16 مرداد 1401
علاقه جنین به موسیقی

علاقه جنین به موسیقی و فواید پخش موسیقی برای جنین

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

علاقه جنین به موسیقی! آیا پخش موسیقی برای جنین با افزایش هوش وی پس از زایمان ارتباطی دارد؟
هیچ کس به درستی پاسخ این سوال را نمی‌داند. برخی از مطالعات فرزندپروری نشان داده‌اند که جنین می‌تواند صدای اطراف را بشنود و با حرکت به آن پاسخ دهد؛ اما هیچ کس واقعا معنی این حرکات را نمی‌داند زیرا متخصصین نمی‌توانند جنین را به آسانی نوزاد متولد شده مورد مشاهده و بررسی قرار دهند.

مطالعات

هیچ مطالعه‌ای از این نظریه که پخش موسیقی در دوران بارداری باعث افزایش هوش کودک می‌شود یا علاقه جنین به موسیقی، حمایت نمی‌کند. ممکن است شنیده باشید که قرار گرفتن کودکان در معرض موسیقی منجر به افزایش هوش ریاضی آنها می‌شود؛ اما یکی از محققین ارشد دانشگاه کالیفرنیا معتقد است که این تحقیقات بر روی کودکان بزرگتر و نه بر روی جنین متمرکز بوده است.
برای مثال، آموزش پیانو ممکن است مهارت‌های استدلال فضایی کودک را تقویت کند (توانایی درک فضای سه بعدی)، اما محققین فقط کودکان ۳ تا ۴ سال را مورد مطالعه و آزمایش قرار دادند. بعضی از متخصصین گمان می‌کنند اگر موسیقی چنین تاثیر عمیقی بر کودکان بزرگتر دارد، بنابراین نوزادان و جنین هم می‌توانند به همان اندازه از مزایای آن بهره مند شوند.دیگر محقیقین بیان می‌کنند که نوزادان می‌توانند موسیقی که توسط والدین در رحم برای آنها پخش می‌شد را تشخیص دهند و با شنیدن آن با آرامش بیشتری به خواب روند. اما یکی از متخصصین فیزیولوژی رشد در دانشگاه هاپکینز که رشد جنین را مورد مطالعه قرار داده است، معتقد است که این نتیجه گیری‌ها کاملا حدسی هستند و پایه تحقیقاتی و علمی ندارند.
بعضی دیگر از محقیقین معتقدند جنین با ضرب‌آهنگ موسیقی که می‌شنود، تنفس می‌کند. یکی از متخصصین کودک در کالیفرنیا یک جنین ۳۳ هفته را مورد مشاهده قرار داده و متوجه شده که با ضرب‌آهنگ موسیقی که برای او پخش می‌شود که در این مورد سمفونی شماره ۵ بتهوون بوده، تنفس می‌کند. او می‌گوید به دلیل اینکه جنین ریتم سمفونی را دنبال می‌کند، می‌توان نتیجه گرفت که او در حال یادگیری ریتم و لذت بردن از آن است. اما محققین دیگر این سوال را مطرح می‌کنند که به چه دلیل فکر می‌کنیم که تنفس با ضرب‌آهنگ موسیقی چیز خوبی است؟

مطالب مرتبط
نوسانات خلقی در بارداری

علاقه جنین یه موسیقی

چه حدی از صدا برای جنین مجاز است؟

انجمن متخصصین کودک امریکا اواخر دهه ۹۰ گزارش داده است که تعداد زیادی از تحقیقات نشان داده‌اند نوزادان متولد نشده‌ای که برای مدت طولانی در معرض صدای بلند قرار گرفته‌اند بیشتر احتمال دارد که پیش از موعد متولد شوند، هنگام تولد وزن کمتری داشته باشند و از ناشنوایی فرکانس‌های بالاتر هنگام تولد رنج ببرند. این مطالعات بیشتر بر روی مادرانی صورت گرفته است که در دوران بارداری در مناطق پر سر و صدا کار می‌کردند، بنابراین رفتن به یک کنسرت موسیقی منجر به این عوارض نخواهد شد.

چگونه برای جنین موسیقی پخش کنیم؟

بهترین انتخاب برای علاقه جنین به موسیقی، پخش آهنگ در باندهای استریو است. استفاده از هدفون و قرار دادن آن روی شکم به دلیل اینکه می‌تواند باعث تحریک بیش از حد جنین شود، ایده خوبی نیست. اکثر افراد فکر می‌کنند باید صدای موسیقی را زیاد کنند تا درون شکم نفوذ کند؛ اما بهتر است بدانید که مایع آمینیوتیک یک رسانای خوب برای اصوات است.

با این حال، بهتر است صدای پخش موسیقی بیشتر از ۶۵ دسی بل نباشد – تقریبا به بلندی صدای موسیقی پس زمینه که در فروشگاه‌ها پخش می‌شود – زیرا ممکن است جنین را وحشت زده کند یا به او آسیب برساند. اگر عادت دارید برای مدت طولانی به موسیقی گوش کنید، بهتر است صدای آن کمتر از ۵۰ دسی بل باشد.

شدت صدای لوازم خانگی متداول:
ماشین لباسشویی: db۵۰-۷۵
ماشین ظرفشویی:db ۵۵-۷۰
جارو برقی:db ۶۰-۸۵
سشوار:db ۶۰-۹۵
زنگ ساعت:db ۶۵-۸۰
سیفون توالت:db ۷۸-۸۵
زنگ تلفن:db ۸۰

مطالب مرتبط
آسیب های روانی کودک آزاری

نتیجه گیری علاقه جنین به موسیقی

به دلیل اینکه تحقیقات در رابطه با موضوع علاقه جنین به موسیقی در مراحل ابتدایی خود هستند و محققین نمی‌توانند با اطمینان بگویند که آیا موسیقی برای جنین لذت بخش و یا آزاردهنده است، بهتر است در این خصوص احتیاط کنید و در صورتی که تمایل دارید برای جنین موسیقی پخش کنید، به یاد داشته باشید که رعایت تعادل و ملایمت از عوامل کلیدی است. اگر از موسیقی لذت می‌برید به آن گوش کنید و انتظار نداشته باشید که موسیقی باعث افزایش هوش کودک شود.
موسیقی به شما کمک می‌کند به آرامش برسید، آسان‌تر به خواب بروید. آرامش شما برای جنین خوب است و این تاثیر غیرمستقیم موسیقی بر جنین است.

برگرفته از روزنامه‌ پزشکی ایران

امیدواریم که به بسیاری از سؤالات و ابهامات شما در مورد علاقه جنین به موسیقی پاسخ داده باشیم. چنانچه سؤال یا ابهامی برای شما باقی مانده است، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

هر جای جهان که باشید، مشاوره بارداری و شیردهی سیمیاروم با برترین روانشناسان در دسترس شماست.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها