6 اسفند 1402
کنار آمدن با سرطان

کنار آمدن با سرطان

اگر به تازگی تشخیص ابتلا به سرطان در شما داده شده است، دانستن آنچه پیش روی شماست و برنامه ریزی برای آینده می تواند از استرس شما کم کند. دریافت تشخیص سرطان تجربه بسیار سختی است. پس از تشخیص، بیمار احساس اضطراب، ترس و بیچارگی می کند و هیچ راهی برای کنار آمدن با سرطان به ذهنش نمی رسد. بسیاری از بیماران حتی از درمان خودداری می کنند و دچار ناامیدی مفرط می شوند. اختلال استرس پس از سانحه در این بیماران رایج است که در صورتی که بر روند و دریافت درمان در آنان تاثیر داشته باشد، به کمک تخصصی یک روانشناس یا مشاور نیاز است.

راهکارهای کنار آمدن با سرطان:

در مورد سرطان خود بیشتر بدانید:

سعی کنید تا جای ممکن تمام اطلاعات لازم و پایه را در مورد بیماری خود جمع آوری کنید تا در مورد درمان تصمیم بهتری بگیرید. این سوالات را با خود در مطب پزشک همراه داشته باشید:

 • من چه نوع سرطانی دارم؟
 • کدام اعضای بدن را درگیر کرده است؟
 • آیا پخش شده است؟
 • آیا قابل درمان است؟
 • شانس درمان چقدر است؟
 • چه روند و آزمایشاتی را باید طی کنم؟
 • گزینه های درمان چیست؟
 • آیا درمان به نفع من است؟
 • در طول درمان چه چیزی در انتظار من است؟
 • عوارض درمان چیست؟
 • چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟
 • چه کاری برای پیشگیری از عود سرطان خود می توانم انجام دهم؟
 • شانس ابتلا به سرطان در دیگر اعضای خانواده من چقدر است؟

خانواده خود را نیز همراه ببرید تا آنها نیز آنچه لازم دارند را بشنوند. همچنین، به این فکر کنید که چقدر دوست دارید در مورد بیماری خود بدانید. برخی دوست دارند از تمام جزئیات باخبر شوند. برخی دیگر ترجیح می دهند تنها موارد اصلی را بدانند و جزئیات را به پزشک خود می سپارند. در مورد تصمیم خود به پزشک اطلاع دهید.

راهکارهای کنار آمدن با سرطان

نشانه های افسردگی را بشناسید:

افسردگی یک بیماری رایج اما جدی است. پس از دریافت تشخیص سرطان، بسیاری از بیماران دچار افسردگی می شوند. نشانه های افسردگی را بشناسید تا در صورت نیاز از یک مشاور یا روانشناس کمک بگیرید:

نشانه های افسردگی:

 • گیجی
 • احساس خستگی و ناامیدی
 • بی خوابی یا پرخوابی
 • احساس خستگی یا فقدان انرژی
 • کاهش اشتها و بی میلی به غذا خوردن
 • احساس غم
 • کاهش یا افزایش وزن

افسردگی در افرادی که درگیر بیماری می شوند، محتمل است. افسردگی می تواند مانعی برای ادامه درمان یا اثربخشی آن باشد. هدف تمام درمان‌های روانشناختی کمک به بیمار برای کنار آمدن با سرطان است، زیرا به مدیریت مشکلات هیجانی مخصوصا هیجانات منفی و فکری و کاهش تنش فکری کمک می کند.

دیگر مشکلات روانی که ممکن است در پی تشخیص سرطان در بیمار دیده شوند عبارتند از: مشکلات جنسی، خستگی روانی، افکار خودکشی، انواع اضطراب، اختلالات سازگاری، انکار، شرم، خشم، حالت‌های شبه روان پریشی، مشکلات ارتباطی بین فردی، مشکلات شخصیتی و اختلال استرس پس از سانحه. در تمام این شرایط به وجود یک روانشناس یا مشاور در کنار خود نیاز خواهید داشت.

دریافت تشخیص سرطان برای هر کس ضربه روانی بزرگی است، فشار روانی بسیار زیادی ایجاد می کند و زندگی فرد را با تغییر زیادی رو به رو می کند. از سوی دیگر درمان سرطان، درمانی تهاجمی است و مشکلات جسمانی و درد زیادی ایجاد می کند. در نتیجه، شخص از نظر روانی شکننده و آسیب پذیر می شود و همین می‌تواند مانع از تاثیرگذاری درمان شود یا میزان آن را کاهش دهد. به همین جهت توجه به درمان های روانشناختی از عناصر مهم درمان این بیماری است.

احساس مسئولیت افراطی در برابر دیگران

خطوط ارتباطی را باز نگه دارید:

صداقت دو طرفه را با دوستان، خانواده، پزشکان و دیگر افراد دخیل در تشخیص سرطان حفظ کنید. اگر دیگران سعی کنند مسائل را از شما پنهان کنند یا شما سعی کنید بیش از حد خود را قوی نگه دارید، احساس تنهایی خواهید کرد. مسیر کنار آمدن با سرطان را با هم طی کنید تا قدرتتان بیشتر شود.

منتظر تغییرات احتمالی باشید:

اکنون، پس از دریافت تشخیص سرطان و قبل از شروع درمان، بهترین زمان برای برنامه ریزی برای تغییر است. خود را آماده کنید تا کنار آمدن با سرطان ساده تر شود.

از پزشک در مورد تغییرات احتمالی سوال کنید. اگر قرار است لاغرتر شوید و موهای خود را از دست دهید، با یک متخصص لباس و آرایش در مورد شیوه های لباس پوشیدن، آرایش صورت و مو برای احساس راحتی و جذابیت بیشتر صحبت کنید. نداشتن مو هیچ چیزی را در مورد هویت شما از بین نمی برد، اما اگر نمی توانید ظاهر خود را تحمل کنید به خرید یک کلاه گیس مطابق با ظاهر خود فکر کنید.

به تغییراتی که قرار است در زندگی شما پیش بیاید نیز فکر کنید. درمان چقدر از وقت و انرژی شما را می گیرد. آیا باید در بیمارستان بستری شوید یا پس از درمان به خانه برمی گردید؟ آیا می توانید در طول درمان کار کنید؟ اگر درمان نیازمند قطع امور فعلی زندگی است، ترتیبات مقتضی را اتخاذ کنید.

سبک زندگی سالم را دنبال کنید:

شما می توانید سطح انرژی خود را حفظ کنید. یک رژیم غذایی سالم، همراه با استراحت کافی برای مدیریت استرس و خستگی برای کنار آمدن با سرطان لازم است.

اجازه دهید خانواده و دوستان به شما کمک کنند:

خانواده می توانند به انجام برنامه ریزی ها، حمل و نقل، آماده کردن غذا و انجام امور شخصی شما کمک کنند. کمک آنها را بپذیرید. پذیرفتن کمک آنها حس مشارکت در زمان های سخت را به خانواده می دهد. از خانواده نیز بخواهید کمک دوستان و آشنایان را بپذیرند. این کار از فرسودگی خانواده در طول پرستاری جلوگیری می کند.

اهداف و اولویت های خود را بشناسید:

چه چیزی در زندگی شما واقعا اهمیت دارد؟ زمانی را برای کاری که برای شما اهمیت دارد بیابید. اگر لازم است به اطرافیان خود نزدیک تر شوید. افکار و احساسات خود را با آنها در میان بگذارید. سرطان بر تمام روابط شما تاثیر می گذارد. ارتباط گرفتن به شما کمک می کند که اضطراب و ترس ناشی از بیماری را مدیریت کنید و کنار آمدن با سرطان ساده تر می شود.

 راهکارهای خود را برای کنار آمدن با سرطان بیابید:

هر کسی با سرطان به نحوی کنار می آید. می توانید از ایده های زیر کمک بگیرید:

تکنیک های آرامش بخشی را تمرین کنید.

دفترچه ای برای یادداشت احساسات و سازماندهی به افکار خود داشته باشید.

در مواجهه به تصمیمات سخت، مزایا و معایب هر گزینه را بررسی کنید.

زمانی را برای تنها بودن در نظر بگیرید.

سعی کنید تا حد امکان روتین سابق زندگی خود را حفظ کنید و فعالیت های لذت بخش قبلی خود را ادامه دهید.

1/5 - (1 امتیاز)
Share
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها