17 مرداد 1401
مقابله با سندرم آشیانه خالی

مقابله با سندرم آشیانه خالی: بهبود حال روحی والدین پس از رفتن فرزندان

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

روزی که آخرین فرزند خانه را ترک می کند، چه برای رفتن به دانشگاه، پیدا کردن شغل، ازدواج یا هر دلیل دیگری باشد، تغییر بزرگی در زندگی والدین رخ می دهد. نحوه فکر کردن شما به خودتان و اولویت هایتان، نقش والدی و اولویت دادن به فرزندان دیگر به شکل قبل نیست. آشیانه خالی پایان یکی از فازهای زندگی شماست، اما می تواند یک شروع هیجان انگیز هم باشد. برای مقابله با سندرم آشیانه خالی از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

مقابله با سندرم آشیانه خالی:

برنامه ریزی برای آینده:

ممکن است به آشیانه خالی خود نگاه کنید و احساس غم و افسردگی کنید، دلتنگ بچه های خود باشید و آرزو دارید دوباره به اول برگردید و همه زندگی خود را از اول شروع کنید. به جای آرزو کردن آنچه گذشته است، زمان شروع برنامه ریزی و خیال پردازی در مورد آینده است.

اگر والدینی هستید که فرزندانتان خانه را ترک کرده اند، به خود زمان بدهید تا با شرایط زندگی و نبودن فرزندان خود کنار بیایید. سپس، فکر کنید که دوست دارید بعد چه کار بکنید.

بسیاری از والدینی که فرزندان آنها خانه را ترک کرده اند نمی دانند برای پر کردن وقتی که پیش از این به مراقبت از فرزند خود اختصاص می دادند از کجا شروع کنند. بهترین نقطه برای شروع این است که به گذشته و کودکی خود فکر کنید. از چه کاری برای بازی لذت می بردید؟ سرگرمی های شما چه بودند؟

شاید نقاشی کشیدن را دوست داشتید یا از ساختن کارهای هنری لذت می بردید. شاید همیشه برای بازی در تئاتر داوطلب بوده اید. شاید از تنیس یا نرمش لذت می بردید. چرا دوباره به همان فعالیت ها بازنگردید و دوباره قلم مو را در دست نگیرید، در کلاس های هنری ثبت نام نکنید، یا دوباره وارد حرفه ورزشی خود نشوید؟

دوباره عاشق شوید:

شاید سال ها زندگی در کنار فرزندان باعث شده است که به همسر خود آن طور که باید توجه نکنید. رابطه جنسی با وجود فرزندان بالغ در خانه دشوار و استرس آور است. عاشقانه های دو نفره با وجود فرزندان دیگر به اندازه قبل شورانگیز نیست. برای مقابله با سندرم آشیانه خالی کافی است به همسر خود توجه بیشتری بکنید و به او عشق بورزید. اگر رابطه شما در طول سال ها زندگی مشترک دچار مشکل شده است، وقت آن است که با کمک مشاور دوباره از نو شروع کنید.

مطالب مرتبط
ترس از مرگ در بزرگسالان و کودکان و راهکارهای غلبه بر آن

به دنیا دوباره سلام کنید:

فرزندپروری به صرف زمان زیادی در خانه و جامعه نیاز دارد. حالا شما زمان زیادی در طول روز دارید که خالی است و برنامه ای از قبل برای آن تعیین نشده است. پس زمان خوبی است که بیرون بروید و دنیا را ببینید. حالا می توانید بدون نگرانی در مورد فرزندان خود به مسافرت های طولانی بروید. آخر هفته ها، بدون فرزندانی که نگران درس و تحصیل آنها باشید به نظر طولانی تر و کسل کننده تر می رسد. پس زمان خوبی است که نقاط دیدنی اطراف شهر خود را بگردید و سفرهای یک روزه ای به هر کجا که دوست دارید داشته باشید.

برای مقابله با سندرم آشیانه خالی به خود و خانه خود رسیدگی کنید:

برنامه ریزی برای آینده و مقابله با سندرم آشیانه خالی کمی سخت و خسته کننده به نظر می رسد. اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید احتمالا خانه شما دیگر شبیه به موزه ای از گذشته شده است. شاید به دور ریختن برخی چیزها یا تغییر دکوراسیون نیاز داشته باشید. به هر صورت، تصور تغییر فضا نه تنها هیجان انگیز است، بلکه روش خوبی برای مقابله با سندرم آشیانه خالی است.

اگر نمی توانید دکور خانه خود را عوض کنید، برای مدتی درب اتاق خواب فرزندتان را ببندید و تمرین کنید از کنار اتاق او بدون احساس افسردگی رد شوید. دور ریختن وسایل یکی از راه های خوب برای مقابله با سندرم آشیانه خالی ناشی از رفتن بچه ها و زندگی در جای جدید است.

راهکارهای مقابله با سندرم آشیانه خالی

مراقب خود باشید:

شما حداقل 18 سال از فرزندان خود مراقبت کرده اید و شاید در این مدت خود را فراموش کرده اید. حالا شانس آن را دارید که عادت های خود را تغییر دهید و روی خودتان تمرکز کنید. به جای آنکه به تلفن خیره شوید، هر روز عصر به یک پیاده روی کوتاه در اطراف خانه بروید. به جای درست کردن یک شام مفصل، سالاد و سوپ ساده ای درست کنید. هر وقت توانستید چرتی بزنید. شما سال های زیادی با تلاش زیاد کار کردید و حالا حق شماست که هر کاری را که دوست دارید انجام دهید.

مطالب مرتبط
کتک زدن همسر و راهکارهایی برای زنان بی پناه

مشتاق ملاقات فرزند خود باشید اما بی قرار نشوید:

فرزند بالغ شده شما را ملاقات خواهد کرد و شما نیز به ملاقات او می روید. مشتاق صرف زمان در کنار او، بدون نیاز به نگرانی برای شستن لباس ها، انجام امور شخصی یا پختن غذای مورد علاقه او باشید. می توانید در روزهای خاص برای یک دورهمی بزرگ برنامه ریزی کنید، اما در روزهای دیگر بهتر است لذت بردن از حضور او را به هر چیز دیگری ارجح بدانید. اگر به ملاقات فرزند خود می روید، از وجود اتاق و فضای کافی برای خود مطمئن شوید، در غیر این صورت شاید هتل گزینه بهتری باشد.

برای خود دست بزنید:

هدف هر پدر و مادری این است که فرزند خود را به دانشگاه، سربازی، کار و دیگر تجارب بزرگسالی بفرستد. هر پدر و مادری می خواهند شاهد بزرگ شدن، مستقل شدن و اعتماد به نفس فرزند خود باشند. اگر فرزند شما به عنوان یک بزرگسال به همه اینها دست یافته است، شما در مسیر زندگی به خوبی او را هدایت کرده اید و حالا در پایان این راه وقت آن است که خود را تشویق کنید. شما کار خود را به خوبی انجام داده اید، هر چند که همه می دانیم وظیفه پدر و مادر هیچ وقت واقعا تمام نمی شود. شما تا ابد پدر و مادر باقی می مانید.

هر یک از روش های فوق را که برای مقابله با سندرم آشیانه خالی انتخاب می کنید، به یاد داشته باشید که حالا زمان خوبی است که می توانید هر کاری را که دوست دارید، نه هر کاری که فرزندتان به آن نیاز دارد، انجام دهید. از دوره جدید زندگی خود لذت ببرید و فرصت های آن را کشف کنید.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها