دیگر این موضوع چیز عجیبی نیست که نوجوانان برای ارتباطات خود از گوشی همراه استفاده کنند. نوجوانان از رسانه های اجتماعی، پیام رسان ها و تماس تصویری برای برنامه ریزی، برقراری رابطه، انجام امور و برقراری رابطه عاشقانه استفاده می کنند. دیگر از آن روزهایی که والدین نگران قبض تلفن همراه فرزندشان بودند خیلی گذشته است، چون طرح های نامحدود زیادی عرضه می شود که برای درگیر شدن در رابطه و آشنایی با دوستان جدید خیلی خوب هستند. بله، درست است. برقراری ارتباط در نوجوانان امروز به راحتی و در کسری از ثانیه در اتاق خوابشان صورت می گیرد. در این میان، مدیریت محتوای جنسی در تلفن همراه نوجوانان اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

ارسال محتوای جنسی به هر نوع پیام، تصویر یا فیلمی گفته می شود که از طریق دستگاه های ارتباطی برای دیگری ارسال شود. این نوع محتوا می تواند شامل تصاویر مستهجن، حرف های جنسی یا تحریک به تجربه این کار باشد. از آنجا که امروزه اغلب نوجوانان از این وسایل ارتباطی استفاده می کنند، ریسک دسترسی به محتوای جنسی به نگرانی والدین و مسئولان تبدیل شده است.

آمار نگران کننده در مورد دسترسی نوجوانان به محتوای جنسی:

مطالعه ای که به تازگی در ژورنال روانشناسی نوجوانان و جوانان منتشر شده است نشان داده است که ارسال محتوای جنسی به امری رایج بین نوجوانان بدل شده است. این مطالعه داده های ۳۹ مطالعه بر روی نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۷ سال را بررسی کرده است.

نتایج نشان می دهد که:

  • از هر ۴ نوجوان حداقل یک نفر پیام ها و ایمیل های صریح جنسی دریافت می کند.
  • از هر ۷ نوجوان حداقل یک نفر محتوای جنسی به دوستان خود ارسال می کند.
  • از هر ۱۰ نوجوان، به حداقل یک نفر بدون رضایت وی محتوای جنسی ارسال می شود.
  • از هر ۱۲ نوجوان، ۱ نفر به طور اتفاقی پیام های جنسی را به فرد دیگری ارسال کرده است.

در این بین نوجوانانی که به محتوای جنسی علاقه ای نشان نمی دهند، ممکن است در معرض تمسخر و فشار از سوی گروه های همسالان قرار گیرد که خود موجب بروز نشانه های اضطراب و افسردگی در آنان می شود.

مدیریت محتوای جنسی در تلفن همراه نوجوانان توسط والدین:

با توجه به پایین آمدن میانگین سنی استفاده از تلفن همراه در بین افراد، لازم است که والدین در این مورد با نوجوانان خود ارتباط مثبت و صریحی داشته باشند. والدین می توانند به نوجوان خود انتخاب های سالم و مثبت را در استفاده از تکنولوژی آموزش دهند.

در مورد محتوای به اشتراک گذاشته شده در اینترنت با فرزند خود صحبت کنید:

نوجوانان به سخنرانی و نصیحت واکنش مثبتی ندارند. با این حال، خواندن خبرهایی در مورد عواقب درگیر شدن در این مسائل یا صحبت های افراد مشهور مانند ورزشکاران و بازیگران در این مورد می تواند آنها را آگاه کند.

از خبر به عنوان ابزار آموزشی استفاده کنید. زمانی که خبری در مورد جرایم سایبری می شنوید، صحبت در این مورد را با فرزندتان شروع کنید. اصول صحیح به اشتراک گذاری فیلم ها و تصاویر و محتوای ایمن در این مورد را به فرزندتان آموزش دهید. از آنها بخواهید لوکیشن خود را همیشه خاموش نگه دارند، عکس های خصوصی را انتشار ندهند و پیش از انتشار هر محتوایی در مورد آن فکر کنند یا از کسی نظر خواهی کنند.

در مورد فشار از سوی دوستان با فرزندتان صحبت کنید:

نه گفتن به چیزی که همه به آن بله می گویند دشوار است. فشار دوستان می تواند موجب شود که فرزندتان به انجام کاری متقاعد شود. از فرزندتان در مورد محتوایی که دوستانش به اشتراک می گذارند سوال کنید و احساس او نسبت به این محتوا را بررسی کنید. حرف زدن در این مورد وجود نیاز به کمک در این مورد را در فرزندتان مشخص خواهد کرد.

به فرزندتان راهی برای نجات از دست دوستانش نشان دهید. به آنها بگوید که والدینش تلفن همراه و اکانت اجتماعی او را بررسی می کنند و او نمی تواند چنین محتوایی را در تلفنش نگه دارند. سرزنش کردن فرزندتان در این مورد، تنها باعث افزایش فشار بر او می شود.

در مورد برخورد با دریافت چنین محتوایی با فرزندتان صحبت کنید:

نوجوانان دوست ندارند دوستان خود را به دردسر بیاندازند. گاهی آنها چیزهایی را از والدین خود مخفی می کنند تا برچسب دهن لق نخورند. گاهی نیز خجالت می کشند و فکر می کنند به زودی ارسال این نوع محتوا متوقف خواهد شد.

به فرزند خود آموزش دهید که اگر چنین محتوایی دریافت می کند باید با یک بزرگ تر مورد اعتماد صحبت کند. بسیاری از نوجوانان نمی دانند که ارسال محتوای جنسی می تواند آنها را درگیر مسائل حقوقی کند. در این موارد کمک گرفتن از یک بزرگ تر ضروری است. شما می توانید از او حمایت کنید و اقدامات بعدی را انجام دهید.

صادق باشید:

حرف زدن در مورد این مسائل برای نوجوان سخت است، و گوش دادن به آن نیز برای والدین به همان اندازه دشوار است. تنها راه حفظ صمیمیت با فرزندتان این است که بدون قضاوت کردن به او گوش دهید.

در این مورد همان قدر راحت صحبت کنید که در مورد تکالیف مدرسه از او سوال کنید. در این گونه صحبت ها باید بین دو طرف اعتماد ایجاد شود. نوجوانان همیشه در مورد تکنولوژی یک گام از ما جلوتر هستند. این ما هستیم که باید آگاهی خود را ارتقا دهیم و به مدیریت محتوای جنسی در تلفن همراه نوجوانان توجه کنیم. اعتماد نقشی کلیدی در این مورد بازی می کند. اگر نوجوان شما بداند که با کمک گرفتن در این مورد دچار قضاوت شدن و عواقب ترسناک نمی شود، به احتمال بیشتری در این مورد از شما کمک خواهد گرفت.

سواد رسانه ای و مسائل جنسی را به او آموزش دهید:

امروزه سواد ابعاد گسترده ای یافته است. یکی از آنها سواد رسانه ای است که به نحوه به کارگیری ابزارهای رسانه مربوط می شود. طی چنین آموزشی فرزندتان می تواند خود به خوبی از پس مشکلات و معضلات رسانه های اجتماعی برآید.

مسائل جنسی را نیز در سن مناسب به او آموزش دهید. یکی از مهمترین علل رو آوردن به محتوای جنسی، برآورده کردن حس کنجکاوی است. در این میان ممکن است نوجوانان به اطلاعات نادرست از رابطه جنسی برسند و تصور غلطی از آن پیدا کنند. این می تواند زندگی آینده آنها را با مشکل رو به رو کند. آموزش صحیح و دریافت اطلاعات کافی در این مورد می تواند از جستجوی سیری ناپذیر در نوجوان برای رسیدن به محتوای جنسی جلوگیری کند.