درمان وسواس فکری

وسواس چیست و چگونه ایجاد میشود؟

به تکرارِ استرس‌زای یک رفتار و عمل می‌گویند. یعنی اگر وقتی از خانه خارج میشوید مدام به این فکر می‌کنید که آیا زیر کتری را خاموش کردم؟ آیا شیر آب را بستم؟ یا مثلا مدام دستتان یا کل اعضای بدنتان را می‌شویید، یا مدام به این فکر میکنید که نکند دبیمار شوید و بیش از حد مراقب هستید، یا مثلا به این فکر میکنید که آیا کاری را که شروع کردم درست است؟ و به طور کلی احساسات و افکاری از این دست که بیش از اندازه تکرار می‌شوند و شما را از انجام بسیاری کارها باز می‌دارد یعنی به وسواس مبتلا هستید که نام کاملش «اختلال وسواس فکری عملی (obsessive-compulsive disorder symptoms) است.

اختلال وسواس فکری

وسواس فکری یا OCD (obsessive compulsive disorder)  شکلی از اختلال روانی یا یک بیماری است که باعث می‌شود افکاری در ذهن فرد وجود داشته باشد که منجر شود او دست به اعمالی اجباری بزند. هرچندکه همه افراد کم‌و‌بیش وسواس‌هایی را در زندگی تجربه می‌کنند، اما اگر این اعمال بیش‌تر از یک‌ساعت در روز باشد و یا اینکه به میزانی تکرار شود که کیفیت زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد، می‌تواند نشانه‌ای از اختلال OCD باشد.

علایم وسواس فکری عملی چیست؟

همانطور که از نام اختلال متوجه می‌شویم، علایم بیماری ارتباط مستقیم با افکار و اعمال فرد دارد.

یعنی اگر رفتارهای تکرارشونده‌ای داشتید که در پیِ برطرف کردن اضطرابی، رخ داده است یعنی دچار وسواس فکری عملی هستید.

بسياري از كودكان وسواس خفيف دارند. مثلا اگر دقت کنید می‌بینید که دلشان می‌خواهد اسباب‌بازی‌هایشان را دقیق بچینند حتی اگر مرتب هم نچینند. یا پرهیز می‌کنند که در خیابان پایشان روی تَرَک آسفالت برود. البته این وضعیت با افزایش سن، کاهش پیدا می‌کند.

به صورت کلی ممکن است فرد بزرگسال چنین علامت‌هایی داشته باشد:

 • ترس از آلودگی دارید و از لمس وسایلی که دیگران لمسش کرده‌اند وحشت دارید.
 • مدام در شک و تردید به سر می‌برید. شک دارید که در را قفل کردید یا اجاق را خاموش کردید.
 • به تقارن و نظم نیاز دارید و اگر نامنظم باشند شما را به شدت مضطرب می‌کند.
 • می‌ترسید که نکند کنترلتان را از دست بدهید و به دیگران یا خود آسیب بزنید.
 • از موقعیت‌هایی که می‌تواند باعث وسواس شود دوری می‌کنید، مثل دست دادن.

انواع وسواس فکری عملی

شاخه‌های زیادی از این وسواس وجود دارد که بتوان برشمرد، اما به طور کلی در 4 گروه اصلی جا می‌گیرد.

 • وسواس فکری «بررسی‌کردن»
 • وسواس فکری «احساسِ آلودگی»
 • وسواس فکری «ایجاد نظم و تقارن»
 • وسواس فکری «افکار مزاحم»

در وسواس فکریِ بررسی‌کردن، فرد ممکن است دائما همه‌ اشیاء و اتفاقات دور و برش را مورد بررسی قرار دهد؛ برای مثال این فکرها در ذهنش وجود دارد: «نکنه درو نبستم!»، «فکر کنم زیر کتری رو روشن گذاشتم»، «در ماشین رو قفل نکردم»، «لامپ رو روشن گذاشتم»، «لباسم رو بر نداشتم» و… . فردی‌که دچار این شکل از وسواس فکری باشد حتی می‌تواند پا را از این هم فراتر بگذارد و دائما فکر کند بیمار شده یا مشکلی جسمی برایش پیش آمده است.

در وسواس فکریِ آلودگی، بیمار دائما به آلوده بودن همه‌چیز فکر می‌کند، از غذا گرفته تا وسایل خانه. چنین فردی دائما در حال تمیز کردن، ضدعفونی کردن و شُستن است. او این آلودگی را به خودش نیز نسبت می‌دهد و زمان زیادی را به حمام کردن می‌گذراند.

وسواس فکریِ ایجاد نظم، به افرادی برمی‌گردد که دائما در حال منظم کردن و ایجاد تقارن در پیرامون‌شان هستند؛ آن‌ها هرچه ببینند را با چیدمان خاصی منظم خواهند کرد و اگر این نظم وجود نداشته باشد، احساس ناراحتی و معذب‌بودن دارند.

وسواس فکری افکار مزاحم نیز به شایعات و فکرهایی اختصاص پیدا می‌کند که فرد را رها نمی‌کنند. این نوع از وسواس می‌تواند اَشکال خشونت‌بار یا نگران‌کننده هم به خودش بگیرد؛ مانند آسیب‌زدن به خود و یا نگرانی درباره چیزهای بی‌مورد.

همه انواعِ این افکار وسواسی می‌توانند موارد زیر را در رفتار و تفکر فرد به وجود آورند:

 • نگرانی درباره صدمه‌دیدنِ خود و دیگران
 • آگاهی نسبت به حرکات معمول بدن مثل بستن پلک‌ها، تنفس، لمس و غیره
 • داشتن سوءظن
 • دائما مشغول تمیزکاری بودن
 • داشتن عادت‌های اجباری مثلِ شمارش اشیاء یا مراحل، ترس از لمس‌شدن، ترس از استفاده‌ از توالت عمومی و غیره

وسواس در خانم‌ها و آقایان و کودکان

از هر ۵۰ نفر يك نفر در دوره‌ای از زندگی‌اش به بيماري وسواس فکری عملی (جبري) مي‌شود. خانم‌ها و آقایان به صورت مساوی به چنین بیماری‌ای دچار می‌شوند. تصور می‌شود که این بیماری بیشتر در بزرگسالی رخ می‌دهد اما تا حدود ۴ درصد از کودکان هم ممکن است  دچار شوند. متوسط سن شروع اختلال وسواس فکری عملی در کودکان و نوجوانان از ۱۰ سالگی‌ست. در نمونه‌های نادر هم ممکن است کودکان بین ۳ تا ۶ سالگی هم از خودشان علایمی نشان دهند.

وسواس فکری و سندروم تورت

معمولا شخصی که مبتلا به وسواس فکری است، نسبت به رفتارش آگاهی دارد. او تمایل دارد که رفتار یا افکارش را ترک کند، اما دلهره و احساسات آزاردهنده دیگر منجر می‌شود به تنهایی نتواند از پس این کار برآید.

جالب است بدانید وسواس فکری، اغلب با سندروم دیگری به نام تورت (tourette) همراه است. این سندروم یک اختلال نورولوژیک یا عصبی است که با حرکات یا صداهای تکراری، کلیشه‌ای و غیرارادی که به‌نامِ تیک‌ها شناخته می‌شوند، همراه است.

تیک‌ها را ممکن است خیلی از ما تجربه کرده و یا با افرادی در زندگی مواجه شده باشیم که آن‌ها را به دلیل وسواس فکری-عملی انجام می‌داده‌اند؛ مانندِ بالا انداختن شانه، چشمک‌زدن، تکان‌دادن سر و گردن، بالا کشیدن بینی، دست کشیدن به قسمتی از بدن و یا حتی تیک‌های صوتی.

به همین دلیل نیز، سندروم تورت درباره افرادی‌که دچار وسواس فکری هستند بررسی می‌شود.

وسواس فکری منجر به بروز چه اختلال‌های دیگری می‌شود؟

به باور روان‌شناس‌ها افراد مبتلا به وسواس، زمینه قوی‌ای برای ابتلا به انواع اختلال‌های دیگر را نیز دارند. آن‌ها اغلب دچار یک بیماری روانی دیگر نیز هستند. کدام اختلال‌های روانی در این افراد دیده می‌شود؟

 • اختلال اضطراب
 • افسردگی
 • دوقطبی بودن
 • بیش فعالی
 • اختلال در خوردن
 • اختلال بدریخت‌انگاری
 • اختلال موکَنی و پوست‌کَنی
 • رفتار تکراری

چه دلایلی وسواس فکری را منجر می‌شوند؟

ژنتیک:

اگر افراد یک خانواده به وسواس فکری مبتلا باشند، احتمال اینکه دیگر اعضاء نیز دچار وسواس شوند بسیار زیاد است. تا 50 درصد این احتمال وجود دارد.

مشکلات خودایمنی:

بیماری‌های خودایمنی که در کودکان وجود دارد، منجر می‌شود بسیاری‌شان از همان زمان به وسواس فکری دچار شوند. ابتلا به آنفولانزای
H1N1 یکی از این بیماری‌هاست.

اعصاب:

محققان دریافته‌اند که برخی از قسمت‌‌های مغز افرادِ دچار به وسواس فکری با افراد معمولی متفاوت است. هرچند دقیقا مشخص نشده که چه ارتباطی میان این تفاوت و وسواس وجود دارد.

رفتار و شناخت:

برخی از افراد ممکن است در پی تجربه ترس، دوری یا استرس مثلا شروع کار جدید، پایان یک رابطه یا آغاز یک شغل جدید، وسواس را تجربه کنند که علل رفتاری دارد. در علل شناختی افکار مزاحم نقش بسیار پر رنگی دارند.

مسائل خانوادگی و تربیتی:

بسیاری از پزشکان می‌گویند 50 درصد از وسواس‌هایی که مردم تجربه می‌کنند در سن جوانی و یا عقب‌تر از آن در دوارن کودکی پایه گذاشته شده‌اند. درواقع افراد در این دوران با مقاومت‌ها و سرسختی‌هایی فوق‌العاده‌ای روبرو بوده‌اند و در برابر خواسته‌های بزرگ‌ترها توان مقاومت نداشته‌اند. تحقیر کودک، ناامنی و منع‌های بیش‌از اندازه نمونه‌های بارزی در ایجاد استرس فکری در کودکان و نوجوانان هستند.

درمان وسواس فکری

سئوال مهم این است که وسواس فکری و عملی را چطور باید درمان کرد؟ در مرحله اول فرد مبتلا بهتر است تلاش کند به خودش در درمان کمک کند؛ انجام فعالیت‌هایی مانند ورزش، تلاش برای دور شدن از افکار مزاحم، مشغول نگه‌داشتنِ خود به انجام کارهای دیگر و تعیین بازه زمانی برای پرداختن به وسواس بخشی از این خوددرمانی است.

اما بسیاری می‌توانند به تنهایی از پس مشکل برآیند و درنتیجه نیاز به جلسات روان‌درمانی دارند. این جلسات ممکن است از شش-هفت جلسه تا چندین سال طول بکشد؛ همه‌چیز بستگی به شیوه ابتلا به وسواس، قدمتِ آن و نحوه مواجهه با آن دارد.

روش آخر دارو درمانی است. این روش در بیش‌تر مبتلایان به وسواس فکری موثر عمل می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند سریع‌تر بتوانند وسواس‌شان را کنترل کنند.

با این حال توصیه اکثر روان‌شناسان این است که کنترل و از بین بردن استرس، نیازمندِ همه راه‌حل‌های درمانی بالاست. فرد باید خودش پیش از هر کس دیگر به خودش کمک کند و در عین حال روان‌درمانی و دارو درمانی را برای تسریع و درمان قطعی و صحیح به کار ببندد.

به هر طریق، درمان وسواس فکری نیازمند همراهی و کمک گرفتن از مشاوران و روان‌کاوان است. یکی از در دسترس‌ترین و سریع‌ترین این کمک‌ها، استفاده از خدمات مشاوره آنلاین روان‌شناسی است.

سیمیاروم با متخصصان روان‌شناسِ برتر و باسابقه فارسی‌زبان، در درمان وسواس فکری در کنار شماست. مشاوره آنلاین صوتی و تصویری با این افراد می‌تواند با هزینه کمتر و کیفیت بیشتر، وسواس فکری را در سریع‌ترین زمان درمان کند.

بهترین مشاور درمان وسواس فکری

پیدا کردن مشاوری خبره و درمانگر، می‌تواند یکی از مشکلات درمانِ اختلالات روانی باشد. اما وقتی بتوانید از میان بهترین‌ها، یکی از خبره‌ها را انتخاب کنید، قدم بزرگی در جهت سلامت روان برداشته‌اید. شما در سیمیاروم با بهترین‌ها مواجهید.

درمان وسواس فکری به صورت آنلاین

یکبار برای همیشه باید تکلیف این ماجرا را روشن کرد! مشاوره رو در رو (حضوری) و آنلاین دو شیوه تراپی و جلسات درمانی‌ست که هرکدام برای یک اختلال مناسب است. مناسب‌ترین شیوه جلسات روان‌دروانی برای درمان اختلال وسواس فکری عملی، جلسات آنلاین روانشناسی ست. این شیوه مخصوصا برای شروع درمان بسیار توصیه شده است. به این دلیل که فرد مبتلا دیگر نیاز نیست در شرایط استرس‌زا قرار گیرد.مشاوره روانشناسی آنلاین مخصوصا برای کودکان و نوجوانان مبتلا به OCD بسیار تاثیرگذار است. فرد مبتلا باید بداند که در امنیت است. افرادی که در شرایط حادتری قرار دارند از اینکه با افراد جدید دیدار کنند، خجالت می‌کشند. مشاوره روانشناسی آنلاین می‌تواند کاملا به صورت صوتی انجام شود که فرد احساس ناخوشایندی نداشته باشد.

پیامدهای عدم درمان به موقع وسواس فکری چیست؟

بسياري افراد با بيماري وسواس فکری عملی خفيف، بدون درمان بهبود پیدا می‌کنند اما بهبود خودبه‌خود، معمولا در OCD متوسط تا شديد ديده نمي‌شود. در بعضی افراد علایم به آهستگي بدتر مي‌شود و در بعضی دیگر علایم وقتي شديد مي‌شود كه افراد زير فشار روحي يا افسرده باشند. در این شرایط اگر درمان صورت نگیرد، فرد با مشکلات بیشتری روبه‌رو می‌شود و رفته رفته به مرحله‌ای می‌رسد که دیگر حتی درمان هم جواب نمی‌دهد و افسردگی و اضطراب فرد به مرحله‌ای می‌رسد که در بدبینانه ترین حالت به خودکشی منجر می‌شود.