13 مهر 1401
روش های مقایسه نکردن خود با دیگران

روش های مقایسه نکردن خود با دیگران : بهبود کیفیت زندگی

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

بیشتر از همه خود را با چه کسی مقایسه می کنید؟ اگر مطمئن نیستید، به این سوال پاسخ دهید: در 24 ساعت قبل خود را با چه کسی مقایسه کرده اید؟ اگر باز هم مطمئن نیستید، آخرین بار از پروفایل و پست چه کسی بازدید کردید؟ کدام پست باعث رنگ باختن جلوه زندگی در نظرتان شد؟ مقایسه کردن خود با دیگری تاریخچه ای به قدمت بشریت دارد. تحقیقات نشان می دهد که چرخیدن در رسانه های اجتماعی، افسردگی و حسادت را در فرد افزایش می دهد. به همین دلیل فراگیری روش های مقایسه نکردن خود با دیگران می تواند سلامت روح و جسم شما را ارتقا دهد.

 

روش های مقایسه نکردن خود با دیگران:

موقعیت هایی که باعث مقایسه خودتان با دیگران می شود را شناسایی کنید. رسانه های اجتماعی یکی از آنها است. دیگر چه؟ آیا کسی در اطراف شماست که دائما در مورد زندگیش تعریف می کند و به شما احساس بدی می دهد؟  آیا کارهایی مانند قدم زدن در پاساژهای گران انجام می دهید؟ مسیر برگشت شما به خانه از یک محله گران قیمت می گذرد؟ فهرستی از این محرک ها تهیه کنید و در صورت امکان آنها را از زندگی خود حذف کنید.

 

مطالب مرتبط
تاثیر خنده بر سلامت روان

بیرون دیگران را با درون خود مقایسه نکنید:

پرورش این عادت در خود از روش های مقایسه نکردن خود با دیگران است و منافع زیادی دارد. مگر در مواردی که واقعا به کسی نزدیک باشید، نمی توانید از ظاهر زندگی آنها در مورد واقعیت زندگیشان قضاوت کنید. افراد برای انتشار نسخه هایی از زندگی خود در فضای مجازی دقت زیادی می کنند. حتما شما هم تجربه شنیدن جدایی ناگهانی زوجی را داشته اید که تا دیروز به نظر شاد می رسیدند؟ همیشه برای دیگران آرزوی خوب داشته باشید، اما دفعه بعد که دیدن گوشه هایی از زندگی یک فرد احساس بدی به شما داد، به خود یادآوری کنید که ما از درون آنها بی خبر هستیم.

 

روش های مقایسه نکردن خود با دیگران

 

به خود بگویید: پول خوشبختی نمی آورد.

ثروت، یعنی فراتر از داشتن ملزومات اولیه زندگی، لزوما به افزایش شادی و سلامتی نمی انجامد. مدیر یکی از بزرگترین و مجلل ترین کلوپ های تفریحی که محل گردهم آمدن افراد مشهور بود می گفت: “هیچ وقت در زندگی خود این همه انسان غمگین را در یک جا ندیده ام.” پول موقتا موجب هیجان و شادی می شود. اما ناتوانی ذاتی آن در ایجاد شادی پایدار بسیار ناامیدکننده تر از هر چیز دیگری است.

 

برای داشته هایتان قدردان باشید و نگویید کافی نیست:

تعهد به سپاسگذاری برای داشته های خوب خود در زندگی و یادآوری هر روزه آن، از روش های مقایسه نکردن خود با دیگران است و احساس حسادت را در شما کاهش می دهد. اگر کسی موجب بروز احساسات منفی یا مقایسه های بد در شما شد، هر چیز خوبی که در زندگی دارید را همین الان به خود یادآوری کنید.

مطالب مرتبط
چرا جذب افراد بی عاطفه می شویم؟

 

از مقایسه به عنوان انگیزه ای برای بهتر شدن استفاده کنید:

تمایل انسان برای تملک داشته های دیگران اتلاف وقتی بیش نیست، مگر آنکه چیزی با ارزش های درونی مانند سخاوت یا مهربانی باشد. چه کسی را تحسین می کنید؟ چه نوع مقایسه ای سالم است؟ برای مثال آیا زنی را می شناسید که زن، همسر، مادر و دوست بسیار مهربانی باشد؟ کسی که بخواهید شبیه او باشید؟ کسی که شما را تشویق به داشتن یک زندگی بهتر کند؟ به جای مقایسه های منفی برای داشته های مادی دیگران، در عوض زمان و وقت خود را صرف چنین چیزهایی کنید.

بازی مقایسه خود با دیگری را به یک هنر مفید تبدیل کنید. از مقایسه هایی که تنها احساس بدبختی و فقدان را در شما به وجود می آورند دست بکشید. در عوض از مقایسه برای این استفاده کنید که انسان بهتری شوید و جهان اطراف خود را به جای بهتری برای زیستن تبدیل کنید.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها