1 فروردین 1402
رابطه جنسی

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم ؟


خانه » مشاوره زناشویی » چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم ؟

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم ؟ رابطه جنسی در یک رابطه عاشقانه و خوب، مزایای زیادی دارد. تعداد دفعات بیشتر رابطه جنسی با تغییرات مثبت در زندگی مانند کاهش فشارخون، کاهش استرس، افزایش میزان صمیمیت بین زوج و حتی کاهش نرخ طلاق همراه است. اما به طور واضح‌تر و دقیق‌تر، چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم

چند بار رابطه جنسی در ماه طبیعی است؟

هیچ‌گونه نسخه دقیقی که برای تمام افراد مناسب باشد در این مورد وجود ندارد. نظر هر زوج و البته نظر هر کس با دیگری ممکن است متفاوت باشد. در تحقیق انجام‌گرفته در سال 2015 مشخص شد که منافع کسب‌شده از رابطه جنسی با تعداد دفعات آن ارتباط دارد، اما این ارتباط تنها تا حدی وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر، اگر زوجی دچار اختلاف باشند، رابطه جنسی بیشتر و بهتر تنها تا حدی به افزایش رضایت از زندگی در آنان می‌انجامد و پس از آن دیگر پیشرفتی در این ارتباط دیده نمی‌شود.

مطالعات متعدد نشان می‌دهند که یک مرتبه رابطه جنسی در هفته میانگین مناسبی از رفتار انسان‌هاست. با این حال، همان مطالعات نشان می‌دهند که در زندگی پرمشغله و گرفتار امروز رابطه جنسی کاهش داشته است. درواقع، در مقایسه با میانگین اخذشده از زوج‌های دهه 1990 می‌توان دریافت که میانگین رابطه جنسی زوج‌های دهه 2010 9 برابر کمتر در طول سال بوده است.

میانگین دفعات رابطه جنسی در سنین مختلف

 • دهه 20 زندگی خود: حدود 80 بار در سال
 • میانسالی: 54 بار در سال (تقریباً هفته‌ای یک بار)
 • 60 سال به بالا: 20 بار در سال

 هر چند دفعات رابطه جنسی با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما فعالیت جنسی برای بزرگ‌سالان همچنان مهم باقی می‌ماند.

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم ؟

رابطه جنسی برای انسان اهمیت دارد، هم از نظر کیفیت و هم دفعات. به‌نحوی‌که زوجین به دنبال راه‌هایی برای تازه نگه داشتن این رابطه، افزایش کیفیت آن و لذت بردن بیشتر هستند. افت کیفیت و دفعات رابطه جنسی زنگ خطر جدی را در گوش فرد نسبت به رابطه‌اش به صدا درمی‌آورد. همه اینها نشان‌دهنده اهمیت رابطه جنسی برای ما هستند. رابطه جنسی از جنبه‌های مختلف برای ما با منافعی همراه است، برای آنکه بدانیم چراباید رابطه جنسی داشته باشیم موارد زیر را بخوانید:

مزایای روانی رابطه جنسی

عشق‌بازی با منافع عاطفی و روانی متعددی همراه است. رابطه جنسی به طور مستقیم با بهبود کیفیت زندگی ارتباط دارد. برخی از مزایای آن برای روان ما عبارتند از:

بهبود خودانگاره

رابطه جنسی می‌تواند عزت‌نفس ما را تقویت کند. چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟ زیرا داشتن رابطه جنسی احساس ناامنی را در ما از بین می‌برد و باعث ایجاد درک بهتر و مثبت‌تری از خودمان می‌شود.

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم

 نرخ شادی بالاتر

بر اساس مطالعات انجام‌گرفته در سال 2015 در چین، داشتن رابطه جنسی باکیفیت و همراه با رضایت موجب افزایش شادی می‌شود.

آرامش روانی بیشتر

در طول رابطه جنسی، مغز مواد شیمیایی را تولید می‌کند که شامل اندورفین می‌شود. این ماده میزان تحریک‌پذیری و حس افسردگی را در ما کاهش می‌دهد. یکی از دیگر هورمون‌های مفید، اکسی توکسین است که موجب افزایش سطح تحریک در سینه‌ها و اندام‌های جنسی می‌شود. اکسی توکسین به انسان حس آرامش و رضایت می‌دهد.

احساس رهایی از استرس

هر چند استرس مزمن یکی از عوامل کاهش تعداد دفعات رابطه جنسی است، اما رابطه جنسی می‌تواند یکی از تکنیک‌های مؤثر برای مدیریت استرس باشد. رابطه جنسی هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد، مانند کورتیزول و آدرنالین (اپی نفرین). کاهش این مواد در بدن با اثرات بلندمدتی در بدن در روز بعد همراه است.

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم

بهبود کیفیت خواب

ارگاسم موجب آزاد شدن هورمون پرولاکتین می‌شود که به بهبود خواب کمک می‌کند.

مزایای جسمی داشتن رابطه جنسی بیشتر

سؤال چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟ را باید از منظر جسم و منافع سلامتی آن نیز بررسی کرد.

رابطه جنسی و تناسب‌اندام

رابطه جنسی نوعی ورزش است. بر اساس نتایج منتشرشده توسط انجمن قلب آمریکا، یک فعالیت جنسی معادل یک فعالیت جنسی متوسط مانند پیاده روی یا بالا رفتن از دو طبقه پله است. حرکات رابطه جنسی شامل سفت کردن عضلات بدن، شکم و لگن می‌شود. برای زنان، این حرکات باعث بهبود کنترل مثانه می‌شود.

رابطه جنسی و بهبود فعالیت مغز

تحقیقات انجام‌گرفته بر روی تعداد دفعات رابطه جنسی نشان می‌دهند که تعداد دفعات بیشتر با بهبود عملکرد شناختی فرد و رشد سلول‌های جدید در مغز همراه است. در تحقیق انجام‌گرفته در سال 2018 با هدف بررسی سؤال چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟ و نیز تعداد دفعات رابطه جنسی، مشخص شد که داشتن رابطه جنسی متناوب باعث بهبود عملکرد حافظه در افراد بالای 50 سال می‌شود. همین امیر نشان می دهد که چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم .

رابطه جنسی و بهبود سیستم ایمنی بدن

یک پاسخ مهم به این سئوال که چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم این است که فعال بودن به لحاظ جنسی تأثیر مثبتی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد. داشتن سکس با دفعات کافی موجب کاهش احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا می‌شود.

 کاهش درد

ترشح اندورفین تنها برای کسب آرامش و رسیدن به حس خوب نیست. این ماده باعث بهبود میگرن و درد پشت می‌شود.

کاهش وزن احتمالی

داشتن رابطه جنسی برای حدود 30 دقیقه چیزی در حدود 200 کالری مصرف می‌کند. موادی که در طول رابطه جنسی در مغز ترشح می‌شوند موجب کاهش میل به ریزه‌خواری مواد غذایی و حمایت از کاهش وزن می‌شوند.

بهبود عملکرد قلبی-عروقی

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟  یکی از دلایل آن فشارخون و عملکرد قلب و عروق است. رابطه جنسی (نه خود ارضایی) موجب کاهش فشارخون می‌شود. افزایش فشارخون ریسک بیماری‌های قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. فعالیت جنسی کمک می‌کند که عروق خونی منبسط‌شده، سطح اکسیژن افزایش یابد و مواد مغذی با وجود کاهش فشارخون بهتر به سلول‌ها برسند.

سایر منافع جسمی

فعالیت جنسی بیشتر موجب افزایش شهوت و خیس شدن واژن می‌شوند. بنابراین، در زنان با کاهش درد دوره پریود و انقباض‌های کمتر همراه است. به‌علاوه، بهبود حس بویایی، دندان‌های سالم‌تر، بهبود عملکرد گوارشی و پوست شفاف‌تر از نتایج ترشح DHEA در بدن پس از رابطه جنسی هستند.

مزایای رابطه جنسی برای مردان

برخلاف گذشته، تحقیقات جدید نشان می‌دهند که افزایش دفعات رابطه جنسی (به ویژه رابطه جنسی واژینال) موجب کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات می‌شود. این تحقیقات نشان می‌دهد 4-7 بار انزال در هفته باعث کاهش 40 درصدی ابتلا به سرطان پروستات در مردان می‌شود.

 چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم ؟ چون موجب کاهش نرخ مرگ‌ومیر در مردان می‌شود. تحقیقات طولانی‌مدت ده‌ساله بر روی یک گروه از مردان که بیش از دو بار در هفته رابطه جنسی داشته‌اند نشان می‌دهد که نرخ مرگ‌ومیر آنان در مقایسه با مردانی که تعداد رابطه جنسی کمتری داشته‌اند، 50 درصد کمتر بوده است.

تعداد نرمال رابطه زناشویی

کیفیت و سلامت اسپرم نیز به رابطه جنسی وابسته است.

مزایای رابطه جنسی برای زنان

داشتن ارگاسم باعث افزایش جریان خون و کاهش دردهای جسمی زنان می‌شود.

 چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم ؟ چون رابطه جنسی در زنان می‌تواند با مزایای زیر همراه باشد:

 • بهبود کنترل مثانه
 • کاهش بی‌اختیاری
 • کاهش انقباضات عادت ماهانه
 • بهبود باروری
 • تقویت عضلات کف لگن
 • کاهش خشکی واژن
 • کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های رحمی و تومور

زنانی که پس از یائسگی نیز به زندگی و فعالیت جنسی خود ادامه می‌دهند، کمتر از هم سن و سالان خون دچار آتروفی واژینال و تحلیل دیواره واژن می‌شوند. آتروفی واژینال موجب درد در طول رابطه جنسی و بی‌اختیاری ادراری می‌شود.

مزایای رابطه جنسی برای زندگی مشترک

فراتر از منافع رابطه جنسی برای فرد، داشتن رابطه جنسی متناوب به بهبود سلامت رابطه و زندگی زناشویی به طرق مختلف کمک می‌کند. برای مثال، اکسی توکسین باعث ایجاد حس پیوند و صمیمیت عاطفی بین زوج می‌شود.

رابطه جنسی در یک رابطه تک‌همسری باعث افزایش سطح تعهد و ارتباط عاطفی زوج می‌شود. ابراز عشق در طول رابطه جنسی احتمال ماندن زوج در کنار یکدیگر را بیشتر می‌کند. در نتیجه، سکس می‌تواند نرخ طلاق را کاهش دهد.

برای رضایت از زندگی مشترک رابطه جنسی به‌خودی‌خود کافی نیست

با وجود منافعی که به‌عنوان پاسخ برای سؤال چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم ؟ ذکر شد، باید گفت زوج‌های شاد و خوشبخت زیادی وجود دارند که رابطه جنسی زیادی با همسر خود ندارند (برای مثال یک بار در چند ماه).

دلایل زیادی وجود دارد که یک زوج میلی به برقراری رابطه جنسی نداشته باشند:

 • میل جنسی پایین و توافق دوطرفه در این مورد
 • ابتلا به یک بیماری
 • نامزدی و عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی قبل از ازدواج

بنابراین، نداشتن رابطه جنسی بدین معنی نیست که این رابطه مشکلی دارد و اصلاً به این معنی نیست که زوج یکدیگر را دوست ندارند.

اما در مورد بیشتر زوج‌ها این طور است که رابطه جنسی یکی از راه‌های حفظ زندگی مشترک و ابراز علاقه به همسر است.

رابطه جنسی مانند یک طیف است. یک زوج ممکن است با کمترین دفعات برقراری رابطه جنسی رضایت جنسی بالایی داشته باشند و زوج دیگر برای رسیدن به این رضایت باید دفعات بسیار بیشتری را تجربه کنند.

چالش‌های داشتن رابطه جنسی منظم

انسان به صمیمیت ایجاد شد در رابطه جنسی نیاز دارد. فقدان رابطه جنسی (بدون آنکه زوج در مورد آن توافق داشته باشند) می‌تواند موجب دور شدن و سرد شدن زوج شود. در مواردی که یکی از زوجین میل جنسی بیشتری دارد، عدم دریافت پاسخ و همراهی از سوی همسر می‌تواند او را به سوی رابطه فرازناشویی سوق دهد.

یک سکس‌تراپ می‌تواند این فاصله را پر کند و مانع از کشیده شدن مشکلات جنسی به زندگی زناشویی یا برعکس شود. هر رابطه‌ای دچار مسائل جنسی می‌شود. اغلب زوجین در مورد تکرار رابطه (هفته‌ای یک بار یا ماهی یک‌بار و نوع رابطه، برای مثال رابطه دهانی یا مقعدی) با یکدیگر اختلاف دارند. چطور بدانیم به درمانگر روابط جنسی نیاز داریم؟ این تشخیص فردی است و هر کسی در مورد شرایط خود به صورت فردی می‌تواند قضاوت کند.

دلایل متعددی وجود دارد که احساس کنید به مشاوره درمان جنسی نیاز دارید. هر زمان که احساس کردید کیفیت زندگی و رابطه شما تحت تأثیر میل و عملکرد جنسیتان قرار گرفته است، فارغ از سن و جنسیتتان، به مشاور مراجعه کنید. سکس‌تراپی رویکردی یکپارچه در درمان و حذف این چالش‌هاست و به افراد و زوجین کمک می‌کند تا راهی به سمت یک زندگی جنسی سالم و شادتر پیدا کنند.

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم

شروع دوباره زندگی جنسی

تا اینجا با هم مزایای متعدد داشتن رابطه جنسی را مرور کردیم و به سؤال چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟ پاسخ دادیم. واضح است که تعداد دفعات برقراری رابطه جنسی در طول عمر تغییر می‌کند، اما به این معنی نیست که مانند پایین آمدن از تپه همیشه در حال کمتر شدن است. اگر به فکر این هستید که آیا می‌توان شور و شوق روزهای اول عاشقی را به دست آورد، باید بگوییم بله می‌شود. رابطه جنسی و صمیمیت با گذشت زمان از رابطه بهبود می‌یابند، فقط نیاز به کار و توجه دارد.

راه‌های زیادی برای بهبود زندگی جنسی وجود دارد که یکی از آن‌ها توجه به کیفیت زندگی غیرجنسی زوج است.

حتماً این جمله را شنیده‌اید که مهم‌ترین عضو جنسی بدن، گوش است. افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی و کیفیت آن بدون بهبود ارتباط عاطفی و فردی زوج امکان‌پذیر نیست. برای داشتن یک رابطه جنسی خوب باید بهبود پایدار و واضحی در ارتباط زوج به وجود آید. مدیریت استرس فاکتور مهم دیگر در داشتن یک زندگی جنسی سالم است.

برای داشتن یک رابطه جنسی پرشور نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • محبت کردن به همسر در طول روز
 • آماده کردن همسر برای برقراری رابطه جنسی در طول روز از طریق ارسال پیام، صحبت‌های جنسی پنهانی و اشارات
 • داشتن قرارهای عاشقانه گاه‌به‌گاه و دیدار در کافه، رستوران، طبیعت‌گردی و فعالیت‌های مشابه
 • عاشقانه صحبت کردن و نامیدن همسر
 • پرهیز از مقایسه همسر به ویژه از لحاظ جنسی
 • مراقبت از سلامت جسم
 • آرایش و تمیزی بدن
 • افزایش آگاهی در مورد رابطه جنسی و راز و رمزهای آن

صحبت کردن در مورد نیازهای جنسی، توافق بر سر تعداد دفعات رابطه جنسی و نوع آن از دیگر مسائلی است که باعث بهبود کیفیت زندگی جنسی زوج می‌شود. اگر با همسرتان در مورد مسائل جنسی توافق ندارید و نیازهای شما برآورده نمی‌شود، سکوت نکنید. به‌ندرت ممکن است فرد خود به نیازهای همسرش پی ببرد و شکل برقراری رابطه جنسی را عوض کند. بنابراین، در مورد نیازهایتان در آرامش و به صورت شفاف با همسرتان گفتگو کنید.

آنچه اهمیت دارد این است که در مورد نیازها و امیالتان، هر چه که هست، با همسرتان حرف بزنید. گفتگوی شفاف برای داشتن رابطه عاشقانه و زندگی جنسی سالم ضروری است. مجبور نیستید برای داشتن یک رابطه جنسی پرشور دائماً فیلم بازی کنید و رابطه خود را از نظر حرارت بسنجید. مهم نیست دیگران از چه پوزیشن هایی استفاده می‌کنند یا تعداد و فواصل رابطه جنسی آن‌ها چطور است. رابطه جنسی لذت‌بخش هرگز یک فرمول یکسان ندارد. فارغ از آنکه بر اساس نکات پیشنهادشده برای عموم باشد، رابطه جنسی خود را به نحوی پیش ببرید که موجب رضایت شما و همسرتان می‌شود.

سخنی از سیمیاروم

داشتن رابطه جنسی منظم (حداقل یک بار در هفته) مزایای زیادی برای یک رابطه عاشقانه و بادوام دارد. چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟ چون باعث آرامش روان، کاهش استرس، سلامت جسم و روح، بهبود صمیمیت زوج و بسیاری از دیگر منافع می‌شود.

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم ؟ اگر رابطه جنسی منظم و باکیفیتی ندارید، دلیلش را از خودتان بپرسید. البته، به یاد داشته باشید که در این مورد رضایت شما و همسرتان اهمیت دارد. اگر هر یک از شما از داشتن تعداد رابطه جنسی پایین ناراضی هستید، این می‌تواند به مشکلی در زندگی شما تبدیل شود. در این صورت، ارتباط با یک سکس‌تراپ می‌تواند به شما کمک کند که بر روی رابطه و مسائل جنسی و زندگی خود کار کنید.

امیدواریم که به بسیاری از سؤالات و ابهامات شما در مورد مزایای رابطه جنسی پاسخ داده باشیم و به این سئوال پاسخ داده باشیم که چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم . چنانچه سؤال یا ابهامی برای شما باقی مانده است، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع1

منبع2

3.7/5 - (22 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها