مشاوره آنلاین درمان افسردگی

آمارها می‌گویند که نرخ افسردگی در دوران کرونا 3 برابر بیشتر شده و 322 میلیون نفر در جهان از افسردگی رنج می‌برند. این نشان می‌دهد که شما تنها نیستید و افسردگی حس ناراحتی مداومی نیست که فقط مختص شما باشد.

افسردگی چیست؟

بسیاری از افراد غم و اندوه را با افسردگی اشتباه می گیرند. خیلی از ما احساس غم و اندوه را با اختلال افسردگی اشتباه می‌گیریم. این احساسات خیلی ‌وقت‌ها به دلایلی مثل اتفاقات تلخ زندگی شکل می‌گیرند؛ مثل از دست دادن عزیزان، نرسیدن به هدف گذاری مالی، کاهش دیدار با دوستان، اتفاق ناگوار اجتماعی و…؛ اما غم و اندوه ناشی از چنین تغییرها و اتفاق‌هایی در زندگی، لزوما به معنی افسردگی نیست.
افسردگی یک اختلال خلقی است که باعث احساس مدوام غم و از دست دادن علاقه به چیزهایی می‌شود که به طور کلی از آن‌ها لذت می‌بردیم. افسردگی بر احساس، افکار و رفتار ما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند در توانایی ما هنگام عملکرد روزانه اختلال ایجاد کند. به همین دلایل بهتر است برای درمان افسردگی هرچه سریع‌تر اقدام کنیم.

چگونه متوجه شوم که افسردگی دارم؟

شاید اولین پاسخی که اکثر ما به بسیاری از حالت‌های روحی و روانی‌مان بدهیم، این باشد که بگوییم: «افسرده‌ام!» اما سوال اساسی این است که از خودمان بپرسیم «آیا من واقعا افسرده‌ام؟» یا «چطور بفهمم که افسرده‌ام؟»
برای دانستن این موضوع، می‌توانید با یک تست معتبر از احتمال یا میزان افسردگی خود مطمئن شوید.

نشانه‌های افسردگی چیست؟

 • بی خوابی
 • زود عصبانی شدن
 • کمبود انرژی، خستگی مداوم
 
 • پراشتهایی یا بی‌اشتهایی
 • تصور پایان دادن به زندگی
 • احساس پوچی و سرزنش خود

آیا افسردگی قابل درمان است؟

یکی از باورهای غلط نسبت به افسردگی، درمان نشدن آن است. این در حالی است که روش‌های متعددی برای درمان افسردگی وجود دارد.
حدود 80 درصد از کسانی که تحت درمان افسردگی قرار می‌گیرند، ظرف مدت 4 تا 6 هفته پس از شروع دارودرمانی، روان درمانی، گروه درمانی یا ترکیبی از این روش‌ها، شاهد بهبود علائم خود هستند.
علی‌رغم نرخ موفقیت بالای درمان، تقریباً 2 نفر از هر 3 نفری که مبتلا به افسردگی هستند، به طور جدی به دنبال دریافت درمان مناسب نیستند.
تخمین زده می‌شود 50٪ از درمان ناموفق، ناشی از عدم تعهد به توصیه‌های پزشک و پیروی نکردن از دستورات درمانی است. بیماران به دلیل عوارض غیرقابل قبول، مشکلات مالی، ترس از اعتیاد و یا بهبود کوتاه مدت علائم، خیلی زود از مصرف دارو را صرف نظر کرده‌اند و به این باور رسیده‌اند که ادامه درمان غیر ضروری است.
با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

فرآیند درمان افسردگی چگونه است و در آن به چه موضوعاتی پرداخته می‎شود؟

روند درمان افسردگی بستگی دارد به این که چه روشی را برای درمان افسردگی در پیش گرفته‌اید. هزینه درمان افسردگی نیز به همین روش‌ها بستگی دارد؛ اما روان‌درمانی با تأثیر بلندمدت و بدون عوارض می‌تواند بهترین گزینه باشد.

روش‌های درمان افسردگی

روان درمانی:
این روش درمانی مشاور افسردگی به فرد در تغییر الگوهای فکری کمک می‌کند. بدین ترتیب، بیمار می‌تواند محیط و تعاملات خود را به شکل مثبت‌تری ارزیابی کند. همچنین، بیمار عوامل و رفتارهای دخیل در بیماری را می‌شناسد و می‌تواند با آن‌ها مبارزه کند. طبق تحقیقات انجام شده در سراسر جهان، مراجعین پس از 6 جلسه مشاوره درمان افسردگی، نشانه‌های بهبود خود را مشاهده می‌کنند.
درمان بین فردی در مشاوره افسردگی برای افرادی مفید است که دچار مشکلات رابطه هستند. اگر یک رفتار عامل مشکل باشد، این روش به تغییر رفتار کمک می‌کند. درمان بین فردی همچنین، عواملی که به بیماری فرد می‌افزایند را شناسایی می‌کند.
درمان حل مسأله به افراد کمک می‌کند تا با تجربه‌های استرس آور زندگی خود مقابله کنند. در این روش، بیمار مشکل را شناسایی می‌کند و راه حل‌های منطقی برای آن می‌یابد. این روش درمانی کوتاه مدت است و می‌تواند در قالب گروهی یا فردی انجام گیرد.
دیگر روش‌های روان‌درمانی برای درمان افسردگی عبارتند از:

 • گروه‌درمانی
 • خانواده‌درمانی
 • درمان شناختی-رفتاری
 • گفتگو درمانی فرآیند محور

دارودرمانی:
از آن‌جا که اطلاعات مربوط به داروها همواره در حال تغییر است، در این بخش اشاره‌ای به داروهای ضد افسردگی نمی‌کنیم. در این مورد از روانپزشک خود مشورت بگیرید.
داروهای ضد افسردگی به بهبود استفاده از مواد شیمیایی مغز که در کنترل خلق و خو نقش دارند، کمک می‌کنند. هر چند تمام داروها دارای عوارض جانبی هستند، عوارض برخی بیشتری از دیگری است. به همین علت، پیش از یافتن دارویی که برای کنترل شرایط شما مفید باشد، شاید مجبور شوید بارها نوع دارو را تغییر دهید. این امر در مورد درمان طبیعی است و به آزمون و خطا نیاز دارد.
اثربخشی دارو 3 تا 4 هفته زمان می برد. برخی از بیماران تنها برای مدت کوتاهی به دارو نیاز دارند و برخی دیگر باید برای مدت بیشتری از آن استفاده کنند. در هر صورت زمانی که دارودرمانی آغاز می شود، بیمار نباید مصرف آن را خودسرانه تغییر دهد.
نور درمانی:
در صورتی که مشخص شود اختلال خلقی فصلی عامل تغییرات خلق و خو و علائم بیمار است، استفاده از نور سفید در فاصله و زمان مناسب می تواند به بیمار کمک کند. از بیمار خواسته می شود به مدت مشخصی در معرض نور لامپ قرار گیرد.
درمان‌های تحریک مغزی:
چنانچه داروها قادر به کاهش نشانه‌های افسردگی نباشند، درمان الکتروشوک (ECT) می‌تواند یکی از گزینه‌های قابل بررسی باشد.
در این روش نیازی به بستری در بیمارستان نیست و درمان به شکل سرپایی نیز انجام می‌شود. عوارض جانبی این روش درمانی عبارتند از گیجی، از خود بی خود شدن و از دست رفتن حافظه. خوشبختانه این دسته عوارض کوتاه مدت هستند؛ اما گاهی اشکال در حافظه بیشتر طول می‌کشد و گاهی تا چند ماه پس از درمان ادامه می‌یابد. با این حال، ایمنی و اثربخشی درمان ECT ثابت شده است.

چه زمانی باید برای درمان افسردگی به روانشناس مراجعه کنیم؟

هر نشانه‌ای از افسردگی اگر بیش از 2 ماه طول بکشد، بهتر است با یک مشاور درمان افسردگی درباره آن صحبت کنید؛ اما زمانی که در زندگی و جسم شما تغییراتی ایجاد می‌شود، بهتر است که به آن دقت کنید. این تغییرات عبارتند از:

 • کاهش قدرت تحمل درد
 • آسیب پذیری در برابر عفونت‌ها
 • افزایش تحریک پذیری، عصبانیت
 • اختلال در سیستم قلبی-عروقی و سفت شدن رگ‌ها
 • افزایش اختلالات اشتها، چاقی، سوءتغذیه و گرفتگی عضلات
 • از دست دادن حافظه و میل جنسی با تأثیر منفی روی سیستم عصبی مرکزی
 • کاهش عملکرد در محل کار
 • تأثیر مستقیم روی مهارت‌های اجتماعی
 • افزایش محسوس احتمال ابتلا به اضطراب
 • 25 برابر شدن خطر خودکشی در افراد افسرده
 • تأثیر منفی بر کیفیت زندگی و معیار HRQOL
 • افزایش احتمال ابتلا به اضطراب و سایر اختلالات روانی دیگر

رزرو مشاوره آنلاین افسردگی با روانشناسان خبره سیمیاروم

مشاوره روان‌شناسی آنلاین سریع‌ترین و در دسترس‌ترین راه برای درمان افسردگی است. سوال اصلی این است که مشاوره آنلاین درمان افسردگی چقدر مؤثر است؟
مهم این است که مشاوری را انتخاب کنید که به صورت علمی و تجربی کاملا بر درمان افسردگی تسلط داشته باشد. در این صورت درمان افسردگی به صورت آنلاین با صرف هزینه و زمان کمتر، تأثیرگذار خواهد بود. ما در سیمیاروم با برترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی ایران، دقت و همراهی در انتخاب مناسب‌ترین روانشناس، پشتیبانی همه جانبه از درمانجو و گرفتن بازخورد از او و استفاده از به روزترین روش‌ها برای پیشگیری و درمان افسردگی در کنار شما خواهیم بود. جهت رزرو مشاوره آنلاین برای افسردگی می‌توانید قدم اول را همین الان بردارید.

Go to Top