تست ADHD | سیمیاروم

بسیاری از افراد از دریافت تشخیص رسمی پرهیز می‌کنند. از خود می‌پرسند، خب من که قصد مصرف دارو ندارم، پس چه فایده‌ای دارد؟ یا نگران آن هستند که دریافت برچسب ADHD، بیش از آنکه مفید باشد، به آنها آسیب برساند. اما تشخیص درست و به موقع مزایای زیادی برای شما به همراه دارد.

چرا تست ADHD

بسیاری از افراد از دریافت تشخیص رسمی پرهیز می‌کنند. از خود می‌پرسند، خب من که قصد مصرف دارو ندارم، پس چه فایده‌ای دارد؟ یا نگران آن هستند که دریافت برچسب ADHD، بیش از آنکه مفید باشد، به آنها آسیب برساند. اما تشخیص درست و به موقع مزایای زیادی برای شما به همراه دارد. تشخیص صحیح موجب دسترسی به درمان مؤثر می‌شود چراکه اگر ندانید ریشه مشکلات شما از چیست، نمی‌توانید از درمان‌ها و استراتژی‌های صحیح بهره‌مند شوید. به عنوان مثال، فرض کنید به دلیل مشکلات ناشی از ADHD دچار افسردگی شده‌اید. درمان افسردگی بدون بررسی ریشه آن به راه حل‌های پایدار نمی‌انجامد. این در حالی است که با درمان مستقیم ADHD، می‌توانید از شر افسردگی نیز خلاص شوید.

تست تشخیص بیش فعالی بزرگسالان

بسیاری از کودکان مبتلا به بیش فعالی دارای حداقل یک والد مبتلا به ADHD هستند. با این حال، همه والدین پیش از این در طول زندگی خود تشخیص دریافت نکرده‌اند، زیرا علائم ADHD (به ویژه علائم در زنان) در چند دهه قبل به خوبی شناخته شده نبود. با رشد یافته‌های علمی و درک ما از علائم این اختلال، بزرگسالان بیشتری به دنبال تشخیص و درمان ADHD هستند تا بتوانند با دریافت درمان صحیح، از جمله مصرف داروهای محرک، تمرین مغز، ورزش و سایر روش‌های درمانی که روانشناسان و روانپزشکان سیمیاروم می‌توانند ارائه دهند، کیفیت زندگی خود را ارتقا دهند.

پرسشنامه غربالگری ADHD بزرگسالان

همانگونه که گفتیم، تشخیص، به ویژه برای بزرگسالان، اهمیت زیادی در بهبود کیفیت زندگی دارد. پرسشنامه غربالگری ADHD در قالب 18 سوال به دنبال بررسی علائم مرتبط با پرخاشگری، بیش فعالی، مسائل رفتاری، مسائل یادگیری، علائم تحریک پذیری، اضطراب و افسردگی، و توانایی توجه و تمرکز است. ما در سیمیاروم سعی کرده‌ایم این خدمات را به صورت پرسشنامه‌های آنلاین در اختیار کاربران قرار دهیم تا بتوانند گام اولیه را در مسیر درمان خود بردارند. اما نکته قابل توجه این است که پرسشنامه آنلاین تنها شروع پروسه تشخیص و درمان است و تأیید نتایج پرسشنامه به مصاحبه و ارزیابی تخصصی توسط روانشناس و روانپزشک نیاز دارد. در صورتی که علائم ADHD را در خود مشاهده می‌کنید، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا برای دریافت نوبت مشاوره شما را راهنمایی کنند.

تست ADHD، پیش فعالی بزرگسالان چیست؟ + 10 نشانه ADHD

برای تشخیص ADHD هیچ نوع آزمایشی در دسترس نیست، بلکه از تست‌های غربالگری همراه با حداقل دو مصاحبه دقیق با یک متخصص سلامت روان استفاده می‌شود. راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5) سه نوع مختلف ADHD را مشخص کرده است:

طی انجام تست غربالگری و مصاحبه‌های بالینی، یک بزرگسال باید حداقل پنج مورد از علائم مرتبط با یک نوع خاص را برای حداقل 6 ماه نشان دهد. بزرگسالان مبتلا به ADHD آمیخته حداقل پنج علامت از هر یک از انواع دیگر را نشان می‌دهند. علاوه بر این، علائم باید قبل از سن 12 سالگی نیز در فرد وجود داشته باشد.

اگرچه به آن ADHD بزرگسالان گفته می‌شود، اما علائم در اوایل کودکی شروع می‌شود و تا بزرگسالی ادامه می‌یابد. در برخی موارد، ADHD تا زمانی که فرد بالغ نشود، شناسایی یا تشخیص داده نمی‌شود. علائم ADHD بزرگسالان ممکن است به اندازه علائم ADHD در کودکان واضح نباشد. به عبارت دیگر، هرچه سن کودک بیشتر می‌شود علائم بیش فعالی و تحرک زیاد کاهش می‌یابد، اما مشکلات مربوط به تکانشگری، بی قراری و اشکال در تمرکز و توجه ادامه می‌یابد.

بسیاری از بزرگسالان مبتلا به ADHD از ابتلا به این اختلال آگاه نیستند و مشکلات خود را به داشتن چالش با انجام کارهای روزمره ارتباط می‌دهند. بزرگسالان مبتلا به ADHD ممکن است در تمرکز و اولویت‌بندی دچار مشکل باشند که منجر به از دست دادن ضرب‌الاجل‌ها، فراموشی جلسات یا برنامه‌های اجتماعی می‌شود. ناتوانی در کنترل تکانه‌ها نیز طیفی از بی‌حوصلگی در صف انتظار یا رانندگی در ترافیک گرفته تا نوسانات خلقی و طغیان خشم را شامل می‌شود. علائم ADHD بزرگسالان شامل موارد زیر است:

  • تکانشگری
  • بی‌نظمی و اشکال در اولویت‌بندی امور
  • مهارت ضعیف در مدیریت زمان
  • ناتوانی در تمرکز بر یک کار
  • ناتوانی در در انجام چند کار
  • فعالیت زیاد یا بی‌قراری
  • برنامه‌ریزی ضعیف
  • توان تحمل کم
  • نوسانات خلقی مکرر

در صورتی که برخی از این علائم را در خود مشاهده می‌کنید، با کارشناسان سیمیاروم تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

در این ویدیو درباره ADHD یا پیش فعالی بزرگسالان بیشتر بدانید