مشاوره مهاجرت

از هر 3 نفر در جهان یک نفر به اختلال روانی دچار است و این آمار روز به روز افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط، مشاوره روانشناسی و روان‌پزشکی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. از طرفی رشد آمار مهاجرت نیز به ویژه در کشورهای جهان سوم بسیار قابل توجه است. مهاجرت به طور مستقل نیز فشارهای روانی زیادی را ایجاد می‌کند که همین موضوع سبب ایجاد مفهومی نوین در حوزه روانشناسی با نام روانشناسی مهاجرت شده است.
شاید بسیاری افراد این احساس را داشته باشند که با مهاجرت، حتی حالات روانی و اختلالات مربوط به سلامت روان نیز بهبود پیدا می‌کنند؛ اما اینطور نیست. در این ویدیو دکتر لادن فتی؛ متخصص روانشناسی مهاجرت درباره این موضوع توضیح می‌دهند:

Twitter
WhatsApp

مشکلات مهاجرت

شاید مهاجرت حسی مانند رهایی داشته باشد؛ اما به هرحال زندگی در جامعه‌ای متفاوت، هر چقدر هم دلپذیر باشد، می‌تواند چالش‌هایی را ایجاد کند که پیش از این با آن رو به رو نبوده‌اید. بسته به این که شما به چه دلیل و از چه طریق مهاجرت کرده باشید، سن و جنسیت شما چیست و وضعیت اقتصادی شما چطور است، شرایط روانی متفاوتی را تجربه خواهید کرد.
مهاجرت عبارت است از مواجه‌ شدن ناگهانی با پدیده‌های جدید و غیر منتظره که ممکن است به فرد مهاجر شوک بزرگی وارد کند. عمده مشکلاتی که پس از مهاجرت رخ می‌دهند، عبارتند از:

مشکلات زبان

یافتن شغل

تبعیض نژادی

تفاوت‌های فرهنگی

دلتنگی برای خانواده

انزوای اجتماعی

شاید تصور کنید که برای احساساتی مثل دلتنگی، هیچ چاره‌ای وجود ندارد و باید با آن سر کنیم؛ اما این احساسات روی عملکرد روزانه ما و انگیزه‌مان برای زندگی تأثیر دارند و در مهاجرت نیاز است که بیش از زندگی گذشته خود تلاش کنیم تا در جامعه کشور میزبان پذیرفته شویم. دکتر لادن فتی در این باره توضیح می‌دهند:

کسانی که مهاجرت کرده‌اند، افرادی شجاع هستند زیرا زندگی پس از مهاجرت زندگی ساده‌ای نیست و حتی ممکن است برخی افراد با سطح علمی بسیار بالا در مشاغل سطح پایینی مشغول به کار شوند و این از مواردی است که آسیب و فشار روانی زیادی وارد می‌کند.

آمارها درباره مشکلات مربوط به سلامت روان مهاجران چه می‌گویند؟

حدود 25 درصد از مردم جهان به افسردگی یا اضطراب مبتلا هستند که روند مهاجرت به دلیل فشارهای متعدد، مهاجران را در برابر این دو اختلال، آسیب‌پذیرتر کرده است.

روانشناسی مهاجرت چیست؟

روانشناسی مهاجرت عبارت است از بررسی روانی افرادی که مهاجرت کرده‌اند و پرداختن به مسائلی که این دسته از افراد با ترک کشور خود دچار آن شده‌اند یا مسائلی که از پیش وجود داشته و حالا به دلیل دوری از خانواده و جامعه مبدأ، به سختی تحمل می‌شود.
مشاوره روانشناسی مهاجرت به افراد کمک می‌کند تا نسبت به مسائل هیجانی و احساسی خود درک کافی داشته باشند و بتوانند به مرور در جامعه جدید، جایگاه خود را پیدا کرده و ارتقا دهند. فرد در جلسات مشاوره مهارت‌هایی را می‌آموزد و چالش‌های پیش آمده را پشت سر می‌گذارد.

مسیر حالات روانی یک مهاجر

مشکلات اساسی افراد در این سنین عبارتند از:

  • اضطراب ناشی از جدایی (ترس از تنهایی و طرد شدن و یا عدم عضویت در گروه)
  • افسردگی ناشی از دوری از دوستان و عزیزان
  • استرس ناشی از مواجهه با شرایط جدید
  • مشکلات تمرکز
  • اختلالات خواب و اشتها

تنها چیزی که می‌تواند در این مرحله به فرد به صورت اصولی کمک کند، مشاوره فردی است. در این مشاوره فرد احساسات خود را معتبر می‌داند، احساس گناه نمی‌کند، مهارت‌هایی را برای مقابله با استرس خود می‌آموزد، مهارت‌های ارتباطی را تمرین می‌کند و به طور کلی راهنمایی می‌شود تا بتواند در جامعه جدید احساس راحتی کند و به اهداف خود برسد.

(سن 20 تا 40 سالگی) مشاوره ازدواج و زوج درمانی

ممکن است فرد به محض ورود به کشور میزبان ازدواج کند یا اصلا به همراه همسر آینده خود مهاجرت کند یا حتی چند سال بعد تصمیم به ازدواج با فرد ایرانی یا غیر ایرانی داشته باشد. در هر صورت ازدواج روندی است که نگرانی‌هایی را همراه خود دارد و زندگی در یک کشور دیگر ممکن است بر میزان این نگرانی‌ها بیافزاید. یافتن یک همسر مناسب به ویژه با تفاوت‌های فرهنگی و زبانی کار ساده‌ای نیست و فردی که مهاجرت کرده است، باید دور از اعضای خانواده خود این تصمیم را برای ادامه زندگی بگیرد. پس شاید مهم‌ترین چالشی که پیش روی افراد در این سنین وجود دارد، برقراری رابطه عاطفی یا بستن پیوند ازدواج در کشور میزبان است. چالش دیگر مربوط به روابط عاطفی لانگ دیستنس افراد مهاجر با شریک عاطفی و همینطور موضوع طلاق از همسر است. طبق مشاهدات، بسیاری از افراد به امید ساختن یک زندگی متفاوت و سالم با یکدیگر برنامه مهاجرت خود را تدوین کرده و به کشور دیگری می‌روند؛ غافل از این که شرایط زندگی جدید بسیار پیچیده‌تر از آن است که فکر می‌کردند و همین موضوع باعث بروز اختلافات می‌شود. در این زمینه مشاوره پیش از ازدواج یا زوج درمانی برای تمام کسانی که دچار مشکل در روابط خود هستند، پیشنهاد می‌شود. آشنایی و پذیرش تفاوت‌های فرهنگی، بهینه سازی الگوهای رابطه بین فردی با توجه به شرایط جدید زندگی، یادگیری مهارت‌هایی برای گفت‌وگوی سالم و یادگیری راهکارهایی برای بهبود روابط زناشویی کاری است که یک زوج درمانگر مسلط به روانشناسی مهاجرت می‌تواند برای شما انجام دهد.

 
 
(سن 30 تا 40 سالگی) مشاوره خانواده

یکی از احساساتی که ممکن است در دوره حال بد رخ بدهد، احساساتی است که منشأ آن اختلافات خانوادگی است. فرقی نمی‌کند که تنها مهاجرت کرده یا همراه خانواده مهاجرت کرده باشید یا حتی ازدواج کرده باشید، این تصور که با مهاجرت، مشکلات خانوادگی پایان می‌یابند، تصور درستی نیست. ممکن است در این دوره فرد دچار تناقضاتی درباره خانواده خود شده باشد. به طور مثال احساس دلتنگی همراه با احساس رهایی، احساس گناه از دوری خانواده و احساس خشم نسبت به اعضای خانواده. به هرحال در سال‌های اولیه مهاجرت فرد به دنبال یافتن محل زندگی، پیدا کردن دوست‌های جدید و یافتن شغل است و تمرکز اصلی خود را روی مسائل مالی قرار داده است و همین موضوع ممکن است او را از نظر روانی از خانواده دور کند. مشاوره خانواده در حیطه روانشناسی مهاجرت، به فرد کمک می‌کند تا زمان و روابط خود را مدیریت کند، میزان درگیری و نزاع خانواده را به حداقل برساند و روابط خود را در مسیر پیشرفت قرار دهد.

(سن 30 تا 50 سالگی) مشاوره کودک و نوجوان

از دیگر چالش‌هایی که فرد ممکن است در روند مهاجرت به خصوص در سال‌های اولیه با آن مواجه شود، نگرانی درباره تربیت فرزند است. کودکان و نوجوانان که در واقع نسل دوم مهاجر هستند، به نسبت بزرگسالان با سرعت بیشتری با جامعه جدید تطابق پیدا می‌کنند و از این نظر نگرانی وجود ندارد؛ اما چیزی که والدینی را که همراه فرزند خود مهاجرت می‌کنند، تحت فشار قرار می‌دهد تفاوت‌های فرهنگی با فرزندان است. این که شما می‌خواهید فرزند خود را یک ایرانی بار بیاورید یا او را طبق اصول فرهنگی کشور میزبان تربیت کنید، تصمیم بزرگی است. در این زمینه چون پدر و مادر هنوز به لحاظ زبانی و اطلاعاتی، ارتباط موثری با جامعه جدید ندارند؛ نمی‌توانند از کمک منابع رسمی حاضر در سیستم آموزشی کمک بگیرند. به طور کلی بحران نوجوانی همراه مهاجرت می‌تواند هویت فرد را عوض کند و والدین نیاز است که او را از تمام اتفاقاتی که قرار است بیافتد، آگاه کنند. نوجوانان ممکن است در این دوره اضطراب، افسردگی، اختلال خوردن و اختلال خواب را تجربه کنند. کودکان نیز بیشتر دچار مشکل زبانی و اضطراب محیطی می‌شوند و ممکن است در مدرسه به خاطر لهجه، پوشش و تغذیه مورد تمسخر قرار گیرد. مشاوره آنلاین کودک و نوجوان مهاجر به شما کمک می‌کند که تفاوت سازگاری خود با محیط جدید و سازگاری فرزندتان را درک کنید، برای نگاه داشتن برخی از آموزه‌های فرهنگ ایرانی در فرزند خود مهارت‌هایی بیاموزید، اگر او به طور کلی جذب فرهنگ دیگری شد، راه‌های ارتباط گرفتن صحیح با او را یاد بگیرید و اگر او مانند شما از تصمیم مهاجرت شما دفاع نکرد، او را درک کنید و اگر فرزند شما با جامعه جدید غریبی کرد، او را برای سازگار شدن راهنمایی کنید و مراقب پیشرفت تحصیلی او در محیط آموزشی جدید باشید.

معیارهای روانشناس خوب برای روانشناسی مهاجرت

شما می‌توانید از مشاوران بومی کشوری میزبان یا مشاورانی که مقیم آن کشور هستند و همینطور مشاوره آنلاین با مشاوران ایرانی استفاده کنید. انتخاب با خود شماست. یک روانشناس خوب برای موقعیت شما روانشناسی است که نسبت به سختی‌ها و چالش‌های مهاجرت اطلاعات کافی داشته باشد و همچنین باید نسبت به موارد دیگری همچون دلایل مهاجرت، ساختار خانواده، وضعیت فرهنگی و غیره نیز آگاهی داشته باشد تا شما را به درستی راهنمایی کند.
به علاوه، یک مشاور خوب باید از مشکلات مهاجرت، وضعیت فرهنگی کشور مقصد، کار، آموزش و اشتغال در این کشور باخبر باشد، چراکه این مسائل تاثیر زیادی بر جسم و روان شما دارد.

سیمیاروم بیش از 4 سال است که به طور تخصصی روی ارائه خدمات روانشناسی به ایرانیان خارج از کشور تمرکز دارد و تا امروز بیش از 35 هزار ساعت مشاوره آنلاین را با کسب رضایت 95 درصدی برگزار کرده است.

برترین-مشاوران-ایران-در-سیمیاروم

روانشناسان متخصص در روانشناسی مهاجرت

 

شبکه تراپیست‌های ما شامل طیف گسترده‌ای از تخصص‌ها است و بر اساس نیاز مراجعان، بهترین متخصص پیشنهاد می‌شود.

 

مراجعانی که با استفاده سرویس‌های سیمیاروم کیفیت زندگی شان بهبود یافته درباره ما چه می‌گویند!

crcarousel

طاها از سوئیس

بعد از مهاجرت من نمی‌تونستم جلساتم رو رها کنم؛ چون برای ازدواجمون بهش احتیاج داشتم. سیمیاروم کمک کرد تا مشاوره مناسبمون رو پیدا کنیم و این بهترین تصمیم ما بعد از مهاجرت بود.

نازنین از آلمان

برای من دانشجو که اینجا به خاطر دوری از خانواده،تحت فشار روحی بیشتری قرار داشتم حضور سیمیاروم و مشاورانش واقعا دلگرم کننده است.

محمدرضا از کانادا

جا داره از سیمیاروم تشکر کنم که امکانی رو فراهم کرد که بتونم از کیلومترها دورتر با کسی که در درمان افسردگی ماهره و فرهنگمون هم مشترکه، مشاوره داشته باشم