از مهاجران به دلیل ناامیدی و افسردگی نمی توانند به خوبی از خود مراقبت کنند و فاقد خواب و تغذیه خوب هستند. فشارهای روحی باعث افت سلامت جسمی شما می شوند، و بیماری جسمی در یک دور معیوب باعث تشدید افسردگی و تنش روحی می شود.

شرایط را بررسی کنید:

به جای آنکه به فکر بستن چمدان و فرار کردن از موقعیت باشید، به شرایط فعلی خود فکر کنید. همان طور که در گام اول برای رهایی از خستگی از مهاجرت گفتیم ابتدا باید مشکل اصلی را شناسایی کنید که باعث شده به فکر بازگشت به وطن باشید. آیا شغلی پیدا نکرده اید؟ آیا نتوانسته اید تحصیلات خود را تمام کنید؟ آیا مخارج زندگی در خارج بیشتر از حد انتظار شماست؟ آیا با همسرتان دچار مشکل شده اید؟ سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • چه چیزی در امور مهاجرت به خوبی انتظارات شما نیست و باید تغییر کند؟
  • چه راهکاری برای بهبود شرایط پیدا کرده اید؟
  • آن قدم کوچکی که می توانم این هفته بردارم تا اوضاع را کمی بهتر کنم چیست؟
پیشنهاد مطالعه:  سازگار شدن کودک با محیط جدید پس از مهاجرت

به سوالات فوق پاسخ دهید و برای هر یک راهکاری پیدا کنید. پیش از آنکه جا بزنید و چمدان خود را ببندید، راهکارهایی را که برای حل مشکل اصلی خود پیدا کرده اید امتحان کنید.

به همه چیز فکر کنید:

فکر کردن به بازگشت به وطن و نیمه کاره گذاشتن مهاجرت کار ساده ای نیست. همه چیز سخت و پیچیده است. شما ماه ها و سال های زیادی را صرف مهاجر شدن کرده اید. در کشور خارجی زندگی کرده اید و زمان زیادی را برای تطبیق با شرایط و موفق شدن صرف کرده اید. احساس دلتنگی برای وطن و حس نیاز به بازگشت به خانه احساسی طبیعی است که برای بیشتر مهاجران، به خصوص کسانی که در مسیر خود دچار مشکلات غیرمنتظره می شوند، پیش می آید. برای تصمیم به بازگشت باید دلیل منطقی داشته باشید و مزایای آن بر معایب آن پیشی بگیرد. اگر در این مورد دچار تردید هستید، با مشاوران ما تماس بگیرید.

| مطالعه مطلب “شوک فرهنگی : آشنایی با مشکلات مهاجرت” به شما پیشنهاد می شود |

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه فردی و شخصیت

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه شخصیت و فردی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر اصغرنژاد

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفر بوالهری

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar