آیا نگران اعتیاد فرزند خود به تلفن همراهش هستید؟ حق با شماست. امروزه تهدید اعتیاد کودکان به تلفن همراه جدی تر شده است. صفحه نمایش الکترونیکی به قدری جذاب شده است که مشتاق کردن کودک به چیز دیگری دشوار شده است. در نتیجه کودکان و نوجوانان به راحتی به این دستگاه ها وابسته می شوند.

| مشاوره فرزندپروری و تربیت بچه و هر آنچه باید در مورد آن بدانید |

 

منابع اصلی اعتیاد کودکان به تلفن همراه:

یوتیوب یکی از عوامل اصلی اعتیاد کودکان به تلفن همراه و منبع عمده نگرانی والدین است. اگرچه یوتیوب امکان کنترل والدین را فراهم کرده است، اما تحقیقات نشان می دهد که درصد کمی از والدین از این مزیت استفاده می کنند یا از آن آگاهی دارند.

جدیدترین نگرانی والدین شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک است که اخیرا مسنجر کودکان را راه اندازی کرده است. بسیاری از متخصصان خواستار توقف فعالیت این برنامه شده اند زیرا رشد طبیعی کودکان را مختل می کند.

این متخصصان در نامه ای به مارک زاکربرگ نوشته اند: “کودکان آماده ورود به رسانه های اجتماعی نیستند. آنها مهارت کافی برای برخورد با پیچیدگی های روابط آنلاین، که اغلب حتی ممکن است به سوتفاهم و تعارض بین کاربران بالغ نیز می انجامد، را ندارند. در عین حال کودکان از بلوغ فکری کافی برای درک حریم شخصی برخوردار نیستند. بیشتر کودکان نمی توانند در مورد انتشار تصاویر شخصی و دسترسی سایر کاربران به اطلاعات شخصی خود تصمیم آگاهانه ای بگیرند.

با این حال، فیس بوک مسیری برخلاف حامیان حقوق کودک پیموده است. این شرکت در حال حاضر دسترسی به این نرم افزار را گسترش داده است. دلیل فیس بوک این است که کودکان به هر حال از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند. بنابراین چرا نباید به این بازار بزرگ وارد شود؟

پیشنهاد مطالعه:  برخورد با همسر چشم چران

تحقیقات نشان می دهد که 93 درصد از کودکان بین 6 تا 12 سال به تلفن همراه یا تبلت دسترسی دارند و 66 درصد آنها حتی دستگاه مخصوص به خود را در اختیار دارند.

 

منابع اصلی اعتیاد کودکان به تلفن همراه

 

معایب ارتباطات مجازی برای رشد کودک:

اگرچه رسانه های اجتماعی امکان ارتباط یافتن کودکان و نوجوانان را با دوستان و فامیل خود فراهم کرده اند، اما پیام های متنی امکان برقراری تماس چشمی و درک احساسات پشت کلمات را فراهم نمی کنند. در نتیجه، بر خلاف هدف اولیه، این رسانه ها توانایی کودک برای برقراری یک رابطه اجتماعی سالم را کاهش می دهند.

اگرچه محققان تایید می کنند که تلفن های هوشمند نقش مثبتی در پرت کردن حواس کودک در روندهای درمان پزشکی دارند، اما مشکل از اینجا ناشی می شود که والدین از این دستگاه ها به عنوان یک اسباب بازی در بین فعالیت های روزمره مانند رانندگی یا غذا خوردن کودک استفاده می کنند. اعتیاد کودکان به تلفن همراه بر رشد زبانی، تعاملات و بازی آنها با همسالان تاثیر منفی می گذارد.

 

روش های مقابله با اعتیاد کودکان به تلفن همراه:

با فرزند خود تعامل کنید. ابتدا خودتان از یک نرم افزار استفاده کنید یا با آن بازی کنید، سپس آن را در اختیار کودک قرار دهید. می توانید همراه با کودک بازی کنید. در آخر از او بپرسید چه چیزی یاد گرفته است.

برای محدود کردن دسترسی به محتوای خوشنت آمیز یا پورنوگرافی، از ابزارهای کنترل والدین بر روی دستگاه های تلفن هوشمند استفاده کنید.

برای کنترل اعتیاد کودکان به تلفن همراه بهتر است بر میزان ساعت استفاده از دستگاه توسط کودک نظارت داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه:  اعتیاد به خرید یا اختلال وسواس خرید و راهکارهای مقابله با آن:

با کودک خود فعالیت های غیر دیجیتالی مانند کتاب خواندن و بازی با کارت و پازل انجام دهید.

روزهایی را به دورهمی های کودکانه اختصاص دهید تا کودک شما با همسالان خود ارتباط چهره به چهره داشته باشد و با آنها بازی کند.

برچسب‌ها:, , ,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar