فارغ از علت، تمام شدن یک رابطه طولانی مدت که در آن امید به خوشبختی وجود دارد، ناامید کننده و غم انگیز است. ازدواج و طلاق دو تجربه مهم در زندگی هر کسی هستند. اما تفاوت در این است که طلاق باعث درد و رنج عده زیادی از جمله زوج، اطرافیان، خانواده دو طرف، بچه ها و دوستان می شود. مشاوره طلاق می تواند به زوج و خانواده کمک کند که از تصمیم خود مطمئن شوند، تمام راه های ممکن را یک بار دیگر بررسی کنند و بهتر و با آرامش بیشتری پروسه طلاق را طی کنند.

مشاوره قبل از طلاق چیست؟

این نوع مشاوره معمولا پس از درخواست طلاق زوج به دادگاه الزامی می شود. در طلاق های توافقی نیز لازم است زوج چند جلسه مشاوره را طی کنند تا از درست بودن تصمیم خود و آزمودن تمام روش های اصلاح و بازسازی رابطه اطمینان حاصل شود.

مشاور به زوج کمک می کند که ارتباط بهتر و موثرتری با هم داشته باشند و در ضمن آگاهی از حقوق مادی و معنوی خود امکان بازگشت به رابطه را بسنجند. در واقع، در این روش از مشاوره آخرین تلاش ها برای نجات زندگی انجام می شود.

به یاد داشته باشید که اگر بچه دارید، ضروری است که طلاق بسیار سالم و بر اساس احترام و منطق صورت گیرد، یعنی طلاقی که در آن خبری از سرزنش، اتهام زنی، برچسب زنی و بی احترامی نیست. این باعث می شود که تبعات طلاق بر کودکان و سلامت روان آنها کمتر شود.

مشاوره طلاق مفید است زیرا به شما کمک می کند که اختلافات بین خود را حل کنید و در مورد مواردی که بعد از طلاق لازم است با هم در ارتباط باشید، شامل تربیت بچه ها و دیدار با آنان، توافق کنید.

مشاوره بعد از طلاق چیست؟

پس از طلاق احساسات مختلفی به افراد هچوم می آورند. برای برخی این شامل شادی اولیه و برای برخی دیگر حس غم بی انتهاست. حقیقت این است که زندگی پس از طلاق برای بسیاری از افراد مبهم و گیج کننده است. نمی دانند در کجای زندگی ایستاده اند و باید چطور ادامه دهند. این آینده نامطمئن همراه با شکست تجربه شده، حس بدی به افراد می دهد.

مشاوره طلاق در این مورد به شما کمک می کند که از پس احساسات متناقص پس از طلاق برآیید. عزت نفس و اعتماد به نفستان را بالاتر می برد تا واقعیت را بپذیرید و زندگی آرام تری برای خود بسازید.

همچنین به شما کمک می کند که همسر سابقتان را به خاطر تمام اشتباهاتش و نیز خودتان را به خاطر سهمی که در طلاق داشته اید ببخشید و به شکل موثرتری بتوانید احساساتتان را تخلیه کنید.

مشاوره طلاق

چرا مشاوره طلاق ضرورت دارد؟

طلاق دوره ای پر از هیجان، استرس و تلخی است. گاهی سختی ها و دلخوری های پیش آمده در زندگی مانع از آن می شود که زوج به خوبی فکر کنند و راهی برای نجات زندگی خود پیدا کنند. این باعث می شود که پس از وقوع طلاق و دوری از یکدیگر، پشیمان شوند و احساس کنند به اندازه کافی تلاش نکرده اند.

مشاوره قبل از طلاق آخرین روزنه و فرصت برای نجات زندگی مشترک است. مشاور به زوج کمک می کند تا با تعقل و آرامش بیشتری تصمیم گیری کنند و آخرین راهکارها را نیز بررسی کنند.

در مشاوره قبل از طلاق چه سوالاتی بررسی می شود؟

قبل از آنکه تصمیم قطعی خود را برای طلاق بگیرید، سوالات زیر از شما در جلسه مشاوره پرسیده می شود:

 • آیا از نگرانی ها، مسائل و خواسته هایتان با همسرتان حرف زده اید؟
 • برای زندگی و نجات آن تلاش کرده اید؟
 • راهی برای نجات آن باقی نمانده است؟
 • آیا نبود همسرتان در کنارتان بهتر از زندگی با اوست؟
 • چه چیزهایی در دوره پس از طلاق شما را نگران می کند؟
 • آیا دست و پنجه نرم کردن با این سختی ها بهتر از زندگی فعلی است؟
 • برای جلوگیری از تبعات طلاق بر فرزندانتان فکری کرده اید؟
 • پس از طلاق، به لحاظ مالی مشکلی نخواهید داشت؟
 • آیا آماده اداره زندگی بدون همسرتان، شاید بدون کمک هیچ کسی، هستید؟

جلسات مشاوره قبل از طلاق چقدر طول می کشد؟

برای طلاق توافقی و مشاوره قبل از طلاق لازم است زوج یک دوره 45 روزه و حداقل 5 جلسه را طی کنند.

تفاوت مشاوره قبل از طلاق با زوج درمانی چیست؟

هدف از زوج درمانی بررسی مشکلات رابطه بین زوج است. به عبارت دیگر، در این روش از مشاوره، زوج در وهله اول با هدف ترمیم رابطه خود مراجعه کرده اند و درمانگر که متخصص رابطه است تلاش می کند به آنها روش هایی برای ارتباط موثرتر را آموزش دهد. همچنین، مهارت های حل اختلاف به آنان آموزش داده می شود تا اختلافات کوچک به بحث های فاجعه بار ختم نشوند.

علاوه بر این، هدف اصلی زوج درمانی شناسایی و کار کردن بر روی انواع مسائل و مشکلات از جمله خیانت، اعتیاد، سردی در زندگی مشترک و مواردی از این دست است. در این حوزه زوج برای استحکام بخشیدن به زندگی خود مراجعه کرده اند و در حال تلاش برای پیشگیری از طلاق هستند.

پیشنهاد مطالعه:  رابطه جنسی در بارداری و مسائل روانشناسی مرتبط با آن

وقتی تعارض ها بیشتر می شود و اختلافات به قدری حل نشده باقی می مانند، مشاوره قبل و بعد از طلاق به زوج کمک می کنند که از این مسیر با سلامت روح و روان بهتر و کمترین میزان آسیب عبور کنند.

 

| مطالعه مطلب “مشاوره خانواده یا زوج درمانی و هر آنچه باید از آن بدانید” به شما پیشنهاد می شود |

 

مشاور طلاق چه کمکی می کند؟

مشاور شما را در این دوره دردناک و نامطمئن هدایت می کند و به شما ابرازها و استراتژی هایی را آموزش می دهد تا این دوره را به سلامت طی کنید. او به شما کمک می کند که از درست بودن این تصمیم اطمینان حاصل کنید. در صورت لزوم، یک بار دیگر امکان پیوند زوج و بازسازی رابطه را بررسی می کند و در صورتی که امیدی به حفظ زندگی نیست به شما کمک می کند که راحت تر جدا شوید، از یکدیگر دلخوری کمتری داشته باشید و تاثیر منفی طلاق را بر کودکان کمتر می کند.

مشاور علاوه بر انجام کارهای فوق، زوج را در مورد روند حقوقی جدایی و تبعات اجتماعی پس از آن آگاه می کند. بنابراین، تلاش می کند تا حد امکان از طلاق جلوگیری کرده و راهکارهایی را برای بازسازی زندگی ارائه دهد.

اما زمانی که هیچ راهی برای نجات زندگی نیست، به زوج کمک می کند تا با توافق در بسیاری از امور، با کمترین آسیب از یکدیگر جدا شوند.

همچنین مشاور به شما کمک می کند که دلیل به بن بست رسیدن این رابطه را دریابید تا در ادامه زندگی دوباره آن را تکرار نکنید.

به علاوه، مشاور به شما کمک می کند که از مراحل مختلف سوگواری پس از طلاق، که در ادامه به آنها می پردازیم، عبور کنید و احساس حمایت شدن بکنید. این مرحله ای نیست که بتوانید به تنهایی از آن عبور کنید. به طور خلاصه، مشاور طلاق در امور زیر به زوج کمک می کند:

 • آموزش مهارت های سازگاری برای کنار آمدن با احساس درد و رنج
 • ایجاد محملی برای کل خانواده جهت حرف زدن و تخلیه احساسات
 • ایجاد فضایی برای درک دلیل شکست رابطه و پیشگیری از تکرار آن در روابط آینده
 • نیازها و خواسته های خود و همسرتان را بهتر بشناسید.
 • تصمیم گیری بهتر برای آینده
 • ایجاد آخرین فرصت برای شنیدن و شنیده شدن
 • کمک به شناسایی اهداف پس از طلاق و گذار بهتر و ساده تر به زندگی جدید

مشاوره طلاق

آیا من به مشاوره طلاق نیاز دارم؟

بسیاری از افراد می توانند به تنهایی از پس سختی های طلاق برآیند. اما برای همه غلبه بر حس افسردگی، غم، پشیمانی و حتی دلتنگی برای همسر سابق آسان نیست. طلاق تغییری است که بر تمام جنبه های زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت.

مشاوره قبل و بعد از طلاق به شما کمک می کند که آخرین فرصت را به زندگی بدهید و پس از آن دچار حس پشیمانی نشوید یا در صورت شکست، بهتر بتوانید با غم و اندوه پس از طلاق کنار بیایید. هر چند این شما هستید که در جلسات مشاوره شرکت می کنید، اما این به نفع فرزندتان نیز هست. به یاد داشته باشید که وقتی شما حس خوبی داشته باشید و بتوانید بر مشکلات غلبه کنید، فرزندتان نیز بهتر می تواند آنها را بپذیرد و احساس امنیت خواهد کرد.

نشانه های نیاز به مشاوره طلاق چیست؟

با توجه به چیزهایی که تا به حال با هم مرور کردیم، بهتر است همه دوره مشاوره قبل و بعد از طلاق را طی کنند. اما نشانه های زیر به طور خاص نشان می دهند که شما نیاز به کمک تخصصی دارید. این علائم از خفیف تا متوسط هستند و هر چند در هر کسی ممکن است متفاوت باشد، اما لزوم دریافت مشاوره را مشخص می کنند:

 • اشکال در به خواب رفتن یا خواب ماندن در طول شب
 • احساس ناامیدی و سرزنش خود
 • احساس بی ارزش و دوست داشتنی نبودن
 • فقدان شادی در زندگی
 • کاهش وزن یا افزایش وزن ناگهانی
 • انزوای اجتماعی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های پیشین
 • خشم غیرقابل کنترل و ناگهانی
 • افسردگی مزمن
 • ایده یا تلاش برای خودکشی
 • اضطراب و نگرانی بیش از حد که با زندگی روزمره تداخل پیدا می کند

مراحل عاطفی طلاق چیست؟

طلاق حس فقدانی مانند مرگ به همراه دارد. وقتی در حال سوگواری برای از دست دادن کسی هستند، مراحل مختلفی را طی می کنید. طلاق نیز همان الگو را طی می کند. هدف از مشاوره طلاق کمک به عبور از این مراحل است. مشاور به شما کمک می کند که طبیعی بودن احساسات خود را دریابید و آنها را بپذیرید. این مراحل عبارتند از:

انکار:

در طول این فاز، سعی می کنید مانند قبل به زندگی ادامه دهید. سعی می کنید این واقعیت را که در حال طی کردن پروسه طلاق هستید، نادیده بگیرید. در این مرحله، تلاش می کنید موقعیت را عادی جلوه دهید تا حس شوک و درد را پنهان کنید.

درد و عدم قطعیت:

مرحله بعدی در طلاق احساس درد و عدم اطمینان نسبت به آینده است. با طی شدن مرحله انکار، و مواجهه با واقعیت، شما دچار غم و رنج خواهید شد. در این مرحله، برای ازدواج از دست رفته سوگواری می کنید. این به خصوص در صورتی صدق می کند که شما آن کسی نبوده اید که طلاق می خواستید یا آن را شروع کرد. در این صورت، احساس طرد شدن خواهید داشت. همچنین، حس عدم اطمینان نسبت به آینده به شما احساس اضطراب و افسردگی می دهد.

پیشنهاد مطالعه:  نکات مهم قبل از ازدواج بین فرهنگی

خشم:

در این مرحله، به دنبال کسی هستید تا او را سرزنش کنید. حقیقت این است که بسیاری از ما تلاش می کنیم احساسات منفی خود را به کسی دیگری انتقال دهیم یا تقصیرها را گردن دیگری بیاندازیم. خشمی که حس می کنید شاید نه تنها متوجه همسرتان بلکه خودتان، دیگر اعضای خانواده، دوستان، همکاران، غریبه ها و شاید حتی بچه ها شود.

سرزنش کردن خود و دیگران برای طلاق طبیعی است. شما به این حس نیاز دارید. خشم زمانی مشکل ساز می شود که کنترل خود را روی آن از دست بدهید و دیگران و فرزندانتان را آزار دهید. در این مرحله است که به مشاوره طلاق نیاز دارید تا پروسه را یک بار دیگر مرور کنید و بر خشمتان کنترل پیدا کنید.

پشیمانی و گناه:

در این مرحله، اشتباهات گذشته خود را به یاد می آورید، حس می کنید هنوز راهی برای بازسازی زندگی بود، هنوز به قدر کافی تلاش نکرده بودید و به همین دلیل دچار حسرت و پشیمانی از طلاق می شوید. در این مرحله، تلاش می کنید رفتارهایتان را تغییر دهید یا شانس خود را با همسر سابقتان دوباره امتحان کنید. پشیمانی روش دیگری برای برخورد با درد عاطفی ناشی از طلاق است.

افسردگی:

حقیقت این است که افسردگی پس از طلاق نوعی پیشرفت در پذیرش آن به شمار می رود. شما در این دوره احساس کسل بودن، اشکال در بیرون آمدن از تخت خواب، اشکال در اشتها، و از دست دادن انگیزه خواهید داشت. همچنین، بیشتر از قبل تحریک پذیر می شوید.

این احساسات طبیعی هستند، اما تداوم یا شدت گرفتن آنها نشانه خطر است. اگر در این مرحله، گیر کرده اید، نوبتی را برای مشاوره طلاق رزرو کنید تا مشاوره به شما در پذیرش احساستان کمک کند.

پذیرش:

فاز نهایی طلاق، پذیرش چیزی است که رخ داده است. شاید هنوز کمی احساس غم داشته باشید، اما با خودتان به صلح رسیده اید. در نهایت در این مرحله، آماده آن هستید که زندگی را ادامه دهید و با کمک تکنیک هایی که برای مقابله با سختی ها یاد گرفته اید و استراتژی های سازگاری بیشتر می توانید زندگی بهتری را تجربه کنید.

روش های مختلف مشاوره چیست؟

رایج ترین روش برای مشاوره در این شرایط، رفتار درمانی شناختی است که در آن به مراجع کمک می شود تا با افکار و باورهای خود کنار بیاید و باورها و افکار درست تری داشته باشد.

در این روش، الگوهای فکری منفی شناسایی می شوند و با افکار مثبت جایگزین می شوند.

دیگر روش های درمانی عبارتند از:

 • ذهن آگاهی و مدیتیشن
 • تنفس عمیق
 • موسیقی درمانی

چطور می توانم در این دوره به خودم کمک کنم؟

علاوه بر رفتن به جلسات مشاوره طلاق می توانید از روش های زیر برای روحیه دهی به خود کمک بگیرید:

 • ورزش کنید، خواب کافی داشته باشید، غذای خوب و کافی بخورید و به خودتان برسید.
 • زمانی را با دوستان و خانواده صرف کنید، کسانی که به شما روحیه می دهند و افکار مثبت را در شما تقویت می کنند.
 • به فعالیت هایی بپردازید که به شما حس خوبی می دهند.
 • حس قدردانی خود را نسبت به کسانی که از شما حمایت می کنند ابراز کنید.

سخنی از سیمیاروم:

شک و تردید بخشی از پروسه طلاق است. مشاوره قبل از طلاق نیز مانند مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند که تا حدی اطمینان یابید که این تصمیم چقدر به نفع آینده شماست.

ما به جای شما تصمیم نمی گیریم. شما را اجبار نمی کنیم که ادامه زندگی مشترک را قبول کنید. بلکه، با نشان‌ دادن راه صحیح، گفتگو، آموزش مهارت های حل ‌مسئله و کنارآمدن و برنامه ‌ریزی برای داشتن یک زندگی بهتر به شما کمک می کنیم که آرامش فکری بیشتری داشته باشید و درست تصمیم گیری کنید.

منبع:

therapytribe

betterhelp

 

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشته موتابی

دکتر فرشته موتابی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشاد شیبانی

دکتر فرشاد شیبانی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عاطفه سلطانی فر

دکتر عاطفه سلطانیفر
فوق تخصص روانپزشکی کودکان

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر ساره بهزادی پور

دکتر ساره بهزادی پور
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعاده ملک عسگر

دکتر سعاده ملک عسگر
دکترای روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعید ایمانی

دکتر سعید ایمانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:, , , ,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar