4 فروردین 1402

زوج درمانی چیست؟


خانه » عمومی » زوج درمانی چیست؟

یکی از انواع روان درمانی، زوج درمانی است که در آن یک درمانگر با تجربه بالینی کار با زوج‌ها به افراد درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می‌کند تا بینش بهتری نسبت به رابطه خود پیدا کنند، تعارضات رابطه را حل کنند و رابطه عاشقانه خود را بهبود ببخشند. اگرچه عملکرد و تاثیر آن ممکن است بسته به جهت‌گیری نظری درمانگر متفاوت باشد، اما این نوع مشاوره شامل عناصر کلی زیر است:

 • تمرکز بر یک مشکل خاص (مانند مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، صمیمیت، حسادت)
 • مشارکت فعال درمانگر در درمان رابطه، نه هر فرد به طور جداگانه.
 • مداخلات مبتنی بر راه حل و تغییر محور از همان شروع درمان
 • ایجاد اهداف درمانی واضح

اهداف زوج درمانی چیست؟

از مزیت‌های زوج درمانی می‌توان به این موارد اشاره کرد که اغلب افراد گزارش داده‌اند که پس از درمان احساس می‌کنند با شریک زندگی خود ارتباط بهتری دارند و در رابطه عاشقانه ایمن‌تر و شاداب‌تری هستند. این افراد در رابطه خود احساس آسایش و امنیت بیشتری می‌کنند و در زندگی قاطع‌تر و ماجراجوتر عمل می‌کنند. کاهش پریشانی و افزایش رضایت از رابطه از مزایایی است که اغلب مراجعان به آن اشاره می‌کنند. به همین دلیل مشاوره رابطه عاشقانه با اهداف زیر انجام می‌شود:

 • به شما کمک می‌کند خود و همسرتان را بهتر درک کنید. می‌تواند به هر دوی شما کمک کند تا احساسات، امیدها، ترس‌ها، اولویت‌ها، ارزش‌ها و باورهای خود را بیان کنید.
 • درمانگر می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مسائلی را که منجر به درگیری‌های مکرر، عدم اعتماد و احساس قطع ارتباط می‌شود، شناسایی کنید و روی آنها کار کنید.
 • درمان به شما و همسرتان کمک می‌کند تا با یکدیگر بهتر ارتباط برقرار کنید. بتوانید خود را ابراز کنید و آنچه را که نیاز دارید بدون حمله یا سرزنش همسرتان از او بخواهید.
 • طی درمان می‌توانید تعارضات را حل کنید و بر روی یافتن راه حل مشکلات تمرکز کنید.
 • زوج درمانی با هدف تقویت دوستی، دلبستگی، پیوند و صمیمیت بین شما و همسرتان انجام می‌شود.
 • خاتمه دادن به رفتار ناکارآمد از دیگر اهداف مشاوره ازدواج است. درمانگر می‌تواند رفتارهای ناکارآمد را شناسایی کرده و به حذف آنها کمک کند.
 • مشاوره ازدواج یک شکل طولانی‌مدت درمانی نیست. در عوض، درمانی کوتاه‌مدت است که هدف آن تجهیز شما و شریک زندگیتان به مهارت‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا از تعارضاتی که در مسیر ایجاد می‌شوند پیشگیری کرده و آنها را مدیریت کنید.
 • در آخر، هدف از این نوع روان درمانی بهبود کیفیت کلی رابطه است، به طوری که شما و شریک زندگیتان در کنار هم شادتر باشید.

چرا باید به زوج درمانگر مراجعه کرد؟

اگر بارها و بارها بر سر یک موضوع بحث می‌کنید و به نتیجه‌ای نمی‌رسید، وقت آن است که به یک درمانگر مراجعه کنید. اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید در مورد ادامه رابطه تصمیم بگیرید، به نیازهای شما توجه نمی‌شود، و رابطه سالمی ندارید، یک زوج درمانگر می‌تواند به شما کمک کنید. اما زوج درمانی همیشه برای مشکلات در رابطه نیست. یکی از حوزه‌های مهم آن مشاوره پیش از ازدواج است که به افراد کمک می‌کند تا یکدیگر را بهتر بشناسند و از مزیت‌های زوج درمانی برای بهبود رابطه خود بهره‌مند شوند. حتی زوج‌هایی که در یک رابطه سالم هستند نیز می‌توانند برای بهبود رابطه و کسب رضایت و شادی بیشتر به زوج درمانگر مراجعه کنند. تقاضا برای داشتن بهترین رابطه می‌تواند دلیلی کافی برای مراجعه به درمانگر باشد. بنابراین، به طور کلی نشانه‌های زیر حاکی از آن است که به مشاوره ازدواج آنلاین یا حضوری نیاز دارید:

 • ارتباط ضعیف با همسرتان
 • احساس بی‌حوصلگی یا بی‌حسی در رابطه
 • نیاز به یادگیری مهارت داشتن بحث و جدل سالم
 • داشتن دعوای مشابه بارها و بارها بدون رسیدن به حل و فصل
 • تمایل به بهبود رابطه
 • احساس دوری از همسر
 • نگرفتن آنچه نیاز دارید از سوی همسر (برای مثال محبت، تامین نیاز جنسی و غیره)
 • نیاز به مشاوره برای سازگاری با یک تغییر بزرگ در زندگی (تغییر شغل، مهاجرت، و غیره)
 • بزرگ شدن فرزندان و نیاز به کنار آمدن با سندرم آشیانه خالی
 • بروز خیانت
 • در شرف طلاق بودن یا فکر کردن به آن
 • تمایل به ایجاد یک پایه قوی قبل از ازدواج و نیاز به مشاوره قبل از ازدواج
 • احساس وابستگی بیش از حد به یکدیگر
 • وجود آسیب‌های گذشته که هر بار در رابطه سر باز می‌کنند

ما توصیه می کنیم حتما در تست مثلث عشق شرکت کنید. تا از وضعیت رابطه خود مطلع شوید.


روش‌ها و متدهای زوج درمانی

اگر پیش از این برای مشاوره پیش از ازدواج یا زوج درمانی مراجعه نکرده باشید، احتمالاً نمی‌دانید که چه گزینه‌هایی برای بهبود رابطه موجود است. واقعیت این است که نمی‌توان برای تمام زوجین یک نسخه ثابت پیچید و همه را به یک طریق درمان کرد. هر زوج بسته به نوع مشکل و رابطه و نیازهای خاصش به روش و متد خاصی از درمان نیاز دارد. بنابراین، وقتی صحبت از تکنیک‌های زوج درمانی می‌شود، گزینه‌های زیادی وجود دارد. برخی از انواع آن عبارتند از:

چه ارتباطی بین چاقی و افسردگی وجود دارد؟

گوش دادن بازتابی

این روش می‌تواند برای زوج‌هایی مفید باشد که می‌خواهند روی مهارت‌های ارتباطی خود کار کنند. با قرار گرفتن در یک محیط سالم و امن، هر فرد به نوبت شنونده‌ای فعال است و به همسرش فرصتی می‌دهد تا آزادانه صحبت کند. این روش می‌تواند ارتباطات را تا حد زیادی تقویت کند. یکی از تکنیک‌های آموزش داده شده در این روش این است که از زوج می‌خواهند از ضمیر «من» به جای «تو» استفاده کنند تا گفتگوی سازنده‌تری داشته باشند.

گوش دادن انعکاسی مهارتی است که باید آن را تمرین کنیم، زیرا بسیاری از ما به طور طبیعی به آن مجهز نیستیم. بسیاری از زوج‌ها، به جای تلاش بر انتقال صحیح خواسته و نیاز خود و درک درست حرف‌های همسر، بر برنده شدن در بحث تمرکز می‌کنند. در مشاوره زوجین به زوج آموزش داده می‌شود که نحوه تبادل محتوا بسیار مهمتر از خود محتوا است.

درمان متمرکز بر هیجان (EFT)

یک تکنیک مؤثر زوج درمانی است که می‌تواند به شناسایی الگوهای مخرب در یک رابطه کمک کند که مانع از دلبستگی سالم و پیوند بین زوج می‌شوند. با تمرکز بر روی آن الگوها و رفتارهایی که باعث ایجاد گسست در رابطه می‌شود، زوج می‌توانند بهبودی و پیوند را به شیوه‌ای مثبت‌تر آغاز کنند.

روایت درمانی

یک تکنیک درمانی بسیار خاص در مشاوره ازدواج آنلاین و حضوری است از زوج می‌خواهد مشکلات خود را به شکل روایت توصیف کنند. سپس، زوج تشویق می‌شوند تا داستان‌های خود را بازنویسی کنند. هدف روایت درمانی این است که به زوج‌ها کمک کند تا متوجه شوند که یک داستان به تنهایی نمی‌تواند یک تجربه را به طور کامل و از تمام زوایا در بر بگیرد. روایت درمانی معمولاً زمانی مفید است که هر دو نفر احساس می‌کنند دیگری مقصر نابودی رابطه است. درمانگر به زوج کمک می‌کند تا مشکلات را از زوایای مختلف ببینند و به جای مقصریابی بر روی حل مشکل تمرکز کنند.

درمان متمرکز بر راه حل

درمان متمرکز بر راه حل برای زوج‌هایی مناسب است که مشکل خاصی دارند و می‌خواهند در رابطه خود روی آن کار کنند. این رویکرد برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت موثر است و به زوج کمک می‌کند که به جای نشستن و بحث بی‌فایده بر روی یک مشکل خاص، راهکاری برای آن بیابند.

ایماگو درمانی (IRT)

به زوج‌ها کمک می‌کند تا تجربیات دوران کودکی خود را شناسایی کنند که بر روابط آنها در بزرگسالی تأثیر گذاشته است. به عنوان مثال، ایماگوتراپی می‌تواند به شما کمک کند تا دلایل خیانت یا اضطراب رابطه را کشف کنید. از طریق کاوش گسترده ترومای دوران کودکی، زوج‌ها می‌توانند نسبت به یکدیگر درک و همدلی بیشتری پیدا کنند.

 

آیا زوج درمانی رابطه ما را نجات می‌دهد؟

خبر خوب این است که طبق آمار ارائه شده توسط انجمن روانشناسی آمریکا، مشاوره پیش از ازدواج و پس از ازدواج تقریباً تا 75 درصد مؤثر است. نتایج نشان می‌دهد که در صورت انتخاب تکنیک و روش درست، تعهد زوج به درمان و انجام کامل تکنیک‌های آموزش داده به زوج در فواصل درمان، می‌توان امیدوار بود که زوجین تا حد زیادی از مزیت‌های زوج درمانی بهره‌مند شوند و بهبود رابطه اتفاق بیافتد. این آمار نشان می‌دهد مشاوره ازدواج برای زوجین دارای اختلاف فرهنگی نیز موثر بوده است.

زوج درمانی برای زوج‌های مهاجر مفید است؟

در عصر حاضر به دلیل گسترش ارتباطات و افزایش مهاجرت، تشکیل خانواده و ازدواج نیز تحت تاثیر قرار گرفته است و شاهد افزایش ازدواج‌های بین فرهنگی هستیم. این مسئله به ویژه در مورد زوجین مهاجر بیشتر نمود پیدا می‌کند. زوج مهاجر دچار مشکلات زناشویی ممکن است برای دریافت مشاوره مراجعه نکنند چراکه برخی نگران این هستند که درمانگران از دین و فرهنگ آنها آگاهی کافی نداشته باشند یا برخی ممکن است نگران کلیشه‌های مربوط به فرهنگ خود هستند.

از سوی دیگر، برخی از زوجین به دلیل مهاجرت یه طرف از هم دور شده‌اند و این جدایی اجباری بر اعتماد، تعهد و دلبستگی آنان تاثیر منفی گذاشته است. تضعیف اعتماد، تعهد و اشتیاق همراه با اضطراب، و ترس از عدم بقای رابطه، ترکیبی سمی است که می‌تواند یک رابطه را به نابودی بکشد.

مشاوره ازدواج آنلاین راهکاری است که برای این دسته زوجین پیشنهاد می‌شود. مزیت‌های زوج درمانی در این روش متعدد است، از جمله: امکان صحبت با مشاور دارای فرهنگ ایرانی، امکان برقراری ارتباط در هر جایی از کره زمین، درک بهتر فرهنگی، زبانی و اجتماعی، هزینه کمتر نسبت به مشاوره حضوری و خدمات خارجی و بسیاری مزایای دیگر.

در صورتی که در شرف ازدواج هستید و از انتخاب خود مطمئن نیستید، یا ازدواج کرده‌اید و به هر دلیلی احساس می‌کنید رابطه شما آنطور که باید نیست، وقت آن است که با ما تماس بگیرید. مشاوره آنلاین سیمیاروم با سال‌ها تجربه در زمینه ارائه خدمات زوج درمانی می‌تواند به افزایش درک، احترام، محبت و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند و رضایت شما را از زندگی افزایش دهد.

در هر جای جهان که هستید، می‌توانید از مشاوره زوج درمانی آنلاین سیمیاروم بهره‌مند شوید. کارشناسان ما با شناسایی مسأله اصلی، شما را در انتخاب مناسب‌ترین مشاور راهنمایی می‌کنند.

منبع

منبع

منبع

نویسنده: سعیده بریانیان

4/5 - (3 امتیاز)
Share
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها