3 خرداد 1401
رابطه جنسی در باراداری

رابطه جنسی در بارداری و مسائل روانشناسی مرتبط با آن

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

دوره پری ناتال شامل بارداری، زایمان، تولد و مدت کوتاهی پس از زایمان می شود. این دوره برای اغلب افراد هیجان انگیز است، اما می تواند با خود چالش های را نیز به همراه آورده و موجب تغییراتی در روابط زوجین گردد. یکی از این تغییرات رابطه جنسی در بارداری و پس از زایمان است.

 برخی از زوجین به راحتی با این تغییرات کنار می آیند و برخی دیگر به زمان بیشتری نیاز دارند. در برخی زوجین روابط نزدیک تر و صمیمانه تر می گردد ولی در برخی دیگر، خصوصا اگر از قبل مشکلات حل نشده ای در روابطشان بوده باشد، تعارضات را بیشتر می کند.

به هر حال طبیعی است که نقش و مسئولیت های جدید، برای مردان و زنان مشغله ذهنی ایجاد کرده و موجب اضطراب و استرس در آنها گردد.

در این میان، رابطه جنسی در بارداری و پس از آن نیز دستخوش تغییرات می گردد و بسیاری از زوجین در این دوران دچار مشکلات جنسی می شوند.

فهرست مطالب

چه عواملی ریسک کاهش میل و دفعات رابطه جنسی در بارداری و پس از زایمان را افزایش می دهد؟

 • بارداری سخت یا سابقه سقط
 • سابقه افسردگی
 • اختلال اضطراب
 • ابتلا به اختلالات روانی
 • وجود مشکلات زناشویی
 • مشکلات مالی و شخصی
 • آماده نبودن برای والد شدن

رایج ترین مشکلات جنسی در زنان باردار و مردان چیست؟

برخی خانم ها در زمان بارداری به خصوص سه ماهه اول و تا مدتی پس از زايمان بر اثر تغييرات هورمونی و جسمانی ناشی از بارداری با کاهش ميل جنسی روبرو می شوند.

شایع ترین شکایت جنسی در دوران بارداری در زنان عبارتند از:

 • کاهش میل جنسی
 • کاهش ترشحات روان کننده واژن
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم

این مشکل در مردان خود را به صورت زود انزالی و مشکل در نعوظ نشان می دهد.

 

 | مطالعه مقاله جامع “انواع اختلال جنسی در مردان و زنان و راه های درمان آن ها” حتما بهتون پیشنهاد میشه |

 

رابطه جنسی در بارداری چه تغییری می کند؟

معمولا انتظار می رود که ارتباط جنسی در طول بارداری کم شود.

اما تحقیقات زیادی بر روی زوجین نشان داده که الگوی روابط جنسی قبل از بارداری پیش بینی کننده رابطه جنسی بعد از بارداری است.

بدین معنی که اگر زوجی قبل از بارداری روابط جنسی فعال و رضایت بخشی داشته اند، به احتمال زیاد در طی بارداری هم بر طبق همین الگو ادامه می یابد (البته درصورتیکه مشکل خاصی پیش نیاید).

اما برخی نگرانی ها می تواند باعث کاهش رابطه جنسی در بارداری شود.

 آیا داشتن رابطه جنسی به جنین صدمه می زند؟

یکی از ترس های زوجین که موجب می شود از برقراری رابطه جنسی خودداری کنند، نگرانی نسبت به وارد کردن آسیب به جنین است.

اما باید گفت دلیلی برای این ترس وجود ندارد و جای جنین در رحم محفوظ است و در صورت طبیعی بودن بارداری، نداشتن سابقه سقط جنین، لکه بینی و منع پزشک و یا ماما برای نزدیکی، رابطه جنسی در بارداری هیچ گونه خطری برای جنین ندارد.

ارگاسم در بارداری:

در دوران بارداری به دلیل افزایش فشار خون در واژن رسیدن به ارگاسم آسان تر است. برخی خانم ها عنوان نموده اند که شدیدترین و لذت بخش ترین ارگاسم زندگی را در دوران بارداری تجربه کرده اند.

حتی برخی خانم هایی که هیچ گاه تجربه ارگاسم را نداشته اند در طی بارداری ارگاسم را تجربه کرده اند. ولی آیا ارگاسم می تواند برای جنین ایجاد مشکل کند؟

در صورت نداشتن مشکل خاص، ارگاسم هیچ ضرری برای جنین ندارد.

اما در اواخر بارداری ارگاسم موجب ترشح هورمون هایی مانند اکسی توسین می شود که به تسهیل زایمان کمک می کند و همچنین در برخی بارداری های پرخطر ارگاسم به دلیل ایجاد انقباضات می تواند برای بارداری خطر ساز باشد.

مطالب مرتبط
افسردگی پس از زایمان : علائم و درمان

چرا بسیاری از زنان میل جنسی خود را در بارداری از دست می دهند؟

در کنار نگرانی های مربوط به دوره بارداری، ترس از آسیب به جنین و اضطراب در مورد زایمان، یکی از دلایلی که میل زنان را برای رابطه جنسی در بارداری کاهش می دهد این کلیشه است که زن باردار به لحاظ جنسی جذاب نیست.

در جامعه ما این دیدگاه رواج دارد که مادر باید فداکاری کند و از خود بگذرد. به علاوه، گرایش مد به لاغری باعث شده که زنان باردار خود را جذاب ندانند.

علل زیر نیز می توانند باعث کاهش میل جنسی زن شود:

 • تهوع
 • درد و ناراحتی
 • درد در پوزیشن های مختلف
 • ترس از عفونت

 

رابطه جنسی پس از زایمان چه تغییری می کند؟

معمولا به توصیه پزشکان شش الی هشت هفته بعد از زایمان زنان از لحاظ جسمی می توانند رابطه جنسی داشته باشند، که این لزوما به معنای آمادگی روانی و هیجانی برای داشتن رابطه جنسی نیست.

برای بسیاری از زنان زمان بیشتری نیاز است تا به آمادگی هیجانی و جنسی برای داشتن رابطه جنسی دست یابند. برخی سه ماه و برخی دیگر مدت زمان بیشتری نیاز دارند که از لحاظ روانی آمادگی شروع رابطه جنسی را داشته باشند.

از آن گذشته، ارگان های جنسی زنان پس از زایمان کاربردی تر می شوند. سینه ها پر از شیر می شوند و این می تواند برای رابطه جنسی مشکل ایجاد کند، زیرا با کمترین تحریک شروع به ترشح شیر می کنند.

این تغییرات شاید برای برخی از زنان و مردان جذاب نباشد.

واژن زن نیز ممکن است پس از زایمان تغییراتی داشته باشد و در طول رابطه جنسی زن درد را تجربه کند.

بزرگ ترین مشکلی که بر سر راه رابطه جنسی در بارداری و به خصوص پس از زایمان وجود دارد، خستگی است.

زنی که تمام طول روز یا حتی شب در حال نگهداری از یک نوزاد است، توان و انرژی کافی برای عشق بازی ندارد.

رایج ترین مشکلات جنسی زنان و مردان پس از زایمان چیست؟

بر طبق پژوهش ها، یکی از شکایت های شایع زوجین بعد از زایمان داشتن مشکلات در روابط جنسی است، که عبارتند از:

 • عدم میل به رابطه جنسی در خانم ها
 • کاهش میزان رضایت جنسی
 • کم شدن دفعات ارتباط جنسی در زوجین

مهم ترین دلایل مشکلات جنسی پس از زایمان چیست؟

خستگی:

تولد فرزند و مسئولیت های جدید موجب کاهش انرژی در زوجین می شود، معمولا مادرها به اندازه ای خسته هستند که حتی اگر ميل جنسی هم داشته باشند توان رابطه جنسی را ندارند و همچنین تولد نوزاد می تواند تنظیم زمان مطلوب برقراری روابط جنسی برای طرفین را مشکل سازد.

رابطه جنسی در بارداری و پس از زایمان

تغییرات بدنی:

تغییراتی که بعد از زایمان در بدن زنان به وجود می آید موجب تغییر در میل به رابطه و لذت جنسی می شود برای مثال افزایش وزن در زمان بارداری و تولد فرزند موجب تخریب تصویر بدنی زنان می گردد که در کاهش تمایل به داشتن رابطه تاثیرگذار است. تعداد زيادی از خانم ها این احساس را دارند که ديگر به عنوان يک زن برای همسر خود جذاب نيستند.

شیردهی:

تغذیه با شیر مادر مزایای بسیار زیادی برای مادر و کودک به همراه دارد اما از طرفی در بسیاری از مادران موجب تغییرات هورمونی می گردد که موجب خشکی واژن و درد در هنگام مقاربت می گردد که موجب کاهش میل جنسی می شود. ( سطح بالای پرولاکتین عامل کاهش میل جنسی است و کاهش استروژن باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک می گردد).

ترس از بارداری مجدد:

ترس از بارداری مجدد از دیگر عوامل کاهش میل جنسی در زنان و مردان است. در این رابطه، انتخاب یکی از روش های جلوگیری از بارداری می تواند به حل مشکل کمک کند.

افسردگی پس از زایمان:

بسیاری از زنان پس از زایمان، دوره ای از افسردگی را تجربه می کنند. این حالت به ویژه در زایمان اول شایع تر است. از دست دادن میل جنسی یكی از ویژگی های شاخص این بیماری است.

زنانی که احساس می کنند دچار علائم افسردگی پس از زایمان شده اند، باید به روانشناس مراجعه کنند.

 

| مطالعه مقاله “افسردگی پس از زایمان : علائم و درمان” حتما بهتون پیشنهاد میشه |

 

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان چگونه است؟

 ترس از درد و نگرانی در مورد تغییرات بدنی، اولین حسی است که زن تجربه می کند.

مرد نیز نگران آن است که به همسرش آسیب بزند یا از رابطه به اندازه قبل لذت نبرد.

در اولین رابطه جنسی پس از زایمان احتمال خونریزی و درد زیاد است.

پس رابطه جنسی باید با معاشقه و تحریک بیشتری انجام شود.

برای دخول پوزیشنی را انتخاب کنید که برای هر دوی شما راحت تر است.

مطالب مرتبط
خشونت در دوره بارداری: راهکارهای تامین امنیت

زنان در این دوره نگران پاره شدن بخیه ها هستند. استفاده از ژل لوبریکانت می تواند به رفع این نگرانی و افزایش لذت جنسی کمک کند.

به طور کلی، کاملا طبیعی است که هر دو نفر در اثر استرس نتوانند تجربه خوبی را کسب کنند. این احساس طبیعی است. هیچ کس مقصر نیست و هر دو باید به خودشان زمان بدهند.

نقش مردان در حل مشکلات مربوط به رابطه جنسی در بارداری و پس از زایمان چیست؟

برای برقراری رابطه جنسی در بارداری و پس از زایمان مهمترين نکته اين است که همسرانشان نقش یک همراه و همدل را داشته و آنها را مجبور به برقراری ارتباط جنسی نکنند.

کمک به مادر در مراقبت از نوزاد اهمیت زیادی برای افزایش صمیمیت بین زوج دارد. لازم است که مرد ساعتی را در طول روز یا شب مراقبت از نوزاد را به عهده بگیرد تا مادر استراحت کافی داشته باشد. بدین ترتیب، وی انرژی بیشتری برای برقراری رابطه جنسی خواهد داشت.

رابطه جنسی در بارداری

در طول بارداری و پس از زایمان، زنان بسیار حساس می شوند. آنها خود به اندازه کافی نگران تغییرات بدنی، اضافه وزن احتمالی و روش های مراقبت از نوزادشان هستند.

همسرتان خودش را در آیینه می بیند. پس به جای انتقاد کردن از لباس پوشیدن یا اضافه وزنش، به او کمک کنید تا به تصویر ایده آلش نزیک شود.

به جای آنکه او را برای مریض شدن یا وزن نگرفتن نوزاد سرزنش کنید، با او همدلی کنید و به او کمک کنید تا از نوزاد مراقبت بهتری به عمل آورد.

انتقاد، تمسخر، متهم کردن و کنایه زدن در طول بارداری و پس از زایمان ممنوع است!

حفظ رابطه جنسی در طول بارداری و پس از زایمان:

زمان بیشتری را در کنار یکدیگر صرف کنید:

درست است که بارداری و والدین شدن بخش زیادی از شبانه روز شما را می گیرد، اما باز هم اهمیت دارد که زمانی را به همسرتان اختصاص دهید. با یکدیگر برای یک پیاده روی کوتاه بروید یا شبی را با هم بیرون از خانه شام بخورید.

اگر نمی توانید کسی را پیدا کنید که از نوزاد مراقبت کند، او را در کالسکه بگذارید و با خود بیرون ببرید یا شام خوردن را به وقتی موکول کنید که او خواب است.

لذت جنسی روش های مختلفی دارد:

حتی اگر زوجین نزديکی نمی کنند، لازم است تماس بدنی و جسمانی را قطع نکنند. نوازش، بوسيدن و در آغوش گرفتن موجب ترشح هورمون هايی می شوند که میل جنسی را افزایش می دهند.

زوج ها بايد با هم در مورد نحوه حفظ تماس جسمانی شان در حين و بعد بارداری، تمایلات، رفتارهای لذت بخش و غیرلذت بخش با هم صحبت کرده و زندگی جنسی مطلوب خود را شکل دهند.

از خودتان مراقبت کنید:

خوردن غذای سالم، به علاوه استراحت و خواب کافی اهمیت دارد.

اگر نوزاد شب ها زیاد بیدار می شود، زمانی را در طول روز به استراحت اختصاص دهید.

برقراری رابطه جنسی در حال خستگی، استرس و بیماری اصلا جذاب نیست.

برای رابطه جنسی برنامه ریزی کنید:

رابطه جنسی در بارداری و پس از زایمان باید با برنامه ریزی بیشتری انجام شود. در طول بارداری این کار را به زمانی موکول کنید که همسرتان احساس تهوع و درد کمتری دارد.

پس از زایمان نیز تمام عوامل استرس و به هم خوردن آرامشتان را حذف کنید. بنابراین، قبل از شروع رابطه جنسی نوزاد را به خوبی سیر کنید، پوشکش را عوض کنید و صبر کنید تا به خواب برود.

گرفتار روتین نشوید:

حفظ تعادل در زندگی اهمیت زیادی دارد. وقتی باردار هستید یا به تازگی بچه دار شده اید، خیلی ساده ممکن است در یک روتین گرفتار شوید و خود را فراموش کنید.

این امر به رابطه جنسی در بارداری و پس از زایمان لطمه زیادی وارد می کند.

پس هر روز، حتی 15 دقیقه، زمانی را به این اختصاص دهید که کاری انجام دهید که دوست دارید و فقط برای خودتان آن را انجام می دهید.

برای مثال، خواندن کتاب، ملاقات با یک دوست یا پیاده روی می تواند مفید باشد.

صبور باشید:

اگر هنوز آمادگی لازم برای برقراری رابطه جنسی را کسب نکردید، خودتان را سرزنش نکنید.

رابطه عاطفی مناسبی را با همسرتان برقرار کنید و زمان بیشتری را با هم سپری کنید.

نرمش عضلات کف لگن به شما کمک می کند که بدنتان را به فرم قبلی خود نزدیک کنید و لذت بیشتری از رابطه جنسی کسب کنید.

در پایان، داشتن مشکلات جنسی در بارداری و بعد از زایمان بسیار شایع و طبیعی است. اما چنانچه مشکلات بسیار شدید، آزاردهنده و یا طولانی مدت است، حتما با یک روانشناس متخصص دراین حوزه ملاقات داشته باشید.

نویسنده دکتر ساره بهزادی پور

شما همواره می‌توانید از مشاوره بارداری و شیردهی یا مشاوره جنسی سیمیاروم که توسط برترین روانشناسان ایران ارائه می‌شود، استفاده نمایید.

منبع1

منبع2

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 18 =