احتمالا دچار احساس تنهایی شده اید و ارتباطتان را با نوه های خود از دست داده اید. قطع ارتباط با نوه اتفاقی است که پس از مهاجرت فرزندان طبیعی است. شما سال ها در کنار فرزند خود زندگی کرده اید و ارتباط عاطفی عمیق تری با او نسبت به نوه ای دارید که شاید در سال های اول عمر از دیدن او محروم شده اید. دوری از نوه پس از مهاجرت باعث دلتنگی شدید مادر/پدربزرگ می شود. توجه به احساساتتان و رسیدن به استراتژی های کنار آمدن با این دلتنگی برای سلامت روانی و جسمی شما ضروری است.

شما تا زمانی که این دوری ادامه دارد دچار غم و اندوه خواهید بود، اما استراتژی های کنار آمدن با این دوری می تواند به بهبود حال شما کمک کند.

مهاجرت فرزندان و نوه ها چه احساسی در شما به وجود می آورد؟

 شوک و عصبانیت دوری از نوه پس از مهاجرت:

اگر دوری از نوه پس از مهاجرت به طور ناگهانی رخ داده باشد، احساس شوک طبیعی است. احتمالا از شنیدن این تصمیم از سوی فرزند خود شوکه می شوید. تصمیمی که به احتمال زیاد با عصبانیت و ناامیدی شما همراه می شود. شاید حتی از دست عروس/دامادی که محرک برنامه مهاجرت بوده است عصبانی شوید و او را مقصر بدانید. اما فرزندان شما دیگر بزرگ شده اند و آشیانه شما را ترک کرده اند. آنها اهدافی دارند که مهاجرت را راه رسیدن به آن دیده اند. مهاجرت مسیر سخت و پیچیده ای است، پشتیبان و همراه روانی فرزندان خود باشید.

فراموش نکنید که خشم بدترین دشمن شماست. باعث می شود که روابط شما با خانواده تیره و تار شود و فاصله بین شما بیشتر شود.

همزمان، عدم ابراز خشم نیز می تواند به نیرویی مخرب تبدیل شود. در مورد احساس خود نسبت به دوری از نوه پس از مهاجرت با یک دوست، مشاور یا یکی از نزدیکان خود صحبت کنید. اگر مشاوری در اطراف خود سراغ ندارید، مشاوران آنلاین ما می توانند در کمترین زمان به شما کمک کنند.

گیجی و ناامیدی:

گاهی پدر/مادربزرگ ها از دوری از نوه های خود پس از مهاجرت احساس طرد شدن می کنند، هر چند اصلا چیزی تقصیر آنها نیست. احساس گیجی و ناامیدی در این روزها طبیعی است. نگران نباشید، مهاجرت باعث دوری شما از خانواده می شود اما راه های زیادی برای کاهش این دوری وجود دارد. ما به شما کمک می کنیم از این احساسات منفی رها شوید.

پیشنهاد مطالعه:  سلامت روان کودکان پناهنده و تمام آسیب های روانی به آنان

کنار آمدن با دوری از نوه پس از مهاجرت:

اجازه ندهید ندیدن نوه و فرزندان شما را از پا بیاندازد. به یاد داشته باشید که اوضاع خارج از کنترل شماست و آنها تصمیم خود را برای زندگیشان گرفته اند. پس این شما هستید که باید برای نزدیکی بیشتر و حل این دوری راهی پیدا کنید.

انتظار کاهش تماس ها را در روزهای اول مهاجرت داشته باشید:

مشکلات روزها و ماه های اول مهاجرت را درک کنید. هر چند شما انتظار دارید که در روزهای ابتدایی دوری از فرزندان و نوه های خود ارتباط بیشتری با آنها داشته باشید، اما حقیقت این است که آنها برای ترتیب دادن به امور راه زیادی پیش رو دارند و به مسائل زیادی باید رسیدگی کنند. این باعث می شود که تماس هایشان با شما کوتاه تر و با فاصله بیشتری انجام شود. نگران نباشید، این روزها می گذرد و به زودی می توانید در آرامش بیشتری با نوه های خود صحبت کنید.

دوری از نوه پس از مهاجرت و راهکارها

بعد از دوری از نوه پس از مهاجرت شادی را خلق کنید:

انرژی خود را به سوی فعالیت های مثبت هدایت کنید. دوری از نوه پس از مهاجرت سخت است و این دلتنگی با تماس های تصویری نیز به طور کامل برطرف نمی شود. سعی کنید برنامه روزانه خود را با برنامه های متنوع پر کنید تا عدم حضور فرزند و نوه هایتان در زندگی شما کمتر به چشم بیاید.

با تکنولوژی دوست باشید:

از تکنولوژی کمک بگیرید. تکنولوژی می تواند شما را از کیلومترها دورتر به هم نزدیک کند و شاهد رشد و پیشرفت فرزند و نوه های خود باشید. از روز خود برای آنها حرف بزنید و از روزمره های آنها بپرسید. سعی کنید نقاط مشترکی برای حرف زدن پیدا کنید تا موضوعات صحبت شما همچنان گرم باقی بماند.

مناسبت ها را فراموش نکنید:

تولد نوه شما چه تاریخی است؟ اجازه ندهید دوری جسمی، روح شما را از هم دور کند. تمام تاریخ های مهم برای فرزندان و نوه هایتان را به یاد داشته باشید و با استفاده از تکنولوژی در جشن های آنها حضور داشته باشید. اگر می توانید طوری تنظیم کنید که کسی هدیه شما را در آن تاریخ به دست فرزند و نوه هایتان برساند. برای مثال، اگر دوستی از چند ماه قبل در حال سفر به کشور محل اقامت فرزند شما است، از او بخواهید هدیه نوه هایتان را با خود ببرد و به دست آنها برساند.

پیشنهاد مطالعه:  فرار ایرانیان مهاجر از یکدیگر : چرا ایرانی ها از هم دوری می کنند؟ و نظرات ایرانیان خارج از کشور

در جریان زندگی نوه های خود باشید:

هر چند از آنها دور هستید، اما هنوز هم می توانید از زندگی آنها بدانید. چه مهارتی را به تازگی یاد گرفته است؟ کلاس ویالن رفته یا در تیم بسکتبال مدرسه عضو شده؟ مسابقه بعدی او چه تاریخی است؟ چه فرصتی برای کاستن از دوری از نوه پس از مهاجرت بهتر از آن که همان شب از نتیجه مسابقه بپرسید؟ با دوستان خود به کمپ تابستانی رفته است؟ داستان او درباره دوستانش و تجاربی که کسب کرده است را با اشتیاق بشنوید و از دیدن عکس هایش استقبال کنید.

بعد از دوری از نوه پس از مهاجرت سفر کنید:

برای دیدن نوه های خود برنامه ریزی کنید. هر چند دیگر نمی توانید تمام آخر هفته ها را با نوه های خود سپری کنید، اما این چیزی از شیرینی دیدارهای سالانه کم نمی کند.

| مطالعه مطلب جامع “مشاوره روانشناسی مهاجرت و هر آنچه باید در مورد آن بدانید” به شما پیشنهاد می شود |

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه افسردگی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه افسردگی و اضطراب دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر اصغرنژاد

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفربوالهری

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar