افسردگی صبحگاهی به حالتی اطلاق می شود که در آن علائم افسردگی در صبح بدتر می شود (اندوه بیشتر، احساس کرختی بیشتر)، اما در ادامه روز فرد حس بهتری پیدا می کند. این حالت می تواند در اثر اختلال در ریتم خواب فرد باشد.

این علائم اغلب با نوعی از افسردگی عمده تحت عنوان افسردگی ملانکولی همراه است. گاهی سبک زندگی و تغییر رفتار می تواند به فرد در . کنار آمدن با افسردگی صبحگاهی کمک کند. نور درمانی و/یا دارو نیز می تواند مفید باشد.

علائم افسردگی صبحگاهی:

به طور کلی، افرادی که دچار نوسانات خلقی در شبانه روز هستند و صبح ها احساس اندوه، غم و فقدان انگیزه دارند، در ادامه روز احساس بهتری پیدا می کنند. دیگر علائم آن عیارتند از:

 • بیشتر از مقدار طبیعی خوابیدن
 • اشکال در بیدار شدن یا بیرون آمدن از تخت خواب
 • بی حالی و فقدان انرژی، که شروع فعالیت روزمره را سخت می کند یا انجام برخی فعالیت های صبحگاهی مانند خوردن صبحانه، دوش گرفتن، مسواک زدن و لباس پوشیدن را سخت می کند.
 • اشکال در تمرکز
 • ناامیدی یا التهاب
 • فقدان اشتیاق یا علاقه به شروع روز، حتی با وجود فعالیت های لذت بخش در برنامه روزمره

علل افسردگی صبحگاهی:

علت افسردگی صبحگاهی کاملا مشخص نیست، اما می تواند مربوط به ریتم ساعت درونی فرد باشد. الگوی طبیعی بیداری، دمای بدن، فشار خون و هورمون ها در بدن که در شبانه روز تغییر می کنند.

هر گونه اختلال در این ریتم می تواند در افسردگی نقش داشته باشد. حتی افرادی که دچار اختلالات خلقی نیستند نیز ممکن است در صورت اختلال در ریتم خواب دچار این علائم شوند. حتما شما هم تجربه آن را داشته اید که پس از یک دوران سخت و پرفشار و تحمل بی خوابی های مکرر دچار علائم افسردگی و اختلالات خلقی شده اید!

در واقع، در افراد آسیب پذیر، به خصوص اشخاص افسرده، هر گونه بی نظمی در ساعت درونی بدون، الگوی خواب و نور محیط می تواند باعث نوسانات خلقی و ناپایداری شوند. حتی بی نظمی خودخواسته در خواب (دیر رفتن به رخت خواب یا بیدار شدن در زمان های متفاوت) می تواند روی خلق و خوی شخص اثر داشته باشد.

تحقیقات نشان داده اند تلاش برای ثبات بخشیدن به برنامه شبانه روزی مانند زمان خواب و بیداری، غذا خوردن، ورزش کردن و زمان استراحت در کاهش اثرات افسردگی صبحگاهی اثر دارد.

افسردگی صبحگاهی

تشخیص افسردگی صبحگاهی:

پزشکان برای تشخیص این بیماری، از فرد در مورد حالات روحی او در طول روز سوال می‌ کنند. همچنین سوالاتی در مورد خواب، وزن و اشتها نیز پرسیده می شود. پزشک یا درمانگر طول مدت علائم را بررسی می کنند و احتمال بهبودی را در بیمار ارزیابی می کنند. بیماری های مشابه به افسردگی در بیمار بررسی می شوند و هر یک رد می شوند تا تشخیص قطعی ممکن شود. اطلاع از داروهای مصرفی و سابقه پزشکی بیمار نیز برای بررسی احتمال ابتلا به افسردگی ضروری است.

پیشنهاد مطالعه:  مطالعه موردی شخصیت پارانوئید و افسردگی

برای بررسی احتمال ابتلا به افسردگی صبحگاهی سوالات زیر از بیمار پرسیده می شود:

 • حال روحی تان صبح ها بدتر است یا شب ها؟
 • آیا صبح ها به زور از رختخواب بیرون می آیید؟
 • آیا حالات روحی شما در طی روز تغییر می کند؟
 • دچار اشکال در تمرکز هستید؟
 • آیا اخیرا در زندگی روزانه شما تغییری به وجود آمده است؟
 • چه چیزی حالتان را بهتر می کند؟

پاسخ سوالات فوق به تایید تشخیص کمک می کنند.

درمان افسردگی صبحگاهی:

مشخص نیست افسردگی باعث بی نظمی در ریتم بدن می شود یا بی نظمی در ریتم بدن باعث تشدید علائم افسردگی می گردد. تغییرات کوچکی در زندگی فردی می تواند به بهبود علائم کمک کند.

 • رفتن به رختخواب و بیدار شدن در زمان مشخصی از شبانه روز
 • چرت نزدن در طول روز، یا در صورت لزوم داشتن چرت کوتاه
 • اتاق خواب خود را واقعا به فضایی صرفا برای خواب اختصاص دهید که آرام، خنک و تاریک است.
 • در رختخواب خود هیچ فعالیتی به غیر از خواب یا رابطه جنسی نداشته باشید. ذهن شما به کاری که انجام می دهید عادت می کند. اگر در اتاق خوابتان تلویزیون تماشا می کنید یا بازی می کنید، خاموش کردن مغزتان دشوارتر می شود.
 • قبل از خواب، از مصرف الکل یا نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری کنید، چراکه هر دو با به خواب رفتن و کیفیت خواب تداخل ایجاد می کنند.
 • به فعالیت های خود نظم دهید. همان قدر که تنظیم ساعت خواب و بیداری در پیشگیری از افسردگی صبحگاهی اهمیت دارد، زمانبندی روزانه نیز اهمیت دارد. حداقل چهار ساعت قبل از رفتن به رختخواب کارهای خود را تمام کنید و اجازه دهید بدنتان به تدریج وارد فاز آرامش شود.
 • حداقل یک تا دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب تلویزیون و حتی تلفن همراه خود را خاموش کنید. نور این وسایل مانع به خواب رفتن شما می شود.
  شوک درمانی درمان با شوک یا ECT تاثیرات مثبتی دارد. در این روش، امواج الکتریکی را به مغز می فرستند و نوعی حمله عمدی را در آن ایجاد می کنند. در نتیجه تغییراتی در مواد شیمیایی مغز ایجاد و علائم افسردگی برطرف می شود. شوک درمانی روش مطمئنی است. چون زمانی که خواب هستید پزشک امواج الکتریکی را بسیار کنترل شده به مغز می فرستند تا بهترین نتیجه با کمترین خطر حاصل شود.
پیشنهاد مطالعه:  اختلال شخصیت پارانوئید چیست و چه علائمی دارد؟

نور درمانی نیز برای درمان افسردگی صبحگاهی اهمیت دارد. درمان شامل تاباندن طیف کاملی از نور روشن به چشم های شخص می شود. به بیمار آموزش داده می شود که روزانه به مقدار مشخصی در فاصله حدودا یک متری منبع نور بنشیند. هنگامی که نور از طریق چشم ها عبور می کند و به مغز می رسد، سروتونین آزاد می شود.

سروتونین ماده شیمیایی مهمی در مغز بوده که به عنوان «انتقال دهنده عصبی» شناخته می شود و انتقال دهنده عصبی، مولکولی در مغز است که به سلول های عصبی کمک می کند که با یکدیگر کار کنند. کاهش این ماده با ابتلا به افسردگی همراه است.

مصرف برخی داروها نیز به درمان افسردگی صبحگاهی کمک می کند. برای مثال، داروهای بازدارنده های بازجذب سروتونین-نوراپی نفرین می توانند به پیشگیری از جذب مجدد این دو ماده شیمیایی کمک کند تا انتقال دهنده های عصبی بیشتری در مغز باقی بماند.

افسردگی یکی از رایج ترین اختلالات خلقی است که می تواند موجب ناتوانی فرد در زندگی روزمره شود. در صورتی که شاهد علائم افسردگی در خود هستید، با ما تماس بگیرید.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه افسردگی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه افسردگی و اضطراب دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر اصغرنژاد

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفربوالهری

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar