روابط عاطفی به چه معناست؟

هرچند در نظر مردم، رابطه عاطفی شامل رابطه زن و شوهر می‌شود، اما در روانشناسی به آن محدود نمی‌شود. رابطه عاشقانه بخشی از رابطه عاطفی است، اما این مفهوم از آن گسترده‌تر است. هر نوع رابطه‌ای که شامل احساس، علاقه و عاطفه بین دو نفر شود، به رابطه عاطفی تعبیر می‌شود. بنابراین، رابطه بین معلم-شاگرد، والدین-فرزند، دو دوست، و بین بستگان شامل آن می‌شود.

چرا داشتن رابطه عاطفی سالم اهمیت دارد؟

عشق از احساسات مهم انسانی است که هر انسانی به آن نیاز دارد. انسان موجودی اجتماعی است و برقراری رابطه با دیگران از نیازهای او به شمار می‌رود. یک رابطه عاطفی سالم از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی فردی است و باعث آرامش روحی فرد می‌شود. بدون یک رابطه عاطفی، خلأ مهمی در زندگی فرد حس می‌شود. شروع رابطه عاطفی شاید ساده باشد (هرچند برای برخی از افراد این‌طور نیست)، اما حفظ آن بسیار بیشتر اهمیت دارد.

تعریف رابطه عاطفی ناسالم چیست؟

درصورتی‌که روابط عاطفی دارای جهت‌گیری‌های نادرستی باشند و پیامدهای منفی از لحاظ رشد و پیشرفت شخصی، عاطفی، تحصیلی، کاری و سایر جنبه‌های زندگی فرد داشته باشد، از آن به رابطه عاطفی سمی یا ناسالم یاد می‌شود. یک رابطه عاطفی ناسالم می‌تواند بر پایه هوس، خودخواهی، یا کنترل گری بنا شده باشد و موجب آسیب به فرد و اطرافیان او می‌شود. رابطه ناسالم شما را آزار می‌دهد. انرژی شما را می‌گیرد و دائماً احساس می‌کنید چیزی در رابطه شما درست نیست. احساس می‌کنید گیر کرده‌اید و به شما اهمیت داده نمی‌شود. به شما ظلم می‌شود و نادیده گرفته می‌شوید.

نشانه‌های رابطه عاطفی سالم چیست؟

هرچند هر گونه رابطه عاطفی ممکن است روزی به مشکل بخورد، اما به صورت کلی باید دارای نشانه‌های زیر باشد:

 • یک رابطه عاطفی سالم دنیای روابط اجتماعی شما را بزرگ‌تر می‌کند، نه کوچک‌تر.
 • نیازی نیست هر لحظه و هر کجا از خودتان به او خبر بدهید و با او به‌طور مداوم در تماس باشید.
 • به‌راحتی می‌توانید با هم گفتگو کنید و به هم‌صحبتی با او علاقه دارید.
 • حرف‌ها، نیازها و خواسته‌های هر دو طرف به‌طور مساوی شنیده می‌شود و برآورده می‌شود.
 • رابطه شما شامل کنترل نمی‌شود.
 • رابطه شما دارای ویژگی‌های اعتماد، استقلال، توجه، برابری، مهربانی، مسئولیت‌پذیری، تفریح و سرگرمی، حمایت و پشتیبانی است.
 • هر دو از رشد و پیشرفت دیگری حمایت می‌کنید.
 • در عین زوج بودن، فردیت هر کس حفظ می‌شود.
 • می‌توانید به‌راحتی خواسته‌های خود را بیان کنید.
 • در صورت نیاز، هر کس حاضر است برای دیگر تغییر کند.

اشتباهات رایج در روابط عاطفی

انجام دادن موارد زیر می‌تواند هر رابطه‌ای را به بن‌بست بکشد. اگر به رابطه خود علاقه دارید و مایل به حفظ آن هستید، از رفتارهای زیر دوری کنید. درصورتی‌که رفتارهای زیر را در رابطه خود مشاهده می‌کنید، از یک روانشناس یا مشاور کمک بگیرید:

 • دست کم گرفتن همسر/طرف مقابل
 • وابستگی بیش‌ازحد
 • تلاش برای تغییر شریک عاطفی
 • توقع و انتظارات بیش‌ازحد
 • بزرگ کردن مسائل، پیچیده کردن آن‌ها
 • از بین بردن اعتمادبه‌نفس فرد مقابل
 • تحت‌فشار قرار دادن شریک عاطفی
 • تصمیم‌گیری به جای طرف مقابل
 • اصرار بر نظر و رای خود

چطور رابطه عاطفی را حفظ کنیم؟

برای حفظ روابط عاطفی باید تلاش و توجه داشت. نکات زیر به شما کمک می‌کنند که رابطه خود را بانشاط و سالم نگه دارید.

انتظارات واقع‌گرایانه

حتی خوش‌برخوردترین و کامل‌ترین زوج‌ها باز هم با هم اختلاف و مشکلاتی دارند، زیرا دو انسان کاملاً متفاوت و از دو خانواده با دو سبک فرزند پروری مختلف در کنار هم قرارگرفته‌اند.

اگر با توقعات عجیب و غیرواقعی وارد یک رابطه عاطفی شوید، بعد از مدتی که احساسات شما فروکش می‌کند مدام احساس می‌کنید، شریک عاطفی‌تان دیگر علاقه‌ای به شما ندارد و یا مثل روزهای اول شیفته شما نیست و ممکن است احساس کنید این رابطه دچار مشکل شده است و هرچه زودتر باید به آن خاتمه دهید.

احترام متقابل

آنچه بیشتر از عشق آتشین اهمیت دارد، احترام متقابل به یکدیگر است. رابطه‌ای که گاهی با عشق شورانگیز و گاهی با بی‌احترامی و فحاشی همراه است، رابطه سالمی تلقی نمی‌شود. اگر احترام بین شما از بین برود، رابطه شما دچار آسیب جدی شده است.

صحبت‌های شفاف و صادقانه

اگر می‌توانید با شریک عاطفی خود از هر چیزی حرف بزنید، بدان معنی است که در یک رابطه عاطفی سالم و بالغ قرار دارید. روابط عاطفی بالغ و سالم شامل اعتماد و صمیمیت می‌شود. ممکن است صحبت کردن در مورد برخی مسائل ناراحت‌کننده باشد، اما در روابط عاطفی سالم دو نفر می‌توانند در موضوعات مختلف با هم صحبت کنند، مذاکره کنند و به نتیجه مثبت برسند.

شادی هر دو

برای داشتن رابطه عاطفی سالم، هر دو نفر باید برای شادی یکدیگر تلاش کنند. درعین‌حال، هر کس می‌داند چطور خودش را خوشحال کند و منتظر فرد مقابل نیست. خوشحالی شما نباید وابسته به فرد مقابل باشد و همه‌چیز زندگی شما حول محور او بگردد.

احترام به حریم شخصی و استقلال فردی

داشتن روابط عاطفی به معنی از دست دادن فردیت نیست. داشتن آزادی و فرصت تنها بودن به معنی دور شدن و اهمیت ندادن نیست. رابطه عاطفی سالم شامل داشتن تفریحات، علایق و لحظات خصوصی می‌شود.

حد و مرزهای مشخص

هیچ رابطه‌ای بی‌نقص نیست. برای داشتن روابط عاطفی سالم باید مسئولیت‌ها، مرزها و قوانین در رابطه مشخص باشد و هر کس به آنها احترام بگذارد. این باعث می‌شود که زمینه رشد و پیشرفت هر دو نفر فراهم شود.

مدیریت اختلافات

هیچ رابطه‌ای بدون اختلاف نیست. اما برای حفظ روابط عاطفی سالم، هر دو نفر باید نحوه گفتگو و مشاجره را بیاموزند. با آموختن شیوه سالم و صحیح بیان خواسته‌ها، می‌توانید روش گذر از اختلاف و تفاوت‌ها را پیدا کنید.

زوج باید بدانند چه چیزهایی باعث شروع اختلاف بین آنان می‌شود، محرک اختلاف و بحث چیست و چطور می‌توان تعاملات را بهبود بخشید. درصورتی‌که زوج فاقد این مهارت است، یک مشاور یا روانشناس می‌تواند این مهارت‌ها را به آنها آموزش دهد. مشاوره زوج‌درمانی آنلاین و مشاوره فردی آنلاین می‌توانند در این زمینه مفید باشند.

همان‌طور که گفته شد، روابط عاطفی فقط محدود به رابطه عاشقانه بین همسران نمی‌شود و دیگر روابط را نیز در برمی‌گیرد. حفظ این روابط نقش مهمی در سلامت روانی و عاطفی ما دارد. مشاوره روانشناسی فردی در شرایطی به کار می‌آید که رابطه عاطفی بین دو نفر غیر از همسران به مشکل خورده است، این در حالی است که زوج درمانگران به کار حل مشکلات بین زوج مشغول هستند. مشاوره روانشناسی آنلاین یکی از گزینه‌های در دسترس برای دریافت مشاوره است. شما در هر جایی از جهان می‌توانید در کسری از ثانیه با یکی از روانشناسان و مشاوران با تجربه ما در تماس باشید.

رزرو جلسه مشاوره

جهت دریافت مشاوره در حوزه های مختلف فردی می توانید در هر کجای دنیا که هستید با بهترین روانشناسان این حوزه در اسرع وقت به صورت تصویری صحبت کنی. برای ارتباط کلیک کنید
در صورت هرگونه سوال جهت رزرو وقت مشاوره میتوانید با تیم پشتیبانی سیمیاروم از طریق واتساپ در ارتباط باشید :
00989302672054
رزرو جلسه مشاوره
در حال دریافت اطلاعات