لکنت زبان یا دیگر مشکلات صحبت کردن یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از افراد در اثر اضطراب و استرس دچار آن می شوند. حرف زدن روبه روی جمعیت، روی صحنه و گاهی حتی گفتگوی دو نفره برای مبتلایان به اختلال اضطراب دشوار است. لکنت زبان در اثر اضطراب یکی از علائمی است که این دسته افراد دچار آن می شوند و در اثر خجالت از مردم دوری کرده و در این شرایط بسیار ساکت می شوند.

اشکال در گفتار می تواند در بسیاری از موارد به اضطراب مرتبط باشد. حمله اصلی باعث می شود که فرد در صحبت کردن احساس ناتوانی کند. مصرف داروهایی که دارای تاثیر خواب آور هستند نیز می تواند موجب لکنت زبان شود. برخی دیگر نیز از تصور حرف زدن جلوی جمع دچار اضطراب می شوند.

لکنت زبان در اثر اضطراب نوعی اختلال اضطراب اجتماعی است و می تواند بسیار مشکل آفرین باشد. اغلب، این دسته بیماران ساعت های زیادی را در تنهایی می گذرانند تا نیازی به حرف زدن نداشته باشند. همین امر می تواند به پیچیده تر شدن شرایط آنها و ابتلا به افسردگی منجر شود. خوشبختانه با چند تکنیک می توانید سطح استرس خود را کاهش دهید و از لکنت زبان در اثر اضطراب جلوگیری کنید.

 

روش های رفع لکنت زبان در اثر اضطراب

 

روش های رفع لکنت زبان در اثر اضطراب :

پیش از تماس با مردم، یک مکالمه خود را تصور کنید. به چیزهایی فکر کنید که دوست دارید به دیگران بگویید. حتی اگر می خواهید تنها در مورد آب و هوا حرف بزنید، کمی تحقیق کنید تا با اطلاعات کامل در این مورد حرف بزنید.

پیشنهاد مطالعه:  تمرینات تنفسی برای مقابله با استرس

در موقعیت های اجتماعی و زمانی که می خواهید حرف بزنید، تکنیک تنفس عمیق را تمرین کنید. پنج تا ده دقیقه را به جمع کردن افکار خود، تمرکز و تنفس کردن اختصاص دهید. اکسیژن به کاهش سطح اضطراب در شما کمک می کند. به علاوه، زمانی که در حال صحبت با دیگران هستید، نفس کشیدن را فراموش نکنید. بسیاری از ما در زمان اضطراب، نفس خود را حبس می کنیم که این کار به افزایش سطح اضطراب در فرد کمک می کند.

برای پیشگیری از لکنت زبان در اثر اضطراب سعی کنید شمرده صحبت کنید. افکار خود را آرام کنید. اگر در حال سخنرانی هستید، نکته برداری کنید. اگر در حال صحبت در یک گفتگوی دو نفره هستید، بیشتر گوش دهید و در این بین به پاسخ های خود فکر کنید. سریع صحبت کردن باعث می شود که کلمات را نادرست تلفظ کنید یا حتی از واژه نادرستی استفاده کنید.

گاهی دیده می شود که فرد در یافتن کلمه صحیح دچار اشکال می شود. این عارضه به خصوص در اثر مصرف داروهای ضداضطراب و اشکال در حافظه دیده می شود. سعی کنید تصویر کلمه را در ذهن خود مجسم کنید. از جمله بندی ساده استفاده کنید و سطح مکالمه را در حدی نگه دارید که با آن احساس راحتی می کنید.

 

 درمان تخصصی:

اگر حس می کنید سطح اضطراب اجتماعی شما به حدی است که با تکنیک های ساده فوق قابل رفع نیست و به کمک تخصصی نیاز دارید، به مشاور یا روانشناس مراجعه کنید. مجموعه ای از روش های روان درمانی شامل گروه درمانی و تمرین های آرامش دهی، گفتار درمانی، و دارو درمانی می توانند به شما در کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس در جمع کمک کنند. هدف قرار دادن اضطراب و درمان آن باعث می شود که علائم مرتبط با آن نیز در شما از بین برود. زمانی که دیگر اضطراب نداشته باشید، دچار لکنت زبان نیز نخواهید شد و در بسیاری از موقعیت های اجتماعی احساس راحتی خواهید کرد.

پیشنهاد مطالعه:  اختلال استرس پس از تروماهای دوران رشد و نمو (D-PTSD)

 

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه فردی و شخصیت

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه شخصیت و فردی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر اصغرنژاد

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفر بوالهری

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:, ,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar