کمتر پدر و مادری است که از دست دخالت مادربزرگ و پدربزرگ در تربیت نوه به ستوه نیامده باشد. آنها در هر چیزی از زمان خواب کودک، خورد و خوراک او، اسباب بازی ها، لباس پوشیدن و هر چیزی که فکر کنید دخالت می کنند. پس از مدتی احساس می کنید فرزندان و والدین شما در یک تیم قرار گرفته اند و شما در جبهه دشمن قرار گرفته اید. هر چیزی که می گویید با مخالفت والدینتان رو به رو می شوید و دائما از بچه ها طرفداری می کنند. در طول آخر هفته به فرزندتان یاد می دهید که شکلات خوردن بیش از حد برای سلامت دندان هایش خوب نیست و شب ها باید مسواک بزنید، اما تمام آموزش های شما در یک آخر هفته با مادربزرگ و پدربزرگ به هدر می رود. تحمل این شرایط برای بیشتر افراد سخت است.

نشانه های دخالت مادربزرگ و پدربزرگ در تربیت نوه:

تشخیص یک رابطه سمی بین مادربزرگ/پدربزرگ و والدین کار سختی نیست.

 • آیا والدینتان هر روز اصرار دارند بچه هایتان را ببینند؟
 • هر روز تماس می گیرند و از احوال آنها می پرسند؟
 • روش های تربیتی شما را به وضوح رد می کنند و خلاف آن عمل می کنند؟
 • اصرار دارند که نزدیک آنها زندگی کنید یا منزل خود را به نزدیکی شما منتقل می کنند؟
 • هیچ سرگرمی به جز دیدن نوه ها برای خود تدارک نمی بینند؟
 • انتظار دارند تمام تعطیلات در کنار آنها باشید؟
 • روش های تربیتی شما را قبول ندارند و جلوی بچه ها آنها را زیر سوال می برند؟

اختلاف تربیتی بین والدین و مادربزرگ/پدربزرگ ها مسئله تعریف نقش و گزینه هاست. این دو ممکن است در تمام مسائل تربیتی با هم توافق نداشته باشند و مادربزرگ/پدربزرگ ها قدرت اختیار والدین برای تصمیم گیری در مورد فرزندان خود را قبول نداشته باشند. نقش کلیدی مادربزرگ/پدربزرگ حمایت از والدین در فرزندپروری و دادن عشق بی قید و شرط به نوه است. اگر دخالت مادربزرگ و پدربزرگ در تربیت نوه از مرزهای تعیین شده عبور کند و آنها نقش خود را قبول نداشته باشند، رابطه خانوادگی به سرعت تیره و تار می شود.

دخالت مادربزرگ و پدربزرگ در تربیت نوه در چه موضوعاتی بیشتر دیده می شود:

 • نامگذاری فرزندان
 • مسائل مالی و مقدار پول توجیبی
 • آموزش اعتقادات مذهبی
 • هدیه دادن
 • روش های تنبیه و تشویق
 • آزادی ها و محدودیت های کودکان
 • سبک لباس پوشیدن و غذا خوردن
 • و بسیاری دیگر
پیشنهاد مطالعه:  بهانه گیری کودک و راهکارهایی برای آرامش

دخالت مادربزرگ و پدربزرگ در تربیت نوه ئ راه های رهایی

تعیین مرز برای دخالت مادربزرگ و پدربزرگ در تربیت نوه:

والدین باید در مورد اولویت ها و خطوط قرمز خود شفاف باشند. در مورد چه موضوعی حساسیت زیادی دارید؟ آیا زمان خواب بچه ها برایتان مهم است؟ آیا فرزندتان باید از یک رژیم غذایی خاص تبعیت کند؟ روش های تربیتی خاصی را دنبال می کنید؟ هر یک از مواردی را که برایتان اهمیت زیادی دارد به خوبی برای فرزندتان روشن کنید و آنها را با مهربانی و احترام به والدین خود در میان بگذارید. به روش های تربیتی خود پایبند باشید و آنها را به میدان جنگ قدرتی که کودکان در میان آن گیر کرده اند، تبدیل نکنید.

چرا جلوگیری از دخالت مادربزرگ و پدربزرگ در تربیت نوه اهمیت دارد؟

یکی از نیازهای اساسی دوران کودکی نیاز به محدودیت است. کودک باید محدودیت های معقولی را تجربه کند تا برای زندگی در اجتماع آماده شود. این در حالی است که مادربزرگ و پدربزرگ برای نوه ها منبعی برای رفع محدودیت و تجربه آزادی بی حد و حصر هستند. عدم تجربه محدودیت های مناسب و پناه بردن به دیگران می تواند اثرات منفی زیادی در آینده فرزندتان داشته باشد.

با دخالت مادربزرگ و پدربزرگ در تربیت نوه چه بکنیم؟

گاهی با وجود تاکید بر مرزهای خاص و صحبت در مورد روش های تربیتی، باز هم شاهد دخالت مادربزرگ و پدربزرگ در تربیت نوه و زیر سوال بردن روش های تربیتی والدین هستیم. از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

با والدین خود صحبت کنید:

صحبت کردن در مورد دخالت مادربزرگ و پدربزرگ در تربیت نوه هیچ وقت ساده نیست. معمولا آنها در موضع دفاعی قرار می گیرند و با حرف هایی مانند «ما هم چه بزرگ کرده ایم.»، «مگر من دخالتی کرده ام.» «منظورت این است که دیگر بچه هایت را نبینم؟» و حرف هایی از این قبیل شما را از ادامه حرف هایتان منصرف می کنند و شکست می دهند.

برای داشتن یک مکالمه بدون جر و بحث و دلخوری از شباهت های تربیتی شروع کنید و بر راهنمایی های خوب و مفید آنها تاکید کنید. از به کار بردن لفظ «روش های تربیتی قدیمی یا غلط» خودداری کنید. با این کلمه آنها احساس پیری و ناآگاهی می کنند. در عوض، تغییر زمانه و لزوم تغییر روش های تربیتی را برای آنها توضیح دهید. اگر لازم است مقالات و کتاب های جدید را در اختیار آنها قرار دهید.

پیشنهاد مطالعه:  فحش دادن کودک و راهکارهای مفید

اجازه ندهید فرزندتان متوجه اختلاف نظر شما شود:

اگر فرزندتان متوجه شود که شما و مادربزرگ/پدربزرگش در زمینه های مختلف با هم اختلاف نظر دارید، برای رسیدن به خواسته هایش به آنها پناه می برد. این باعث تشدید مشکل شما می شود. حرف زدن در مورد اختلافات تربیتی را به زمانی موکول کنید که فرزندتان حضور ندارد. حتی اگر والدینتان در یک مورد اصول تربیتی شما را نقض کرده اند، صبور باشید و شروع به مخالفت علنی نکنید. حرف زدن در این مورد را به زمان دیگری موکول کنید.

اثرات دوگانگی در تربیت را برای والدین خود توضیح دهید:

محترمانه به والدینتان توضیح دهید که آزادی هی بی حد وحصر و برآورده کردن تمام خواسته های نوه به ضرر اوست. بر خطوط قرمز خود تاکید کنید و استدلال خود را برای تاکید بر این روش تربیتی توضیح دهید.

با همسرتان متحد باشید:

شما به اندازه کافی در روش های تربیتی دوگانه گیر کرده اید. با همسرتان در مورد روش های تربیتی خود تبادل نظر کنید و هر دو یک شیوه را دنبال کنید. از کمک و همیاری همسرتان در صحبت با مادربزرگ/پدربزرگ در مورد روش های تربیتی فرزندتان کمک بگیرید.

در مقابل مادربزرگ/پدربزرگ های بسیار مهربان، مادربزرگ/پدربزرگ هایی هم هستند که بیش از حد مسئول هستند و در نقش والدین سخت گیر عمل می کنند. نوه را به خاطر اشتباهاتش تنبیه می کنند، به او اخم می کنند و او را سرزنش می کنند. در این موارد، سعی کنید اوضاع را کنترل کنید و به آنها بگویید خودتان به فرزندتان در این مورد صحبت می کنید. اگر در مورد مسئله ای حق با والدینتان است، رفتار فرزندتان را اصلاح کنید و سهل انگار نباشید.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه کودک، نوجوان، فرزندپروری

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه کودک، نوجوان، فرزندپروری دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عاطفه سلطانیفر
فوق تخصص روانپزشکی کودکان

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر آسیه اناری
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر میترا حکیم شوشتری
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar