تصویر مرد غرغروی بداخلاقی که به همه چیز گیر می دهد و پرخاشگری می کند می تواند به پریود مردانه یا عارضه بدخلقی مردانه مرتبط باشد که به صورت بالینی به تغییرات هورمونی ماهانه مردان مرتبط می شود. درست مانند پریود زنان، این عارضه نیز با تغییرات خلق و خو و جسمی همراه است.

تغییرات خلق و خوی مرد در طول ماه می تواند تاثیر زیادی در رابطه او با همسرش داشته باشد. برای شناخت بهتر این سندرم، روش های درمان و بهبود رابطه با این مطلب همراه باشید.

پریود مردانه

آیا پریود در مردان واقعی است؟

تغییرات هورمونی وابسته به جنسیت نیست و مردان و زنان هر دو آن را تجربه می کنند. تظاهرات این تغییر هورمونی در زنان به شکل خونریزی و به شکل واضح تر دیده می شود. در مردان نیز هر روز صبح سطح تستوسترون افزایش یافته و عصر کاهش می یابد. سطح این هورمون در طول دوره عمر مرد نیز متغییر است، به نحوی که به تدریج پس از دهه 30 کاهش می یابد.

بسیاری از محققان معتقدند کاهش این هورمون در بدن مردان، علائمی نظیر سندرم ملال پیش از قاعدگی یا علائم پریود در زنان را به وجود می آورد که عبارتند از خستگی، افسردگی و تغییرات خلقی.

البته هنوز شواهد پزشکی کافی در مورد پریود در مردان تایید نشده است، اما محققان ارتباط آن تستوسترون با نوسانات خلقی را تایید می کنند. همچنین، لازم به ذکر است این نوسانات خلقی در مردان دارای الگوی منظمی مانند آنچه در زنان رخ می دهد نیست.

علائم پریود مردانه چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، مشخصه اصلی آن تحریک پذیری و بدخلقی است. افسردگی و کاهش اعتماد به نفس از دیگر علائم آن به شمار می رود. علائم این عارضه باعث اشکال در تمرکز، دشواری در به خواب رفتن یا خواب ماندن و کاهش انرژی می شود. همچنین، تغییرات هورمونی در مرد باعث کاهش میل جنسی و اختلال نعوذ می شود.

| مطالعه مطلب “افسردگی و هر آنچه باید در مورد آن بدانید” به شما پیشنهاد می شود |

تمام این علائم بر رابطه مرد با همسرش، اغلب به شکل منفی، تاثیر دارد. بدخلقی و تغییر در میل جنسی یک رابطه عشقی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

شناخت این علائم گام مهمی در پرداختن به آن است. همچنین، همسر نیز می تواند درک بهتری از اوضاع داشته باشد و همدلی بیشتری نشان دهد.

پیشنهاد مطالعه:  خشم در دوره بارداری و راه های کنترل آن

علائم رفتاری مردان در این دوره عبارتند از:

 • خشم
 • بی صبری
 • کنایه و طعنه زنی
 • اضطراب
 • پرخاشگری
 • بحث کردن
 • تنفر یا نشان ندادن عشق به همسر
 • ناامیدی
 • انزوا
 • خودخواه و پرتوقع شدن
 • وارد شدن در فاز دفاعی
 • اندوه
 • نارضایتی

برخلاف آنچه از نام آن پیداست و برخلاف تصوری که از پریود در زنان دارید، عارضه بدخلقی مردانه به صورت ماهانه و تنها برای چند روز تکرار نمی شود. در واقع زمانی که مرد با این مشکل روبه رو می شود، زمان طولانی تری را درگیر نوسانات خلقی و احساسات ناخوشایند است. گاهی ممکن است علائم به قدری در مرد طولانی شود که بدون دخالت پزشکی و روانشناسی امکان خلاصی از آن وجود نداشته باشد.

پریود مردانه

علت ابتلا به عارضه بدخلقی مردانه چیست؟

پریود مردانه به طور مستقیم در اثر افت تستوسترون ایجاد می شود. تستوسترون به طور طبیعی در بدن مرد تولید می شود. که موجب بروز ویژگی های مردانه مانند توده بدنی و موهای بدن می شود. سطح تستوسترون به تدریج در دهه 30 کاهش می یابد.

این هورمون مردانه با اعتماد به نفس، ظاهر بدنی، انرژی و نیروی جنسی ارتباط دارد که همگی برای یک رابطه سالم ضروری هستند. بنابراین، کاهش آن می تواند به طور مستقیم در حوزه هایی که به این ویژگی ها مربوط هستند تاثیر منفی بگذارد.

این عارضه چطور تشخیص داده می شود؟

بررسی میزان هورمون تستوسترون اولین گام در تشخیص چرایی نوسانات خلقی است که می تواند به دلیل تغییرات هورمونی مرتبط با سن باشد. این آزمایش می تواند همراه با آزمایش خون معمول برای بررسی سطح کلسترول، قند خون و دیگر شاخص های سلامتی صورت گیرد.

بیماری های زمینه ای دیگری نیز می توانند در کاهش سطح تستوسترون دخیل باشند، از جمله دیابت که باعث اختلال نعوذ می شود. اختلال آپنه و بی خوابی شبانه همراه با بیماری های روحی و روانی نیز می توانند در آن دخیل باشند.

چطور می توان علائم و تاثیر پریود مردانه را در زندگی کاهش داد؟

مدیریت عارضه بدخلقی مردانه با تشخیص علائم شروع می شود. پس از آن، دنبال کردن پروتکل درمانی و راهکارهای زیر می توانند در مدیریت نوسانات خلقی مردان موثر باشند:

تغییرات در خلق و خوی خود را بشناسید و گامی برای آرامش بدن و روحیه خود بردارید.

در زمان خشم، بدخلقی و تجربه هیجانات سنگین از موقعیت دور شوید تا کمی آرام شوید.

تکنیک های آرامش بخشی مانند تمرینات تنفسی، مدیتیشن و یوگا را تمرین کنید. این تمرینات به آرامش ذهن و بدن شما کمک می کنند.

پیشنهاد مطالعه:  نرم افزارهای سلامت روان تا چه حد قابل اعتماد هستند؟

ورزش کنید تا آزاد شدن اندورفین به بهبود حال روحی و علائم افسردگی در شما کمک کند. ورزش کردن به تخلیه حس خشم و عصبانیت شما نیز کمک می کند و احتمال تخلیه آن در ارتباط با همسرتان را کاهش می دهد.

از رژیم غذایی سالم مانند رژیم مدیترانه ای که حاوی میوه، سبزیجات، دانه ها، پروتئین و محصولات لبنی کم چرب است تبعیت کنید.

از مصرف مواد غذایی فرآوری شده و حاوی شکر خودداری کنید. مواد غذایی پرادویه، سوسیس و کالباس و به طور کلی مواد فرآوری شده نوسانات خلقی مردان را تشدید می کنند.

با مشاور جلساتی برای کنترل سطح استرس و مدیریت هیجانات داشته باشید. مشاوره آنلاین می تواند به شما در حفظ زمان کمک کند تا در عین حال روند درمان را نیز ادامه دهید.

اگر دوره های مشاوره را شروع کرده اید، جلسات را تا پایان ادامه دهید. از مشاوره زوج درمانی برای حل اختلافات زناشویی استفاده کنید.

پیش آگاهی پریود مردانه چیست؟

ترکیبی از هورمون درمانی، سبک زندگی سالم و مشاوره می تواند به بهبود نوسانات خلقی و رابطه مرد با همسرش کمک کند. با پزشک و همسر خود در مورد احساسات و نوسانات خلقی خود شفاف و صادق باشید و از کمک های درمانی که به شما می شود استقبال کنید.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا تا به حال علائمی مشابه آنچه در مورد عارضه بدخلقی مردان گفته شد در خود مشاهده کرده اید؟

منبع:

https://www.healthline.com/health/mens-health/irritable-male-syndrome#outlook

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه افسردگی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه افسردگی و اضطراب دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر اصغرنژاد

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفربوالهری

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:, ,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar