استرس شفلی

درباره استرس شغلی چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید که استرس شغلی درواقع همان حس و فشار روانی‌ای ست که در هنگام کار کردن، از طرف محیط و شرایط به شما وارد می‌شود؟ به طور دقیق‌تر وقتی توانایی، منابع و نیازهای شغلیِ، با کاری که می‌کنید منطبق نباشد، شما تحت فشارهای روانی و جسمی قرار می‌گیرید که به سلامت جسمی و روحی‌تان ضربه می‌زند.

وقتی احساس استرس و اضطراب داریم، بدن ما با بالا بردن غلظت هورمون‌های استرس در خون، به این اضطراب واکنش نشان می‌دهد. وقتی بدن به‌طور مداوم به خواسته‌ها یا تهدیدهایی که به آن وارد می‌شود، واکنش نشان می‌دهد، در حالت تهاجمی باقی می‌ماند و در نهایت از ما فردی مضطرب می‌سازد که حتی توانِ مدیریت یک مشکل ساده را هم نخواهیم داشت.

تحقیقات نشان می‌دهد استرس شغلیِ بیش از حد می‌تواند منجر به بسیاری از مشکلات طولانی‌مدتِ سلامتی شود، از جمله؛ بیماری‌های قلبی عروقی ، دیابت، ضعف عملکرد سیستم ایمنی بدن، فشار خون بالا، اختلالات اسکلتی عضلانی، سومصرف مواد مخدر، افسردگی و اضطراب.

اگر کمی به حافظه‌امان مراجعه کنیم به یاد تمامِ ویدیوهایی می‌افتیم که درباره عصبانیت و تنشِ افراد در محلِ کارشان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

شرایط استرس‌زای کار همچنین می‌تواند توانایی یا انگیزه‌ی ما برای زندگی سالم را دچار اختلال کند. مثلا دیگر نمی‌توانیم خوب غذا بخوریم، ورزش کنیم یا به صورت نرمال با دیگران معاشرت داشته باشیم. همه‌ی اینها  در نهایت شما را فردی منزوی می‌کند.

 

وقتی نیاز به مشاور روانشناسی پیدا می‌کنید!

اینجاست که پای تراپی و مشاور روانشناسی به میان می‌آید. گاهی اوقات آنقدر در شغلتان فرو می‌روید و آنقدر به استرس‌های شغلی‌تان عادت می‌کنید که دیگر نمی‌دانید چه‌طور باید این اضطراب و مشکلات شغلی را مدیریت کرد. آنوقت به مرحله‌ای می‌رسید که فکر می‌کنید این استرس، جزئی جدایی نا‌پذیر از شغل است! در صورتی که اگر این اضطراب را درمان نکنید برای همیشه در آن باقی می‌مانید و حتی منجر به مشکلات جدیِ حسمی نیز خواهد شد.
یک مشاور روانشناسی وقتی از بیرون به زندگیِ شما نگاه می کند می‌تواند راه‌حل‌هایی به شما معرفی کند که در حال حاضر در اطرافتان وجود دارند ولی شما آنقدر مشغولُ اضطرابتان هستید که آنها را نمی‌بینید! گاهی فقط باید زاویه نگاهتان را عوض کنید. اگر در پیدا کردن این زاویه نگاه دچار مشکلید، یک مشاور روانشناسی به راحتی می‌تواند به شما کمک کند.

اگر نمی‌توانید به جلسات حضوری بروید، جلسات مشاوره آنلاین می توانند راه‌حل جایگزین باشند.

 

استرس خوب در مقابل استرس بد

استرس همیشه هم بد نیست. استرس در قالب یک چالش از نظر روانی و جسمی به ما انرژی می‌دهد و انگیزه‌مان را برای یادگیریِ مهارت‌های جدید و تسلط بر کار، فراهم می‌کند. وقتی می‌توانیم چالشی را ختم به خیر کنیم احساس آرامش و رضایت می‌کنیم. به این استرس، استرس خوب می‌گویند.

اما مشکل از آنجایی شروع می‌شود که یک چالش، به یکی از نیازهای شغلی‌تان تبدیل می‌شود که اگر نتوانید به سرانجام برسانید، برایتان بد خواهد شد. اینجاست که استرس بد، خودش را نشان می‌دهد. این استرس در طولانی مدت می تواند شما را از نظر جسمی بیمار کند و یا حتی منجر به از دست دادن کارتان شود.

بیایید با هم یک قرار بگذاریم! هر فردی که شغلی دارد، در برهه‌ای از زندگی دچار این استرس شغلی می‌شود. نمی‌شود گفت فردی وجود دارد که از این استرس در امان است. فرقی هم نمی‌کند در جایگاه کارمند باشید یا کارفرما، به هرحال استرسِ شغلی وجود دارد. تنها چیزی که باید بدانید این است که این استرس می‌تواند به مشکلات و ضعفِ جدیِ جسمی و روانی منجر شود. استرس شغلی باعث کاهش بهره‌وری، غیبت در محل کار و افزایش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی می‌شود.

 

ترک محل کار به‌خاطر استرس!

بیش از ۴۴ درصد از خانم‌ها و ۳۶ درصد از آقایان به دلیل استرس در محل کار تصمیم به ترک کار خود می‌گیرند. این تصمیم می‌تواند باعث ناراحتی و اثرات منفی بر سلامت شود.

هزینه‌های درمان برای کسانی که میزان استرس بالایی را در کارشان گزارش می‌کنند تقریبا ۵۰ درصد بیشتر است!

۶۰ درصد از روزهای کاریِ از دست رفته در هر سال را می‌توان ناشی از استرس دانست.

استرس شغلی بیشتر از مشکلات مالی و خانوادگی می‌تواند سلامت را به خطر اندازد.

 

اثرات سلامتی

مطالعات انجام شده بر روی کارگران نشان می دهد که برخی از ویژگی‌های شغلی می تواند باعث افزایش استرس در کار شود. مثلا افرادی که در شغلشان چندان دخل و تصرفی ندارند و باید فرمانبردار باشند یا قدرت تصمیم‌گیری کمی در کارشان دارند، استرس بیشتری را تحمل می‌کنند و این افراد بیشتر دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند

«فشار شغلی» اصطلاحی است که شغلی را با دستورات زیاد و کنترل کم توصیف می‌کند. این فشار شغلی در نهایت منجر به مشکلات سلامتی می‌شود.

از جنبه مثبت قضیه، داشتن شغل دستوری(با کمترین میزان قدرت تصمیم‌گیری در کارمند) لزوماً ناسالم نیست، به شرطی که شما بر کار خود کنترل داشته باشید. مشاغل با تقاضای زیاد و کنترل زیاد می‌توانند محرک و چالش برانگیز باشند.

 

برای داشتن مشاغل سالم‌تر چه کاری می‌توان انجام داد؟

کارفرمایان باید بدانند که به کارمندان احساس كنترل كار و فرصت‌های رشد و یادگیری چیزهای جدید را بدهید. برای تعریف هر شغلی بهتر است به این نکات توجه کنید:

وظایف با توانایی‌ها و منابع کارگران مطابقت داشته باشد

نقش‌ها و مسئولیت‌ها به وضوح مشخص شود

شغل در کل دارای معنا و وظایف متنوعی باشد

کارمندان بتوانند از مهارت‌های خود استفاده کرده و مهارت‌های جدید را بیاموزند

کارمندان بتوانند در مورد وظایفشان تصمیم‌گیری کنند

کارمندان بتوانند به راحتی با هم و با مدیران بالادستی ارتباط برقرار کنند.

 

رزرو جلسه مشاوره

جهت دریافت مشاوره در حوزه های مختلف فردی می توانید در هر کجای دنیا که هستید با بهترین روانشناسان این حوزه در اسرع وقت به صورت تصویری صحبت کنی. برای ارتباط کلیک کنید
در صورت هرگونه سوال جهت رزرو وقت مشاوره میتوانید با تیم پشتیبانی سیمیاروم از طریق واتساپ در ارتباط باشید :
00989302672054
رزرو جلسه مشاوره