6 اسفند 1402

زود انزالی: دلایل و روش های درمان


خانه » سلامت جنسی » سلامت جنسی مردان » زود انزالی: دلایل و روش های درمان

به عنوان درمانگر جنسی، زوجین زیادی را دیده‌ام که با مشکل زود انزالی دست و پنجه نرم می‌کنند. مردان زیادی دچار شرم و خجالت ناشی از انزال سریع هستند و این باعث اضطراب آنها از رابطه جنسی و عملکردشان در طول رابطه می‌شود. کاهش کیفیت رابطه جنسی سهم زیادی در کاهش رضایت از زندگی مشترک و بروز مشکلات بین زوج دارد.

دلایل زودانزالی چیست؟

هنوز مشخص نیست دلیل زود انزالی در رابطه جنسی چیست اما تحقیقات نشان می دهند دلایل روانی، جسمی و پیچیده متعددی در آن دخیل هستند.

دلایل روانی:

برخی از پزشکان بر این باورند که شروع زودهنگام تجربه جنسی باعث ایجاد الگویی می‌شود که تغییر آن در طول عمر دشوار است. برای مثال، تلاش برای انزال سریع تر از ترس گیر افتادن و احساس گناه باعث می‌شود که فرد در ادامه زندگی خود دچار الگوی نادرست در رابطه جنسی شود.

اختلال نعوظ:

مردانی که نگران رسیدن به و حفظ نعوظ هستند، ممکن است دچار الگوی عجله برای رسیدن به انزال شوند. اختلال نعوذ رایج ترین مشکل در برقراری رابطه جنسی است.

اضطراب:

بسیاری از مردانی که دچار مشکل اضطراب، نگرانی در مورد عملکرد جنسی یا دیگر نگرانی‌ها هستند، ممکن است دچار زودانزالی شوند. نگرانی در مورد مسائل مالی و کاری یکی از رایج ترین دلایل مردان برای ابتلا به زود انزالی است.

مشکلات رابطه:

مشکلات رابطه بین فردی می‌تواند عاملی برای مشکلات شما باشد. آیا با همسرتان مشکل دارید؟ آیا همسرتان انتظارات غیر معقول از رابطه جنسی دارد؟

علل بیولوژیک:

 • سطح هورمونی غیرطبیعی
 • سطح غیرطبیعی مواد شیمیایی مغز مانند انتقال دهنده‌های عصبی
 • مشکلات تیروئید
 • التهاب و عفونت پروستات و مجاری ادراری
 • ویژگی‌های ارثی
 • آسیب عصبی در مورد جراحی یا تروما (نادر)

درمان زود انزالی

زودانزالی آقایان یکی از مشکلات رایج جنسی است که اکثر مردان حداقل یک دوره در زندگی خود آن را تجربه کرده‌اند. این مسئله می‌تواند کیفیت رابطه جنسی و رضایت از آن را کاهش دهد. درمان زودانزالی به روش‌های متعددی انجام می‌شود، که در این مطلب به سه روش غیر دارویی آن می‌پردازیم.

تکنیک مسترز-جانسون

در دهه ۱۹۵۰، دو تن از پیشگامان سکس‌تراپی، ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون دیدگاه مردم را نسبت به رابطه جنسی تغییر دادند. این دو جز اولین محققانی بودند که تحقیقات خود را روی مشکلات جنسی و فیزیولوژی پاسخ‌های جنسی معطوف کردند. با وجودی که بسیاری از مقالات و کتاب‌های آن‌ها نظری بود، اما کاربردهای عملی زیادی نیز داشت. یکی از مهم‌ترین کارهای آنان، تحقیق بر روی روش‌های درمان انزال زودرس بود که باعث توسعه روشی تحت عنوان تکنیک فشار دادن سر آلت تناسلی شد. این روش به نام‌های دیگری مانند «توقف و فشار دادن» نیز مشهور است، اما همه به یک‌چیز اشاره دارند.

در این روش مرد سعی می‌کند به‌صورت دستی و با اعمال فشار روی آلت تناسلی مانع انزال خود شود. با توقف به‌موقع رابطه جنسی و فشار دادن سر آلت تناسلی در مورد و محل مناسب، به‌طور موقت مجاری ادرار بسته می‌شود و این مانع انزال شده و رابطه جنسی ادامه می‌یابد. برخی از مردان این تکنیک را مؤثر می‌دانند و برخی دیگر مانند بسیاری چیزها که برای همه مؤثر نیست، نتیجه کمی از آن دیده‌اند. اما، معمولاً مؤثر است. تحقیقات نشان می‌دهند تکنیک مسترز جانسون در ۸۵ درصد از مردان نتیجه خوبی به همراه داشته است و ظرف مدت ۳ ماه عملکرد بهتری را از خود نشان داده‌اند.

روش فشار دادن سر آلت تناسلی یکی از اولین روش‌های درمان زودانزالی آقایان است که ساده و سریع است و نیازی به هیچ تجهیزاتی ندارد. بااین‌حال، زمان انجام تکنیک و توان کنترل چیزی است که باعث بهبود اوضاع می‌شود. در این مقاله سعی می‌کنیم به‌صورت گام‌به‌گام به شما آموزش دهیم که اعتمادبه‌نفس خود را در تخت خواب به دست آورید.

برای درمان زودانزالی آقایان چطور باید تکنیک مسترز-جانسون را انجام داد؟

هرچند ایده پشت آن ساده است، اما به این معنی نیست که به‌سادگی اجرا می‌شود. درواقع به تمرین نیاز دارد. مرد می‌تواند این تمرین را به‌تنهایی یا همراه با شریک جنسی خود انجام دهد. بسیاری از مردان ترجیح می‌دهند در مقابل همسر قدرتمند جلوه کنند. ازاین‌رو، انجام این تکنیک را در تنهایی ترجیح می‌دهند. این تکنیک به شکل زیر انجام می‌شود:

 • پس از ایجاد نعوظ، تحریک را ادامه دهید. هر زمان که احساس کردید در حال رسیدن به اوج هستید، کار را متوقف کنید.
 • انگشت شست و اشاره خود را درست زیر سر آلت تناسلی حلقه کنید.
 • با انگشتان فشاری به سر آلت تناسلی وارد کنید. برای تمرین از فشارهای کمتر استفاده کنید تا بالاخره به این نتیجه برسید که چه مقدار فشار انزال را متوقف می‌کند. هر زمان که احساس درد داشتید، فشار دادن را متوقف کنید.
 • معمولاً فشار برای پنج ثانیه، احساس انزال را در فرد از بین می‌برد.
 • این روند را برای ۴-۵ بار تکرار کنید تا زمانی که بالاخره به خودتان اجازه رسیدن به اوج لذت جنسی کامل را بدهید.
 • اگر نمی‌توانید برای چند مرتبه اول خودتان را کنترل کنید، ناامید نشوید. برای تسلط بر خودتان به تمرین نیاز دارید.
 • این تمرین را می‌توانید همراه با شریک جنسی خود نیز انجام دهید. در این صورت، محل، میزان و زمان اعمال فشار را به همسرتان آموزش دهید. همدلی بیشتر بین زوج به بهبود رضایت جنسی و درمان زودانزالی آقایان کمک می‌کند.

مشکلات و معایب تکنیک مسترز-جانسون

این تمرین رضایت جنسی را در زن کاهش می‌دهد. عدم تداوم رابطه جنسی، شاید قطع آن در لحظه رسیدن او به اوج لذت جنسی و تصویر ناکافی بودن فشار روانی زیادی به زن و مرد وارد می‌کند. آگاهی از مشکل، بیان آن به‌صورت منطقی، صحبت در مورد تکنیک مسترز جانسون و بیان تأثیر آن می‌تواند به ایجاد همدلی در زوج کمک کند. شاید در ابتدا این روش سخت باشد، اما درنهایت با لذت جنسی بیشتری برای زوج همراه است.

توقف اوج لذت جنسی و ادامه رابطه جنسی باعث می‌شود که درنهایت لذت جنسی با شدت بیشتری رخ دهد و رضایت جنسی را افزایش دهد. فراموش نکنید که در زمان توقف رابطه جنسی برای به دست گرفتن کنترل احساسات، باید تحریک زن با استفاده از دست ادامه یابد. این به زن کمک می‌کند که تمرکز و حس خود را از دست ندهد.

روش استارت-استاپ برای درمان زودانزالی

روش استارت-استاپ یکی از تکنیک‌های خودیاری برای مردانی است که دچار زودانزالی هستند. این روش به مردان کمک می‌کند که به کنترل بیشتری رسیده و رابطه جنسی باکیفیت‌تری را داشته باشند. در این روش باید یاد بگیرید در کدام نقطه دیگر بازگشت غیرممکن است و انزال رخ می‌دهد. در این صورت، در زمان برقراری رابطه جنسی می‌توانید در زمان مناسب با بروز این نشانه‌ها متوقف شوید و قبل از آنکه وارد مسیر بی‌بازگشت شوید، کنترل احساستان را به دست بگیرید. هر چه بیشتر این تمرین را انجام دهید، بهتر می‌توانید روی انزال خود کنترل پیدا کنید.

دومین هدف ایجاد درک بهتر از سطح تحریک‌پذیری خودتان است. چه مقدار زمان طول می‌کشد تا به بالاترین سطح تحریک برسید. پس در زمان واقعی می‌دانید اگر بیش‌ازحد تحریک شده‌اید، باید دست بکشید. بهتر است در ابتدا این روش درمان زودانزالی را به‌تنهایی امتحان کنید تا بتوانید به واکنش‌های خودتان تسلط بیشتری پیدا کنید. برای خودتان زمانی مانند ۱۵ دقیقه تعیین کنید. سرعت ملایم و یکنواختی داشته باشید. وقتی احساس می‌کنید به اوج رسیده‌اید، دست از خود ارضایی بردارید. این کار را زود یا خیلی دیر انجام ندهید. این روند را برای ۱-۳ بار ادامه دهید تا زمانی که به زمان موردنظر خود برسید. به‌تدریج زمان تحریک تا انزال شما بیشتر می‌شود.

گاهی در ابتدای شروع روش استارت-استاپ دچار این مشکل می‌شوید که خیلی زود به‌محض شروع پس از یک استراحت به نقطه اوج می‌رسید. این می‌تواند به دو دلیل باشد. به‌اندازه کافی پس از رسیدن به نقطه اوج، استراحت نکرده‌اید. ۳۰ ثانیه کافی نیست، شاید به یک دقیقه بیشتر نیاز دارید.

تمرینات کگل برای درمان زودانزالی مردان

بسیاری از مردان تصور می‌کنند تمرینات کگل برای زنان است (اگر اصلاً نامی از آن شنیده باشند). هرچند درست است که این تمرینان در ابتدا برای کنترل مشکلات مثانه در ارتباط با زایمان طراحی شد، اما تحقیقات نشان می‌دهند تمرینات کگل برای درمان زودانزالی مردان بسیار مؤثر است. این تمرینات توسط دکتر آرنولد کگل توسعه یافت که به دنبال روشی غیر جراحی برای درمان مشکلات ناشی از ضعف عضلات کف لگن بود. باگذشت زمان، منفعتی هیجان‌انگیز و جدید از این تمرین حاصل شد: بهبود ارگاسم و رضایت جنسی در زنان. بعدها، مشخص شد این تمرینات حتی رضایت جنسی مردان را نیز افزایش می‌دهند. به طوری که تحقیقات نشان می‌دهند اگر به‌طور منظم و درست انجام شوند، اثربخشی این تمرینات تا ۸۲ درصد بوده است.

رابطه جنسی از نگاه مردان

مزایای تمرینات کگل برای درمان زودانزالی آقایان

 • دوام بیشتر در تختخواب
 • پیشگیری از مشکلات پروستات و مثانه
 • نعوظ سخت‌تر و بهتر
 • توان رسیدن به بیش از یک‌بار ارگاسم
 • ارگاسم قوی‌تر و لذت‌بخش‌تر

افسردگی مردان چه نشانه‌هایی دارد؟

چطور باید تمرینات کگل را برای بهبود رضایت جنسی انجام داد؟

هدف از تمرینات تقویت عضلات کف لگن است. برای شروع این تمرینات از یافتن عضلات کف لگن و شناسایی آن‌ها شروع کنید. تخلیه ادرار بهترین زمان برای یافتن آن‌ها است. در زمان ادرار کردن، لحظه‌ای جریان ادرار را متوقف کنید. ماهیچه‌هایی که در انجام این کار دخیل هستند، همان عضلات کف لگن هستند (این تکنیک را صرفاً برای یافتن عضلات انجام دهید. تکرار مداوم آن باعث عفونت مجاری ادرار می‌شود).

روش دیگر برای یافتن این عضلات زمانی است که در حال تلاش برای نگه‌داشتن باد روده خود هستید. ازآنجایی که انجام تمرین کگل به‌صورت دراز کشیده راحت‌تر است توصیه می‌شود برای شروع از این حالت استفاده کنید. دو روش برای انجام تمرینات کگل برای درمان زودانزالی آقایان وجود دارد: کند و سریع. هر دو روش می‌توانند در حالت نشسته، ایستاده و درازکش انجام شود. وقتی تسلط کافی پیدا کنید، می‌توانید در هر زمان و هر موقع آن را انجام دهید.

تمرینات کند کگل

 • تمام عضلات کف لگن (که آن‌ها را یافته‌اید) منقبض کنید. به‌آرامی تا ۵ بشمارید.
 • به‌طور طبیعی، در دیگر ورزش‌ها، تنفس کنید.
 • وقتی به عدد ۵ رسیدید، به‌آرامی عضلات خود را شل کنید.
 • وقتی عضلات به آرامش کافی رسیدند، دوباره آن‌ها را به‌آرامی منقبض کنید.
 • این تمرین را برای ۱۰ سیکل ادامه دهید. در شروع کمی سخت است. پس به خودتان فشار وارد نکنید. هر زمان خسته شدید، کار را متوقف کنید تا زمانی که بالاخره انرژی کافی برای ۱۰ سیکل داشته باشید.
 • این تمرین را برای سه ست تکرار کنید.

تمرینات سریع کگل

 • در این نسخه از تمرینات کگل برای درمان زودانزالی تلاش می‌کنید همان عضلات را منقبض کنید، اما آن‌ها را تنها برای یک ثانیه نگه می‌دارید و بعد شل می‌کنید.
 • این روند را ده بار ادامه دهید.
 • در تمام طول تمرین به‌خوبی نفس بکشید.
 • همانند تمرین قبلی، شروع این تمرین سخت و خسته‌کننده است. پس تنها تا جایی ادامه دهید که می‌توانید. توان خود را به ۱۰ بار برای ۳ ست برسانید.

تکرار این تمرین عضلات شما را قوی می‌کند.

چند بار در روز تمرین کگل انجام دهم؟

توصیه می‌شود در هفته اول روزانه دو بار و هر ۳ ست این تمرین را انجام دهید و در هفته دوم سعی کنید تمرینات را به سه بار در روز و هر بار ۱۰ ست افزایش دهید. سپس هر هفته یک مرحله به تمرینات اضافه کرده و تعداد تکرار را ۵ مرتبه افزایش دهید تا درنهایت به تعداد سه یا چهار بار و ۲۰ ست در روز برسید. اگر بعد از ۱ ماه انجام منظم تمرینات کگل تغییر خاصی در وضعیت خود مشاهده نکردید احتمالاً به‌درستی این تمرینات را انجام نداده و در پیدا کردن عضلات کف لگن اشتباه کرده‌اید، در این موارد توصیه می‌شود با پزشک یا اورولوژیست مشورت کنید.

سایر روش‌های درمان زودانزالی آقایان

تمرینات و درمان‌های غیردارویی فوق تنها روش افزایش زمان رابطه جنسی برای آقایان نیست. روش‌های زیر نیز می‌توانند به شما کمک کنند که رابطه جنسی باکیفیت تری داشته باشید.

