دوره آشنایی را گذرانده اید. حلقه ها را خریده اید. لباس عروس را کرایه کرده اید و تالار را رزرو کرده اید. هر دو شما زمان، پول و تلاش زیادی برای برنامه ریزی ازدواج خود صرف کرده اید، اما چقدر زمان برای مشاوره قبل از ازدواج گذاشته اید؟

نتیجه تحقیقات بر مزایای مشاوره قبل از ازدواج صحه گذاشته اند. با استفاده از این جلسات می توانید اطمینان بیشتری به انتخاب خود داشته باشید.

فهرست بی پایان کارهایی که باید قبل از ازدواج انجام دهید، ممکن است حواس افراد را از ایجاد پایه محکمی برای زندگی آینده پرت کند. روز ازدواج شما می آید و می رود.

اما ازدواج شما تا پایان عمر باقی می ماند. اگر به خوبی جنبه های مختلف شخصیت و رابطه خود را ارزیابی نکنید، عواقب منفی آن زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. مشاوره قبل از ازدواج راه خوبی برای آمادگی برای زندگی و تشکیل خانواده است.

تحقیقات نشان می دهد مشاوره پیش از ازدواج روش موثری برای بهبود ارتباط و کسب مهارت مدیریت اختلاف در عین بهبود کیفیت و رضایت از رابطه است.

زوجینی که در جلسات مشاوره شرکت می کنند، دید واقع گرایانه تری از ازدواج دارند و تعهد بیشتری به رابطه خود دارند. به دلیل بررسی شباهت ها و تفاوت ها و بررسی همه جانبه، زوج سازگاری بیشتری در زندگی مشترک دارند.

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج به مشاوره ای گفته می شود که به زوجین در آمادگی برای ازدواج کمک می کند. این جلسات به شما و همسرتان اطمینان می دهد که رابطه سالم و محکمی دارید و شانس بهتری برای داشتن یک ازدواج سالم و رضایت بخش به شما می دهد.

به علاوه، زوج به شناخت بهتری از نقاط ضعف در رابطه می رسند که می توانند به مشکلاتی در زندگی و در نهایت شکست ازدواج بیانجامد. موضوعات زیر محور مشاوره قبل از ازدواج هستند و بررسی آنها نقاط ضعف و قوت رابطه شما را مشخص می کند:

 • مسائل مالی
 • ارتباط
 • باورها و ارزش ها
 • نقش ازدواج
 • رابطه، صمیمیت و رابطه جنسی
 • فرزندان و فرزندپروری
 • رابطه خانوادگی
 • تصمیم گیری
 • مهارت های کنترل خشم
 • کیفیت زمان صرف شده با یکدیگر

مشاوره قبل از ازدواج معمولا در چند جلسه کوتاه انجام می شود و به زوج پرسشنامه ها و تمرینات مختلفی برای درک بهتر یکدیگر و سطح سازگاری آنها در رابطه فعلی و زندگی آینده داده می شود.

پرسشنامه شامل موقعیت هایی می شود که زوج ممکن است در ازدواج خود با آن رو به رو شوند (برای مثال، از دست دادن شغل و واکنش هر یک از زوجین) که برخی از آنها عبارتند از اهداف، بررسی مشکلات شخصیتی و شناسایی تنش های احتمالی در آینده.

مزایای مشاوره قبل از ازدواج:

 • رسیدن به شناخت بهتر از یکدیگر
 • تایید شناخت حاصل شده و رسیدن به اعتماد بیشتر
 • یادگیری مهارت های حل اختلاف
 • پیشگیری از ماندن در یک رابطه سمی
 • رها شدن از ترس از ازدواج
 • اطمینان خاطر خانواده ها و دریافت تایید آنها
 • شناسایی نقاط ضعف و قوت رابطه
 • شناسایی نقاط احتمالی بحث و اختلاف در آینده

چرا مشاوره قبل از ازدواج

انواع مشاوره پیش از ازدواج:

بسته به اهداف زوجین و موقعیت افراد، جلسات با روش های مختلفی انجام می شود:

مشاوره آنلاین:

اگر به دنبال تجربه ای راحت تر و شخصی تر از مشاوره پیش از ازدواج هستید، می توانید از روش های آنلاین استفاده کنید.

هر جلسه بیشتر از یک ساعت طول نمی کشد و می توانید هر دو یا به تنهایی در آن شرکت کنید تا به درک درستی از شناخت از یکدیگر برسید.

ما در سیمیآروم تلاش می کنیم در این راه به شما کمک کنیم.

مشاوره فردی:

در این روش، شما نگران مسائل احتمالی هستید که ممکن است در آینده برای زندگی مشترکتان به مشکل تبدیل شوند.

از این رو، با مراجعه به یک مشاور سعی می کنید پیش از ازدواج بر روی آنها کار کنید.

پرسشنامه ها و آزمون های مختلف:

اغلب همراه با دیگر روش های مشاوره، از آزمون های مختلفی برای شناخت بهتر زوج استفاده می شود. این آزمون ها برای قبول یا رد شدن در چیزی نیستند، بلکه تنها قرار است اطلاعات درستی از شما ارائه دهند.

آزمون ها را هر نفر به تنهایی پاسخ می دهد و معمولا شامل طیفی از همیشه تا به ندرت می شوند. پاسخ دهی دقیق به این پرسش ها به ارزیابی دقیق کمک می کند.

چطور مشاوره موفقی داشته باشیم:

پیشنهاد رفتن برای مشاوره به معنی وجود مشکل یا حتی تردید نسبت به ازدواج نیست. برای استفاده از مزایای آن نکات زیر را رعایت کنید:

جلسات مشاوره چالش برانگیز هستند و شامل موضوعاتی می شود که شاید همیشه سعی کرده اید از آن فرار کنید یا در رابطه خود آنها را نادیده بگیرید.

سعی نکنید تقلب کنید یا به نحوی تظاهر کنید که شما و همسرتان کاملا سازگار هستید (این کاملا اهداف مشاوره قبل از ازدواج را زیر سوال می برد)

ایده برنده و بازنده را رها کنید و در عوض به این فکر کنید که هر دو شما در یک زمین بازی می کنید.

از آنچه مشاور می گوید به عنوان «من که گفته بودم!» استفاده نکنید.

هر آنچه در جلسه مشاوره می گذرد را محرمانه نگه دارید و از آن با دوستان و اطرافیان صحبت نکنید. افشای این صحبت ها اعتماد بین شما را از بین می برد.

تنها در صورتی لازم است در مورد نکات جلسه با خانواده خود صحبت کنید که مشکلی جدی در آن تشحیص داده شده و لازم است در مورد ازدواج خود بازنگری کنید.

یکی از مهمترین نتایج مشاوره قبل از ازدواج پیشگیری از طلاق است. تحقیقات نشان می دهد احتمال طلاق در زوجینی که در این جلسات شرکت می کنند 30 درصد کمتر است.

مشاوره پیش از ازدواج با شناسایی ترس ها، ارزش ها، باورها، نیازها و علایق به شادی بیشتر در زندگی منجر می شود و به زوج روش های ارتباط بهتر را آموزش می دهد.

بسیاری از زوجین دلیل طلاق خود را خیانت یا مسائل مالی عنوان می کنند، در حالی که دلیل اصلی آن نبود مهارت های ارتباطی است. مشاوره پیش از ازدواج زوج را به اعتماد بیشتر و تکنیک های حمایت از یکدیگر مجهز می کند.

| مطالعه مطلب جامع “مشاوره خانواده یا زوج درمانی و هر آنچه باید از آن بدانید” به شما پیشنهاد می شود |