16 مرداد 1401

کنار آمدن با تغییر در زندگی

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

بسیاری از افراد تا جایی که بتوانند تلاش می کنند از تغییر به دور بمانند، اما بالاخره در جایی از زندگی در دام آن می افتند. این تغییر می تواند شروع یک شغل جدید، زندگی در شهری دیگر، پایان یافتن یک رابطه، طلاق، بچه دار شدن، از دست دادن یک عزیز یا هر چیز دیگری باشد. از استراتژی های زیر برای کنار آمدن با تغییر در زندگی استفاده کنید:

اگر در زندگی روش های کنار آمدن با تغییر در زندگی را آموخته باشید، می توانید ریسک ابتلا به اضطراب و افسردگی را کاهش دهید. روابط شما شکوفا می شوند و بدنتان سالم تر می ماند. اما اگر نتوانید با تغییر کنار بیایید، هر تغییر کوچکی شما را در زندگی از پای در می آورد. کنار آمدن با تغییر در زندگی گاهی انعاف پذیری خوانده می شود. هر چند مقداری از حس انعطاف پذیری شما تحت تاثیر محیط و ژنتیک است، اما می توانید با تمرین و آموزش روش و سبک فکری خود را تغییر دهید.

اصول کنار آمدن با تغییر در زندگی:

در ادامه نگاهی به روش های درست برای افزایش سطح انعطاف پذیری و تحمل تغییر در زندگی را بررسی خواهیم کرد.

سطح کنترل خود را ارزیابی کنید:

گاهی در زندگی پیش می آید که حوادثی پیش روی ما قرار می گیرند که کنترلی بر آنها نداریم یا با فردی برخورد می کنیم که هرگز حاضر به تغییر رفتار و اعمال خود نیست. اما در عوض سرزنش کردن دیگران و تلاش بر سر امور لاینحل، افراد انعطاف پذیر به دنبال چیزهایی می گردند که می توانند کنترل کنند. برای ارزیابی سطح منترل خود بر یک موقعیت از خود بپرسید در چه موردی می توانم مسئولیت قبول کنم؟زمانی که به دنبال فرصتی برای قوی کردن خود و حل کردن تغییر باشید، از حس گیر کردن در یک موقعیت خلاص می شوید.

مطالب مرتبط
خطرات ایده آل گرایی

پس از حوادثی که شامل از دست دادن می شوند، مراقب خود باشید:

اغلب تغییرات در زندگی شامل از دست دادن مانند مرگ، از دست دادن شغل یا پایان یک رابطه می شود. حتی تغییرات مثبت مانند فارغ التحصیلی یا تغییر شغل هم می توانند شما را غمگین کند. خسارت وارده را به رسمیت بشناسید و به آنچه از این تجربه یاد گرفته اید توجه کنید. به دنیال دریافت کمک از سوی دوستان و خانواده باشید و اگر به کمک بیشتری برای کنار آمدن با تغییر در زندگی خود نیاز دارید، با یک مشاور صحبت کنید.

الگوهای فکری خود را بررسی کنید:

در زمان بروز تغییر بسیار احتمال دارد که همه چیز را به صورت سیاه و سفید ببینید یا فکر کنید بدترین چیز ممکن رخ داده است. اما اگر زمانی را به بررسی الگوهای فکری خود اختصاص دهید و منطق خود را در این رابطه بررسی کنید، می توانید فکر خود را در مسیر انعطاف پذیری هدایت کنید. اگر نمی توانید ذهن خود را آرام کنید، به دنبال یادگیری تکنیک های مدیتیشن، مانند ذهن آگاهی یا تنفس عمیق باشید. در این شرایط می توانید کنترل بهتری روی مغز خود داشته باشید و تغییرات بزرگ را ارزیابی کنید.

در حال زندگی کنید:

در حالی که فکر کردن به گذشته برای یافتن نقاط قوت خود اهمیت دارد، گاهی در زمان بروز تغییرات مهم افراد آنقدر درگیر آینده می شوند که حال را از یاد می برند. زمانی که نگران آینده باشید یا به این فکر هستید که چه اشتباهاتی انجام داده اید، از حال غافل می شود و وقایع اطراف را از دست می دهید. برای بازگشت به زمان حال، به بدن خود توجه کنید. چگونه به استرس ها پاسخ می دهید؟ هر روز زمانی را به آرامش و مدیتیشن اختصاص دهید و تمرکز خود را معطوف حال کنید.

مطالب مرتبط
رضایت بیشتر از زندگی شغلی و حرفه ای + بررسی دو مطالعه موردی

برای کنار آمدن با تغییر در زندگی ، اولویت های خود را مشخص کنید:

منعطف ترین افراد تغییر را فرصت برای بهبود زندگی خود می دانند نه هیولایی که باید از آن ترسید. تغییر در زندگی باعث می شود اولویت های شما بار دیگر مشخص شوند. زندگی خود را صرف چه چیزی کرده اید؟ چه چیزی واقعا برای شما اهمیت دارد؟ زمان و انرژی خود را برای چه چیزی هدر می دهید؟ با مشخص شدن ارزش ها و اهداف، کنار آمدن با تغییر در زندگی ساده تر می شود.

به علاوه، اولویت دهی به سلامت خود در زمان بروز تغییر در زندگی بدین معناست که از طلب کمک از دیگران در زمان نیاز نمی ترسید. انسان ذاتا موجودی اجتماعی است. بنابراین شما طوری طراحی نشده اید که در برابر تمام حوادث زندگی بدون حمایت دیگر دوام بیاورید. برای کنار آمدن با تغییر در زندگی از حرف زدن با یک مشاور نترسید و روش های انعطاف پذیری بیشتر در زندگی را یاد بگیرید. از تغییرات استقبال کنید و چالش ها را فرصتی برای ارتقا روح و جایگاه خود در زندگی ببینید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها