مشاوره خانواده

مشاوره خانواده در روانشناسی به مشاوره‌ای گفته می‌شود که به موضوعات و چالش‌های روانی در حیطه خانواده می‌پردازد. این مشاوره ممکن است با مشاوره زوجین، مشاوره کودک و نوجوان یا حتی مشاوره فردی هم‌پوشانی داشته باشد. با توجه به این موضوعات می‌توانید با توجه به مسأله خود، به مشاور متخصص در زمینه دلخواه، متصل شوید.

چه زمانی باید به روانشناس خانواده مراجعه کنیم؟

فقط در زمان بروز مشکل نیست که باید به مشاوره خانواده مراجعه کرد. گاهی برای پیشرفت روابط و بهبود عملکرد خانواده نیز مشاوره روانشناسی می‌تواند بسیار مفید باشد؛ اما در زمان بروز مشکلات نیز اگر مسأله با گفت‌وگو حل نشود، بهتر است برای جلوگیری از حاد شدن آن در اسرع وقت از مشاوره خانواده کمک گرفت. مسائلی که در این مشاوره به آن پرداخته می‌شود، عبارتند از:
  مشکلات خانواده با فرزندان
 • مشکلات خانواده با فرزندان

  هر خانواده حداقل 3 نفری ممکن است دچار چالش‌هایی باشد که عمده‌ترین دلیل آن‌ها تفاوت نسلی است. این مشکلات بحث‌ها و درگیری‌هایی ایجاد می‌کند که ممکن است حداقل به یک نفر از اعضای خانواده آسیب بزند و مشاور نوجوان می‌تواند در این زمینه یک فضای امن برای گفت‌وگو ایجاد کند و با تخصص خود کمک کند:
  • والدین محقق شدن تمام آرزوهای خود را از فرزندشان توقع داشته باشند.
  • پدر و مادر آگاهانه یا ناآگاهانه اعتماد به نفس و شخصیت فرزند را زیر سوال می‌برند.
  • درگیری‌های فیزیکی در خانواده زیاد است.
  • یکی از اعضای خانواده درگیر اعتیاد یا بیماری مزمن است.
  • فرزندانی که خانواده آن‌ها در هنگام کودکی مهاجرت کرده‌اند و حالا این نسل دوم مهاجر در تقابل با فرهنگ پیشین پدر و مادر قرار گرفته‌اند.
 • تأثیر طلاق بر فرزندان و کل خانواده
 • تأثیر طلاق بر فرزندان و کل خانواده

  جدا شدن پدر و مادر خانواده می‌تواند ابعاد متفاوتی داشته باشد. حتی اگر این طلاق وضعیت فردی اعضای خانواده را بهبود ببخشد، به هر حال ممکن است عادت کردن به شرایط جدید برای همه آسان نباشد. مشاوره طلاق در روند طلاق، همراه اعضای خانواده خواهد بود تا این زندگی جدید را به نحو احسن آغاز کنند.
 • مشکلات زناشویی زوجین
 • مشکلات زناشویی زوجین

  فضای خانواده یک محیط خصوصی و احساسی است و اگر دو همسر کنار همدیگر این آرامش و امنیت را احساس نکنند، موجب مشکلاتی خواهد شد که سایر ابعاد زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل زوجینی که در رابطه جنسی خود مشکلاتی دارند، چه فرزندی نداشته باشند چه دارای فرزند باشند، کل خانواده را درگیر خواهند کرد و فضای خانه سرد خواهد شد. مشاوره جنسی می‌تواند به حل و فصل این مشکلات کمک کند.
 • اثر خیانت بر خانواده
 • اثر خیانت بر خانواده

  خیانت یکی از موضوعات فرازناشویی است که ابعاد روانی سنگینی دارد و زوجین چه این خیانت فعال باشد، چه از آن گذشته باشد، از نظر روانی درگیر آن خواهند بود. فرزندان نیز ممکن است تحت تأثیر این موضوع قرار بگیرند. مشاوره خیانت در این زمینه کمک می‌کند که زوجین تصمیم درستی درباره رابطه بگیرند و مهارت‌هایی را می‌آموزد که اعضای خانواده، آسیب کمتری ببینند.
 • تأثیر اعتیاد بر اعضای خانواده
 • تأثیر اعتیاد بر اعضای خانواده

  اعتیاد هر یک از افراد خانواده می‌تواند محیط خانواده و ارتباط بین فردی را تحت تأثیر قرار دهد. اعتیاد همانطور که فرد آسیب جسمی و روانی می‌زند، دیگران را نیز نگران وضعیت او می‌کند. از طرفی این اعتیاد اگر در والدین اتفاق بیفتد، روی روند تربیت و رشد کودک موثر است. مشاوره اعتیاد به افراد خانواده که یکی از آن‌ها درگیر اعتیاد است، کمک می‌کند تا این موضوع رو با کمک یکدیگر بررسی و برطرف نمایند یا اگر حتی برای اعتیاد فرد نمی‌شود کاری انجام داد، کاری کنند تا روابطشان از الگوی صحیح و مثبت خارج نشود.
 • خانواده و مهاجرت
 • خانواده و مهاجرت

  اعضای خانواده با حمایت اجتماعی و ایجاد حس انسجام و انتقال ارزش‌های فرهنگی باعث بهزیستی روانشناختی یک مهاجر می‌شوند. از طرفی مهاجرت با خود دلتنگی به همراه دارد و مهاجرت یکی از اعضای خانواده ممکن است موجب ایجاد احساسات دردناکی در اعضای خانواده باشد. اما همه این‌ها تنها مرحله‌ای از زندگی است و به تدریج بهبود پیدا می‌کند. در این مسیر اگر یک خانواده نیاز به همراهی یک روانشناس متخصص داشته باشد یا حتی اگر فرد مهاجر دچار چالش‌هایی با خانواده خود از راه دور باشد، مشاوره مهاجرت بهترین گزینه ممکن است.

مشاور خانواده چه کمکی می‌کند؟

یک تراپیست خانواده با استفاده از علم روانشناسی و آموزش تکنیک‌های ارتباطی و همچنین بررسی مشکلات بین فردی و آسیب‌ها و اختلالات روانی موجود در اعضای خانواده، همه افراد را به سمت آرامش بیشتر راهنمایی می‌کند.

فرآیند مشاوره خانواده چگونه است و در آن به چه موضوعاتی پرداخته می‎شود؟

نوع رویکرد درمانی که روانشناس خانواده برای خانواده درمانی استفاده می‌کنند، با خود خانواده و نوع مشکلشان مرتبط است. تراپیست خانواده در جلسات سعی می‌کند رابطه شما را ارزیابی کند تا بداند:

 • چه چیزی شما را به هم مرتبط ساخته است؟
 • چه چیزی روابط شما را وارد تنش کرده است؟
 • اختلافات شما دقیقا در چه مسائلی است؟
 • آیا الگوهای ارتباطی و رفتاری غلط دارید؟
 • نقاط قوت و ضعف روابط شما چیست؟
 • ساختار قدرت در خانواده شما چگونه است؟
 • چه عواملی باعث عدم کارکرد نقش‌ها و روابط شما شده است
مشاوره آنلاین با بهترین مشاوران فارسی زبان
جلسه پیش مشاوره رایگان
رزرو وقت مشاوره
مشاوره آنلاین با بهترین مشاوران فارسی زبان
جلسه پیش مشاوره رایگان
رزرو وقت مشاوره

مشاوره خانواده برای ایرانیان خارج از کشور

مهاجرت یکی از مسائلی است که خانواده را خیلی تحت تأثیر قرار می‌دهد. چه با خانواده مهاجرت کرده‌اید، چه بدون خانواده، روابط شما با پدر، مادر، برادر، خواهر یا همسرتان دستخوش تغییرات یا چالش‌هایی خواهد شد که برای دوام و پیشرفت خانواده یا تصمیم‌گیری درست، بهتر است با یک روانشناس خانواده صحبت کنید.

سوالات متداول روانشناسی خانواده

این بستگی به عنوان مسأله و تشخیص تراپیست دارد؛ اما معمولا مقدمه شروع مشاوره خانواده، مشاوره فردی است. یعنی شما در جلسه تک نفره با مشاور درباره مسائل خود صحبت می‌کنید، سپس با توجه به فرایندی که او و شما درباره‌اش صحبت نموده و توافق کرده‌اید، درباره حضور دیگر اعضا تصمیم می‌گیرید. مشاوره فردی با هدف رسیدگی به مسائل خانواده در زمانی که اعضای دیگر، تمایلی به حضور در جلسه نشان نمی‌دهند نیز کاربرد دارد.

در واقع زوج درمانی زیر مجموعه‌ای از مشاوره خانواده است که به طور اختصاصی به روابط زوجین می‌پردازد؛ اما مشاوره خانواده به طور کلی تمام روابط خانوادگی و هر اتفاقی را که چند عضو از یک خانواده را درگیر کرده است، مورد بررسی قرار می‌دهد.

تحقیقات ثابت کرده‌اند که یادگیری مهارت‌های ارتباطی و حل مسأله که از مهم‌ترین اهداف مشاوره خانواده هستند، تأثیر فوق العاده‌ای بر بهبود عملکرد خانواده به عنوان یک کل و افراد خانواده به عنوان جزء دارند.
مشاوره خانواده آنلاین
رزرو مشاوره آنلاین خانواده در سیمیاروم
اگر از خانواده دور هستید و شاید همین فاصله مسبب بسیاری از چالش‌ها در خانواده شده است، به ویژه اگر مهاجرت کرده یا یکی از اعضای خانواده‌تان مهاجرت کرده است، مشاوره خانواده آنلاین بهترین گزینه است تا به مسائل خود بپردازید؛ چرا که دیگر نیاز نیست مسافتی را طی کرده و در کنار هم باشید یا نگران پیدا کردن یک مشاور متخصص نزدیک به خود باشید. می‌توانید به راحتی به صورت آنلاین با اعضای خانواده مشاوره دریافت کنید.
در انتخاب تراپیست مناسب نیاز به کمک دارید؟
می‌توانید جهت انتخاب تراپیست مناسب با ما یک جلسه پیش‌مشاوره رایگان داشته باشید.