خودارضایی کنید:

برخی از درمانگران جنسی خودارضایی را برای درمان زود انزالی توصیه می‌کنند. بسته به توانایی برگشت به حالت نعوذ و برانگیختگی، خودارضایی می‌تواند صبح یا حتی یک ساعت قبل از رابطه انجام شود. این راهکار برای مردان جوان موثرتر است و مردان مسن به دلیل اشکال در رسیدن به نعوذ پس از خود ارضایی از آن استقبال نمی کنند.


| مطالعه مطلب “رابطه جنسی از نگاه مردان” به شما پیشنهاد می‌شود |


 پیش نوازی کنید:

در طول رابطه خود چقدر پیش نوازی دارید؟ انواع مختلف پیش نوازی را کم و بیش انجام دهید. برای کنترل سطح تحریک، کم و بیش روی آلت تناسلی خود تمرکز کنید. دخول را در اوج تحریک خود انجام ندهید، چراکه لحظاتی بعد به انزال می‌رسید. در عوض این کار را زمانی انجام دهید که نیمی از مسیر تحریک را طی کرده اید. پیش نوازی به شما کمک می‌کند که بر اضطراب خود غلبه کنید و احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. در عین حال، پیش نوازی باعث می‌شود همسرتان نیز آماده تجربه ارگاسم باشد.

داروی‌های SSRI:

بازدارنده‌های انتخابی بازجذب سروتونین می‌توانند به کنترل انزال کمک کنند. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. بعضی از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs) همراه شبه باز دارنده‌های بازجذب سروتونین‌ها (SSRI) اثراتی مشابه بازدارنده‌های سروتونین در اوج لذت جنسی دارند. برای درمان زود انزالی با استفاده از دارو، ممکن است داروهای مختلفی امتحان شود تا یکی از آنها موثر تشخیص داده شود. همانند درمان افسردگی، اگر دارو درمانی با دوز بالا طی شش هفته هیچ نشانه ای از بهبودی به همراه نداشته باشد، قطع درمان و استفاده از یک روش دیگر توصیه می‌شود.

رابطه خود را ارزیابی کنید:

رابطه خود را از نظر وجود اختلال جنسی بررسی کنید. انتظارات، اهداف و نوع ارتباط شما در زمینه رابطه جنسی چیست؟ آیا تکنیک‌های رابطه جنسی و رسیدن به اوج لذت را بلد هستید؟ اگر با همسر خود در این زمینه دچار اختلاف نظر هستید، با یک درمانگر جنسی مشورت کنید.

از روانشناس یا درمانگر جنسی کمک بگیرید:

مشورت با یک درمانگر جنسی، روانشناس، یا روان پزشک می‌تواند مفید واقع شود. اگر پزشک، اورولوژیست و روش‌های فوق نتواند درمان موفقی را برای زود انزالی ارائه دهد، اگر مراقبت‌های اولیه پزشک یا اورولوژیست برای درمان زود انزالی موثر نباشد ، مراجعه به یک درمانگر جنسی، روان شناس یا روان پزشک می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان باشد.

 اولین گام تلاش برای یافتن علت زود انزالی و برداشتن هرگونه فشار بر روی مرد است. اگر انزال زودرس در حین آمیزش اتفاق بیافتد، توصیه می‌شود که رابطه جنسی تا زمان درمان متوقف شود. این به کاهش تنش و اضطراب مرد کمک می‌کند. در این مدت، مرد می‌تواند از روش‌های دیگری برای ارضاء همسرش استفاده کند.

پس از این مرحله، زوجین باید تحت آموزش تکنیک‌های درمان جنسی قرار بگیرند. برای مثال، در یکی از این تکنیک ها، زن به آرامی شروع به تحریک مرد می‌کند اما به محض این که مرد برانگیخته می‌شود و احساس می‌کند می‌خواهد ارضا شود، زن دست از کار می‌کشد. زمانی که مرد احساس کند که حس ارضا برطرف شده است، زن تحریک را از سر می‌گیرد.
این روند باید حداقل ۱۰ بار یا بیشتر انجام شود. با گذشت زمان حس کنترل مرد افزایش می‌یابد و زوج می‌توانند کنترل بهتری روی مدت رابطه جنسی خود داشته باشند.

تکنیک‌های متنوع دیگری نیز برای درمان خودارضایی توسط مشاور جنسی آموزش داده می‌شود که می‌توانند به بهبود ارتباط زوج کمک کنند.

سخنی از سیمیاروم

درصورتی‌که مشکل زودانزالی آقایان به مشکلات پزشکی مربوط نباشد، انجام تمرینات کگل، تکنیک مسترز-جانسون و روش استارت-استاپ برای درمان زودانزالی و سایر روش‌های خانگی می‌توانند به بهبود عملکرد شما کمک کنند. درصورتی‌که این تمرینات به شما کمکی نکرده‌اند و مشکلات پزشکی مانند دیابت و مشکلات اورولوژی در شما رد شده است، بهتر است با روانشناس و سکس تراپ مشورت کنید.

بخشی از مشکلات زودانزالی به وجود مشکلات زناشویی، اختلاف و سردی در زندگی مشترک برمی‌گردد. زوج‌درمانی می‌تواند به زوج کمک کند که اختلافات خود را حل کنند و به رضایت جنسی بهتری برسند. سکس‌تراپی حوزه درمان دیگری است که می‌تواند به درمان زودانزالی کمک کند. سکس‌تراپی به افراد و زوجین کمک می‌کند که عوامل موثر در رضایت جنسی و رابطه خود را کشف کنند و بر چالش‌های جسمی و عاطفی ناشی از مشکلات و اختلالات جنسی فائق آیند.

از این رو این روش درمانی می‌تواند بسیاری از مشکلات زناشویی و مسائل مربوط به رابطه جنسی (میل بالا یا پایین) یا زودانزالی را برطرف کند و حتی از رسیدن ازدواج به مرحله طلاق جلوگیری کند (طبق آمارها، بسیاری از طلاق‌ها در ایران به خاطر مشکلات جنسی و نارضایتی جنسی طرفین از یکدیگر است).

شما کدامیک از روش‌های درمان زودانزالی را تجربه کرده‌اید؟ پس‌از انجام آن طی چند هفته، چقدر بهبودی در عملکرد خود مشاهده کرده‌اید؟ آیا رضایت بخش بوده‌اند؟ امیدواریم که به بسیاری از سوالات و ابهامات شما در مورد روش‌های غیردارویی درمان انزال زودرس پاسخ داده باشیم. چنانچه سوال یا ابهامی برای شما باقی مانده است، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
Share
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا

سلام مجدد. من پاسخی ندیدم.
عرض سلام و ادب
زودانزالی شدید دارم. یعنی نیم دقیقه هم طول نمی کشد. به متخصص کلیه مجاری ادرار و تناسلی مراجعه کردم آزمایش و سونوگرافی. نتیجه گفتند صددرصد خوبه و هیچ موردی نبود. قرص فلوکستین ۲۰ میلی گرم سه ساعت قبل از برنامه تجویز کردند. نتیجه نداشت. دو تا ۲۰ هم هیچ اثر نکرد.
قرص آفرودیت مصرف کردم سردرد امانمو برید. الان ۶ قوطی تو خونه مونده.
قرص پاروکستین رو ۶ ساعت قبل از برنامه مصرف کردم اثر نداشت. از این هم دو قوطی دارم.
چکار کنم؟
قرص پاروکستین رو هر روز استفاده کنم بهتره یا فقط قبل از برنامه. و چه مدت قبل از برنامه؟
بسیار سپاس

سیمیاروم

علیرضا عزیز، این مطالب برای آگاهی بیش‌تر هست، قطعا این موضوع تخصصی هست و حتما باید از مشاورین و متخصصین راهنمایی بگیرید.
این لینک جهت رزرو وقت مشاوره خدمت شما، سیمیاروم در خدمت شماست.
https://simiaroom.com/counselor/