بهمن ۴, ۱۴۰۰

در اولین جلسه مشاوره چه چیزی در انتظار شماست؟

تصور کنید تحقیقات خود را انجام داده‌ و بالاخره مرکز مشاوره و مشاور مورد نظر خود را انتخاب کرده‌اید و حالا روز موعود فرارسیده است. اولین جلسه مشاوره برای رسیدن به حال خوب یا پیدا کردن درمان بیماری روانی، نزدیک است. حالا موجی از احساسات متناقض درون شما غلیان پیدا کرده‌اند؛ انتظار، نگرانی، ترس، یا اضطراب. همه آنها با هم به شما حمله می‌کنند و مشکل می‌توان گفت کدام احساس واقعی شماست. سوالاتی که از خود می‌پرسید به احتمال زیاد از بین موارد زیر است:

چه باید بگویم؟ چطور باید شروع کنم؟ چه کسی اول شروع می‌کند؟ همان جلسه اول نتیجه می‌گیرم؟

فراموش نکنید که بزرگ‎‌ترین قدم را برداشته‌اید و حالا فقط باید با مشاور خود ارتباط بگیرید.

روال اولین جلسه مشاوره:

خودتان و نگرانی‌هایتان را معرفی می‌کنید

در ابتدای جلسه مشاوره زمانی را به حرف زدن درباره خودتان، ترس‌هایتان و نگرانی‌هایتان می‌گذرانید. این باعث باز شدن دریچه‌ای به داستان زندگی شما و آن چیزی می‌شود که عامل تبدیل شدن شما به فرد فعلی است. اگر شما و درمانگرتان رابطه محکمی با هم شکل داده باشید، رابطه درمانی بلند مدتی بین شما شکل خواهد گرفت. بر این اساس، هر چه دوره درمان بهتر پیش برود، افق‌های بیشتری پیش روی شما باز می‌شود.

از نیازهایتان صحبت می‌کنید

مشاور باید بداند چرا شما برای درمان مراجعه کرده‌اید. در مورد نیازها یا مسائلی که در درمان مدنظر شماست و نیز سابقه درمان شما صحبت می‌شود تا از ادامه درمان و آنچه به شما کمک می‌کند، اطمینان حاصل شود.

مطالب مرتبط
مقابله با حمله پانیک

از شما سوالاتی پرسیده می‌شود

به عنوان بخش دوم اولین جلسه مشاوره از شما سوالاتی پرسیده می‌شود که عبارتند از:

 • آیا پیش از این برای درمان مراجعه کرده‌اید؟
 • علائم شما چیست؟
 • آیا دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های حوزه سلامت روان هستید؟
 • زندگی شما در خانه چطور است؟
 • آیا تا به حال به خودکشی فکر کرده‌اید؟
 • آیا سابقه آسیب رساندن به خود را دارید؟
 • انتظار دارید پس از جلسات درمان به چه چیزی برسید؟

شما نیز در اولین جلسه مشاوره می توانید سوالاتی بپرسید:

آشنایی شما با برنامه درمانگر نیز مفید است. پیش از شروع اولین جلسه مشاوره به نگرانی‌ها و سوالات خود فکر کنید و آن‌ها را در جایی یادداشت کنید، برای مثال:

 • آیا محتوای جلسه و اطلاعات من محرمانه می‌ماند؟
 • چه چیزی شما را وادار به افشای اطلاعات می‌کند؟
 • شما چه مدت تجربه کار به عنوان مشاور و درمانگر را دارید؟
 • آیا تجربه درمان فردی شبیه به من را داشته‌اید؟
 • من در بین جلسات چه کاری باید انجام دهم؟

پس از اولین جلسه مشاوره، بیشتر از قبل فکر خواهید کرد

پس از اولین جلسه مشاوره بیشتر از قبل به زندگی خود و اوضاع آن فکر خواهید کرد. سوالات پایان باز از شما پرسیده می‌شود تا به خودکاوی و خودآگاهی بیشتری برسید. در نتیجه، بیشتر از قبل به گفتگوهایی که با مشاور خود داشته‌اید، انتخاب‌هایتان و
رابطه خود با دیگران فکر می‌کنید. این فکر کردن به شما در رسیدن به دید بهتر نسبت به شرایطتان کمک می‌کند.

اطرافیان از دیدن نسخه جدید شما تعجب خواهند کرد

بیشتر افراد انتظار ندارند که پس از اولین جلسه مشاوره، رابطه شما با آن‌ها تا این حد تغییر کرده باشد. شما سال‌ها به نحو خاصی رفتار کرده‌اید؛ اما با شروع مشاوره همه آن‌ رفتارها به چالش کشیده شده‌اند. ما رشد می‌کنیم، تغییر می‌کنیم و بر این اساس عمل می‌کنیم. بی شک، این امر بر رابطه ما با اطرافیان تأثیر دارد. این باعث می‌شود که برخی از اطرافیان تطابق با خود جدید شما را سخت بیابند.

باید به افراد زمان بدهید، این مسئولیت شما نیست که آن‌ها را وادار کنید شما را بپذیرند؛ بلکه به بلوغ عاطفی و هوش آن‌ها بستگی دارد.

مطالب مرتبط
شناخت انواع روانشناس ؛ چه نوع روانشناسی را انتخاب کنیم؟

روابط سمی و آسیب‌رسان را راحت‌تر شناسایی می‌کنید

رفتار و واکنش‌های ما نسبت به دیگران بر اساس الگوهای خانوادگی است که شاید خیلی از آن‌ها نادرست باشد. پس از اولین جلسه مشاوره راحت‌تر می‌توانید الگوهای رفتاری نادرست و سمی را شناسایی کنید. بدین ترتیب عوض کردن آن‌ها نیز آسان‌تر می شود. پس از جلسه درمان یا مشاوره شاید متوجه شوید که برخلاف تصوراتتان همه تقصیرها بر گردن دیگران نیست و این الگوهای رفتاری نامناسب شما بوده است که باعث ایجاد مشکل در رابطه یا زندگی‌تان شده است.

دائره المعارف عاطفی کامل‌تری خواهید داشت

نامگذاری روی احساسات، هدف اصلی روند مشاوره و درمان است. فرقی نمی‌کند به کدام درمانگر و کدام مرکز مراجعه کنید، مشاور به شما در شناسایی عواطفتان کمک می‌کند. بدین ترتیب، راحت‌تر می‌توانید احساسات خود را شناسایی کرده و بر اساس آن عمل کنید.

بعد از اولین جلسه مشاوره چه کاری باید انجام دهید؟

مهم‌ترین کاری که باید بعد از اولین جلسه مشاوره انجام دهید، آن است که جلسه را با خود مرور کنید. به احساسات خود پس از جلسه مشاوره فکر کنید و به این بیاندیشید که آیا دوست دارید جلسات خود را با این مشاور ادامه دهید؟ احساس شما درباره درمان به طور خاص چه بوده است؟ آیا از حرف زدن با درمانگر یا مشاور احساس راحتی داشتید؟ آیا تصور می‌کنید که بتوانید یک دوره درمانی بلند مدت را با او بگذرانید؟ اگر درمانگر در اولین جلسه مشاوره تلاش کرده است که تشخیصی در مورد شرایط شما داشته باشد یا به شما حس ناراحتی و خجالت داده است، شاید بهتر باشد به فرد دیگری مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که چیزی تحت عنوان درمان یک جلسه‌ای وجود ندارد، بنابراین اگر پس از مشاوره اندکی احساس آرامش و راحتی می‌کنید، به این معنی نیست که علائم شما به طور کامل درمان شده‌اند.

برای جلسه بعدی مشاوره، ممکن است تکالیفی برای شما تعیین شود. این می‌تواند هر چیزی از نوشتن روزمرگی‌های خود در طول هفته تا خواندن چند متن باشد. به یاد داشته باشید که شما برای رسیدن به حس خوب، این تکالیف را انجام می‌دهید نه برای نمره گرفتن.

مشاوره آنلاین در سیمیاروم

اگر به مشاور یا درمانگر نیاز دارید، ما در سیمیاروم مشتاقانه پاسخگوی نیاز شما هستیم و تلاش می‌کنیم در رسیدن به آرامش و شادی همراه شما باشیم. جلسات سیمیاروم به صورت ویدیویی و آنلاین با متخصص‌ترین روانشناسان و روانپزشکان برگزار شده و توسط تیم پشتیبانی پیگیری خواهد شد.

 

2.6/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + چهار =