یکی از مهمترین فاکتورهای بهبودی در مشکلات روان، رابطه بیمار با مشاور یا درمانگر است. یک مشاور خوب می داند چه زمانی باید یک گوش همدرد باشد، چه زمانی باید مراجع را به چالش بکشد و چه زمانی باید از او انتقاد کند. طبق آمار، بسیاری از مراجعان پیش از تکمیل درمان جلسات خود را قطع می کنند. یکی از دلایل قطع درمان رابطه درمانی با مشاور و درمانگر است. بارها ثابت شده است که داشتن حس خوب نسبت به مشاور و روند درمان عامل مهمی در موفقیت درمان است. اما از کجا بدانیم درمان ما با موفقیت طی می شود؟ از کجا بدانیم جلساتی که برگزار می شوند مفید است؟ در ادامه نشانه های یک روان درمانی خوب را بررسی می کنیم.

نشانه های یک روان درمانی خوب:

دانستن نشانه های یک روان درمانی خوب به شما کمک می کند که پیش از آنکه دیر شود مفید بودن روند درمان و مشاوره خود را تشخیص دهید. اگر پاسخ شما به سوالات زیر منفی است، بهتر است همین امروز فکری برای ادامه درمان خود داشته باشید.

آیا مشاور یا درمانگر خود را دوست دارید؟

پر واضح است که ایجاد رابطه با فردی میسر است که به او علاقه دارید. مراجعان و بیماران دچار بیماری های روانی شایسته آن هستند که درمان را زیر نظر فردی طی کنند که به او علاقه دارند. شاید همه چیز را در مورد درمانگر خود دوست نداشته باشید، اما آیا علاقه شما به او به حدی هست که حاضر به پذیرش حرف های او باشید؟

آیا احساس شنیده شدن و درک شدن دارید؟

مشاوه شامل جنبه های ناراحت کننده، دشوار و آسیب پذیر زندگی شما می شود. احساس راحتی در زمان صحبت کردن در مورد این مسائل از نشانه های یک روان درمانی خوب است.

یکی از چیزهایی که به شما حس امنیت می دهد آن است که حس کنید شنیده می شوید، به شما اهمیت داده می شود و صحبت های شما جدی گرفته می شود.

این مسئله باید دو طرفه باشد و هر دو نفر درمانگر و مراجع چنین حسی داشته باشند. با وجودی که مراجع چیزی از زندگی شخصی درمانگر نمی داند، اما درمانگر باید خود واقعی اش را در این رابطه نشان دهد.

پیشنهاد مطالعه:  چاقی و افسردگی

هر چه درمانگر و مراجع خودشان باشند، این رابطه مستحکم تر می شود. این امر موجب شکل گیری حس اعتماد می شود.

آیا درمانگر به مرزها احترام می گذارد؟

درمان یک رابطه پر از مرز و خط است. این کار نوعی تجارت است که در آن فردی استخدام شده تا به شما مشاوره و کمک شخصی ارائه دهد. هر چند درمان باید شامل ارتباط خوب بین درمانگر و بیمار باشد، اما این رابطه مرزی دارد.

درمانگر باید این مرزها را در رابطه خود با بیمار حفظ کند. این بدان معنی است که رابطه با بیمار باید خارج از اتاق مشاوره قطع شود و هر دو تصمیم بگیرند که چه مقدار از زندگی شخصی خود را به اشتراک بگذارند.

مشاور و بیمار باید در مورد این مرزها، زمان های مجاز برای تماس گرفتن، نوع پرداخت، زمان های جلسه تصمیم بگیرند.

آیا شما به چالش کشیده می شوید؟

مواقعی از ناراحتی در طول درمان نشانه های رشد و به چالش کشیده شدن تفکرات قدیمی است. باید تعادلی بین این چالش و راحتی در درمان باشد.

برای به چالش کشیدن مراجع، برخی از درمانگران به غریزه خود و سرنخ های ارائه شده توسط مراجع اعتماد می کنند. بسیاری از درمانگران در طول درمان از بیمار بازخورد می گیرند، برای مثال درمان چطور پیش می رود، برای چه چیزهایی آماده هستند، فکر می کنند به چیزی نیاز است و از این موارد. در برخی موارد نیز پرسشنامه هایی تهیه می شود تا از پیشرفت بیمار اطمینان حاصل شود.

آیا می توانید از درمانگر خود عصبانی شوید؟

احساس عصبانیت نسبت به درمانگر عجیب به نظر می رسد، اما کاملا طبیعی است و برای یک رابطه خوب با درمانگر ضروری است و از نشانه های یک روان درمانی خوب به شمار می رود.

یکی از مهم ترین چیزهایی که می تواند در درمان رخ دهد آن است که مراجع بتواند از درمانگر عصبانی شود. این کار برای آن ضروری است که مراجع بتواند خشم و ناامیدی خود را با درمانگر در میان بگذارد و درمانگر بتواند از حرف های مراجع آگاه شود و مسئولیت بپذیرد. درمان می تواند آزمایشگاهی برای بررسی احساس خشم شما باشد، محدودیت های سالم را وضع کند و از نیازهای شما باخبر شود.

پیشنهاد مطالعه:  روش های مقایسه نکردن خود با دیگران : بهبود کیفیت زندگی

آیا این روش، درمان مناسبی برای من است؟

 روش های درمانی مختلفی وجود دارد از رفتاردرمانی شناختی یا روان درمانی، مواجهه درمانی، هنر درمانی و بسیاری دیگر. بسیاری از درمانگران به بیش از یک روش درمانی تسلط دارند، اما بسیاری از آنها ممکن است برای شما مناسب نباشند.

یک درمانگر خوب باید شرایط شما را درک کند و روش های مختلفی برای درمان ارائه دهد از جمله ارائه مشاوره از طریق اینترنت، تلفن یا سایر روش های ممکن.

برای تشخیص نشانه های یک روان درمانی خوب باید پاسخ سوالات زیر را بدانید. سوالات زیر را از مشاور یا درمانگر خود بپرسید:

  • شما چطور به من کمک می کنید؟
  • از چه روشی برای این کار استفاده می کنید؟
  • آیا روشی وجود دارد که از طریق آن بهبودی من مشخص شود؟
  • نشانه های بهبودی چه زمانی در من ظاهر می شود؟
  • برای رسیدن به بهبودی چه کاری باید انجام دهم؟
  • اگر هیچ تغییری در زندگی من رخ نداد، چه باید بکنم؟
  • چه زمانی بیمار را به روانپزشک یا سایر درمانگران ارجاع می دهید؟
  • چه چیزی بهبودی من را دشوار می سازد؟
  • پیشرفت درمان من چطور اندازه گیری می شود؟
  • آیا برای بهبودی تکالیفی در خانه می دهید؟

یافتن درمان صحیح برای شما، مدتی طول می کشد و به آزمون و خطا وابسته است. همین امر در مورد یافتن درمانگر خوب نیز صدق می کند. برای یافتن نشانه های یک روان درمانی خوب گاهی باید به چند نفر مراجعه کنید تا وارد دوره درمانی شوید که به شما حس راحتی دهد و موجب رشد شما شود.

برچسب‌ها:, , ,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar