ازدواج مرحله مهمی در زندگی هر فرد محسوب می شود و تصمیم گیری برای آن می تواند آینده فرد را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد. حس پشیمانی از ازدواج حالتی است که برخی ممکن است پس از عقد یا گذشت مدتی از ازدواج دچار آن شوند. این حس و تردیدهای همراه با آن سطح اضطراب را در فرد افزایش می دهد و عدم توجه به آن می تواند تبعات زیادی برای زندگی مشترک و شخصی فرد به همراه داشته باشد.

چرا پس از عقد از ازدواج پشیمان شده ام؟

دلایل زیادی برای این احساس وجود دارد، از جمله:

 • با عشق با همسرتان ازدواج نکرده اید یا عاشق کس دیگری هستید.
 • ازدواج شما سنتی بوده است و آشنایی کاملی با همسرتان ندارید.
 • ازدواجتان اجباری یا به توصیه دیگران بوده است.
 • اختلافات زیادی بین شما بوده است یا دلگیر هستید.
 • زیاد بودن مسئولیت های زندگی مشترک برای فرد
 • رابطه شما با همسرتان سرد است و به آن شور و حرارتی که فکر می کردید نیست.
 • همسرتان با قبل از ازدواج فرق کرده است و آدم دیگری شده است.
 • تفاهم ندارید.
 • با خانواده همسرتان دچار اختلاف شده اید.

 

| مطالعه مطلب “تفاهم در زندگی مشترک چیست و چطور اختلاف نظرها را حل کنیم؟” به شما پیشنهاد می شود |

 

نشانه های پشیمانی از ازدواج چیست؟

 • احساس می کنید همسرتان را دوست ندارید و مایل نیستید با او وقت بگذرانید.
 • در کنار او به شما خوش نمی گذرد و ترجیح می دهید تنها باشید.
 • رابطه شما سرد شده است.
 • به زندگی بدون همسرتان فکر می کنید.
 • در خیالتان کس دیگری را به عنوان همسرتان می بینید.

پشیمانی از ازدواج

چطور از حس پشیمانی از ازدواج خلاص شوم؟

معیارهایتان را بررسی کنید:

یک بار دیگر معیارهایتان را مرور کنید و آنها را با شناخت دقیق تری که از همسرتان پیدا کرده اید، تطبیق دهید. چقدر با همسری که در نظر داشتید مشابهت دارد؟ آیا همیشه همین روش زندگی را نمی خواستید؟ اگر این طور نیست، چه کاری می توانید انجام دهید تا او به معیارهای شما نزدیک تر شود.

خوبی های همسرتان را مرور کنید:

وقتی دچار حس پشیمانی از ازدواج کردن می شوید، بیشتر به نقاط منفی و کاستی های ازدواجتان فکر می کنید. پس برای رهایی از این حس، باید اول این نقاط ضعف را بپذیرید. و در عوض، به نقاط قوت همسرتان بیشتر بپردازید، آنها را پر رنگ کنید و به یاد داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه:  چرا عشق اوایل رابطه بعد از مدتی فروکش می کند؟

ایده آل گرایی و مقایسه کردن را کنار بگذارید:

پس از ازدواج این احتمال وجود دارد که زندگی خود را با دیگران مقایسه کنید یا وقتی با ایرادهای همسرتان روبه رو می شوید، پشیمان شوید. هر کسی ایرادی دارد و هیچ کسی نیست که بی نقص باشد. با هر کس دیگری که ازدواج می کردید، نواقص دیگری را در شخصیت او می یافتید. به علاوه، درون و باطن زندگی خود را نباید با ظاهر زندگی دیگران مقایسه کنید.

همه ما سعی می کنیم پوسته ای از زندگی خود را به دیگران نشان دهیم که تصویر بهتری از ما ارائه می دهد. این تصویر انتخاب شده ممکن است تفاوت زیادی با واقعیت داشته باشد.

به طور خاص، شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام به افراد این حس را می دهند که همه خوشبخت هستند، به جز من!

عشق گذشته خود را فراموش کنید:

اگر به دلیلی با عشق خود ازدواج نکرده اید، برای ادامه زندگی و حفظ این رابطه اولین کاری که باید بکنید، فراموش کردن گذشته است. کار ساده ای نیست، اما می توانید با کمک مشاور عشق قدیمی خود را فراموش کنید.

انتظاراتتان را تعدیل کنید:

تمام زندگی ها از روز اول بهترین و ایده آل نبوده اند. برای ساختن زندگی باید هر دو در کنار هم تلاش کنید و یک زندگی خوب بسازید. اگر کمبودی در زندگی می بینید یا چیزی را در وجود همسرتان دوست ندارید، برای ساختن آن و تغییر همسرتان تلاش کنید.

از ازدواجم پشیمان شده ام، چه باید بکنم؟

اگر هنوز عقد یا نامزد هستید، تا زمانی که به درک روشنی از احساس خود نسبت به زندگی مشترکتان نرسیده اید، عروسی نکنید.

اگر عروسی کرده اید، بچه دار نشوید.

گذشتن از هر مرحله و وارد شدن به مرجله بعدی، دست و پای شما را هر چه بیشتر می بندد. پس اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای پیشرفت رابطه عجله نکنید و اول با احساستان کنار بیایید.

از مشاور کمک بگیرید. دلایل پشیمانی از ازدواج را با یک مشاور در میان بگذارید و مشکلات را بررسی کنید. در بسیاری از موارد زوج درمانی می تواند به شما کمک کند که مشکلات را حل کنید و به تفاهم و توافق با همسرتان برسید.

پیشنهاد مطالعه:  ابراز علاقه به همسر و توصیه هایی برای یادگیری این مهارت

درصورتیکه با مشکلات و اختلافات جدی در دوران عقد روبرو هستید و برای احساس پشیمانی خود دلایل منطقی و محکمی دارید شاید گزینه جدایی برای شما معقول تر باشد.

همه چیز به این بستگی دارد که شرایط شما به طور منحصر به فرد بررسی شود.

چطور می توان از پشیمانی بعد از عقد جلوگیری کرد؟

بهترین کاری که می توانید برای خود و همسر آینده تان انجام دهید این است که شناخت کافی از یکدیگر به دست آورید. مرحله تحقیق درباره خواستگار را به خوبی و بادقت انجام دهید. برای شناخت کامل همسرتان حدود شش ماه را نامزد باشید و زیر نظر خانواده ها با یکدیگر در ارتباط باشید.

از همه مهم تر از مشاور قبل از ازدواج برای رسیدن به شناخت کافی از همسر و تجهیز به مهارت های سازگاری و ارتباطی استفاده کنید.

سخنی از سیمیاروم:

مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک زیادی می کند که از تردیدها و پشیمانی از ازدواج جلوگیری کنید. مشاور به شما کمک می کند که تصمیم مطمئن تری بگیرید. معمولا اگر مرحله تحقیق، نامزدی، شناخت و مشاوره را به خوبی طی کرده باشید، تصمیم مطمئن تری خواهید گرفت.

اما به هر حال، اگر این کارها را انجام نداده اید یا با وجود طی کردن تمام این مراحل، باز هم همه چیز به خوبی پیش نرفته و پشیمان شده اید، برای عروسی کردن عجله نکنید.

درست است که تا به اینجای این رابطه هزینه های زیادی کرده اید، زمان زیادی را از دست داده اید و شاید حتی به مشکل «حرف مردم» فکر می کنید، اما به یاد داشته باشید که ادامه زندگی با پشیمانی و تردید هزینه و تبعات بیشتری نه تنها برای شما، بلکه برای فرزندان آینده تان، دارد.

 ترس از آبرو و حرف مردم نباید به دلیلی برای ادامه زندگی اجباری و غلط تبدیل شود. فراموش نکنید که در بدترین حالت سختی های «حرف مردم» چند روز یا ماه است و پس از آن همه به زندگی خود مشغول می شوند و شما را تنها می گذارند. اما ادامه یک زندگی غلط و تبعات آن تا آخر عمر با شما همراه است.

پرسشی از مخاطبان:

احساس شما پس از ازدواج چه بود؟ آیا پشیمان شدید؟ دلیلتان برای پشیمانی از ازدواج چه بود؟

منبع:

10 Things to Try if You Regret Getting Married

برچسب‌ها:, , ,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar