صمیمیت جنسی آن چیزی است که یک رابطه را از یک دوستی افلاطونی متمایز می کند. برخی از زوجین دچار این الگوی اشتباه می شوند که به تدریج رابطه جنسی از زندگی آنها حذف می شود. پس از گذشت چند سال از زندگی مشترک، به خصوص با تولد فرزندان، کمی کاهش در فواصل و تعداد رابطه جنسی به وجود می آید. اما زندگی مشترک بدون رابطه جنسی یکی از مشکلاتی است که باید به آن توجه شود.

در چنین رابطه ای، به تدریج زوج تبدیل به همخانه می شوند. اگر هر دو با این مسئله راحت هستند، مشکلی وجود ندارد، اما این امر به ندرت دیده می شود. معمولا یکی از زوجین از وجود چنین شرایطی به شدت احساس ناامیدی می کند.

دلایل زندگی مشترک بدون رابطه جنسی:

دلایل متعددی برای زندگی مشترک بدون رابطه جنسی وجود دارد. یک ازدواج بدون رابطه جنسی به معنی ازدواجی است که در آن هیچ نوع فعالیت جنسی بین زوج وجود ندارد یا زوج در فواصل بسیار طولانی، حتی چند سال یک بار، با هم رابطه جنسی برقرار می کنند. تخمین زده می شود که 2 درصد از ازدواج ها این گونه هستند.

زندگی مشترک بدون رابطه جنسی می تواند به دلایل زیر باشد:

 • عدم تطابق بین میل جنسی
 • اختلاف در زندگی زناشویی
 • احساسات منفی نسبت به همسر مانند خشم
 • خشم منفعلانه و تنبیهی نسبت به همسر
 • بی حوصلگی
 • خستگی
 • خیانت
 • تولد بچه
 • استرس
 • اختلالات نعوذ و دیگر اختلالات جنسی
 • اختلال تمایل جنسی
 • قدرت طلبی در رابطه
 • عوارض دارویی
 • اقسردگی و دیگر اختلالات خلقی
 • سابقه آزار جنسی
 • اعتیاد به پرنوگرافی
 • استرس شدید

| مطالعه مطلب جامع “انواع اختلال جنسی در مردان و زنان و راه های درمان آن ها” حتما بهتون پیشنهاد میشه |

دلایل زندگی مشترک بدون رابطه جنسی

نکاتی برای کمک به زندگی مشترک بدون رابطه جنسی:

شناخت نشانه های کم بودن دفعات رابطه جنسی گام اول است. آیا هر دو شما از این زندگی راضی هستید؟ آیا کمتر از یک بار در ماه و ده بار در سال رابطه دارید؟ اگر این طور است، و اگر حداقل یکی از شما از این زندگی خسته شده است، باید به فکر درمان باشید. معمولا یکی از زوجین طالب رابطه بیشتری است، در حالی که دیگری تمایلی ندارد و در برابر برقراری رابطه مقاومت می کند یا همسرش را پس می زند. این عدم تعادل بین زوج می تواند عواقب ناخوشایندی برای زندگی مشترک داشته باشد.

با همسرتان در این مورد صحبت کنید. شاید سخت باشد، اما لازم است. بدترین جایی که می توانید برای حرف زدن در این مورد پیدا کنید، اتاق خواب است، یعنی جایی که حساس و آسیب پذیر هستید. به جای این کار جایی را پیدا کنید که قلمرو خنثی باشد تا بتوانید در خلوت، سکوت و آرامش در این مورد با یکدیگر صحبت کنید.

پیشنهاد مطالعه:  انواع اختلال جنسی در مردان و زنان و راه های درمان آن ها

تلاش کنید بدون سرزنش کردن و مقصر جلوه دادن همسرتان، در مورد احساس خود از زندگی مشترک بدون رابطه جنسی صحبت کنید. نگرانی های خود را ابراز کنید، اما مراقب باشید تبدیل به سرزنش نشوند.

قبول کنید که زندگی مشترک بدون رابطه جنسی ساده نیست. هر دو باید برای داشتن یک ازدواج سالم تصمیم مهمی بگیرید.

وقتی با هم حرف می زنید، در مورد راه هایی برای شعله ور کردن زندگی جنسی خود حرف بزنید.

رابطه جنسی خود را برنامه ریزی کنید. شاید رمانتیک نباشد، اما می تواند وقتی شروع می کنید رمانتیک شود.

پیش قدم شوید. اگر میل جنسی همسرتان پایین است، غرورتان را کنار بگذارید و به او بگویید که برای بودن در کنار او دلتنگ هستید. او را در آغوش بگیرید و نیاز خود را با او در میان بگذارید.

هر دو فعالیت جدیدی را با هم شروع کنید. باید برای عاشق شدن دوباره تلاش کنید و گرمایی را که در ابتدای رابطه داشتید زنده کنید. برای قرار گذاشتن با هم ابتکار به خرج دهید.

شیوه خود در برقراری رابطه جنسی را تغییر دهید. لازم نیست رابطه جنسی همواره به دخول و ارضاء بیانجامد. هم آغوشی، نوازش، تماشای یک فیلم عاشقانه در کنار یکدیگر و خوابیدن زیر نور شمع می تواند میل جنسی شما و همسرتان را بیدار کند. دخول را تنها برای زمانی بگذارید که هر دو مایل به انجام آن هستید.

اگر همسرتان مشکل را قبول دارد، اما نمی داند مشکل از کجا ناشی می شود از او بخواهید به یک پزشک مراجعه کند. میل جنسی پایین اغلب نتیجه یک عارضه پزشکی تشخیص داده نشده مانند تستوسترون پایین، فشار خون بالا، پرکاری تیروئید، دیابت و مصرف برخی داروها است. راهکارهای زیادی وجود دارد. در این مورد خجالت نکشید. زوجین زیادی دچار این مشکل هستند و این مشکل نیز مانند دیگر بیماری های جسمی باید توسط پزشک بررسی شود.

اگر همسرتان می تواند به وجود مشکلی اشاره کند (مانند مشکل در محل کار، خستگی تمام مدت) با یکدیگر برای یافتن یک راه حل همکاری کنید. اگر مشکل همسرتان استرس است، با کمک مشاور بر روی تکنیک های مدیریت استرس کار کنید. وجود مشکل افسردگی یا اضطراب نهفته را بررسی کنید. در بسیاری از موارد، همکاری و همدلی زوج برای حل مشکل باعث نزدیکی بیشتر آنها به یکدیگر می شود.

پیشنهاد مطالعه:  نداشتن بکارت و مشکل گفتن به همسر یا پنهان کردن از او

در مشاوره های زوج درمانی شرکت کنید. به یک درمانگر جنسی برای حل مشکلات خود در رابطه جنسی مراجعه کنید. در جلسات مشاوره جنسی معمولا خواسته ها و نیازهای زوج بررسی می شود. در این جلسات تکنیک های افزایش میل جنسی، تحریک همسر و رسیدن به اوج لذت جنسی آموزش داده می شود. به علاوه، با تهیه فهرستی از رفتارهای ناخوشایند در رابطه جنسی می توانید به پیشگیری از خاموش شدن میل جنسی در زندگی مشترک خود کمک کنید. یافتن یک درمانگر جنسی خوب مهمترین کلید در خروج از زندگی مشترک بدون رابطه جنسی است. متاسفانه، بسیاری از زوجین بین انتخاب درمانگر زن یا مرد به توافق نمی رسند. زنان دوست ندارند یک درمانگر زن با همسرشان در این مورد صحبت کند و مردان نیز به همین ترتیب از انتخاب یک درمانگر مرد پرهیز می کنند. در این مورد با همسرتان مشورت کنید و به توافق برسید. جلسات درمان جنسی بسیار ساده تر از آن چیزی است که تصور می کنید.

| مطالعه مطلب جامع “ روانشناسی جنسی و هر آنچه باید در مورد آن بدانید” حتما بهتون پیشنهاد میشه |

اگر همسرتان قبول ندارد که مشکلی در زندگی مشترک شما وجود دارد یا تمایلی برای تغییر ندارد، باید در مورد تمایل به ادامه زندگی مشترک بدون رابطه جنسی تصمیم گیری کنید. به دنبال خیانت برای جبران کمبود خود در زندگی نباشید. اگر نمی توانید با چنین چیزی کنار بیایید و همسرتان نیز تمایلی به تغییر ندارد، بهتر است جدا شوید.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشته موتابی

دکتر فرشته موتابی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشاد شیبانی

دکتر فرشاد شیبانی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عاطفه سلطانی فر

دکتر عاطفه سلطانیفر
فوق تخصص روانپزشکی کودکان

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر ساره بهزادی پور

دکتر ساره بهزادی پور
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعاده ملک عسگر

دکتر سعاده ملک عسگر
دکترای روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعید ایمانی

دکتر سعید ایمانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:, ,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar