روان درمانی

روان درمانی (Psychotherapies)

روان درمانی (درمان از طریق گفتگو) اصطلاحی است برای انواع تکنیک های درمانی که هدف از آنها کمک به فرد در تشخیص و تغییر احساسات، افکار و رفتارهای ناراحت کننده است. در اغلب موارد، روان درمانی توسط یک متخصص سلامت روان مجاز و آموزش دیده و به صورت یک به یک یا با چند بیمار دیگر در محیط گروهی، انجام می شود.

فرد ممکن است به دلایل مختلفی به دنبال روان درمانی باشد:

 • ممکن است دچار استرس شدید یا بلندمدت ناشی از یک وضعیت شغلی یا خانوادگی، از دست دادن یکی از عزیزان، یا رابطه یا دیگر مسائل خانوادگی شده باشد. یا بیمار ممکن است دچار علائمی بدون توضیح فیزیکی شده باشد: تغییر در خواب یا اشتها، انرژی کم، عدم علاقه یا لذت بردن از فعالیت هایی که قبلا از آنها لذت می برد، تحریک پذیری مداوم یا احساس تشویش یا ناامیدی که از بین نمی رود.
 • یک متخصص ممکن است به وجود بیماری هایی مانند افسردگی، اختلال دوقطبی، استرس پس از سانحه یا سایر اختلالات مشکوک شود یا آنها را در فرد تشخیص دهد و روان درمانی را به عنوان درمان اولیه یا همراه با دارو معرفی کند.
 • ممکن است فرد برای یکی از اعضای خانواده یا کودک خود به دنبال درمان باشد که وجود بیماری های سلامت روان در وی تشخیص داده شده یا متخصص انجام درمان را برای وی توصیه کرده است. 

با معاینه توسط پزشک عمومی می توان اطمینان حاصل کرد که هیچ یک از بیماری های عمومی عاملی بر بروز علائم در بیمار نیستند.

درمانگران دارای زمینه و تخصص حرفه ای متفاوتی هستند: در انتهای این متن اطلاعاتی در مورد روش های دریافت کمک از سوی درمانگر اطلاعاتی آورده شده است.

انواع مختلفی از روان درمانی وجود دارد: درمان های مختلف اغلب تغییراتی در یک رویکرد ثابت، مانند رفتار درمانی شناختی، هستند. هیج روند تایید شده ثابتی مانند نحوه استفاده از داروها در پزشکی، برای روان درمانی ها وجود ندارد. با این حال، در مورد بسیاری از روش های درمانی، تحقیقات انجام گرفته بر روی تعداد زیادی از بیماران حاکی از شواهدی مبنی بر اثربخشی این روش درمانی برای یک اختلال خاص هستند. در روش های تحقیقاتی مشخص شده است که این روش های درمانی مبتنی بر شواهد باعث کاهش علائم افسردگی، اضطراب و دیگر اختلالات می شوند. 

نوع روش خاصی که درمانگر استفاده می کند به شرایط درمان، آموزش و تجربه درمانگر بستگی دارد: در عین حال، ممکن است درمانگر اصول رویکردهای مختلف را با هم ترکیب و سازگار کند.

یکی از اهداف استفاده از روش های شواهد محور برای روان درمانی پیشگیری از موقعیتی است که در آن بیمار برای ماه ها یا سال ها تحت درمانی قرار می گیرد که هیچ فایده ای برایش ندارد: در صورتی که تحت درمانی قرار دارید که احساس می کنید بهتر نشده اید، با درمانگر خود مشورت کنید یا به دنبال رویکرد یا متخصص دیگری باشید. هدف از درمان تخفیف علائم و بهبود کیفیت زندگی است. 

زمانی که یک یا چند درمانگر را یافتید، یک مکالمه کوتاه با درمانگر می تواند به شما در درک روند درمان و احساس راحتی با درمانگر کمک کند: حس اعتماد و تفاهم در درمان اهمیت دارد. صحبت هایی که قرار است در طول درمان داشته باشید، کاملا شخصی هستند و داشتن حس راحتی و اعتماد به درمانگر و اطمینان به تخصص وی اهمیت زیادی دارد. در این رابطه سوالات زیر را با درمان گر خود مطرح کنید:

 • مدرک و تجربه درمانگر چیست؟ آیا او دارای تخصص است؟
 • از چه روشی برای کمک به شما استفاده خواهد کرد؟ آیا از نوع خاصی از درمان پیروی می کند؟ چه دلایلی مبنی بر منطق درمان و شواهد مبتنی بر آن دارد؟
 • آیا درمانگر در تشخیص و درمان گروه سنی (برای مثال کودکان) و شرایط خاصی که به دنبال درمان آن هستید، تجربه دارد؟ اگر بیمار یک کودک است، والدین چگونه در درمان شرکت داده می شوند؟
 • اهداف درمان چه هستند؟ آیا درمانگر یک دوره زمانی مشخص یا تعداد جلسات خاصی را توصیه می کند؟ پیشرفت در درمان چگونه ارزیابی می شود و اگر شما یا درمانگر احساس کردید که بهتر نشده اید چه می شود؟
 • آیا درمان دارای تکالیفی هم هست؟
 • آیا دارودرمانی به عنوان یک گزینه در نظر گرفته می شود؟ در صورتی که درمانگر امکان تجویز دارو نداشته باشد، این کار چطور صورت می گیرد؟
 • آیا جلسه های ملاقات محرمانه هستند؟ این امر چطور تضمین می شود؟

روان درمانی و سایر گزینه های درمان

روان درمانی می تواند جایگزینی برای دارو باشد یا می تواند همراه با سایر گزینه های درمانی مانند داروها استفاده شود. انتخاب برنامه درمانی مناسب باید بر اساس نیاز فردی و وضعیت پزشکی و تحت نظر یک متخصص سلامت روان انجام شود. 

حتی در شرایطی که دارودرمانی باعث بهبود علائم شود، روان درمانی و سایر روش های مداخله می توانند به بهبود شرایط فرد کمک کنند. این روش ها می توانند شامل روش های خودشکن ( self-defeating) نحوه تفکر، ترس ها و مشکلات مربوط به ارتباط گیری با سایر افراد یا برخورد با موقعیت های مربوط به خانه، مدرسه و شغل شود.

عناصر روان درمانی

انواع مختلفی از روان درمانی ها و مداخلات در درمان اختلالات روانی موثر شناخته شده اند. روان درمانی ممکن است به عنوان رویکرد اولیه به کار رود یا بسته به شرایط درمانی و نیازهای فردی بیمار با عناصر دیگری تلفیق شوند. 

برخی از عناصر روان درمانی عبارتند از:

 • کمک به فرد در شناسایی روش های تفکرش که ممکن است خودکار اما نادرست و آسیب رسان باشند (برای مثال فردی که به توانایی های خود باور کمی دارد). درمانگر به بیمار در یافتن روش های برای زیر سوال بردن این نوع افکار، درک تاثیر آنها بر عواطف و رفتار خود و امتحان روش هایی برای تغییر الگوهای خود شکن کمک می کند. این رویکرد از اصول اصلی رفتار درمانی شناختی (CBT) است.
 • شناسایی راه هایی برای مقابله با استرس
 • بررسی دقیق تعاملات فرد با دیگران و راهنمایی بیمار در مورد مهارت های اجتماعی و ارتباط، در صورت لزوم.
 • تکنیک های آرام سازی و ذهن آگاهی
 • مواجهه درمانی برای افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی. در این روش فرد در محیطی حمایتی دوره های کوتاهی را صرف یادگیری نحوه تحمل ناراحتی های ایجاد شده در اثر برخی موارد، ایده ها یا موقعیت های خیالی می کند. با گذشت زمان، ترس مرتبط با این موارد از بین می رود. 
 • بررسی احساسات و فعالیت ها و تاثیر آنها بر یکدیگر
 • برنامه ریزی ایمن می تواند شامل کمک به فرد در شناخت علائم هشدار دهنده و فکر کردن به استراتژی های مقابله ای مانند ارتباط گیری با دوستان، فامیل یا عوامل اورژانس شود.
 • مشاوره حمایتی برای کمک به فرد جهت بررسی مسائل ناراحت کننده و ارائه حمایت عاطفی

سلامت دیجیتال

 تلفن، اینترنت، و دستگاه های تلفن همراه پنجره جدیدی را جهت ارائه درمان باز کرده اند و می تواند دسترسی به افرادی را تسهیل کنند که درمان های تخصصی در محل زندگی آنها ارائه نمی شود. این روش درمانی در تمام روزهای هفته و تمام ساعات شبانه روز در دسترس است. برخی از این روش های شامل ارائه مشاوره و کمک از راه دور توسط درمانگر می شود و برخی دیگر مانند برنامه های سایت محور یا نرم افزارهای تلفن همراه به نحوی طراحی شده اند که در نبود درمانگر به بیمار اطلاعات و بازخورد بدهند.

اثربخشی برخی از رویکردها که از رسانه های الکترونیک برای کمک به شرایط مربوط به سلامت روان استفاده می کنند، در تحقیقات تایید شده است و برخی دیگر هنوز مورد تایید قرار نگرفته اند. 

لازم به ذکر است، از آنجا که روش های درمانی بر سلامت روان تاثیر می گذارند، درمان باید با عارضه و فرد متناسب باشد. سلامت دیجیتال ممکن است در برخی شرایط، از جمله به عنوان حامی سایر روش های درمانی، مفید باشد؛ اما ممکن است به عنوان یک جایگزین درمانی مناسب یا اثربخش نباشد. 

اطلاعات دقیقی در مورد اثربخشی نرم افزارهای سلامت روان وجود ندارد. چنانچه به استفاده از نرم افزارهای تلفن همراه علاقه دارید، اطلاعات مرتبط، از جمله تست های انجام گرفته بر روی نرم افزار و سازمان انتشار دهنده آن را بررسی کنید. در صورتی که با یک درمانگر کار می کنید، نظر او را در مورد اثربخشی این نرم افزار سوال کنید. همچنین در مقاله تکنولوژی و آینده سلامت روان در این مورد مطالعه کنید.

علائم اختلالات روانی می تواند تاثیر عمیقی بر کیفیت زندگی و عملکرد بیمار داشته باشد. درمان می تواند علائم را تخفیف دهد و به فردی که دچار استرس شدید و مداوم است کمک کند. برخی از دلایل نیاز به دریافت روان درمانی عبارتند از:

 • اندوه یا حس درماندگی بیش از حد که از بین نمی رود
 • بی خوابی غیر طبیعی یا جدی یا بیش از حد خوابیدن
 • اشکال در تمرکز یا انجام فعالیت های روزمره
 • نگرانی و اضطراب دائمی
 • افراط در مصرف الکل یا هر رفتاری که به خود یا دیگران آسیب بزند
 • گذر از دوره ای بحرانی مانند طلاق، رفتن کودکان از خانه، مشکلات شغلی یا مرگ یکی از عزیزان و نزدیکان
 • مشکلات رفتاری کودکان که با عملکرد وی در مدرسه، فامیل یا دوستان اختلال ایجاد می کند. 

درخواست کمک به معنی پذیرش ضعف نیست، بلکه گامی به سمت درک مشکل، رسیدن به آرامش و تخفیف علائم ناراحت کننده است. 

متخصصان زیادی روان درمانی می کنند. برخی از آنها عبارتند از روانپزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی، مشاور و پرستاران روانپزشکی.

برنامه درمان شما ممکن است شامل متخصصان زیادی باشد که در این برنامه شرکت دارند. زمانی که با درمانگر احتمالی خود صحبت می کنید، از وی در مورد هزینه درمان، امکان پرداخت توسط بیمه یا امکان پرداخت اقساطی سوال کنید. برای دریافت مشاوره و درمان آنلاین از طریق سیمیآروم می توانید رزومه مشاوران را مشاهده کنید و برای رزرو وقت مشاوره آنلاین بصورت صوتی و تصویری ما اقدام کنید. 

در عین حال، برخی از مراکز دانشگاهی نیز دارای مرکز مشاوره و درمان هستند. برای یافتن این مراکز به وبسایت دانشگاه ها، بخش دپارتمان روانشناسی یا روانپزشکی، مراجعه کنید. 

در صورتیکه پس از مطالعه موارد فوق به برگزاری یک جلسه مشاوره روانشناسی آنلاین، با یکی از متخصصین مشاور سیمیآروم نیاز دارید، میتوانید از طریق لینک زیر درخواست خود را ثبت نمایید. تمامی اساتید و مشاوران فعال در سیمیآروم از برجسته ترین مشاوران ایران می باشند.

[purchase_link id=”3959″ text=”رزرو وقت مشاوره” style=”button” price=”0″ color=”green”]
بازگشت