مشاوره درمان وسواس فکری و رفتاری آنلاین

وسواس تکرار استرس‌زای یک فکر یا رفتار است که باعث می‌شود افکاری در ذهن شما وجود داشته باشد که منجر شود دست به رفتارهای اجباری بزنید. این که گاه یک کار را به طور مکرر انجام می‌دهید بی آن که لازم باشد، مانند تمیز کردن بیش از حد خانه یا این که به یک چیز به طور مداوم بیاندیشید، می‌تواند هشداری برای ابتلا به وسواس باشد. این اختلال در روانشناسی،به‌اختلال‌وسواسی‌جبری(Obsessive-Compulsive Disorder)مشهور است که به آن وسواس فکری-عملی نیز می‌گویند

آیا وسواس فکری-عملی قابل درمان است؟

فارغ از شدت و علائم وسواس، امید به درمان وسواس وجود دارد. در جلسات درمانی می توانید روی روش‌های مدیریت علائم خود تمرکز کنید که درمانگر به شما آموزش می‌دهد.

وسواس نه تنها قابل درمان است؛ بلکه واجب است که درمان شود؛ چرا که از بین رفتن کامل علائم بدون درمان معمول نیست. حدود 3 نفر از 4 نفری که برای درمان وسواس اقدام می‌کنند، به نتایج مثبتی می‌رسند. از آنها به درمان به درجات مختلف جواب می دهند. یک نفر از 4 نفر ممکن است نتواند یا نخواهد که پایبند به درمان وسواس خود باشد.

عوارض عدم درمان اختلال وسواس جبری

تبعات بلند مدت این اختلال باعث می‌شود که فرد دچار سایر بیماری‌های جسمی و روانی شود که عبارتند از:

 • ابتلا به بیماری پوستی
 • پیر شدن پوست در اثر شستشوی مداوم دست ها
 • استرس و اضطراب
 • عقب ماندن از زندگی به دلیل اختصاص بخش زیادی از روز به انجام اعمال وسواس گونه
 • بروز مشکلات عاطفی و شخصی با اطرافیان
 • بر انگیختن احساس ترحم یا نفرت در دیگران

اهداف درمان اختلال وسواس فکری-عملی

اهداف درمان وسواس فکری-عملی عبارتند از:

 • کاهش اضطراب
 • از بین بردن یا کاهش افکار منفی
 • کاهش افکار وسواس گونه و رفتارهای اجباری
 • احساس کنترل بیشتر روی اعمال و افکار
 • کاهش ترس‌ها

فرآیند درمان وسواس چگونه است و در آن به چه موضوعاتی پرداخته می‌شود؟

مشاوره وسواس فکری با شناسایی و ریشه یابی علت وسواس، سعی در به کارگیری تکنیک‌هایی برای درمان دارد.  درمان وسواس نیازمند جلسات طولانی مشاوره است. در بسیاری از موارد اگر همکاری کنید، دیگر نیاز به ارجاع به روانپزشک نیست و به راحتی بدون خوردن داروهای شیمیایی بهبود پیدا می‌کنید. پس لازمه درمان وسواس رفتاری یا فکری، همکاری با مشاور و درمانگر است.

روش درمان وسواس فکری چندان تفاوتی با وسواس عملی ندارد. وسواس فکری برخلاف وسواس عملی نشانه‌های آشکار خاصی ندارد و در نتیجه تنها می‌توان با توجه چند نکته به درمان وسواس فکری پرداخت.

در روند درمان وسواس تلاش می‌شود که موارد زر اتفاق بیافتد:

 • جایگزین کردن فکر اضطراب‌زا با یک فکر دیگر
 • مشغول نگه‌داشتن خود به انجام کارهای دیگر
 • تلاش برای دور شدن از افکار مزاحم
 • انجام فعالیت‌هایی مانند ورزش
 • تعیین بازه زمانی برای افکار

روش‌های درمان وسواس

برای غلبه بر اختلال وسواس فکری و عملی خفیف تا متوسط، درمان شناختی-رفتاری و به‌ویژه مواجهه و جلوگیری از پاسخ (EPR) و برای وسواس متوسط تا شدید، ترکیب دارو درمانی و مواجهه و جلوگیری از پاسخ (EPR) بهترین روش‌های درمانی هستند.

درمان شناختی-رفتاری وسواس فکری-عملی

اکثر‌افراد مبتلا به وسواس فکری و عملی نشانه‌های وسواس خود را به این دلیل که از قضاوت می‌ترسند، از دیگران پنهان می‌کنند. در این مورد لازم است ارتباط درمانی محکمی بین مراجعه کننده و مشاور برقرار شود تا او نشانه‌های خود را به صورت واضح بیان کند.

در این روش در می‌یابید که افکارتان بی‌اهمیت هستند و تنها چیزی که باعث وسواس در شما شده است، اهمیتی است که برای این افکار قائل هستید.

شما هر چقدر بخواهید به این افکار فکر نکنید، این افکار بیشتر در ذهنتان تداعی می‌شوندو در درمان شناختی- رفتاری به شما کمک می‌شود که خطاهای شناختی خود را کنار بگذارید و افکارتان را مدیریت کنید.

