مشاوره روانشناسی آنلاین زوجین (زوج درمانی)

رابطه عاطفی دو انسان از آشنایی گرفته تا شریک زندگی یکدیگر شدن یا حتی جدایی، مراحلی دارد که در هر کدام از آن‌ها مهارت‌ها یا پیشرفت‌هایی لازم است و همچنین ممکن است دچار چالش‌هایی شود که گذر از آن‌ها به تنهایی یا به صورت دو نفره ممکن نباشد و راهنمایی یک همراه آگاه را بطلبد. مشاوره زوجین به همین موضوع می‌پردازد.

زوج درمانی نوعی روان درمانی بالینی است که زوج را در جلسات درمانی مشترک قرار می‌دهد. در این جلسات هر دو نفر به مهارت‌هایی برای حل مسأله، بحث منطقی و بهبود رابطه دست پیدا می‌کنند. این نوع مشاوره برای گرفتن بهترین تصمیم است. تصمیمی که برای هر دو طرف رابطه مفید باشد. رویکردهای مشاوره زوجین بسته به تراپیست شما می‌تواند متفاوت باشد.

پیش مشاوره تخصصی سیمیاروم

اگر درباره حوزه مورد نظر خود برای دریافت مشاوره زوجین، اطمینان ندارید، پیش مشاوره رایگان سیمیاروم به شما کمک می‌کند تا بهترین مسیر را برای دریافت جلسات خود طی کنید.

بهترین تراپیست‌های مشاوره زوجین

اگر تمایل دارید درباره هر کدام از حوزه‌های مشاوره زوجین، اطلاعاتی کسب کنید یا با مشاوران متخصص در هر زمینه آشنا شوید، می‌توانید وارد صفحات زیر شوید.

سوالات متداول

سوالاتی که شاید درباره مشاوره فردی داشته باشید

زوج درمانی چه نتایجی دارد؟

مشاوره زوجین آگاهی دو زوج را در حل مسائل عاطفی و زندگی مشترک بالا می‌برد، کمک می‌کند زوجین در عین پیوستگی، فردین خویش را نیز فراموش نکنند، تعارضات پیش آمده بی آن‌ها برطرف شود، ارتباط موثری با خانواده‌ها داشته باشند، اگر تصمیم به جدایی دارند، بهترین تصمیم را بگیرند، به نیازهای یکدیگر توجه کنند و رابطه گرم و صمیمی با هم داشته باشند.

در جلسات مشاوره زوجین (زوج درمانی) چه مباحثی مطرح می‌شود؟

در جلسلت مشاوره می‌توانید با یکدیگر گفت‌وگو کنید، راحت‌تر خواسته‌های خود را مطرح کرده و ابراز احساس کنید، مشکلات رابطه جنسی خود را با مشاور درمیان بگذارید، درباره مدیریت احساسات صحبت کنید، نقطه ضعف‌ها خود و رابطه را بشناسید، از مشکلاتی مانند خیانت، دروغ، اعتیاد یا خشونت خانگی بگویید و همچنین مشکلات خود با خانواده‌ها را تشریح کنید.

چه زمانی باید به مشاوره زوجین یا زوج درمانی مراجعه کنیم؟

بهتر است هر مشکلی که پیش آمد در سریع‌ترین زمان ممکن به مشاور مراجعه کنید و دریافت تراپی را به سال‌های بعد موکول نکنید. این مشکل می‌تواند از بین رفتن اعتماد، شدت گرفتن بحث‌ها، تردید در انتخاب، کاهش صمیمیت، مشکلات جنسی، حوادث ناگوار، خیانت، اعتیاد یا آزار جنسی باشد.

مشاوره زوجین چقدر طول می‌کشد؟

تعداد جلسات مشاوره زوجین به گستردگی، شدت و نوع مشکل و همچنین به روش درمانی روانشناس شما بستگی دارد. در جلسه اولی که با مشاور دارید، از او بخواهید که درباره روش درمانی و روندی که برای جلسات در نظر دارد، توضیح دهد تا با دید روشن‌تری نسبت به جلسات درمانی ادامه دهید.

همسر من از مراجعه به مشاور خودداری می‌کند، چه‌کار کنم؟

شما نمی‌توانید شریک عاطفی‌تان را مجبور به دریافت مشاوره کنید. تمام‌ کاری که می‌توانید انجام دهید این است که خودتان برای مشاوره، روان‌درمانی و دریافت راهکار مراجعه کنید و از راهکارها و تمرین‌های داده‌شده برای حل مشکل به‌صورت فردی اقدام کنید.

مشاوره آنلاین زوجین چه تفاوتی با مشاوره حضوری دارد؟

مشاوره آنلاین زوج درمانی از نظر کیفیت و دریافت نتیجه، تفاوت چندانی با مشاوره حضوری ندارد. همچنین مشاوره آنلاین برای زوج‌هایی که زمان کمی برای اختصاص به جلسه دارند، مسیر زیادی را باید طی کنند یا برای ابراز مشکلات خود با همسرشان تمایل به حضور در مقابل یک درمان‌گر ندارند، بسیار مناسب است.

چطور می‌توان بهترین نتیجه را از جلسات زوج درمانی گرفت؟

برای گرفتن بهترین نتیجه از جلسات زوج تراپی علاوه بر مشاور، نقش شما هم بسیار مهم است؛ چون تصمیم‌گیرنده نهایی شما هستید. پس بهتر است در انتخاب مشاور مناسب دقت کنید، تمرکز خود را روی حل مشکل بگذارید؛ نه اتفاقات گذشته، مشکل خود را بپذیرید، برای تغییر از صمیم قلب تلاش کنید، به شریک عاطفی خود و خواسته‌هایش احترام بگذارید، در جلسات صادقانه و شفاف صحبت کنید، از بازگویی مشکلات خجالت نکشید، تمام تکالیف مشاور خود را انجام دهید و با او همکاری کنید.

معتبرترین تست‌های روانشناسی مرتبط با رابطه عاطفی