8 تیر 1401
تربیت جنسی چیست و چه اهمیتی دارد؟

آن چه باید از تربیت جنسی بدانید

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

سیمیاروم در راستای آگاهی بخشی و ارتقای سلامت روان جامعه، سلسله گفت‌وگوهایی را در حوزه سلامت روان و مشاوره روانشناسی در کلاب هاوس برگزار می‌کند. این اقدام از سال 1400 شروع شده و همچنان ادامه دارد. در 24 اردیبهشت 1401 نیز گفت‌وگویی در زمینه تربیت جنسی با دکتر حمید مهرابی از سکس تراپیست‌های معروف ایران که تجربه درمان و آموزش در این زمینه را در ایران و فرانسه داشته‌اند، شکل گرفت. در ادامه گزارشی از این گفت‌وگو را برای شما آورده‌ایم.

تربیت جنسی از چه طریق باید انجام شود؟

تربیت جنسی چیست؟

تربیت جنسی با آموزش جنسی متفاوت است. آموزش جنسی درواقع فقط افزایش آگاهی است؛ اما تربیت جنسی به کارآمدی رفتار می‌پردازد یعنی در واقع آموزشی است که منجر به نتیجه می‌شود. در صورتی که آموزش منجر به عمل نمی‌شود.
تربیت جنسی به این دلیل مهم است که کودکان امروز، افراد بالغ و والدین آینده جامعه هستند و کودکی که در معرض تربیت جنسی نادرست قرار گیرد، در آینده نیز ممکن است دچار اختلالات و انحرافات جنسی شود. کودکانی که خوب تربیت شوند، در 20 سال آینده جامعه خوبی خواهیم داشت.

تربیت جنسی چه اهمیتی دارد؟

اگر در گذشته، کنجکاوی‌های جنسی کودکانی درست پاسخ داده می‌شد، آزارگران جنسی هم وجود نداشتند. پس نتیجه پاسخ اشتباه، بسیار مخرب‌تر از پاسخ ندادن است و این پاسخ اشتباه ممکن است آغاز انحراف باشد. چنان که یک تئوری می‌گوید: اگر در کودکی کنجکاوی‌ها، سوالات و رفتار کودک، بد پاسخ داده شود، آن رفتار به جای سرکوب با شدت بیشتری در بزرگسالی نمایان می‌شود.
اگر کودکی دست به اندام جنسی خود بزند یا آن را به دیگران نشان دهد و والدینش اورا به شدت تنبیه کنند، این امکان بسیار وجود دارد که در بزرگسالی او منجر به عورت نمایی شود.
ما نباید نگران این باشیم که کودک چه چیزی را نمی‌داند؛ بلکه باید نگران این باشیم که چه می‌داند و چطور استفاده می‌کند؟ اگر خود ما اطلاعات درستی نداریم، بهتر است که ارائه نکنیم.

دانش غلط، نگرش غلط ایجاد می‌کند، نگرش غلط منجر به باور غلط می‌شود و بار غلط رفتارهای غلط می‌سازد. نمونه بارز این روند بیماری واژینیموس یا درد لگنی است که در آن اندام جنسی زنانه از دخول و پذیرش اندام جنسی مردانه جلوگیری می‌کند. این به این دلیل است که ذهن و باور او که از کودکی به او گفته‌اند نباید وارد رابطه جنسی شود، عضلات را منقبض می‌کند.

مطالب مرتبط
افسردگی نوجوان

نگاه غلط به تربیت جنسی

والدین باید توجه کنند که منظور از تربیت جنسی کودک، به زبان عامیانه چشم و گوش باز کردن کودک یا آموزش فساد به او نیست. متخصصان تربیت جنسی نیز همچون شما نگران این هستند که فرزندان دچار بلوغ زودرس یا ازدواج زود هنگام نشوند و این نکته را در مباحث خود در نظر می‌گیرند. در واقع نگاه اصلی در تربیت جنسی، تأکید بر بهداشت و سلامت جنسی است.
اگر اصطلاحات نادرستی برای اندام جنسی کودکان در نظر بگیریم، باورهای غلطی ممکن است در ذهن کودک شکل بگیرد. به طور مثال اگر نام گل برای اندام جنسی او بگذاریم او باور می‌کند که اندامی آسیب پذیر دارد که به محض تماس از بین می‌رود.

اطلاعات جنسی از چه طریق ارائه شود، بهتر است؟

مخاطبان سیمیاروم در شبکه‌های اجتماعی در جواب این سوال که پرسیده شده بود: اطلاعات جنسی را از چه طریق دریافت کرده‌اید؟، قریب به اتفاق پاسخ داده بودند که از گروه همسالان خود این اطلاعات را کسب کرده‌اند. اطلاعات در حوزه جنسی از دو طریق رسمی و غیر رسمی کسب می‌شود. اطلاعات رسمی از طریق متخصصان و پزشکان و اطلاعات غیررسمی از طریق افراد عادی، خود کودک و گروه همسالان در دسترس است.
در اروپا نیز اولین رده کسب اطلاعات همسن و سالان و رسانه است رتبه آخر به متخصصان می‌رسد. روش درست این است که آموزش توسط متخصصان انجام شود و در رده بعدی، مادر کودک. مادر نیز باید اطلاعات را از منابع معتبر و متخصصان کسب کند.

تربیت جنسی از چه سنی آغاز می‌شود؟

هرگونه اطلاعات صحیح جنسی باید متنایب با سن کودک ارائه شود. اطلاعاتی که برای کودک 0تا4 ساله در نظر گرفته می‌شود، با اطلاعات مربوط کودک 5تا8 ساله متفاوت است. اما به طور کلی بهتر است بدانید که تربیت جنسی در اصل پیش از به دنیا آمدن کودک آغاز می‌شود. تصمیماتی که پدر و مادر برای رشد فرزند و نحوه تربیت او می‌گیرند، بسیار در این زمینه اثرگذار است.

تربیت جنسی کودک بعد از مهاجرت چگونه است؟

تربیت جنسی کودک بعد از مهاجرت:

ممکن است فرهنگ خانواده با فرهنگ کشور مقصد در تعارض باشد و موضوعاتی که در کشور مبدأ به هیچ وجه موضوع بحث نبوده است، بعد از مهاجرت به چالش کشیده شوند. اکثر کشورها در سیستم آموزش و پرورش خود، آموزش جنسی را جزو وظایف و برنامه‌های خود قرار داده‌اند و توضیحات متخصصان و معلمان بسته به سن دانش‌آموزان طبقه‌بندی می‌شود. اما به طور کلی می‌توانید با معلم کودک یا مشاوران مدرسه صحبت کنید.

مطالب مرتبط
تک فرزندی خوب است یا بد؟

اگر یک خانواده با فرزند نوجوان خود مهاجرت کند، چطور می‌شود از چالش‌های شوک فرهنگی برای او جلوگیری کرد؟

به این دلیل که نوجوانان در دوره هویت یابی قرار دارند، توصیه اول این است که در این دوره مهاجرت نکنید؛ چون گاهی ممکن است نوجوان دچار طرحواره انزوای اجتماعی شود. اما اگر برای او از شرایط کشور مقصد بگویید، منابع اطلاعاتی مهم درباره کشور جدید را در اختیار او بگذارید تا با دید بازتری وارد جامعه جدید شود.
رفتار جنسی در بستری از فرهنگ شکل می‌گیرد. برای تربیت جنسی درست، می‌توانید نوجوان خود را به مشاوره جنسی ببرید و چه بهتر که این متخصص تجربه زندگی در کشور مقصد را داشته و با فرهنگ کشور مبدأ نیز آشنا باشد. این مشاوره جنسی باعث می‌شود که ضربه‌ها و آسیب‌های ناشی از شوک فرهنگی به حداقل برسد. تمام مشاوران سیمیاروم از این مزیت برخوردارند و شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در زمینه‌های مختلف به ویژه روانشناسی مهاجرت به صورت آنلاین از مشاوران سیمیاروم کمک بگیرید.

آموزش و پرورش در زمینه

تربیت جنسی چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

در کشورهای سراسر دنیا پروتکل‌هایی برای تربیت جنسی دانش آموزان در آموزش و پرورش وجود دارد. اما هر کودکی خاص است و تروماها و آسیب‌های هر کودک متفاوت از دیگری است. متأسفانه در ایران و کشورهای جهان سوم این نوع تربیت هنوز آن طور که باید در دسترس قرار ندارد و باورهای غلط نیز مانند داستان‌هایی درباره لک لک‌ها به این ضربه‌ها اضافه می‌کند. به همین دلیل کمک گرفتن از یک مشاور جنسی یا حتی یک سکس تراپیست می‌تواند بسیار موثر باشد.

اگر فرزند نوجوانم خود ارضایی کند، چه کار باید بکنم؟

این بحث بسیار مهم و مفصل است که حتما در آینده به صورت جداگانه به آن خواهیم پرداخت؛ اما در گام اول تقریبا تمام نوجوانان خودارضایی می‌کنند. طبق تحقیقات علمی صورت گرفته، خودارضایی هیچ عارضه جسمی و روانی ایجاد نمی‌کند و خطرناک نیست. در دوره نوجوانی به خاطر تغییر در هورمون‌ها نیاز به تخلیه انرژی رشد می‌کند که گاهی منجر به خودارضایی می‌شود. تنها چیزی که والدین بهتر است بررسی کنند این است که نوجوانان در این حین دچار اختلال عملکرد نشوند.
برای رزرو وقت مشاوره با دکتر حمید مهرابی می‌توانید به صفحه مشاور مراجعه کنید یا صفحه مشاوران سیمیاروم را مشاهده کرده و برای مشاوره کودک و نوجوان یا مشاوره جنسی، جلسات آنلاین خود را از هرجای جهان که هستید، رزرو کنید.
تهیه شده در تیم تولید محتوای سیمیاروم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =