درمان اضطراب

درمان اضطراب

درمان اضطراب آنلاین جایگزین خوبی برای این روزهای ماست؛ روزهای شلوغ، پُر نگرانی و کوتاه که تا چشم بر هم بزنیم تمام می‌شوند و دیگر وقتی برایمان نمی‌ماند که کمی هم به خودمان و به اضطراب‌های گاه و بیگاه‌مان بپردازیم. به لطف اینترنت و خدمات آنلاین دیگر نیازی نیست که جلسات مشاوره روان‌شناسی برای درمان اضطراب را به صورت حضوری برگزار کنیم. یک جلسه آنلاین مشاوره اضطراب می‌تواند همه‌ چیزهایی که از یک جلسه حضوری با روان‌کاو یا روان‌درمانگر کسب می‌کنیم را، در فضایی راحت‌تر و در دسترس‌تر به ما بدهد. بیایید پیش از آنکه به راه‌های درمان اضطراب بپردازیم، نگاهی به تعریف اضطراب، انواعِ آن و تفاوت آن با استرس بیاندازیم.

اضطراب چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

اضطراب واکنشی طبیعی به خطر است. این حس باید وجود داشته باشد تا انسان بتواند از خودش محافظت کند. ما وقتی این حس آنقدر شدید می‌شود که  زندگیِ عادیتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد یعنی یک جای کار می‌لنگد.

بیماری «اختلال اضطراب» به وضعیتی گفته می‌شود که در آن خطر مشخصی وجود ندارد، ولی انسان از چیز مبهمی ترس و وحشت دارد. به صورت عقلانی «اضطراب» بی‌پایه است، اما احساس آن کاملا واقعی است.

زنان دو برابر بیشتر از مردان دچار این بیماری روانی می‌شوند. برخی‌ها از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد ابتلا به اضطراب یا استرس هستند. محیط زندگی یک شخص و تجربه‌ی آسیب‌های روانی نیز در بروز و تقویت این بیماری نقش دارند.

براساس گزارش جهانی بهداشت؛ 1 نفر از هر 13 نفر در جهان دچار نوعی از اختلال اضطراب است. حدود ۱۵ درصد از مبتلایان به اختلالات اعصاب و روان، دچار اختلال اضطراب هستند.

درمان اضطراب

 

درمان اضطراب شدید

علم روان‌شناختی و متخصصان آن، راه‌های متفاوتی برای درمان اضطراب به کار می‌بندند. رفتاردرمانی‌های فردی یا گروهی، روان‌درمانی، هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی، تمرین‌های شخصی و دارو درمانی این روش‌ها هستند. البته این اختلال از آن دسته اختلالاتی است که فرد می‌تواند با خودیاری به درمانِ سریع‌ترش کمک زیادی بکند. روان‌شناس متخصص تمرین‌ها و راهکارهایی را پیشِ پای فرد می‌گذارد تا علاوه بر اشکالِ دیگر درمان، به بهبود و کاهش اضطراب تسریع ببخشد.

مهم‌ترین نکته در درمان این اختلال آن است که متخصصی که فرد انتخاب می‌کند، از آگاهیِ لازم برخوردار باشد و سابقه خوبی در درمان اختلال اضطراب داشته باشد. این امکان در درمان اضطراب آنلاین سیمیاروم فراهم است. مشاوره‌های روان‌شناسی فردی این پلتفرم، با سابقه و تَبحُّری که دارند، می‌توانند با هزینه کمتر، کیفیت بالاتر و هماهنگی بیش‌تر به درمان این اختلال بپردازند.

اختلال اضطراب انواع مختلفی دارد، مثلا فوبیا یکی از بیماری‌های زیرمجموعه آن است. بدون شک اضطراب خفیف روش‌های درمانِ متفاوت‌تر و البته ساده‎تری دارد.  اختلال اضطراب فراگیر یا کلی، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی و اختلال اضطراب اجتماعی انواع اضطراب هستند که فردِ مبتلا ممکن است در آن به درمان اضطراب شدید نیاز داشته باشد.

انواع اضطراب

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت؛ اختلالات اضطراب شایع‌ترین اختلال روانی در سطح جهان است که انواع فوبیاها، فوبیای اجتماعی و اضطراب فراگیر را شامل می‌شود.

پنیک (حمله ناشی از ترس): یک حس آنی و بسیار شدید از ترس و از دست دادن کنترل است. تنفسِ سریع، شنیدن صدای ضربان قلب و تعریق زیاد از نشانه‌های این حس است. انقدر این حس شدید است که فکر می‌کنید در حال تجربه‌ی مرگ هستید! اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، سریع موقعیت را ترک کنید تا حستان برطرف شود. افراد مبتلا به این اختلال از مکان‌های عمومی هم می‌ترسند چون تصور می‌کنند اگر اتفاقی رخ دهد کسی نیست که کمکشان کند.

فوبیا (ترس مرضی): ترس غیرواقعی و اغراق‌آمیز از یک موقعیت خاص یا یک شی یا حیوان خاصی را می‌گویند. مثلا وقتی به سگ فوبیا دارید در هنگام مواجهه با این حیوان به قدری می ترسید که دلتان می‌خواهد فرار کنید. اما این کار باعث می‌شود به مرور زمان احساسِ ترس شما بیشتر شود. چون در این حالت در واقع زندگیِ شما توسط احتیاط‌هایی اداره می‌شود که در واقع خطرِ واقعی‌ای وجود ندارد.

اختلال اضطراب فراگیر: (GAD) در این حالت، نگرانی‌ها و ترس‌های مداوم باعث جلوگیری از فعالیت‌های رومزه و اجتماعی می‌شود چون مدام شما حس می‌کنید اتفاق بدی در حالِ رخ دادن است. در این حالت شما دچار بی‌خوابی، ناراحتی معده، بی‌قراری و خستگی می‌شوید.

اختلال وسواس فکری عملی: (OCD) این اختلال با افکار یا رفتارهای ناخواسته همراه است که متوقف یا کنترل کردن آنها سخت و غیرممکن به نظر می‌رسد. فرد مبتلا مدام نگران این است که نکند شیر گاز را باز گذاشته یا نه، نگران است که نکند به کسی آسیب برساند، مدام دست‌هایش را می‌شوید و رفتارهایی از این دست دارد

اختلال اضطراب اجتماعی: اگر از دیده شدن توسط دیگران و تحقیر شدن در جامعه دچار ترسِ ناتوان کننده هستید، ممکن است دچار اضطراب اجتماعی باشید که به عنوان هراس اجتماعی نیز شناخته می‌شود. این اختلال به عنوان کمرویی شدید هم شناخته می‌شود.

اختلال استرس پس از سانحه: (PTSD) نوعی اختلال اضطرابی شدید است که می تواند در اثر یک واقعه آسیب‌زا یا تهدیدکننده زندگی رخ دهد. که شامل فلاش‌بک‌ها یا کابوس‌های مربوط به حادثه، دوری از دیگران و پرهیز از موقعیت‌هایی است که فرد را به یاد آن سانحه می‌اندازد.

اختلال اضطراب جدایی: کودکان بیشتر به آن مبتلا می‌شوند که در واقع بخشی از مراحل عادی رشد است. اما اگر به اندازه‌ای شدید شود که مانع به مدرسه رفتنِ کودک شود، باید درمان شود. کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی حتی با فکر دور بودن از مادر یا پدر خود دچار اضطراب می‌شوند و برای نرفتن به مدرسه و بازی نکردن با دوستانشان تظاهر به مریضی می‌کنند.

 

اختلال اضطراب فراگیر (Generalized Anxiety Disorder

افرادی‌که از اختلال اضطراب فراگیر رنج می‌برند، ممکن است ماه‌ها دچار نگرانی و اضطراب بیش از حد باشند و با علائم متعددی روبرو گردند.

برخی از مهم‌ترین علائمی که که فردِ مبتلا به اختلال اضطراب تجربه می‌کند شامل موارد زیر هستند:

 • احساس بی‌قراری
 • خستگی مکرر
 • اِشکال در تمرکز یا احساس خالی‌شدن ذهن
 • تحریک‌پذیریِ بالا
 • تنش عضلانی
 • احساس سختی و ناتوانی در کنترل نگرانی
 • داشتن مشکلات خواب از بی‌کیفیتیِ خواب گرفته تا کم‌خوابی و بی‌قراری به هنگامِ آن

اختلال هراس (Panic Disorder)

خیلی‌ها اختلال اضطراب را با ترس زیاد تجربه می‌کنند. آن‌ها ممکن است دچار حملات ناخواسته و مکررِ دوره‌های ترس شدید شوند که با علائمی مانند تپش یا ضربان قلب بالا، تعریق، لرزش یا تکان خوردن، احساسات تنگی نفس، خفگی یا اختناق، و احساس بروز حادثه‌ای قریب الوقوع همراه است.

فرد مبتلا در این شکل از اضطراب چه علائمی دارد؟

 • احساس عدم کنترل در طول حملهِ ترس
 • نگرانی شدید در مورد زمان حمله بعدی
 • ترس یا اجتناب از مکان‌هایی که قبلا در آنجا دچار حمله ترس شده باشد

اختلال اضطراب اجتماعی (Social Anxiety Disorder)

افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی ترس واضح و روشنی از موقعیت‌ها یا عملکردهای اجتماعی دارند. آن‌ها وقتی در شرایط اجتماعی قرار بگیرند، احساس خجالت‌زدگی خواهند داشت و از مورد قضاوت قرار گرفتن، طرد شدن یا ناراحت‌کردن دیگران به شدت دچار ترس و اضطراب می‌‎شوند.

نشانه‌های اختلال اضطراب اجتماعی شاما موارد زیر است؟

 • احساس اضطراب بیش از حد به دلیل بودن در کنار دیگران و دشواری در حرف زدن با آنان
 • کمرویی و نگرانی در مورد تحقیر شدن، خجالت زده شدن، طرد شدن و یا ترس از آزرده کردن دیگران به هنگام قرارگیری در یک جمع
 • ترس شدید از قضاوت‌شدن توسط دیگران
 • نگرانی به مدت چند روز یا چند هفته پیش از شروع یک مراسم اجتماعی
 • دوری از مکان‌های شلوغ
 • دشواری در دوست‌یابی یا حفظ دوستان
 • قرمز شدن، عرق کردن یا لرزیدن در کنار سایر افراد
 • احساس ناخوشی یا تهوع در یک موقعیت اجتماعی

اختلال اضطراب جدایی (Separation Anxiety Disorder)

این مشکل وقتی پیش می‌آید که فرد از مکان یا افرادی‌که وابستگی شدیدی به آن‌ها دارد، جدا شود. اضطراب جدایی ابعاد دیگر زندگی مثل تحصیل، روابط خانوادگی، شغل و دیگر جنبه‌های اجتماعی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

درمان اضطراب آنلاین

پیامدهای اضطراب زیاد چیست؟

اضطراب هم روان را تحت تاثیر قرار می‌دهد هم جسم را.

پیامدهای روانی‌اش شامل: احساس دایمی اضطراب، خستگی، زودرنجی، بدخوابی و ناتوانی در تمرکز

پیامدهای جسمی شامل: ضربان تند قلب، تعریق، دردها و انقباضات عضلانی، لرزش‌های فیزیکی، دشواری در تنفس، گیجی، ضعف، سوهاضمه و اسهال. افرادی که به اختلال اضطراب دچارند ممکن است نگران شوند که این نشانه‌ها، از یک بیماری وخیم خبر می‌دهد و این خود می‌تواند باعث افزایش اضطرابشان شود.

اضطراب و پنیک اغلب با احساس افسردگی همراه است. وقتی شما احساس غم و ناامیدی می‌کنید اشتهایتان را از دست می‌دهید و آینده را غم‌انگیز و بدون امید نگاه می‌کنید، دچار کم‌خوابی یا بدخوابی می‌شوید و به انواع مشکلات گوارشی مبتلا می‌شوید.

درمان اضطراب عصبی

هرچند که اضطراب عصبی را نمی‌توان شاخه‌ای از اضطراب در تعاریف علمی در نظر گرفت، اما در تعریف آن باید به استرس نیز اشاره کرد. اضطراب مرحله پیشرفته‌ای از استرس مزمن است. اضطراب عصبی وقتی در یک فرد بروز پیدا می‌کند که عوامل استرس‌زا در زندگی او بیش از حد طولانی شود یا به‌طور مکرّر رخ دهد، همچنین وقتی دستگاه عصبی بدن نتواند به مرحله مقاومت تنیدگی پایان دهد بدن فرسوده و در برابر بیماری‌های جسمی و روانی آسیب‌پذیر می‌شود.

 

عوامل به وجود آورنده اختلال اضطراب شدید و اضطراب عصبی

ژنتیک، محیط، تعامل منفی با دیگران، دلایل بروز طیف اختلال اضطراب هستند.  برخی از این عوامل عبارتند از:

 • خجالت‌کشیدن یا مهار شدید یک رفتار در دوران کودکی فرد
 • جنسیت مونث داشتن
 • ضعف اقتصادی در زندگی
 • رخ دادن اتفاقات تلخ عاطفی در زندگی مثل طلاق یا از دست دادن عزیزان
 • قرار گرفتن در معرض حوادث استرس‌زا در دوران کودکی و بزرگسالی
 • وجود اختلال اضطراب در خویشاوندان
 • سابقه وجود اختلال روانی در پدر و مادر
 • افزایش سطح کورتیزول در بزاق در بعد از در نوعِ اختلال اضطراب اجتماعی

پیشگیری از اضطراب

تغییرات اندکی در شیوه زندگی روزمره نیز می‌تواند تاثیر مثبتی در غلبه بر این بیماری و یا جلوگیری از ابتلا به آن داشته باشد.

بد نیست بدانید بعضی از ما مضطرب‌تر از بقیه به دنیا می‌آییم.

گاهی اوقات واضح است که چه چیزی شما را مضطرب کرده است. وقتی که مشکل حل شود اضطراب هم از بین می‌رود. اگرچه بعضی از شرایط بسیار تهدید کننده اند مثل تصادفات یا آتش‌سوزی یا اتفاقاتی که به آسیب‌های جسمی منجر می‌شوند. مواد مخدر مثل آمفتامین‌ها ا مواد روان گردان می‌توانند فرد را مضطرب کنند. برای بعضی حتی استفاده از قهوه هم می‌تواند منجر به اضطراب شود. بهتر است خود را در چنین شرایطی قرار ندهید.

درمان اضطراب با طب سنتی

طب سنتی روش‌های خاص خودش را برای درمان اضطراب دارد. در این نوع طبابت، گیاهان مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرند. چهار گیاه زیر به تشخیص اطبای سنتی، بهترین‌ها برای کنترل اضطراب هستند:

دمنوش بابونه:

گفته می‌شود که برخی از مواد تشکیل‌دهنده بابونه دقیقا همان‌کاری را با مغز می‌کنند که داروهای آرام‌بخش همچون والیوم انجام می‌دهند. برخی پژوهش‌ها درباره اثر این گیاه نتیجه‌گیری کرده‌اند که نوشیدنِ چای بابونه، 8 هفته پشتِ سر هم، در کاهش اضطراب موثر است.

چای سبز:

هر روز درباره خواص چای سبز اطلاعات جدید عرضه می‌شود. این چای از قدیم تا امروز نقشِ مهمی در درمان بسیاری از بیمار‌ها داشته است. اسیدآمینه وجود در این چای به‌نامِ «اِل- تیانین» طبق گفته محققان، موجب کنترل تپش قلب و فشار خون و در نتیجه کاهش اضطراب می‌شود.

بادرنجبویه:

این گیاه در کاهش استرس و داشتن خواب راحت موثر است. کسانی‌که حدود 600 میلی گرم از این گیاه را روزانه مصرف کنند، آرام‌تر از افرادی هستند که قرص‌های آرام‌بخش می‌خورند. البته یک نکته مهم وجود دارد و آن اینکه، هرچند این گیاه خاصیت آرامش‌بخش دارد اما تحقیقات نشان داده مصرف بیش از حدش باعثِ افزیش اضطراب خواهد شد.

سنبل الطیب:

این مکمل گیاهی، فرد را خواب‌آلوده می‌کند و در نتیجه اضطراب را کاهش می‌دهد. این گیاه به عنوان داروی مسکن نیز شناخته می‌شوند زیرا می‌تواند به خواب کمک کند.

 

درمان اضطراب به‌صورت طبیعی

به جز طب سنتی یا گیاهی می‌توان اضطراب را به صورت طبیعی هم درمان کرد. چگونه؟ خیلی ساده است. کافی است سبک زندگی‌تان را تغییر دهید یا انجام برخی از رفتارها را به زندگی روزمره‌تان بیافزایید.

 • ورزش کردن
 • نفس عمیق
 • خوردن میان‌وعده
 • خوردن صبحانه
 • خوردن غذاهای حاوی امگا سه
 •  کنار گذاشتن افکار منفی
 •  دوش آب گرم
 • انجام مراقبه ذهنی
 • اعتماد به خود

بهترین روش درمان اضطراب

بسته به اینکه میزان اضطراب شما چقدر است، شیوه‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود. اما معمولا اختلال اضطراب شدید، زیر نظر مشاور روانشناس درمان می‌شود تا مشاور بتواند روی تغییر رفتار فرد کار کند و کنترل او را در مواجهه با شرایط استرس‌زا، بالا ببرد.

بهترین مشاور درمان اضطراب

بهترین مشاور روانشناسی کسی ست که به طور کامل به حرفهای شما گوش می‌کند و بهترین شیوه‌ها را برای درمان دارد. دانشِ به روزی دارد و شما را به ادامه‌ی درمان امیدوار می‌کند. روانشناسانِ خبره‌ای در حال فعالیت هستند که می توانند شما را در پروسه‌ی درمان یاری کنند. در میان مشاوران ما، نامِ مشاورانی خودنمایی می‌کند که عقبه‌ای قوی در درمان اختلالات روانی دارند. فقط کافی‌ست سرچ کنید!

درمان اضطراب به صورت آنلاین

تحقیقات نشان داده که بعضی اختلالات روانی بهتر است به صورت آنلاین درمان شوند. مثلا برای کسی که اضطراب اجتماعی دارد و از حضور در اجتماع و مواجهه با افراد ناآشنا پرهیز می‌کند، مشاوره روانشناسی آنلاین می‌تواند تاثیر بهتری داشته باشد. با آزمایش بر روی نوجوانان و جوانان زیر ۲۰ ساله که متبال به اختلالات اضطرابی، افسردگی و اختلالات خلقی بودند، مشخص شد که بعد از مدت کوتاهی بسیاری از علایم آنها کمتر شده است و آنها دوره درمان را سریع‌تر طی کرده‌اند.

 

درمان اضطراب در سیمیاروم:

مهم‌ترین نکته در درمان این اختلال آن است که متخصصی که فرد انتخاب می‌کند، از آگاهیِ لازم برخوردار باشد و سابقه خوبی در درمان اختلال اضطراب داشته باشد. این امکان در درمان اضطراب آنلاین سیمیاروم فراهم است. مشاوره‌های روان‌شناسی فردی این پلتفرم، با سابقه و تَبحُّری که دارند، می‌توانند با هزینه کمتر، کیفیت بالاتر و هماهنگی بیش‌تر به درمان این اختلال بپردازند.