ترس از دست دادن

ترس از دست دادن چیست؟ مارک مانسون، نویسنده و متفکر آمریکایی، بلاگر شناخته‌شده‌ای است که در زمینه روان‌شناسی و کمک به دیگران برای حل مشکلات شخصی می‌نویسد. پُست‌های وبلاگی او توصیه‌های مفیدی، برگرفته از زندگی شخصی، دیدگاه‌های روان‌شناختی و تجربیات اوست. ترس از دست دادن به قلمِ او و برگرفته از وبلاگ شخصی‌اش را در اپیزود اول سیمیاصدا با هم گوش دهیم…

من هم قبلا این مشکل را داشتم؛ درست مثل اعتیاد بود، با این تفاوت که مواد مصرف نمی‌کردم. درعوض اعتیادم تمایل به مصرف چیز‌هایی بود که نمی‌توانستم داشته باشم. داشتن چنین مُشکلی افتخار نیست. آن‌وقت‌ها از خانواده و دوستانم پنهانش می‌کردم و ظاهرم را طوری می‌ساختم که انگار‌نه انگار چیزی آزارم می‌دهد، اما از درون پریشان بودم…

ترس از دست دادن عارضه‌ای به‌نام فومو(FoMo) است، من مدت‌ها از آن رنج می‌بردم. شاید درباره‌ آن شنیده باشید یا شاید اصلا خودتان هم به‌نوعی درگیرش باشید.

(فومو) دقیقا یعنی چه؟

(فومو)، یعنی نوعی تمایل اجباری به تجربه‌ای خاص یا بودن در جایی نه به‌خاطر بهره‌ای که می‌بری، بلکه به‌خاطر ترس از نداشتن هر چیزی که خودت فکر می‌کنی در غیراین‌صورت عایدت نخواهد شد. این از دست دادن‌ها و فقدان‌ها تقریبا همیشه تخیلی بیش نیست.

«فومو» نوعی عذاب روانی خودساخته و یکی از بدترین توهم‌های ذهن ماست. ترس از دست دادن یعنی همان تصور غیرمنطقی، که همیشه به بقیه بیشتر از خودت خوش می‌گذرد یا مثلا این تصور پوچ که لحظه‌ی ناب زندگی درست نزدیک توست، اما این خودت هستی که تحویلش نمی‌گیری. فومو یعنی همان تصور غیرمنطقی‌ای که بعدی (این بعدی می‌تواند مکان، شخص یا اتفاق خاصی باشد) قرار است آن تمام‌عیارش باشد و تو با محدودکردن خودت به هر جایی که هستی یا هر کاری که می‌کنی، از دستش می‌دهی.

با اپیزود اول سیمیاروم با ما همراه باشید.