3 خرداد 1401
جدا خوابیدن از همسر

جدا خوابیدن از همسر: آیا مشکلی دارد؟

3.7/5 - (11 امتیاز)

اگر تا به حال به خاطر خر و پف، بی خوابی، یا لگدهای همسرتان بی خواب شده اید، این همان مطلبی است که نباید از دست بدهید. جدا خوابیدن از همسر سکه دو رویی است که می تواند برای بعضی از زوجین راه حل نجات زندگی زناشویی و برای برخی عامل نابودی عشق و صمیمیت باشد.

احتمالا از مادربزرگتان شنیده باشید که در گذشته همسران از یکدیگر جدا می خوابیدند. به نظر می رسد که دوباره این پدیده رایج شده است.

چرا بعضی از زوجین شب ها جدا می خوابند؟

زوجین زیادی هستند که شب را جدا از همسرشان به سر می کنند، اما به دلایل متفاوت. فکر کردن به دلیل جدا خوابیدن از همسر نباید چندان سخت باشد. احتمالا شما هم تجربه بی خوابی به خاطر خرو پف های رعدآسای همسرتان را داشته اید.

  • تمایل به دمای متفاوت اتاق،
  • شیفت های کاری،
  • بیماری،
  • سرفه یا عطسه،
  • غلت زدن های مداوم،
  • رفت و آمد مداوم شبانه به آشپزخانه و دستشویی،
  • چک کردن تلفن همراه،
  • صبح زود بیدار شدن

و فهرستی بی پایان می توانند از دلایل خوابیدن در یک اتاق دیگر باشد.

اما جدا خوابیدن از همسر در جامعه پذیرفته شده نیست و بسیاری آن را به عنوان نشانه مشکل و فقدان صمیمیت در رابطه ارزیابی می کنند. به همین دلیل بسیاری از زوجین عادت های خواب خود را برای دیگران افشا نمی کنند.

اثرات بد و خوب جدا خوابیدن از همسر:

داشتن خواب بهتر و باکیفیت تر از مزایای آن است. به طور خاص، زنان نسبت به بی خوابی حساس تر از مردان هستند و کاهش زمان خواب بر وضعیت خلقی و روانی شخص تاثیر زیادی دارد. تحریک پذیری، احساس خستگی مداوم، ناتوانی در برقراری رابطه جنسی، اشکال در تمرکز و نوسانات خلقی از تاثیرات بی خوابی است. جدا خوابیدن در این شرایط به بهبود وضعیت روانی فرد کمک می کند.

جدا خوابیدن از همسر نباید به خاطر مشکلات عاطفی بین شما باشد. اگر این دوری را به خاطر دلخوری هایتان انتخاب کرده اید، باید بدانید که تنها مشکلات بین خودتان را تشدید خواهید کرد. محروم کردن همسر از رابطه جنسی به تلافی اختلافات، فرصت بازسازی رابطه و حل مشکل را از هر دوی شما می گیرد و عمق جدایی بین شما را بیشتر می کند. پس از مدتی این کار به طلاق عاطفی منجر خواهد شد. اگر با همسرتان مشکل دارید، بهتر است از یک درمانگر یا مشاور خانواده برای حل اختلافاتتان کمک بگیرید.

مطالب مرتبط
اختلاف در تربیت فرزند و راهکارهای حل مسئله

جدا خوابیدن از همسر

جدا خوابیدن از همسر پس از زایمان:

یکی از شکایات رایج زنان پس از زایمان جدا خوابیدن همسرشان است. این جدایی فشار روانی زیادی به زن وارد می کند. بسیاری از مردان دلیل این جدایی را بی خوابی های ناشی از شیردهی و گریه های شبانه نوزاد عنوان می کنند. زنان در این دوره، به دلیل شرایط خاص جسمی و روحی و هورمون های بدن، بسیار حساس هستند و جدا خوابیدن همسرشان را با تلخ ترین سناریوها تفسیر می کنند. خیانت، دلزدگی، عدم تمایل جنسی، از بین رفتن جاذبه جنسی برای همسرشان از رایج ترین تفاسیری است که زنان از این عمل دارند.

با همسرتان در این مورد در آرامش حرف بزنید. هر دوی شما در برابر فرزندتان مسئول هستید. هر چند همسرتان در بیرون از خانه کار می کند و خسته می شود، اما هر دوی شما در برابر بزرگ کردن فرزندانتان مسئول هستید و این بار روی دوش هر دوی شماست. او نیز باید در بزرگ شدن فرزندتان سهیم باشد و به شما کمک کند.

آیا خیانت می کند؟

بسیاری از زنان، جدا خوابیدن از همسر را دلیلی بر خیانت ارزیابی می کنند. در این مورد، از خودتان بپرسید. آیا غیر از جدا کردن محل خواب چیز مشکوک دیگری از همسرتان دیده اید؟ رابطه عاطفی شما خارج از رختخواب چطور است؟ آیا امنیت ازدواج شما تنها به کیفیت رابطه جنسی وابسته است؟ آیا دچار افسردگی پس از زایمان شده اید؟

بهتر است بدانید که چند ماه پس از زایمان میل جنسی مردان کمتر از قبل می شود و احتمال افسردگی در آنها نیز وجود داردو بنابراین، مسئله را به سرعت به عنوان خیانت یا از بین رفتن جذابیت جنسی خودتان ارزیابی نکنید.

با همسرتان در آرامش صحبت کنید و نیازتان به محبت و توجه بیشتر را برای او توضیح دهید. از احساس او نسبت به بچه دار شدن و سختی های آن حرف بزنید و در کنار یکدیگر به راهکارهایی برای داشتن زمان خصوصی بیشتر فکر کنید. هر چقدر بیشتر و شفاف تر در این مورد با همسرتان حرف بزنید، ترس ها و نگرانی های شما کمتر خواهد شد. از یک مشاور حرفه ای نیز می توانید برای بازسازی رابطه خود پس از زایمان کمک بگیرید.

مطالب مرتبط
مطالعه موردی پاول و سندی

 اگر شما هم در زندگی خود با مشکل جدا خوابیدن از همسر خود مواجه هستید می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله مشاوره خانواده و زوج درمانی را مطالعه کنید

چه زمانی جدا خوابیدن از همسر تاثیر منفی در زندگی زناشویی نخواهد داشت؟

دلیل جدا خوابیدن از همسر تاثیر زیادی در عواقب آن دارد. عکس العمل شما نسبت به این رفتار نیز در آینده رابطه شما موثر است. اگر صرفا به دلیل بهبود کیفیت خواب این نوع خوابیدن را انتخاب کرده اید و هر دو با آن توافق دارید، راهکارهای زیادی وجود دارد که جلوی تاثیر منفی این جدایی را در زندگی مشترک گرفت.

با همسرتان در مورد دلیل جدا خوابیدن صحبت کنید و شفاف توضیح دهید که این به دلیل دلخوری یا عدم علاقه به او نیست، بلکه صرفا شما به زمان و کیفیت بالاتری از خواب نیاز دارید.

حرف زدن در مورد دلیل جداخوابی دارای این مزیت است که شاید بتوانید به راه حل مشترکی برای رفع مشکل برسید. برای مثال، شاید شما به تازگی زایمان کرده اید و شب ها به دفعات برای شیردهی بیدار می شوید. این باعث دوری همسرتان از اتاق خواب مشترکتان شده است.

به عنوان راه حل، شاید بهتر باشد اتاق خواب نوزاد در اولین زمان ممکن از شما جدا شود.

جدا خوابیدن از همسر را به بهانه ای برای رابطه جنسی گرم تر تبدیل کنید. دوری می تواند شور و شوق جنسی شما را برای نزدیکی بیشتر افزایش دهد.

قبل از به خواب رفتن و بعد از بیدار شدن زمانی را در کنار همسرتان و در آغوش او صرف کنید. چند دقیقه هم آغوشی و ارتباط صمیمانه قبل از خواب باعث آرامش هر دوی شما می شود. صبح ها بعد از بیدار شدن سری به اتاق همسرتان بزنید و چند دقیقه ای را در کنار او بخوابید.

جدا خوابیدن از همسر

در طول روز زمان بیشتری را در کنار یکدیگر صرف کنید و در مورد مسائل مختلف با هم حرف بزنید.

عادات خواب شما و همسرتان چطور است؟ آیا کنار هم می خوابید یا در اتاق های جدا؟ دلیل این جدایی چیست؟ آیا تاثیری در رابطه عاطفی شما داشته است؟تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید

[block id=”khanevade”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 7 =