درمان افسردگی آنلاین

درمان افسردگی آنلاین چقدر موثر است؟ آیا برای این درمان می‌توان به‌سراغ پلتفرم‌های آنلاین مشاوره روان‌شناسی رفت؟ آیا می‌شود به جلسات آنلاین روان‌درمانگری، برای درمان افسردگی اعتماد کرد؟ به طور کلی باید بدانید که درمان افسردگی به صورت آنلاین امکان‌پذیر است و چه بسا روند بهبود را هم تسریع می‌کند؛ به‌شرطی‌که پیش از هر چیز، تعریف درستی از این اختلال داشته باشیم و بدانیم که آیا باید به سراغ درمان افسردگی خفیف برویم یا درمان افسردگی شدید؟ درمان افسردگی در زنان و درمان افسردگی در مردان نیز، در مشاوره افسردگی باید تفکیک شود. با ما همراه باشید.

افسردگی چیست؟ آیا واقعا افسرده‌ایم؟

شاید اولین پاسخی که اکثر ما به بسیاری از حالت‌هایِ روحی و روانی‌مان بدهیم، این باشد که بگوییم: «افسرده‌ام»! اما سئوال اساسی این است که از خودمان بپرسیم «آیا من واقعا افسرده‌ام؟» یا «چطور بفهمم که افسرده‌ام؟».

خیلی از ما احساس غم و اندوه را با اختلال افسردگی اشتباه می‌گیریم. این احساسات خیلی‌وقت‌ها به دلایلی مثل اتفاقاتِ تلخ زندگی شکل می‌گیرند، مثلا وقتی عزیزی را از دست بدهیم، به هدف‌گذاری مالی‌مان نرسیم، روابط‌مان با دوستان‌مان ضعیف شود، اتفاقِ ناگوار اجتماعی را شاهد باشیم و هزاران دلیل دیگر. اما غم و اندوه ناشی از چنین تغییرها و اتفاق‌هایی در زندگی، لزوما معنای افسردگی نمی‌دهند. بخش زیادی از این حس‌ها با گذر زمان کمرنگ می‌شوند و از میان می‌روند.

با این‌حال یک موضوع مهم را باید در نظر گرفت و آن این‌که آیا احساس غم و اندوه، بیش از آنچه که باید، ادامه پیدا کرده ؟ آیا منجر به بروز رفتارها و حالت‌های دیگری مانند خشم و تحریک‌پذیری شده است؟

«افسردگی»(Depression) درمعنای علمی آن، مجموعه‌ای از احساساتِ ناخواسته و غیر قابل تحمل است؛ فرد افسرده دچار افکاری مانند سرخوردگی است و خشم، فقدان، اندوهِ بیش‌از‌حد، تحریک‌شدن نسبت به اتفاق‌های مختلف و نا امیدی را احساس می‌کند.

افسردگی جزو اختلال‌های خُلقی طبقه‌بندی می‌شود. اختلال‌های خُلقی نیز مجموعه‌ای از احساسات درونیِ نافذ و پایداری هستند که در آن‌ها درک و نگرشِ فرد نسبت به خودش و دیگران، به‌شدت تحت‌تاثیر محیط اطراف قرار می‌گیرد.

این اختلال روان‌شناختی، طبق آنچه مطالعات جهانی می‌گویند بیش‌ترین میزان شیوع را در میان همه انسان‌ها دارد. البته هر فرد ممکن است به شکل متفاوتی افسردگی را تجربه کند. همه افراد در دوره افسردگی ویژگی‌های روانی و جسمی یکسانی را تجربه نمی‌کنند.

درمان افسردگی را جدی بگیریم

اگر فکر می‌کنیم دچار افسردگی هستیم باید با یک روان‌شناس در ارتباط باشیم تا به درمان افسردگی‌مان کمک کنیم. مشاوره روان‌شناسی آنلاین سریع‌ترین راه برای آن‌ است که به سئوال اول پاسخ دهیم: «افسرده‌ام یا نه؟»

پس از آنکه متوجه افسردگی در خود شدیم باید برای درمان آن اقدام کنیم. چرا که درمان‌نشدنِ این اختلال می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای سلامت روان ما داشته باشد. با سهل‌انگاری درباره این موضوع، علاوه بر این‌که به بیماری‌مان دامن می‌زنیم بلکه زمینه ابتلا به بیماری‌ها و اختلال‌های روانیِ دیگر بر اثر افسردگی را هم فراهم می‌کنیم.

برخی از بیماری‌های جسمی که به تبعِ عدمِ درمان افسردگی به وجود می‌آیند، شامل موارد زیر می‌شود:

·      بیماری‌های جسمی‌ای مانند ورم مفاصل، مشکلات قلبی-عروقی، ام‌ اس، دیابت، بی‌میلیِ جنسی و سرطان

چطور باید افسردگی را درمان کرد؟

افسردگی را می‌توان با روش‌های ساده‌ای درمان کرد؛ به شرطی‌که این مشکل به افسردگی شدید و مزمن بدل نشده باشد. برخی از اقدامات در زندگی روزمره می‌توانند روش های درمان افسردگی در نظر گرفته شوند.

·      انجام 30 تا 40 دقیقه ورزش، حداقل چه مرتبه در هفته

·      تنظیم ساعت خواب به حد معمولِ 7 تا 8 ساعت در شبانه‌روز

·      رعایت رژیم غذایی سالم با کاهش مصرفِ چربی و قند غیرطبیعی

·      کار کردن روی ذهن با خواندن شعر، گوش‌دادن به موسیقی، تماشای تئاتر، خواندن داستان و…

·      یادگیری مهارت‌های جدید و به چالش‌کشیدن افکار و آموزه‌ها

·      انجام تمرین‌های موثری مانند یوگا و مدیتیشن

·      کمک کردن و همدلی با دیگران برای داشتن احساس مفید بودن

درمان افسردگی شدید

افسردگی شدید نسبت به افسردگی‌های خفیف و متوسط شیوع بسیار کمتری  دارد. اما در این حالت، فرد هماطور که علائم شدیدی را تجربه می‌کند باید درمان جدی‌تری را نیز پیش بگیرد. هرچندکه انجام اقدامات بالا می‌تواند به فرد مبتلا به افسردگی شدید نیز کمک کند، اما روش‌های درمانی زیر، در این شکل از افسردگی و بر اساس درجه آن، به کار برده می‌شوند:

o     استفاده از دارو درمانی

داروهای مختلفی برای درمان افسردگی وجود دارند که اغلب در دسته داروهای ضد افسردگی جا می‌گیرند. ممکن است روان‌پزشک، یک یا چند دارو را برای درمان افسردگی شدید تجویر کند.

o     استفاده از روان‌درمانی

روان‌کاوها می‌توانند به میزان زیادی به درمان افسردگی شدید کمک کنند. آن‌ها دلایل ریشه‌ای این مشکل را شناسایی می‌کنند و تلاش می‌کنند تا خود فرد نیز نسبت به آن‌ها آگاه شود. در نتیجه این فرآیند، که فرآیندی طولانی نیز خواهد بود، به بهبودِ بیمار از طریق تجویز دارویی و ارجاع به روان‌پزشک می‌پردازند.

o     بستری شدن

این روش خیلی وقت‌ها گزینه آخر است. در برخی از مبتلایان به افسردگی، این بیماری به اندازه‌ای شدت می‌گیرد که آن‌ها نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا می‌کنند. دلیل این امر این است که احتمال می‌رود در پیِ تبعات افسردگیِ شدید، بیمار دست به رفتارهایی پر خطر بزند.

درمان گیاهی افسردگی

درمان افسردگی راه‌ حل‌هایی گیاهی نیز دارد. البته بسیاری از افراد و البته روان‌شناسان به این روش باور ندارند، اما به نظر می‌رسد این شیوه درمانی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

گل راعی بهترین داروی گیاهی شناخته‌شده برای درمان افسردگی است. این گیاه اولین بار در کشور آلمان و برای درمان افسردگی ملایم تا متوسط مورد استفاده قرار گرفت. پزشکان هم این داروی گیاهی را به عنوان یک ضدافسردگی موثر تایید کردند. هنوز هم محصولات دارویی تهیه شده از این گل در همه داروخانه‌های دنیا پیدا می‌شود.

به جز این، اسطوخدوس، سنبل‌الطیب، کاوا، آشواگاندا، بابونه، کهن‌دار، رزماری و ده‌های گیاه دیگر به عنوان گیاهان بهبود دهنده افسردگی شناخته می‌شوند.

مشاوره درمان افسردگی

مشاوره درمان افسردگی را می‌توان در طی جلسه مشاوره فردی انجام داد. روان‌شناسانی که در این زمینه فعالیت ‌می‌کنند می‌توانند به افرادی‌که دچار افسردگی هستند کمک کنند. اگر روان‌شناسی لازم ببیند که فرد افسرده نیازمند طی مراحل جدی‌تری درمان است، او را به نزد روان‌کاو یا روان‌پزشک می‌فرستد و آن افراد متخصص بر اساس ویژگی‌ها و علائم بیمار به ریشه‌یابی افسردگیِ او درمانِ دارویی او اقدام می‌کنند.

پلتفرم‌های درمان افسردگی آنلاین در این زمینه می‌توانند به افراد کمک کنند. «سیمیاروم» به عنوان سایت معتبر ارائه مشاوره‌های فردی و درمان اختلال‌های خُلقی می‌تواند به افراد در تسریع درمان، خدماتی با کیفیت را ارئه کند.

درمان افسردگی مردان

مردان کمتر از زنان احتمال دارد که احساس ناامیدی و بیچارگی خود را ابراز کنند. در عوض از خستگی، تحریک‌پذیری، مشکلات خواب و فقدان علاقه به کار و تفریح شکایت می‌کنند. وجود علائمی مانند خشم، خشونت، رفتارهای بی پروا و سوءمصرف مواد مخدر در آنها بیشتر از زنان است. مردان در پی ابتلا به این بیماری ممکن است به مصرف مواد مخدر و الکل رو آورند. به همین دلیل می‌توان گفت درمان افسردگی در مردان را باید بسیار جدی گرفت.

درمان افسردگی زنان

زنان بیشتر دچار علائمی مانند احساس گناه، خواب بیش از حد، پرخوری و افزایش وزن می شوند. بروز افسردگی در زنان اغلب تحت تاثیر هورمون‌هاست؛ مانند دوره قاعدگی، بارداری و یائسگی. با این‌حال زنان درصد بیشتری از افراد افسرده را تشکیل می‌دهند.

اگر نیاز به کمک برای درمان افسردگی داشته باشید. روان‌شناسان سیمیاروم برای درمان افسردگی آنلاین، جلساتی با کیفیت بالا را با شما برگزار خواهند کرد. درمان اختلال‌های خُلقی و جلسات مشاوره فردی از باکیفیت‌ترین خدمات پلتفرم آنلاین سیمیاروم است.