مهاجرت از طریق نیروی کار یکی از راه های مهم مهاجرت در بین ایرانیان است. در کشورهای مهاجرپذیر، تنوع فرهنگی در بین نیروی کار امر رایجی است. از سوی دیگر با وجود پیشرفت های تکنولوژی، کار با مشتریان خارجی امر غریبی نیست. مشکلات ناشی از تفاوت های فرهنگی مهاجران در محل کار دست کمی از مشکلات آنها در غلبه بر غم غربت ندارد.

مشکلات زبان مشترک از یک سو، تفاوت های فرهنگی نیز مانعی برای یک ارتباط و تعامل باز و مثبت می شوند. این مسائل بالقوه می توانند مانع پیشرفت شغلی مهاجران و حتی حفظ شغل فعلی شود.

راه حل رفع تفاوت های فرهنگی مهاجران در محل کار:

چند عبارت جدید یاد بگیرید:

از آنجا که ارتباط شفاف برای عملکرد درست ضروری است، لازم است که از نیازها و درخواست های همکاران و مشتریان خود باخبر باشید. بسته به تعداد مشتریان و همکاران خود و میزان تفاوت فرهنگی بین شما، شاید نتوانید همه زبان ها را فرابگیرید، اما می توانید از هر زبان چند جمله کلیدی و آشنا یاد بگیرید.

فرهنگ اطرافیان خود را فرابگیرید:

تفاوت های فرهنگی مهاجران در محل کار می تواند مانع مهمی برای درک یکدیگر به شما رود. زمانی را به یادگیری فرهنگ کشور مقصد اختصاص دهید. چیزهایی که آنها برایش ارزش قائل هستند و دوست دارند را یاد بگیرید: غذاها، لباس ها، جشن ها، مقررات محل کار و تفریحات اوقات فراغت. از آنجا که اطلاعات زیادی به صورت آنلاین وجود دارد، به راحتی می توانید از بسیاری از این تفاوت ها باخبر شوید. به خاطر این تلاش مضاعف، افرادی که با شما کار می کنند مسلما قدر آن را می دانند و به دلیل سازگاری بالا، شما را برای موقعیت های بهتر کاری پیشنهاد خواهند داد.

پیشنهاد مطالعه:  مهارت های مدیریت زمان توسط افراد موفق

روزی را برای گرامیداشت تفاوت های فرهنگی مهاجران در محل کار اختصاص دهید:

روزی را به این اختصاص دهید که همه همکاران گردهم آیید و هر یک از فرهنگ خود چیزی بگویید. می توانید آن را به یک مهمانی با غذا، لباس و سنت های فرهنگی متفاوت تبدیل کنید. بدین ترتیب نه تنها در جامعه جدید ادغام می شوید، بلکه فرصت خوبی برای آشنایی با تفاوت های فرهنگی مهاجران در محل کار پیدا می کنید.

پذیرای چیزهای جدید باشید:

پس از مهاجرت به کشور جدید، حداقل یک بار چیزهای جدید را امتحان کنید. حتی اگر آن چیز را دوست نداشتید، به خود برای داشتن شجاعت و اعتماد به نفس امتحان کردن آن افتخار کنید. اگر چیزی مخالف فرهنگ و باورهای شماست می توانید بدون ناراحت کردن دیگران و محترمانه آن را رد کنید. قرار نیست دور خود مرز بکشید، شما مهاجرت کرده اید تا پلی به سوی تفاوت های فرهنگی بسازید.

سازگار باشید:

اگر همکاران شما دارای الزامات فرهنگی خاصی هستند، مانند زمان دعا یا تعطیلات مذهبی، با نیازهای آنها برای تعیین برنامه کاری همکاری کنید. به هر حال روزی می رسد که شما نیز به همین نوع احترام به فرهنگ نیاز داشته باشید.

فارغ از نوع شغلتان، روشن فکر باشید. روش شما تنها روش صحیح جهان نیست. شما قرار نیست فرهنگ دیگران را عوض کنید یا باورهای آنها را تغییر دهید. بلکه باید زمینه مشترکی ایجاد کنید که در آن همه یکدیگر را درک می کنند و به تفاوت های فرهنگی یکدیگر ارج می نهند.

برچسب‌ها:, , ,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar