نا‌ امیدی و راهکارهایی برای غلبه بر آن.
آیا تابه‌حال به حدی از چیزی یا کسی احساس نا امیدی کرده‌اید که حس کنید دیگر نمی‌توانید از این حس خلاص شوید؟ این احساس بخشی از زندگی است و کاملاً طبیعی به شمار می‌رود. هر چند حس یأس طبیعی است، اما یادگیری روش‌های غلبه بر آن می‌تواند از تأثیر منفی آن بر روان و شخصیت ما جلوگیری کند.

نا امیدی

نا امیدی چیست؟

در لغت واژه یأس و ناامیدی به فقدان امید و برآورده نشدن انتظارات تعبیر شده است. متأسفانه، واژه‌نامه در تعریف احساسات بشری چندان دقیق عمل نمی‌کند.

به عنوان یک حس، یأس به احساس پشیمانی یا اندوه ناشی از فقدان مربوط می‌شود. این فقدان می‌تواند ازدست‌دادن یکی از عزیزان یا تغییر در موقعیتی باشد مانند ازدست‌دادن شغل یا خانه، گرفتن نمره پایین در امتحان یا جواب آزمایش پزشکی بد.

افراد به دلایل مختلف دچار نا امیدی می‌شوند. درست همان‌طور که هرکسی به دلیلی ناامید می‌شود، پاسخ هر کس به این احساس نیز متفاوت است. این احساس باعث می‌شود فرد علاقه خود را به موضوعات مهم، فعالیت‌ها، رویدادها یا افراد از دست بدهد. حتی دیگر چیزهایی را که قبلاً مهم بودند، برایش ارزش ندارند. احساس یأس غالباً با احساس ناتوانی، درماندگی، دل کندن، اسارت، افسردگی و انزوا همراه است.

بی‌توجهی به درمان عدم امید به زندگی چه تأثیری در سلامت روان فرد دارد؟

احساس یأس مداوم اثر سوء بر سلامت روان فرد دارد و احتمال ابتلا به اختلالات روانی از جمله افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی، اختلالات خوردن، استرس پس از سانحه، وابستگی به مواد و ایده‌های خودکشی را افزایش می‌دهد. ابتلا به مشکلات سلامت روان ریسک خودکشی را افزایش می‌دهد.

چرا دچار نا امیدی از زندگی می‌شویم؟

واکنش شما به این حس و روشی که برای غلبه بر آن انتخاب می‌کنید، تا حد زیادی به منبع و دلیل آن بستگی دارد. برای مثال اگر برای ارتقا شغلی درخواست داده‌اید و موفق به گرفتن آن نشده‌اید، ناامید می‌شوید و به این فکر می‌کنید که اگر ارتقا شغلی را گرفته بودید، چقدر همه چیز در زندگی‌تان بهتر می‌شد. در مواردی ازاین‌دست، باید تصمیمی بگیرید. می‌خواهید در همین شغل زیر دست کسی کار کنید که شما را برای ارتقا شغلی انتخاب نکرده است یا می‌خواهید مسیر پیشرفت شغلی خود را در جای دیگری امتحان کنید؟

انکار کردن مسئله نا امیدی را حل نمی‌کند

بسیاری از اشخاص تصور می‌کنند اگر در مورد چیزی حرف نزنند، آن چیز اتفاق نمی‌افتد یا خودش حل می‌شود. این‌طور نیست. این طرز فکر، متأسفانه، تأثیر منفی بر عمیق‌تر شدن حس یأس دارد. به علاوه، عدم توجه به این حس باعث می‌شود که برای حل مشکل اقدامی نکنید.

تأثیرات منفی ناامیدی حل نشده بر روابط فردی و عاطفی نیز دیده می‌شود. این بدان دلیل است که کسی که نا امید است به دلیل ترس از طرد شدن یا یأس بیشتر به سختی می‌تواند به کسی اعتماد کند.

13 راهکار برای امیدواری به زندگی

دچار شدن به یأس لزوماً محل نگرانی نیست. این ناتوانی در برخورد با آن و حل مشکل است که جای نگرانی دارد. مقابله با این حس به تلاشی آگاهانه نیاز دارد. با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید بر حس منفی خود غلبه کنید و به مسیر خود در زندگی ادامه دهید.

آگاهی عاطفی

یکی از بهترین راه‌ها برای سلامت روانتان تأیید احساسی است که در موقعیت دارید. با خودتان صادق باشید تا بتوانید با خودتان و دیگران در مورد احساستان حرف بزنید. اگر کسی را دارید که محرم شماست و می‌توانید از احساستان با او حرف بزنید، این می‌تواند به شما کمک کند که چشم‌انداز بهتری نسبت به موقعیت داشته باشید.

اگر نمی‌توانید به اطرافیان خود اعتماد کنید و از افشای راز هراس دارید، با یک مشاور یا روان‌شناس صحبت کنید. صحبت کردن با مشاور برای حل مشکلات عاطفی حل نشده، بسیار مفید است. یک مشاور با تجربه می‌تواند از مراجع خود حمایت کند و با شنیدن احساس و مشکلش، راهکاری برای حل آن ارائه دهد. مشاوران و روان‌شناسان می‌توانند مکانیسم‌های سازگاری مناسبی برای کنار آمدن با نا امیدی و عبور از آن ارائه دهند.

پایین آوردن استانداردها

پایین آوردن توقعات خود باعث می‌شود که موفقیت‌های بیشتری کسب کنید. به خودتان فشار وارد نکنید و بیش از حد انتظار نداشته باشید. برخی از امور در کنترل شما نیستند. از آنها چشم‌پوشی کنید و تنها بر اموری تمرکز کنید که روی آنها کنترل دارید.

تخلیه عاطفی

احساستان را مخفی نکنید. تخلیه غصه‌ها، گریه کردن و ابراز خشم برای غلبه بر ناامیدی مفید است. برای بیان احساستان از هر راهی که بهتر است کمک بگیرید. برای برخی از افراد نوشتن بهتر است و برخی دیگر با حرف زدن با یک مشاور یا دوست احساس بهتری به زندگی پیدا می‌کنند و می‌توانند از حس نا امیدی خلاص شوند.

نا امیدی

در آغوش گرفتن آرامش

یک شخص نا امید دائماً در اضطراب است، به‌نحوی‌که همیشه طوفانی در او به پاست. این برای سلامت روان او مفید نیست. برخی از روزها بهتر پیش می‌رود. در اینجا اهمیت دارد که شخص بررسی کند چه چیزی باعث حس خوشحالی و آرامش آنان شده است. رها کردن حس خشم و یأس باعث آزاد شدن ذهن از حس بد شده و آرامش را به زندگی فرد بازمی‌گرداند.

صبوری

بسیاری از کارها یک‌شبه نتیجه نمی‌دهند. بارها باید شکست بخورید تا طعم موفقیت را بچشید. چیزی تحت عنوان یک‌شبه پولدار شدن، راه‌های ساده برای موفقیت، روش‌های سریع و بدون تلاش وجود ندارد. برای غلبه بر نا امیدی و رسیدن به موفقیت در هر چیزی باید سخت تلاش کنید. دنیا به تلاش و تجربه سختی نیاز دارد.

شعارها و تبلیغات و بازدید از صفحات اجتماعی به خصوص اینستاگرام می‌توانند باعث ناامیدی شما شوند. شاید تصور می‌کنید همه موفق شده‌اند و فقط شما مانده‌اید. نه این‌طور نیست. تلاش کنید و برای موفقیت صبور باشید.

نا امیدی

ورزش و تفریح

برای خودتان برنامه‌ریزی جدیدی داشته باشید و در این برنامه ورزش، تفریح و فعالیت‌های فرح‌بخش را بگنجانید. ورزش کردن باعث بهبود خلق‌وخو و نشاط بیشتر می‌شود. پنجره‌های جدیدی از شور زندگی را به روی شما باز می‌کند و به شما انرژی بیشتری برای تلاش کردن می‌دهد.

دوری از آدم‌های منفی و تحقیرکننده

یکی از دلایل نا امیدی وجود آدم‌هایی است که همیشه وجه منفی امور را می‌بینند. آدم‌هایی که همیشه از شرایط گلایه دارند، امیدی به زندگی ندارند و منفی‌باف هستند، حس امید را از شما می‌گیرند. دیدگاه آنها به زندگی مانع از آن می‌شود که شما نیز چشم‌انداز بهتری داشته باشید. همچنین، از آدم‌هایی که شما را تحقیر می‌کنند، تمسخر می‌کنند و صفت‌های منفی به شما می‌دهند، دوری کنید.

واقعیت، نه توهم

این طبیعت انسان است که رؤیاپردازی کند و امید داشته باشد و البته کار درست و سالمی است. اما مرز آن باید حفظ شود و واقعیت نباید با توهم مخلوط شود. گاهی رویاپردازی و خیال در جهت برعکس عمل می‌کند و شخص بیش از آنچه هست اوضاع را منفی تصور می‌کند. نوشتن اوضاع و فهرست‌برداری برای غلبه بر نا امیدی مفید است. حقایق را در مورد زندگی‌تان بنویسید و تأثیر آنها را بررسی کنید. بدین ترتیب، علاوه بر عدم افشای حقایق زندگی‌تان برای دیگران، درد بهتری نسبت به شرایط پیدا می‌کنید. ممکن است در نهایت به این نتیجه برسید که شرایط آن‌طور هم که تصور می‌کردید بد نیست.

تجربه

نا امیدی اجتناب‌ناپذیر است. از قضا می‌تواند برای شما مفید باشد. احساس یأس از شکست‌هایی ناشی می‌شود که در زندگی داشته‌اید. به خودتان یادآوری کنید که اینها درس‌هایی است که باید بیاموزید و از آن برای پیشگیری از تکرار مجدد استفاده کنید.

با احساس یأس، خودتان را به کل نفی نکنید. در هر شکست، به این فکر کنید که به عنوان یک انسان چه نقاط قوتی دارید. چه کاری از دستتان برمی‌آید تا شرایط را درست کنید؟ دارای چه توانایی‌هایی هستید؟ وقتی به خودتان از نقطه قوت نگاه کنید، احساس بهتری خواهید داشت و این احساس به شما کمک می‌کند که از جایتان برخیزید.

پیشرفت، نه ایده‌آل‌گرایی

دستیابی به ایده‌آل ممکن نیست. همیشه چیزی بهتر و بالاتر وجود دارد. کسی که دچار ایده‌آل‌گرایی است هرگز راضی نمی‌شود. همیشه عیب و نقصی در موضوع وجود دارد و جای بهبود وجود دارد. ازاین‌رو، احساس ناتوانی، بی‌کفایتی و نارضایتی در شخص هیچ‌وقت تمام نمی‌شود. در پیشرفت کردن هم ممکن است دچار احساس یأس شوید، اما پیشرفت به صورت مرحله‌ای و با صبوری ممکن است. همیشه استانداردی وجود دارد که بر اساس آن می‌توانید پیشرفت کنید و بهبودی شرایط را زیر نظر داشته باشید.

برنامه‌ریزی دقیق

یکی از علل نا امیدی می‌تواند به‌هم‌ریختگی زندگی و تمایل افراطی برنامه به کار زیاد یا بی‌برنامه مفرط باشد. برای زندگی‌تان برنامه دقیقی داشته باشید که شامل ساعت‌هایی برای کار یا تحصیل، برنامه‌های شخصی، تفریح، استراحت و غیره باشد. برنامه شما باید به نحوی باشد که به تمام امور و زمان‌بندی‌های مشخص شده برای پروژه‌ها و ساعت‌هایی برای تفریح و امور شخصی باشد. وجود برنامه مانع از استرس، عقب افتادن از برنامه و بی‌برنامه‌گی می‌شود.

تلقین مثبت

همان‌طور که گفتیم نا امیدی می‌تواند از تحقیر و تمسخر اطرافیان ناشی شود. بسیاری از افراد ضعف‌های شخصیتی خود را با مسخره و تحقیر کردن دیگران جبران می‌کنند، این لزوماً به معنی آن نیست که حرف‌های آنان در مورد شما درست است. در یک ورقه فهرستی از توانایی‌ها و ویژگی‌های مثبت خود را یادداشت کنید. بر اساس همین توانایی‌ها برای موفقیت بیشتر خودتان و غلبه بر تحقیرهای دیگران تلاش کنید.

نا امیدی

مشاوره

شناخت درمانی یکی از روش‌های درمان نا امیدی است که توسط مشاوران و روان‌شناسان برای مراجعان اجرا می‌شود. این روش درمانی ثابت کرده که یک درمان مؤثر برای افرادی است که احساس یأس را تجربه می‌کنند. این نوع درمان، افکار و مفروضات منفی فرد را هدف قرار می‌دهد. در بسیاری از موارد، در جلسات اول مراجع در برابر درمان مقاومت می‌کند چرا که باید اعتبار فرضیات خود را با دقت مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهد.

بااین‌حال، مشاوران با تقویت اعتمادبه‌نفس فرد، می‌توانند بر موانع درمان غلبه کنند و مسیر بهبودی را برای مراجع تسهیل کنند.

چرا نا امیدی احساس خوبی است؟

یأس احساس دشواری است، اما همیشه بد نیست. می‌توان از آن تعبیر مثبتی داشت. نا امید شدن بدین معنی است که زمانی امید داشته‌اید. یعنی باز هم می‌توانید به طریقی دیگر امیدوار شوید. فقط کافی است راهش را پیدا کنید.

به علاوه، یأس می‌تواند منبع الهام باشد. وقتی حس می‌کنید ناامید شده‌اید، انگیزه پیدا می‌کنید که اوضاع را درست کنید، خودتان را ارتقا بدهید و در زندگی دوباره در مسیر پیشرفت قرار بگیرید.

چطور از حس ناامیدی مداوم نسبت به دیگران خلاص شویم؟

دیگران بزرگ‌ترین منبع احساس یأس در ما هستند. برای خلاصی از این احساس، کافی است کمی بیشتر درک کنیم و انتظارات خود را از دیگران کمتر کنیم.

هیچ دونفری همیشه با هم موافق نیستند و اختلاف گاهی پیش می‌آید. یادگیری روش‌های مدیریت احساس و واکنش نسبت به یأس مهارتی است که می‌تواند بسیار به شما در این مورد کمک کند. به علاوه به یاد داشته باشید که هرکسی مسئول اول و مستقیم زندگی خودش است. پس همیشه اول و بیشتر از خودتان انتظار داشته باشید تا دیگران. این باعث می‌شود که با شنیدن جواب نه، عدم همکاری دیگران و مشکلاتی که در زندگی شما به وجود آورند، تنها به خودتان تکیه کنید و احساس کنترل بیشتری داشته باشید، در نتیجه کمتر ناامید شوید.

سخنی از سیمیاروم

درمانگران و روان‌شناسان معتقدند که انتظار داشتن علت نا امیدی است. این انتظار می‌تواند از خودتان یا دیگران باشد. زمانی دچار یأس می‌شوید که انتظار داشتید جهان و دیگران چیزی به شما بدهکار هستند، درحالی‌که این‌طور نیست.

بسته به اینکه چطور به آن نگاه کنید و تفسیرتان از شرایط چیست، ناامید شدن می‌تواند مفید باشد. می‌تواند محرکی برای درست کردن اوضاع باشد. اما زمانی که طولانی شود، با خشم و دیگر احساسات منفی همراه شود و انگیزه فرد را برای اقدام و تغییر بگیرد، دیگر احساسی مثبت به شمار نمی‌رود.

هدف داشتن و تلاش برای تغییر شرایط مهم‌ترین راه برای غلبه بر احساس یأس است. در این مطلب 13 راهکار برای غلبه بر این احساس را با شما در میان گذاشتیم. برخی از افراد می‌توانند با انجام این راهکارها دوباره در مسیر درست و فعال زندگی قرار بگیرند. اما برخی از افراد نمی‌توانند خود را از چنگال اثرات منفی یأس رها کنند. مشاور و روان‌شناس می‌توانند با بررسی ریشه‌های فقدان امید به زندگی و گزینه‌های ممکن برای حل مشکل به مراجع کمک کند. مشاوره غلبه بر یأس می‌تواند به شکل مشاوره آنلاین یا حضوری انجام گیرد.

امیدواریم که به بسیاری از سؤالات و ابهامات شما در مورد نا امیدی پاسخ داده باشیم. چنانچه سؤال یا ابهامی برای شما باقی مانده است، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع