آینده خود را تصور کنید، گویی که زندگی از هر نظر عالی است. فکر کردن به مشکلات زندگی در زمان خیال پردازی درباره آینده رایج است، چراکه مشکلات شما واقعی هستند. برای تصور کردن آینده نیازی نیست خود را با چالش های بزرگ رو به رو کنید. فقط زمانی را به تصور آن چیزی اختصاص دهید که واقعا می خواهید داشته باشید.

هشدار:

پیش از آنکه مطلب را ادامه دهیم، می خواهیم به شما نشان دهیم که این یکی از آن مقاله هایی نیست که فقط قرار است حس خوبی در شما ایجاد کند. در واقع، ما به شما هشدار می دهیم که خیال پردازی درباره آینده بدون عمل کردن کاری عبث است، زیرا آمادگی ذهنی و اقدام هر دو برای رسیدن به یک زندگی مطلوب لازم هستند.

تصور کردن و خیال پردازی بذر ذهن هستند، که از آن عمل کردن شکوفا می شود، یعنی همان چیزی که برای به ثمر رسیدن اهداف و رویاهایمان به آن نیاز داریم.

ما نمی توانیم به شما اطمینان دهیم که ایده های جدید همیشه زندگی شما را تغییر می دهند. آنچه می خواهیم بر آن تاکید کنیم آن است که خیال پردازی درباره آینده می تواند ابزار قدرتمندی برای بهبود زندگی شما باشد.

خیال پردازی درباره آینده:

لازم است که به جای تمرکز بر شرایطی که شما را آزار می دهد، آینده ای مطلوب را تصور کنید. بسیاری از افراد این کار را برعکس انجام می دهند و تصور می کنند که چه چیزهایی در زندگی آنها را آزار می دهد و چه چیزهایی را در زندگی خود نمی خواهند، بعد شاکی هستند که چرا اوضاع آن طور که می خواهند پیش نمی رود. چون زمان کافی برای فکر کردن به خواسته ها و تمایلات خود اختصاص نمی دهند و شاید اصلا نمی دانند چه چیزی در زندگی آنها را شاد می کند.

بسیاری از افراد به جای خیال پردازی درباره آینده مطلوب، به فکر کردن در مورد مشکلات زندگی خود مشغول می شوند.

نگرش ذهنی مهم است زیرا مغز را به آهنربایی تبدیل می کند که معادل حقیقی افکار و اهداف فرد را جذب می کند. همچنین همتای ترس، نگرانی و شک و تردید شخص را نیز جذب می کند.

پیشنهاد مطالعه:  حافظه و افزایش سن : آیا دچار فراموشی می شوید؟

خیال پردازی

ذهن خود را با غذای مناسب تقویت کنید:

خیال پردازی ما را به جایی می برد که هیچ وقت نبوده است. اما بدون آن، به هیچ جا نمی رسیم.

تئوری هب بیان می کند: سلول های مغزی که به طور مداوم ارتباط برقرار می کنند، از طریق اتصالشان تقویت می شوند. بنابراین، در آینده پیام هایی که در همان مسیر در مغز قرار می گیرند اغلب سریع تر و کارآمدتر می شوند.

این امر به دلایل مختلف سودمند است، که کمترین آن این است که آنچه شما بدان توجه کرده اید از طریق شبکه سلولی مغز تقویت شده است.

بنابراین، اگر به مشکلات زندگی خود توجه می کنید، آن ساختارهای سلولی تقویت شده و کارآمدتر می شود، مگر اینکه الگوهای ذهنی خود را تغییر دهید. با تغییر الگوهای فکری می توانید عملکرد خود را نیز تغییر دهید.

گفتنش از انجام دادنش ساده تر است. شاید سال ها طول بکشد تا بتوانید افکار خود را هدایت کنید. با این حال، با تمرین و مدیتیشن، می توانید از الگوهای فکری خود آگاهی بیشتری داشته باشید و روی آنها کنترل پیدا کنید. مشاوره نیز می تواند به شما در شناسایی الگوهای غلط ذهنی و جایگزین کردن آنها با الگوهای صحیح کمک کند.

بعضی از مواقع روز مانند صبح زود و اواخر شب برای خیال پردازی درباره آینده بهتر است، زیرا ذهن کمتر تحریک شده است. از این زمان به عنوان پنجره های فرصت استفاده کنید که ذهنتان را با تصاویر و ایده هایی برای ساختن آینده مطلوب پر کنید.

اگرمضطرب، گرسنه یا خسته هستید، سعی نکنید با افکار خود مبارزه کنید، زیرا بعید به نظر می رسد که موفق شوید.

از یک تصویر ذهنی به سمت آینده ای بهتر:

خیال پردازی درباره آینده تنها شروع ساختن است. شما آنچه می خواهید را تصور می کنید، بعد آنچه تصور کرده اید را از صمیم قلب می خواهید که داشته باشید و در آخر آنچه خواسته اید را در واقعیت می سازید.

پیشنهاد مطالعه:  اختلال نوشتن: هر آنچه باید والدین بدانند

قدرت خیال پردازی، توانایی ذهنی فرد برای ساختن آینده است. برای بهره بردن از این مزیت، باید زمان و تلاش کافی برای پرورش قدرت ذهن خود اختصاص دهید.

خیال پردازی درباره آینده به زمان، صبوری و خلاقیت نیاز دارد و این چیزی است که بیشتر مخترعان و متفکران جهان اغلب به آن می پردازند. آنها به قدری بر جزئیات یک رویا تمرکز می کنند تا به حقیقت بپیوندد.

دعا و نیایش یکی از روش های خیال پردازی درباره آینده است که به شما امید و قدرت ساختن آینده را می دهد. سوگواری برای وضعیت فعلی هیج تاثیری در تغییر آن ندارد. به چیزهایی که از آنها ناراضی هستید، توجه نکنید و در عوض بر چیزهایی که می خواهید بسازید تاکید کنید.

شما نمی توانید هیچ وقت شرایط خود را انتخاب کنید، اما می توانید افکارتان را انتخاب کنید و بدین ترتیب شرایط را تغییر دهید.

در عین حال، همانطور که در ابتدای این مطلب هشدار دادیم، هر روز خود را به خیال پردازی درباره آینده نگذرانید. اقدامات لازم برای حمایت از رویای خود را انجام دهید. به یاد داشته باشید که رویاپردازی و اتخاذ اقدام مناسب هر دو در کنار هم جواب می دهند. برای داشتن یک زندگی خوب، باید با وجود همه ترس ها و تردید ها اقدام کنید. همین امروز آینده بهتری را برای خود متصور شوید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

| مطالعه مقاله جامع “مشاوره روانشناسی آنلاین ” حتما بهتون توصیه میشه |

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه مهارتهای زندگی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه مهارتهای زندگی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر ملیحه ایلخانی
دکترای علوم شناختی از سوئد

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:, ,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar