خداحافظی بخش جدایی ناپذیر مهاجرت است. بسیاری از مهاجران و خانواده های آنها از خداحافظی نفرت دارند و حتی از آن اجتناب می کنند. سختی خداحافظی تنها مخصوص بار اول نیست. حتی پس از سال ها مهاجرت، خداحافظی پس از یک تعطیلات طولانی و ملاقات با خانواده نیز سخت است. این باعث می شود که روزهای قبل و بعد از خداحافظی سخت تر از هر زمان دیگری طی شود. هر چند سختی خداحافظی برای مهاجرت انکارناپذیر است، اما با انجام صحیح آن می توانید کار را برای خود و خانواده ساده تر کنید.

خاطره ای از سختی خداحافظی برای مهاجرت:

خداحافظی هیچ وقت برایم ساده نبود. سال ها قبل که می خواستم مهاجرت کنم هم از خانواده ام خواستم با من به فرودگاه نیایند و تنها رفتم. حالا قرار بود مادر و پدرم را پس از دو سال دوباره ببینم. از اینکه قرار بود همگی دوباره کنار هم جمع شویم بسیار خوشحال بودم. آنها قرار بود یک ماه کنار من باشند و پس از آن به وطن بازگردند. ترس از لحظه خداحافظی آنقدر برای من زیاد بود که در طول یک ماهی که خانواده ام کنارم بودند، دائما به آن لحظه فکر می کردم و اصلا نتوانستم آن طور که می خواستم از حضور خانواده ام لذت ببرم. از چند روز مانده به پرواز پدر و مادرم، حال خوبی نداشتم. دائما خودم را در دستشویی و حمام پنهان می کردم و بغضم را فرو می خوردم. با بچه ها و حتی والدینم بدخلقی می کردم و خلاصه اصلا نتوانستم روزهای خوبی را برای خانواده ام بسازم. روز آخر، از همسرم خواستم والدینم را به فرودگاه ببرد و خودم را تا بعداز ظهر در اتاق حبس کردم. یک هفته طول کشید تا دوباره به حالت عادی بازگردم، اما گاهی به آن فکر می کنم که کاش در فرودگاه حاضر می شدم و تا لحظه آخر از حضور خانواده ام لذت می بردم.
یک مهاجر

سختی خداحافظی برای مهاجرت:

کارهای خود را نظم بدهید و به همه چیز فکر کنید:

اگر در ماه های آینده قصد مهاجرت دارید، از همین امروز برنامه های خود را تنظیم کنید و کارهای مهم را انجام دهید. از چیزهایی که دوست دارید عکس بگیرید و از مکان ها و آدم هایی که دوست دارید بازدید کنید. همین حالا این کار را انجام دهید. شما که نمی خواهید درست قبل از رفتن با تلخی از دست دادن دیدن یک نفر یا یک مکان خاطره انگیز روبه رو شوید؟ البته، مشغله های روزها و ماه های قبل از مهاجرت اجازه نمی دهد که به تمام برنامه ها و ایده های خود دست پیدا کنید. برنامه دقیقی تنظیم کنید. خداحافظی را زودتر شروع کنید، حتی چند ماه زودتر از رفتن. ماه آخر مهاجرت به قدری سریع پیش می رود که اصلا متوجه گذر زمان نخواهید شد. با برنامه ریزی و انجام تمام اموری که در ذهنتان داشته اید می توانید سختی خداحافظی برای مهاجرت را برای خودتان کمتر کنید.

پیشنهاد مطالعه:  دوستی که دستانش عطر بنفشه می‌دهد | سیمیاروم در کنار مهاجرین

مراقب خود و سلامتیتان باشید:

مهاجرت کار سختی است و برنامه خواب و خوراک فرد را به هم می زند. در ماه ها و روزهای منتهی به سفر سعی کنید بهتر بخوابید و از رژیم غذایی سالم تبعیت کنید، در غیر این صورت منتظر بستری زیر سرم، تلخی بیشتر و چشم های گود افتاده در فرودگاه قبل از رفتن باشید که تلخی دوری را برای همه بیشتر می کند. شادابی شما می تواند به دیگران احساس امنیت و اطمینان خاطر بدهد.

از خداحافظی فرار نکنید:

شاید فرار از این موقعیت ساده تر به نظر برسد، اما پس از رفتن احساس بدتری خواهید داشت.

تشکر کنید:

سختی خداحافظی برای مهاجرت بیشتر به خاطر آن است که انگار حرفی نیست که به هم بزنیم. از آدم هایی که در زندگی شما بوده اند تشکر کنید و به آنها بگویید که به نحوی باعث بهتر شدن زندگی شما شده اند. شاید کمی عجیب و سخت باشد، اما مهم است. می توانید حتی برای آنها کارتی حاوی تشکر تهیه کنید.

| مطالعه مطلب “مشاوره روانشناسی مهاجرت و هر آنچه باید در مورد آن بدانید” به شما پیشنهاد می شود | 

اگر خداحافظی در فرودگاه برای شما سخت است، این کار را در جای دیگری انجام دهید:

معمولا مهاجران قبل از رفتن یک مهمانی خداحافظی می دهند. بهتر است بین شادی و هیجان مهمانی و تلخی خداحافظی در فرودگاه، فاصله ای ایجاد کنید. می توانید خداحافظی را شب یا ساعاتی قبل از رفتن در یک کافه یا یکی از مکان های خاطره انگیز خانوادگی برگزار کنید.

احساس راحتی بکنید:

سختی خداحافظی برای مهاجرت چیزی طبیعی است. نیازی نیست ظاهرسازی کنید. بسیاری از افراد با پرهیز از خداحافظی می خواهند که خانواده خود را از رنج و گریه به دور نگه دارند. اما برای حفظ سلامت روان و لذت بردن از آنچه پیش روست، لازم است با احساسات خود روبه رو شوید.

پیشنهاد مطالعه:  مشاوره روانشناسی مهاجرت و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

مراقب خود و خانواده تان باشید:

چه چیزی به شما آرامش می دهد؟ چه کاری خانواده تان را خوشحال می کند؟ به خانواده خود توجه کنید و به روش های ساده و کوچک شادی را به چشم های آنها بیاورید. مادرم عاشق چای زعفرانی بعداز ظهر است، پدرم دوست دارد عصرها کسی با یک بشقاب میوه از او پذیرایی کند. من عاشق بستنی هستم و دخترم تقریبا به تمام چیزهای ریز و درشت مغازه ها علاقه دارد. این زبان عشق خانواده ماست و از آن برای کاستن از سختی خداحافظی برای مهاجرت استفاده می کنیم.

خداحافظی را به چیزی هیجان انگیز تبدیل کنید:

سخت ترین خداحافظی با هیجان ایجاد شادی در فرد مقابل ساده تر می شود. در چمدان مسافرتان، بی خبر، هدیه ای قرار دهید. به نوع هدیه فکر کنید و چیزی را انتخاب کنید که بعدا در او هیجان و شادی ایجاد کند. در اتاق والدین/دوستان و آشنایان خود هدیه ای بگذارید تا پس از خداحافظی از شما با آن روبه رو شوند و لبخند را به لبشان بیاورد.

سختی خداحافظی برای مهاجرت

به امیدهای پیش رو فکر کنید:

سختی خداحافظی برای مهاجرت امری غیر قابل انکار است. شاید با رعایت تک تک نکات فوق باز هم رفتن به سمت فرودگاه قلب شما را هزار تکه کند. به چیزهای خوبی فکر کنید که پیش روی شما و خانواده قرار دارد. به برنامه های خود برای آینده فکر کنید و آنها را در ذهن خود مجسم کنید. شما برای هدفی اینجا هستید و باید آن را محقق کنید تا ارزش این همه سختی را داشته باشد.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه افسردگی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه افسردگی و اضطراب دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر اصغرنژاد

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفربوالهری

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar