logosimia

مشاوره روانشناسی افسردگی

آمارها می‌گویند که نرخ افسردگی در دوران کرونا 3 برابر بیشتر شده و 322 میلیون نفر در جهان از افسردگی رنج می‌برند. این نشان می‌دهد که شما تنها نیستید و افسردگی حس ناراحتی مداومی نیست که فقط مختص شما باشد.
مشاوره افسردگی

آیا افسردگی با مشاوره قابل بهبود است؟

یکی از باورهای غلط نسبت به افسردگی، بهبود نیافتن آن است. این در حالی است که روش‌های متعددی برای درمان افسردگی وجود دارد.
حدود 80 درصد از کسانی که تحت مشاوره افسردگی قرار می‌گیرند، ظرف مدت 4 تا 6 هفته پس از شروع دارودرمانی، روان درمانی، گروه درمانی یا ترکیبی از این روش‌ها، شاهد بهبود علائم خود هستند.
علی‌رغم نرخ موفقیت بالای بهبود، تقریباً 2 نفر از هر 3 نفری که مبتلا به افسردگی هستند، به طور جدی به دنبال دریافت درمان مناسب نیستند.
تخمین زده می‌شود 50٪ از بهبود ناموفق، ناشی از عدم تعهد به توصیه‌های پزشک و پیروی نکردن از دستورات درمانی است. بیماران به دلیل عوارض غیرقابل قبول، مشکلات مالی، ترس از اعتیاد و یا بهبود کوتاه مدت علائم، خیلی زود از مصرف دارو را صرف نظر کرده‌اند و به این باور رسیده‌اند که ادامه فرآیند غیر ضروری است.

در جلسه مشاوره افسردگی به چه موضوعاتی پرداخته می‎‌‌‌‌شود؟

روند مشاوره افسردگی بستگی دارد به این که چه روشی را برای بهبود افسردگی در پیش گرفته‌اید. هزینه مشاوره افسردگی نیز به همین روش‌ها بستگی دارد؛ اما روان‌درمانی با تأثیر بلندمدت و بدون عوارض می‌تواند بهترین گزینه باشد.

جلسه مشاوره افسردگی

روش‌های درمان در فرآیند مشاوره افسردگی

روان درمانی:
این روش درمانی مشاور افسردگی به فرد در تغییر الگوهای فکری کمک می‌کند. بدین ترتیب، بیمار می‌تواند محیط و تعاملات خود را به شکل مثبت‌تری ارزیابی کند. همچنین، بیمار عوامل و رفتارهای دخیل در بیماری را می‌شناسد و می‌تواند با آن‌ها مبارزه کند. طبق تحقیقات انجام شده در سراسر جهان، مراجعین پس از 6 جلسه مشاوره درمان افسردگی، نشانه‌های بهبود خود را مشاهده می‌کنند.
درمان بین فردی در مشاوره افسردگی برای افرادی مفید است که دچار مشکلات رابطه هستند. اگر یک رفتار عامل مشکل باشد، این روش به تغییر رفتار کمک می‌کند. مشاوره بین فردی همچنین، عواملی که به بیماری فرد می‌افزایند را شناسایی می‌کند.
درمان حل مسأله به افراد کمک می‌کند تا با تجربه‌های استرس آور زندگی خود مقابله کنند. در این روش، بیمار مشکل را شناسایی می‌کند و راه حل‌های منطقی برای آن می‌یابد. این روش درمانی کوتاه مدت است و می‌تواند در قالب گروهی یا فردی انجام گیرد.
دیگر روش‌های روان‌درمانی برای بهبود افسردگی عبارتند از:

 • گروه‌درمانی
 • خانواده‌درمانی
 • درمان شناختی-رفتاری
 • گفتگو درمانی فرآیند محور
مشاوره روانشناسی افسردگی

دارودرمانی:

از آن‌جا که اطلاعات مربوط به داروها همواره در حال تغییر است، در این بخش اشاره‌ای به داروهای ضد افسردگی نمی‌کنیم. در این مورد از روانپزشک خود مشورت بگیرید.
داروهای ضد افسردگی به بهبود استفاده از مواد شیمیایی مغز که در کنترل خلق و خو نقش دارند، کمک می‌کنند. هر چند تمام داروها دارای عوارض جانبی هستند، عوارض برخی بیشتری از دیگری است. به همین علت، پیش از یافتن دارویی که برای کنترل شرایط شما مفید باشد، شاید مجبور شوید بارها نوع دارو را تغییر دهید. این امر در مورد مشاوره طبیعی است و به آزمون و خطا نیاز دارد.
اثربخشی دارو 3 تا 4 هفته زمان می برد. برخی از بیماران تنها برای مدت کوتاهی به دارو نیاز دارند و برخی دیگر باید برای مدت بیشتری از آن استفاده کنند. در هر صورت زمانی که دارودرمانی آغاز می شود، بیمار نباید مصرف آن را خودسرانه تغییر دهد.
نور درمانی:
در صورتی که مشخص شود اختلال خلقی فصلی عامل تغییرات خلق و خو و علائم بیمار است، استفاده از نور سفید در فاصله و زمان مناسب می تواند به بیمار کمک کند. از بیمار خواسته می شود به مدت مشخصی در معرض نور لامپ قرار گیرد.

درمان‌های تحریک مغزی:

چنانچه داروها قادر به کاهش نشانه‌های افسردگی نباشند، درمان الکتروشوک (ECT) می‌تواند یکی از گزینه‌های قابل بررسی باشد.
در این روش نیازی به بستری در بیمارستان نیست و درمان به شکل سرپایی نیز انجام می‌شود. عوارض جانبی این روش درمانی عبارتند از گیجی، از خود بی خود شدن و از دست رفتن حافظه. خوشبختانه این دسته عوارض کوتاه مدت هستند؛ اما گاهی اشکال در حافظه بیشتر طول می‌کشد و گاهی تا چند ماه پس از فرآیند مشاوره ادامه می‌یابد. با این حال، ایمنی و اثربخشی درمان ECT ثابت شده است.

افسردگی کلمه‌ایست که زیاد با آن سر و کار داریم؛ چه درباره‌ خودمان؛ چه اطرافیان. کتاب کوچک افسردگی راهنمایی است برای شناخت بهتر افسردگی و راه‌های پیشگیری و درمان آن. این کتاب را همیشه روی تلفن همراه خود داشته باشید و برای دوستان خود نیز بفرستید. نسخه الکترونیکی این کتاب (شامل ۸۶صفحه) را همین حالا رایگان دانلود کنید.


چه زمانی باید به مشاور روانشناس افسردگی مراجعه کنیم؟

هر نشانه‌ای از افسردگی اگر بیش از 2 ماه طول بکشد، بهتر است با یک مشاور افسردگی درباره آن صحبت کنید؛ اما زمانی که در زندگی و جسم شما تغییراتی ایجاد می‌شود، بهتر است که به آن دقت کنید. این تغییرات عبارتند از:

 • کاهش قدرت تحمل درد
 • آسیب پذیری در برابر عفونت‌ها
 • افزایش تحریک پذیری، عصبانیت
 • اختلال در سیستم قلبی-عروقی و سفت شدن رگ‌ها
 • افزایش اختلالات اشتها، چاقی، سوءتغذیه و گرفتگی عضلات
 • از دست دادن حافظه و میل جنسی با تأثیر منفی روی سیستم عصبی مرکزی
 • کاهش عملکرد در محل کار
 • تأثیر مستقیم روی مهارت‌های اجتماعی
 • افزایش محسوس احتمال ابتلا به اضطراب
 • 25 برابر شدن خطر خودکشی در افراد افسرده
 • تأثیر منفی بر کیفیت زندگی و معیار HRQOL
 • افزایش احتمال ابتلا به اضطراب و سایر اختلالات روانی دیگر

رزرو مشاوره آنلاین افسردگی با روانشناسان خبره سیمیاروم

مشاوره روان‌شناسی آنلاین سریع‌ترین و در دسترس‌ترین راه برای درمان افسردگی است. سوال اصلی این است که مشاوره آنلاین افسردگی چقدر مؤثر است؟
مهم این است که مشاوری را انتخاب کنید که به صورت علمی و تجربی کاملا بر درمان افسردگی تسلط داشته باشد. در این صورت مشاوره افسردگی به صورت آنلاین با صرف هزینه و زمان کمتر، تأثیرگذار خواهد بود. ما در سیمیاروم با برترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی ایران، دقت و همراهی در انتخاب مناسب‌ترین روانشناس، پشتیبانی همه جانبه از درمانجو و گرفتن بازخورد از او و استفاده از به روزترین روش‌ها برای پیشگیری و درمان افسردگی در کنار شما خواهیم بود. جهت رزرو مشاوره آنلاین برای افسردگی می‌توانید قدم اول را همین الان بردارید.