مشاوره زوج درمانی آنلاین

رابطه عاطفی دو انسان از آشنایی گرفته تا شریک زندگی یکدیگر شدن یا حتی جدایی، مراحلی دارد که در هر کدام از آن‌ها مهارت‌ها یا پیشرفت‌هایی لازم است و همچنین ممکن است دچار چالش‌هایی شود که گذر از آن‌ها به تنهایی یا به صورت دو نفره ممکن نباشد و راهنمایی یک همراه آگاه را بطلبد. مشاوره زوج به همین موضوع می‌پردازد.
زوج درمانی نوعی روان درمانی بالینی است که زوج را در جلسات درمانی مشترک قرار می‌دهد. در این جلسات هر دو نفر به مهارت‌هایی برای حل مسأله، بحث منطقی و بهبود رابطه دست پیدا می‌کنند. این نوع مشاوره برای گرفتن بهترین تصمیم است. تصمیمی که برای هر دو طرف رابطه مفید باشد. رویکردهای مشاوره زوج بسته به تراپیست شما می‌تواند متفاوت باشد. باشد.

زوج درمانی هیجان مدار

هیجانات ما نقش زیادی در روابط ما دارند. اشکالی ندارد اگر گاهی از کوره در می‌رویم، احساساتمان کمرنگ می‌شود یا دعوا می‌کنیم. این اگر باعث عذاب وجدان ما یا سرزنشگری شده است، راه چاره دارد. پس اگر همسر خود را دوست داریم، زوج درمانی هیجان مدار یا (EFT ) بهترین راه است.
درمان هیجان مدار یک رویکرد جدید در روان درمانی است که تمرکز آن بر احساسات مثبت، بازسازی هیجانی و یافتن معانی جدید برای ارتباط بهتر با دیگران است و در نتیجه به بهزیستی روانی و اصلاح عواطف منفی می‌انجامد. هدف این روش، کاهش پریشانی در روابط عاشقانه بزرگسالان و ایجاد پیوندهای محکم‌تر و ایمن‌تر، بازسازی الگوهای ارتباطی زوجین و از همه مهم‌تر، تعادل هر یک از زوجین است.

چرا زوج درمانی هیجان مدار را انتخاب کنیم؟

روش هیجان مدار کمک می‌کند که به زمینه اختلاف‌ها پی ببریم و بفهمیم هیجانات ما معتبر هستند؛ فقط نحوه صحیح ابراز آن‌ها را باید یاد بگیریم. از طرفی این روش با درمان مشکلات ارتباطی در صدد افزایش پیوند بین زوج‌های آشفته است؛ یعنی کمک می‌کند روابطمان را بازسازی و احیا کنیم.

چه زمانی باید از زوج درمانی هیجان مدار استفاده کرد؟

از زوج درمانی هیجان مدار در رفع مشکلات رایج زوجین مثل موارد زیر استفاده می‌شود:
  • بحث و دعوا
  • کمبود دلبستگی و صمیمیت
  • استرس
  • تغییر بزرگ در خانواده مثل مهاجرت یا مرگ یکی از عزیزان
  • افسردگی
  • استرس پس از سانحه

پیش مشاوره تخصصی سیمیاروم

اگر درباره حوزه مورد نظر خود برای دریافت مشاوره زوجین، اطمینان ندارید، پیش مشاوره رایگان سیمیاروم به شما کمک می‌کند تا بهترین مسیر را برای دریافت جلسات خود طی کنید.

بهترین تراپیست‌های مشاوره زوجین
  • دکتر فرشته موتابی
  • دکتر شهریار شهیدی
  • دکتر مونا چراغی
Item 1 of 9
اگر تمایل دارید درباره هر کدام از حوزه‌های مشاوره زوجین، اطلاعاتی کسب کنید یا با مشاوران متخصص در هر زمینه آشنا شوید، می‌توانید وارد صفحات زیر شوید.

سوالات متداول زوج درمانی

مشاوره زوجین آگاهی دو زوج را در حل مسائل عاطفی و زندگی مشترک بالا می‌برد، کمک می‌کند زوجین در عین پیوستگی، فردین خویش را نیز فراموش نکنند، تعارضات پیش آمده بی آن‌ها برطرف شود، ارتباط موثری با خانواده‌ها داشته باشند، اگر تصمیم به جدایی دارند، بهترین تصمیم را بگیرند، به نیازهای یکدیگر توجه کنند و رابطه گرم و صمیمی با هم داشته باشند.

در جلسلت مشاوره می‌توانید با یکدیگر گفت‌وگو کنید، راحت‌تر خواسته‌های خود را مطرح کرده و ابراز احساس کنید، مشکلات رابطه جنسی خود را با مشاور درمیان بگذارید، درباره مدیریت احساسات صحبت کنید، نقطه ضعف‌ها خود و رابطه را بشناسید، از مشکلاتی مانند خیانت، دروغ، اعتیاد یا خشونت خانگی بگویید و همچنین مشکلات خود با خانواده‌ها را تشریح کنید.

بهتر است هر مشکلی که پیش آمد در سریع‌ترین زمان ممکن به مشاور مراجعه کنید و دریافت تراپی را به سال‌های بعد موکول نکنید. این مشکل می‌تواند از بین رفتن اعتماد، شدت گرفتن بحث‌ها، تردید در انتخاب، کاهش صمیمیت، مشکلات جنسی، حوادث ناگوار، خیانت، اعتیاد یا آزار جنسی باشد.

تعداد جلسات مشاوره زوجین به گستردگی، شدت و نوع مشکل و همچنین به روش درمانی روانشناس شما بستگی دارد. در جلسه اولی که با مشاور دارید، از او بخواهید که درباره روش درمانی و روندی که برای جلسات در نظر دارد، توضیح دهد تا با دید روشن‌تری نسبت به جلسات درمانی ادامه دهید.

شما نمی‌توانید شریک عاطفی‌تان را مجبور به دریافت مشاوره کنید. تمام‌ کاری که می‌توانید انجام دهید این است که خودتان برای مشاوره، روان‌درمانی و دریافت راهکار مراجعه کنید و از راهکارها و تمرین‌های داده‌شده برای حل مشکل به‌صورت فردی اقدام کنید.

مشاوره آنلاین زوج درمانی از نظر کیفیت و دریافت نتیجه، تفاوت چندانی با مشاوره حضوری ندارد. همچنین مشاوره آنلاین برای زوج‌هایی که زمان کمی برای اختصاص به جلسه دارند، مسیر زیادی را باید طی کنند یا برای ابراز مشکلات خود با همسرشان تمایل به حضور در مقابل یک درمان‌گر ندارند، بسیار مناسب است.

برای گرفتن بهترین نتیجه از جلسات زوج تراپی علاوه بر مشاور، نقش شما هم بسیار مهم است؛ چون تصمیم‌گیرنده نهایی شما هستید. پس بهتر است در انتخاب مشاور مناسب دقت کنید، تمرکز خود را روی حل مشکل بگذارید؛ نه اتفاقات گذشته، مشکل خود را بپذیرید، برای تغییر از صمیم قلب تلاش کنید، به شریک عاطفی خود و خواسته‌هایش احترام بگذارید، در جلسات صادقانه و شفاف صحبت کنید، از بازگویی مشکلات خجالت نکشید، تمام تکالیف مشاور خود را انجام دهید و با او همکاری کنید.
معتبرترین تست‌های روانشناسی مرتبط با روابطه بین زوج
در انتخاب تراپیست مناسب نیاز به کمک دارید؟
می‌توانید جهت انتخاب تراپیست مناسب با ما یک جلسه پیش‌مشاوره رایگان داشته باشید.