مواجهه و جلوگیری از پاسخ در درمان وسواس فکری-عملی

مواجه‌سازی اصلی‌ترین و موثرترین روش درمان ‌OCD است. با یک مثال برای شما توضیح می‌دهیم. اگر به وسواس تمیزی دچار هستید، در این روش ترغیب می‌شوید تا با چیزی که از نظر شما آلوده است، تا جایی که ممکن است تماس برقرار کنید یعنی مواجه شوید و مدتی را تحمل کنید تا دست خود را نشویید و این یعنی جلوگیری از پاسخ.

مواجهه باید در یک محیط امن درمانی صورت گیرد تا یک روانشناس بر آن نظارت کند تا به نتیجه مطلوب برسد. با استمرار این درمان، به تدریج از چرخه وسواس و اجبار خود بیرون می‌آیید.

بهتر‌است بدانید که در حین مواجهه‌، اضطراب شما ممکن است افزایش پیدا کند؛ اما بهتر است اضطراب خود را مدیریت کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. حدود 75 درصد از افرادی که به وسواس فکری دچار شده بودند، توسط همین روش درمان شده‌اند.

درمان وسواس فکری-عملی با استفاده از دارو

داروهای مناسب برای درمان وسواس، کلومی پرامین، فلوکستین و فلووکسامین است که همه این داروها سروتونین را در مغز افزایش می‌دهند.

دارو درمانی وسواس فکری عملی، بین ۲۰ تا ۴۰ درصد باعث کاهش نشانه‌های وسواس می‌شود. اما به این دلیل که افراد از خوردن دارو امتناع می‌ورزند، در کنار دارو درمانی روان‌درمانی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

چه زمانی برای درمان وسواس نیاز است که به مشاور مراجعه کرد؟

درست است که شما تلاش می‌کنید علائم خود را مدیریت کنید و یک زندگی عادی داشته باشید؛ اما متوقف کردن افکار و رفتار وسواس گونه بسیار سخت است و زمان زیادی از شما می‌گیرد و باعث اختلال در عملکرد روزانه می‌شود.

وسواس عملی در کنار وسواس فکری خود را بروز می دهد. شما ابتدا دارای علائم وسواس فکری می‌شوید و سپس دچار وسواس عملی می‌شوید. زمانی که بتوان وسواس فکری را خیلی زود درمان کرد، می‌شود از بروز وسواس رفتاری نیز جلوگیری کرد.

علائم وسواس عملی، کاملا غیر ارادی است. یعنی ممکن است تمایل داشته باشید که یک سری کارها را به صورت مکرر انجام دهید. به طور مثال دوست دارید که هر لحظه دست‌های خودتان را بشویید یا تمایل دارید که برای چک کردن سلامتی فرزند خود هر چند دقیقه با او تماس بگیرد. علائم وسواس فکری اگر شدید شود، بسیار سخت قابل درمان خواهد بود. پس بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام کنید.

اما علائم وسواس فکری-عملی که نیاز به درمان داشته باشد، کدام است؟

 • ترس بیش از حد از آلودگی و لمس وسایلی که دیگران لمسش کرده‌اند
 • آگاهی و حساسیت بیش از حد نسبت به حرکات معمول بدن مثل تنفس یا پلک زدن
 • نیاز به تقارن و نظم و بروز اضطراب شدید در صورت مشاهده بی نظمی
 • شک و تردید مداوم به مسائل روزمره زندگی (شک به این که در را قفل کرده یا اجاق را خاموش کرده‌اید)
 • ترس بیش از حد از لمس شدن
 • ترس از استفاده از سرویس بهداشتی عمومی
 • ترس ازآسیب رساندن به دیگران یا از دست دادن کنترل
 • دوری از موقعیت‌هایی که می‌تواند باعث وسواس شود؛ مثل: دست دادن

این علائم نشان‌دهنده شکل گیری وسواس رفتاری در شماست که بهتر است در صورت مشاهده، با یک روانشناس متخصص در زمینه درمان وسواس صحبت کنید.

مشاوره درمان وسواس آنلاین با روانشناسان متخصص سیمیاروم

شاید مناسب‌ترین شیوه جلسات روان‌دروانی برای درمان اختلال وسواس فکری-عملی، جلسات آنلاین روانشناسی باشد. چرا که شاید شما به دلیل افکار یا رفتارهای وسواسی خود خیلی تمایل به رفت و آمد را نداشته باشید و این مشاوره آنلاین به آرامش بیشتر شما کمک می‌کند.

این شیوه مخصوصا برای شروع درمان بسیار توصیه می‌شود؛ به این دلیل که دیگر نیاز نیست در شرایط استرس‌زا قرار بگیرید. اگر در شرایط حادتری قرار دارید، بی شک از این‌که با افراد جدید دیدار کنید، خجالت می‌کشید. به همین دلیل مشاوره آنلاین بهترین گزینه برای شماست.

ما تمام تلاشمان را کرده‌ایم تا بهترین‌های ایران را در حوزه روانشناسی و روانپزشکی گرد هم آوریم تا بتوانیم با بالاترین حد ممکن کیفیت، میزان سلامت روان مراجعانمان را بالا ببریم. در زمینه درمان وسواس فکری-عملی نیز مشاوران سیمیاروم با تجربه‌ای بسیار بالا در خدمت درمانجویان عزیز از سراسر جهان هستند. برای رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.