امروز می خواهیم به مهاجرانی بپردازیم که در غربت گرفتار عشق شده اند. یافتن یک همسر مناسب در وطن دشوار است. این دشواری در مقایسه با مشکلات فرهنگی، زبانی، مسائل حقوقی و تفاوت های فکری با یک خارجی هیچ نیست. در ادامه می خواهیم به مشکلات این بخش از جامعه مهاجران بپردازیم و بدانیم برای ازدواج با یک خارجی چه مسائلی را باید در نظر بگیریم.

مهاجران عاشق:

بخش زیادی از جمعیت مهاجران را عاشقانی تشکیل داده است که برای زندگی با یک خارجی به کشور غریب آمده اند. تصمیم به مهاجرت برای زندگی با فردی خارجی به شجاعت زیادی نیاز دارد چنین اقدامی نه تنها بر پایه اعتماد شکل می گیرد، بلکه به انعطاف، سازش و فکر باز نیز نیاز دارد.

مسائلی که باید پیش از ازدواج با یک خارجی در نظر بگیرید:

هرگاه صحبت از ازدواج با یک خارجی به میان می آید، پیش از مسائل فرهنگی و روابط بین فردی، مسائل حقوقی مورد توجه قرار می گیرند. بسیاری از منابع در این رابطه، به مسئله تابعیت، مسائل شرعی و موضوعاتی از قبیل ارث و تابعیت فرزندان در پی ازدواج با یک خارجی پرداخته اند. ما به عنوان یکی از مراکز ارائه خدمات مشاوره به مهاجران تلاش می کنیم، فارغ از مسائل حقوقی تنها به جنبه های روانی و عاطفی این موضوع و چالش های پیش روی یک مهاجر عاشق بپردازیم.

خود را در اولویت قرار دهید:

این انتخاب تنها برای شماست. انتخابی که بر اساس ارزش های شما و نه ترس یا خواسته های فرد دیگری باشد، ریسک پشیمانی در آینده در آن کمتر است.

محل زندگی:

کجا قرار است زندگی کنید؟ در کشور همسرتان یا کشور سومی که هر دو در آن مهاجر به شمار می روید؟ به برخی زوجین توصیه می شود که در یک کشور سوم زندگی کنند که هر دو با چالش های یکسانی رو به رو شوند. از سوی دیگر، زندگی در کشور همسرتان از این جهت آسان تر است که خانواده ای برای حمایت از شما در آنجا وجود دارد.

با همسرتان در این مورد صحبت کنید و شکلی از زندگی را انتخاب کنید که به نفع رابطه و آرامش زندگی شماست.

مسائل مالی:

به احتمال زیاد پس از ازدواج با یک خارجی موقعیت مالی شما تحت تاثیر قرار می گیرد. هر چقدر هم همسرتان از موقعیت مالی خوبی برخوردار باشد، در نهایت ممکن است احساس کنید از نظر مالی به او وابسته شده اید.

هر چند حرف زدن در مورد مسائل مالی زیاد رمانتیک به نظر نمی رسد، اما به آن به عنوان فرصتی برای توانمندسازی خود و رسیدن به آرامش فکری یاد کنید.

اگر ازدواج با یک خارجی برای شما به خوبی پیش نرفت، چه اتفاقی می افتد؟ آیا پول کافی برای زندگی در غربت یا برگشتن پیش خانواده دارید؟

ملاحضات کاری:

مهاجرت می تواند موقعیت شغلی شما را به خطر بیاندازد. پیش از ازدواج با یک خارجی به این فکر کنید که آیا می توانید از تجارب شغلی و تحصیلی خود در کشور دیگری استفاده کنید؟ آیا اجازه کار خواهید یافت؟ چقدر حاضرید برای ازدواج با یک خارجی موقعیت شغلی خود را فدا کنید؟

خانواده و دوستان:

  ازدواج با یک خارجی می تواند بر روابط خانوادگی و دوستانه شما تاثیر منفی بگذارد. آیا طاقت ندیدن والدین، خواهر و برادر و بچه های آنها را دارید؟

نکاتی برای حفظ ازدواج با یک خارجی:

ارتباط کلیدی است:

ارتباط با همسرتان باید بر پایه پذیرش و اعتماد باشد. پنهان کردن احساساتتان باعث می شود که دیگر جنبه های زندگی مشترک شما شامل ارتباط عاطفی، صمیمیت، اعتماد و حتی تمایلات جنسی شما نیز تحت تاثیر قرار گیرد.

انتظارات واقعی داشته باشید:

همسرتان نمی تواند جایگزین دیگر افراد مهم در زندگی شما شود: ازدواج با یک خارجی به این معنی نیست که او خانواده، دوست، همکار و همه کس و کار شماست. هر چند او منبع تمام شادی های شماست، اما این انتظار معقولی از او نیست که نقش همه این افراد را بازی کند.

هویت خود را بازیابید:

شما «همسر فلان فرد» نیستید. هر چند ازدواج با یک خارجی می تواند تعریف نقش شما را عوض کند، اما در واقع شما صرفا «خودتا» در یک محیط جدید هستید.

در جوامع مهاجران شرکت کنید:

ملاقات با دیگر مهاجرات فرصت های شخصی و شغلی زیادی را در اختیار شما قرار می دهد و می توانید درباره چالش های خود صحبت کنید.

حقوق خود را بشناسید:

حقوق مدنی و مالی خود را در کشور جدید بشناسید تا اگر ازدواج با یک خارجی به خوبی پیش نرفت، گزینه های پیش روی خود را بشناسید.

صبور باشید:

ازدواج با یک خارجی با مشکلات و چالش های زیادی همراه است. تفاوت های فرهنگی، غم غربت و مشکلات زندگی در کشور دیگر می تواند شما را خسته کند. همچنین بهتر است به یاد داشته باشید آن فردی که برای ازدواج و زندگی با همسرش در یک کشور غریب مهاجرت کرده است ضعیف تر نیست. در این راه، هر کدام از شما از چیزهایی گذشته اید تا در کنار هم زندگی کنید. مهاجرت و تغییر محیط زندگی یکی از واضح ترین و ملموس ترین این تغییرات است. مشاوران و روانشناسان ما متوجه سختی های زندگی در غربت هستند. ما تلاش می کنیم در این راه در کنار شما باشیم و به شما در حفظ زندگی مشترک پس از مهاجرت کمک کنیم.