مشاوره بارداری

مشاوره بارداری از حوزه‌های مهم روانشناسی است. می‌توان گفت بارداری، دوره‌ای از زندگی زنان است که به بیش‌ترین میزان حمایت و کمک نیازمند هستند چرا آنها در طول بارداری و پس از زایمان تغییرات فیزیکی، هورمونی و احساسی شدیدی را تجربه می‌کنند. این تغییرات بزرگ گاهی منجر به هم خوردن تعادل روحی آنها شده و آنها را مستعد مشکلاتی از قبیل اضطراب، غم، افسردگی و زیاد می‌کند.

چنین مشکلاتی گاهی به‌یک‌باره و پس از بارداری به وجود می‌آیند و گاهی ادامه مشکلات درمان شده و یا درمان‌نشده‌ای هستند که پیش از بارداری وجود داشته‌اند. بنابراین، بارداری، زایمان و مراقبت از نوزاد اغلب باعث تشدید وضعیت آن دسته زنانی می‌شود که قبلاً مشکلات روحی از سر گذرانده‌اند.

تشخیص به‌موقع و درمان چنین مشکلاتی بسیار حائز اهمیت است، چراکه بر اساس آمارهای موسسه سلامت روان، چیزی حدود ۵۰ درصد مشکلات روحی دوره بارداری یا پس از زایمان درمان نمی‌شود و این اثر مخرب و جبران‌ناپذیری بر سلامت روان زنان و خانواده‌هایشان باقی می‌گذارد.

مشاوره بارداری شاخه‌ای از مشاوره است که به زنان (و گاهی همسرانشان) در تشخیص و حل مشکلات روانی کمک می‌کند که آنها در دوران بارداری و یک سال اول پس از زایمان تجربه می‌کنند. مشاوران این حوزه به زنان باردار کمک می‌کنند بر ترس و اضطرابی که از زایمان، تغییرات فیزیکی، تغییر ماهیت زندگی مشترک و تغییر سبک زندگی‌شان بعد از به دنیا آمدن بچه و همچنین سایر ترس‌های متداول این دوره فائق آیند و دوره بارداری را از یک تجربه پر از اضطراب و نگرانی به یک تجربه شاد و پرهیجان تبدیل کنند. پس همان‌طور که گفته شد، هدف از مشاوره بارداری کمک به مادران آینده است، به‌گونه‌ای که به‌راحتی و بدون دغدغه مسیر بارداری تا مادر شدن را بپیمایند.

مادران باردار به چه دلایلی دچار مشکلات روحی می‌شوند؟

دلایل مشکلات روحی روانی از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند. اما می‌توان گفت معمولاً بیش از یک دلیل برای آن وجود دارد. در اینجا به تعدادی از متداول‌ترین دلایل مشکلات روحی روانی مرتبط با بارداری می‌پردازیم:

همان‌گونه که گفته شد، بچه‌دار شدن یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی است که هر فرد در زندگی خود تجربه می‌کند، بنابراین بسیار طبیعی است که افراد در طول بارداری و سال اول پس از زایمان با احساسات و مصائب متفاوتی درگیر باشند. چنانچه احساس می‌کنید هر یک از این احساسات ناخوشایند اثر مخربی بر کیفیت زندگی شما داشته است، احتمالاً شما درگیر مشکلات روحی بارداری شده‌اید. به خاطر داشته باشید که شما تنها نیستید، این مشکلات متداول هستند و کمک گرفتن از یک مشاوره بارداری حرفه‌‌ای می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

پیش مشاوره تخصصی سیمیاروم

اگر درباره حوزه مورد نظر خود برای دریافت مشاوره بارداری، اطمینان ندارید، پیش مشاوره رایگان سیمیاروم به شما کمک می‌کند تا بهترین مسیر را برای دریافت جلسات خود طی کنید.